αναγκη για επιβεβαιωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    4

    αναγκη για επιβεβαιωση

    Κλαησπερα,ειμαι 22 χρονων και εχω ενα προβλημα που στη αρχη δεν εδωσα σημασια αλλα νομιζω οτι χειροτερευει.Συνεχως ζηταω την επιβεβαιωση των γυρω μου ακομη και αν ειναι απλοι γνωστοι!Για το αν με συμπαθουν,αν εγκρινουν τις επιλογες μου,αν με αγαπουν,αν ειμαι ελκυστικη κ.τ.λ.Εχει αρχισει να με κουραζει ολο αυτο!Θελω να νιωθω ελευθερη με τις επιλογες μου παλαιοτερα δεν ειχα αυτη την αναγκη !Ειμαι σε μια σχεση που πραγματικα με καλυπτει αλλα θελω ταυτοχρονα και την επιβεβαιωση αλλων αντρων!Εκτος απο αυτο δινω μεγαλη βαση στη γνωμη ανθρωπων που δεν σημαινουν τιποτα για μενα και αν παρω αρνητικη αποψη τοτε παθαινω μια μορφη καταθλιψης!Τι να κανω?δυστηχως χρηματα για θεραπεια δεν υπαρχουν και ειμαι σε θεση να αναγνωρισω το προβλημα μου αλλα δεν ξερω πως να το καταπολεμησω.Σας ευχσριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Το οτι εκανες σχεση δε σημαινει οτι εκλεισες σαν γυναικα και πηρες συνταξη απ τα 22! Ουτε ειναι απαραιτητο να τρεχεις στους ψυχιατρους επειδη σε νοιαζει η γνωμη του κοσμου. Με μικρα βηματα θα αποκτησεις καλυτερη αυτοεικονα. Μηπως οι γονεις σου σε υποτιμουσαν μικρη?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    4
    ναι κατα καποιο τροπο ειχανστρεψει το ενδιαφερον τους προςτο μεγαλυτερο αδερφο μου!Μετα τα 18 αρχισαν να με υπολογιζουν οταν βρηκα δουλεια και μπηκα στο πανεπιστημιο δηλαδη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θα λεγες οτι εχεις πολλες παρεες, λιγες ή σχεδον καθολου?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    4
    exw polles tha elega kai 2 atoma pou ta exw san oikogeneia!dld kollhtes apo mwra!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    μπορεις να πεις ενα παραδειγμα να καταλαβουμε λιγο καλυτερα τι νιωθεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by αννα αννα View Post
    Κλαησπερα,ειμαι 22 χρονων και εχω ενα προβλημα που στη αρχη δεν εδωσα σημασια αλλα νομιζω οτι χειροτερευει.Συνεχως ζηταω την επιβεβαιωση των γυρω μου ακομη και αν ειναι απλοι γνωστοι!Για το αν με συμπαθουν,αν εγκρινουν τις επιλογες μου,αν με αγαπουν,αν ειμαι ελκυστικη κ.τ.λ.Εχει αρχισει να με κουραζει ολο αυτο!Θελω να νιωθω ελευθερη με τις επιλογες μου παλαιοτερα δεν ειχα αυτη την αναγκη !Ειμαι σε μια σχεση που πραγματικα με καλυπτει αλλα θελω ταυτοχρονα και την επιβεβαιωση αλλων αντρων!Εκτος απο αυτο δινω μεγαλη βαση στη γνωμη ανθρωπων που δεν σημαινουν τιποτα για μενα και αν παρω αρνητικη αποψη τοτε παθαινω μια μορφη καταθλιψης!Τι να κανω?δυστηχως χρηματα για θεραπεια δεν υπαρχουν και ειμαι σε θεση να αναγνωρισω το προβλημα μου αλλα δεν ξερω πως να το καταπολεμησω.Σας ευχσριστω.
    μηπως εχει βαλτωσει η ζωη σου απο αποψη δραστηριοτητων και ενδιαφεροντων κι εχεις κρεμαστει μονο απο τον φιλο σου?
    ασχολεισαι με κατι? σπουδαζεις? δουλευεις? εχεις φιλους και παρεες? αν ναι, τα πας καλα με τα παραπανω?
    τι εννοεις οταν λες οτι χρειαζεσαι την επιβεβαιωση αλλων ανδρων? οτι απατας τον φιλο σου, οτι φλερταρεις, η οτι χαιρεσαι οταν αρεσεις σε καποιον?
    εισαι μικρη και αν δεν εχεις αποδειξει στον εαυτο σου οτι εχεις καποιες ικανοτητες, μεσω σπουδων η δουλειας, ισως εχεις χαμηλη αυτοπεποιθηση κι αυτοεκτιμηση , γιαυτο νοιωθεις ετσι.
    φροντισε να αναπτυχθεις και να βελτιωθεις.
    ανοιξε τους οριζοντες σου, μορφωσου κι αν δεν μπορεις να κανεις σπουδες, ενημερωσου με καθε τροπο, με διαβασμα, με σεμιναρια με σχολες εστω και ιδιωτικες αν δεν μπορεις πανεπιστημιο. ψαξε για ομαδες η σεμιναρια αυτογνωσιας και αυτοβελτιωσης.
    και πανω απ ολα, γραφε μας ελληνικα :p

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    4
    Συγνωμη ξεχαστηκα με τα αγγλικα!Σπουδαζω ειμαι σε μια επαρχιακη πολη ητανε επιλογη μου οι σπουδες και το τμημα που ειμαι.Δεν νομιζω οτι εχω κρεμαστει το αντιθετο τα παμε πολυ καλα!Νιωθω οτι ειμαι ανασφαλης απο την αποψη οτι θελω θετικα σχολια ειτε για πραγματα που κανω ειτε για την εμφανιση μου για ολα βασικα.Δεν εννοω οτι τον απαταω,εννοω απο την αποψη να αρεσω μεχρι εκει.Η αληθεια ειναι οτι απο δρασητριοτητες εχω σταματησει να ψαχνομαι και μου λειπει απο τη ζωη μου γιατι απο κεει που δουλευα και ταυτοχρονα ειχα και τη σχολη τωρα εχω μονο τη σχολη και δεν μου φτανει.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by αννα αννα View Post
    Συγνωμη ξεχαστηκα με τα αγγλικα!Σπουδαζω ειμαι σε μια επαρχιακη πολη ητανε επιλογη μου οι σπουδες και το τμημα που ειμαι.Δεν νομιζω οτι εχω κρεμαστει το αντιθετο τα παμε πολυ καλα!Νιωθω οτι ειμαι ανασφαλης απο την αποψη οτι θελω θετικα σχολια ειτε για πραγματα που κανω ειτε για την εμφανιση μου για ολα βασικα.Δεν εννοω οτι τον απαταω,εννοω απο την αποψη να αρεσω μεχρι εκει.Η αληθεια ειναι οτι απο δρασητριοτητες εχω σταματησει να ψαχνομαι και μου λειπει απο τη ζωη μου γιατι απο κεει που δουλευα και ταυτοχρονα ειχα και τη σχολη τωρα εχω μονο τη σχολη και δεν μου φτανει.
    Aννα , εισαι πραγματικά ικανοποιημένη απο τη σχέση σου ; και όχι στον σεξουαλικο τομέα , μήπως θα ήταν καλύτερα αν αυτη την αναγνώριση την αναζητούσες απο την σχέση σου και όχι απο άλλους άντρες ; Ξέρεις για εμάς τους άντρες κοπέλες σαν και εσένα -δε το λέω υποτιμητικά- είναι η εύκολη λεια και λαχείο για όποιον ψάχνει μια ευκαιριακή σεξουαλική ικανοποίηση . Μην ψάχνεις αναγνωριση απο όποιον δε σημαίνει τιποτα για σένα ειδικά αν είναι αντρας γιατι κατα πάσα πιθανότητα θα προσπαθησει να εκμεταλλευτει την αδυναμία σου αυτη. Αναζήτησε τα κοπλιμέντα απο το αγόρι σου. Όσο για δραστηριότητες ξεκίνα γυμναστήριο , ή γραψου σε μια σχολή χορού , ή το καλύτερο παρακολούθα διαλέξεις yoga . Οτι καλυτερο για την ενισχυση της αυτοεκτιμησης σου

Similar Threads

  1. ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos14587 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 16
    Last Post: 16-02-2013, 17:49
  2. Αναγκη για μια αγκαλια..
    By confuse in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 01-05-2012, 21:54
  3. Σας εχω αναγκη ειμαι χάλια
    By giota in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 119
    Last Post: 11-11-2009, 12:32
  4. Η επιβεβαίωση ..........
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 10-06-2008, 23:43
  5. Ανάγκη για αίμα
    By anitak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-05-2007, 01:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •