Aνεβασμενοι παλμοι...SOS!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Question Aνεβασμενοι παλμοι...SOS!!!

    Συμβαινει εδω και 3 ωρες...παιρνω την πιεση μου, ειναι φυσιολογικη αλλα οι παλμοι μου ομως δεν λενε να πεσουν κατω απο 100. Εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω (να τρεξω σε καποιο νοσοκομειο η να κατσω να ηρεμησω?)...ειναι απο την καρδια η το αγχος μου? Παιρνω αγωγη για τις κρισεις πανικου και την αγοραφοβια, συγκερκριμενα seroxat, anafranil και xanax. Πριν 3 μηνες εκανα τριπλεξ και καρδιογραφημα που βγηκαν φυσιολογικα το ιδιο και το τεστ κοπωσεως πριν ενα μηνα. Εχει ξανατυχει σε κανεναν να εχει τοσο ανεβασμενους παλμους σε κατασταση ηρεμιας??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ναι minaspap,συμβαινει και σε εμενα.Το εχω παθει αρκετες φορες.....αγχος μου ειπε ο γιατρος.....πραγματι,ειναι φοβιστικο και αυτο το κανει χειροτερο!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    29
    Προφανώς φίλε μου δεν είσαι σε κατάσταση ηρεμίας τώρα, κάνε κάτι που θα σου αποσπάσει την προσοχή και μην το σκέφτεσαι! Αφου εχεις κανει ολες τις εξετασεις και ειναι οκ δεν χρειαζεται να σε πιανει πανικος..ειναι φαυλος κυκλος, το εχω περασει ουκ ολιγες φορες..Η αδρεναλινη φταιει για ολα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Τελικα ειχατε δικιο...μετα απο καμια ωρα οι παλμοι μου επεσαν στα κανονικα επιπεδα 60-65. Δεν μου ειχε ξανασυμβει ποτε αυτο και γι'αυτο πανικοβληθηκα τοσο πολυ...με αγχωσε βεβαια και ο οικογενειακος γιατρος που τον πηρα τηλ. και ενω ξερει ολο μου το ιστορικο και οτι εχω κανει καρδιολογικο ελεγχο απειρες φορες μου ειπε να παω στο νοσοκομειο να με δει καρδιολογος για παν ενδεχομενο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μηνα , κ εγω που δεν εχω την ασθενεια σου , καμμια φορα εχω 95 παλμους , ισως απο ενταση , αλλα δεν δινω καμμια σημασια , οσο σημασια δινεις , τοσο θα αγχωνεσαι , οσο αγχωνεσαι , τοσο θανεβαινουν οι παλμοι κ κ.ο.κ.
    Ο φιλος σου , Αγγελος ( κ συναθλητης ) .
    Last edited by Macgyver; 09-03-2014 at 19:42.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    9
    Συμφωνώ απόλυτα...Εγώ είμαι μόνιμα με ανεβασμένους παλμους...Ετσι νομιζω τουλαχιστον...Μια μονιμη αισθηση παλμων...Αλλες φορες δινω σημασια και αλλες οχι...Που θα παει...Θα το ξεπερασουμε κ αυτο...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Πολλες φορες εχω αισθημα παλμων,αλλα δεν ειναι υπερβολικοι,μπορει να ειναι και 80,αλλα αλλες φορες εχω και 90.......εκτος οτι προερχονται απο αγχος,εγω εχω καταλαβει οτι δινω υπερβολικη σημασια σ'αυτο(οπως στο οτι,οταν κοκκινισω πιστευω οτι σιγουρα εχω ανεβασει πιεση......που μπορει & να μην εχω...)κι'ετσι γινεται χειροτερο!Υπαρχει καποιος απο εδω που οταν βρεθει καπου που εχει ζεστη η οταν πιει δυο ποτηρακια κρασι,κοκκινιζει?Ρωτησα τον καρδιολογο και μου το εξηγησε(ακριβως δεν θυμαμαι να σας το γραψω...)αλλα να μην φοβαμαι,γιατι εγω του ειπα οτι σκεφτομουν το εγκεφαλικο.....ααχχχχ.....για τα μπαζαααααα......

  8. #8
    Φίλε κι εγώ το 'χω αυτό με το κοκκίνισμα και γενικά πολλά ψυχοσωματικά. Οι γιατροί με έχουν διαβεβαιώσει ότι αυτό είναι φυσιολογικό και ότι δεν έχει να κάνει με την πίεση. Και η πίεση όμως να σου ανεβαίνει όντως πάλι δεν έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα με την πίεση έχεις όταν είναι ανεβασμένη ή πεσμένη για πολλές ώρες και για μεγάλο διάστημα. Σε καταλαβαίνω όμως, εκείνη την ώρα άμα σου σφηνωθεί στο κεφάλι ότι κάτι συμβάινει δεν ξεκολλάει το ρημάδι εύκολα. Πρέπει να βρείς τους δικούς σου τρόπους να το ξεπερνάς. Εγώ άλλοτε τα καταφέρνω, άλλοτε όχι. Μην αποθαρρύνεσαι, θα βρείς την άκρη σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Quote Originally Posted by Sfardaklas View Post
    Φίλε κι εγώ το 'χω αυτό με το κοκκίνισμα και γενικά πολλά ψυχοσωματικά. Οι γιατροί με έχουν διαβεβαιώσει ότι αυτό είναι φυσιολογικό και ότι δεν έχει να κάνει με την πίεση. Και η πίεση όμως να σου ανεβαίνει όντως πάλι δεν έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα με την πίεση έχεις όταν είναι ανεβασμένη ή πεσμένη για πολλές ώρες και για μεγάλο διάστημα. Σε καταλαβαίνω όμως, εκείνη την ώρα άμα σου σφηνωθεί στο κεφάλι ότι κάτι συμβάινει δεν ξεκολλάει το ρημάδι εύκολα. Πρέπει να βρείς τους δικούς σου τρόπους να το ξεπερνάς. Εγώ άλλοτε τα καταφέρνω, άλλοτε όχι. Μην αποθαρρύνεσαι, θα βρείς την άκρη σου
    Σε ευχαριστω για την απαντηση(ειμαι γυναικα),και πραγματικα,αν σκαλωσει το μυαλο σε κατι(σε εμας)ειναι τρομερα δυσκολο να φυγει......εχθες για παραδειγμα,μου πονουσε λιγο το κεφαλι μου και το πρωι πηρα πιεση,ειχα 13 και 9 ,και ανεβασμενους παλμους(ειχαν φτασει 100),μετα τη ξανα πηρα & απ τον φοβο πηγε 15....εφυγα απ το σπιτι και δεν μπορουσα να την ξαναπαρω γιατι δεν εμεινα μονη μου καθολου,το μυαλο ομως ειχε κολλησει οτι εχω πιεση(κι ας μην ειχα!)Κατα διαστηματα τρωω τετοια κολληματα με την πιεση........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    όταν είσαι αγχωμένη οι παλμοί και η πίεση ανεβαίνει, και είναι φυσιολογικό, όπως και όταν γυμνάζεσαι συμβαίνει το ίδιο. δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. την πίεση θα την μετράς όταν είσαι ήρεμη και χαλαρή. όταν είσαι αγχωμένη και ανεβαίνει η πίεση λέγεται νευροπίεση και είναι κάτι φυσιολογικό όσο και αν πηγαίνει, εγώ όταν έκανα stress test στον καρδιολόγο μου είχε πάει 16 με 10 και ήταν φυσιολογικό γιατί ήταν νευροπίεση και μόλις χαλάρωνα έφευγε.

    όσο για τους παλμούς 100 δεν είναι πολλοί, σε κατάσταση κρίσις πανικού εγώ έχω 160-180.
    όταν κάθομαι και είμαι τελείως χαλαρός έχω 75-85.
    τώρα που κάπνισα ένα τσιγάρο κάθομαι στην καρεκλα και έχω 100 αλλα είναι από το τσιγάρο και επειδή είμαι σφιγμένος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    nick electro,σ'ευχαριστω για την απαντηση.Ευτυχως που καποιος που τα νιωθει ολα αυτα,μου τα εξηγει"χαλαρα"!Οποτε υπαρχουν ανθρωποι που και σε κατασταση ηρεμιας,δεν εχουν χαμηλους σφηγμους....και ναι,πιστευω & εγω οτι αυτο με την πιεση,ειναι νευροπιεση,γιατι σε ηρεμη κατασταση η μετα απο διαλογισμο,εχω φυσιολογικη πιεση.....απλα με αγχωνει το οτι τελευταια(οπως ξαναεγραψα)οταν κοκκινιζω(οταν πιω λιγο κρασακι σε παρεα η οταν βρεθω καπου που κανει ζεστη η οταν με χτυπαει ο ηλιος)πιστευω οτι μου εχει ανεβει η πιεση.Οταν εχει τυχει & την εχω μετρησει σε τετοια περιπτωση,μπορει να ειναι φυσιολογικη η μπορει να χει τυχει να ειναι λιγο τσιμπιμενη,αλλα οχι πολυ......αλλα το μυαλο,τα δικα του...."μπας και ανεβει κι'αλλο?"......οπως εχουμε ξαναπει λοιπον,ΟΛΑ ξεκινανε απ' το μυαλο!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •