Οικονομικά Θέματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6

    Οικονομικά Θέματα

    Καλησπέρα σας,

    Ειμαι παντρεμένη ενάμισι χρόνο με τον άντρα μου και τα οικονομικά του σπιτιού θέλει να τα διαχειρίζεται ο ίδιος. Μέχρι εδώ καλά αλλά τα πραγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα όταν μου είπε και επέμενε κιόλας οτι δεν ήθελε να είμαστε μαζί στο δικό του λογαριασμό της τράπεζας που έχει. Ο λόγος ήταν ότι είναι δημόσιος υπάλοιλος και δε θέλει να εχει καμια αναμειξη που μενα που είμαι ελευθερος επαγγελματιας για επιπλέον χρήματα. Και εγώ ρωτάω τη σχέση μπορεί να εχει αυτό? Δε φαίνεται από τις εισπράξεις? Δεύτερον μετα απο κάποιο διάστημα μεγάλο μου είπε ότι δάνισε χρήματα σε ένα συγγενικό του πρόσωπο χωρίς να μου πει τίποτα απολύτως και όταν του ρώτησα το λόγο γιατι δε μου το είπε εκ των προτέρων μου απάντησε δεν είναι κάτι που σε αφορά εξάλου θα μαλώναμε.
    Εσεις πως το βρίσκεται όλο αυτό? Αφου δε γνωρίζω τις κατεθεσεις του πως θα είμαι σύγουρη ότι δε ξεδοδευει χρήματα και αν δεν εχω τη δουλεια μου αργοτερα θα εξαρτιέμαι απόκλειστικα στη διαθεση του συζήγου μου αν μου δόσει ή δε μου δόσει χρήματα? Δουλεύουμε μαζί και όταν πέρνει καποιες δουλειες τα κάνει τα περισσότερα μονοσ του χωρίς να ενημερώνει καποιες φόρες ή θα μπορούσα να μη στο είχα πει. Πιστευω ότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη και ανταγωνισμος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Γεια σου ντιμι. Παιδια εχετε? Παντως σιγουρα κατι βρωμαει στην υποθεση. Μηπως εχει καμμια γκομενα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    dimi, θα σου πω πως κρατουσαμε τα οικονομικα με τη πρων συζυγο μου. ΟΛΑ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ, ηξερε και ο ενας και ο αλλος και την παραμικρη δεκαρα που εβγαινε η εμπαινε στο σπιτι(καλα, δεν μιλαμε οτι ενημερωνε ο ενας τον αλλο αν ηθελε να παρει ενα δωρακι στο παιδι η αν ηθελε να παρει τσιχλες), οχι για κανενα αλλο λογο, απλα και μονο επειδη σαν ζευγαρι παιρναμε τις αποφασεις απο κοινου. Τωρα τι να πω, οτνα σε κατι τοσο βασικο δεν υπαρχει συννεοηση τοτε κατι βρωμαει, οχι απαραιτητα οτι υπαρχει αλλο προσωπο, αλλα και μονο το γεγονος οτι δεν παιρνει στα σοβαρα την δικη σου συμβολη λεει πολλα. Αυτο εμενε μου δειχνει οιτ γενικοτερα η σχεση σας δεν ειναι ισοτιμη, οποτε κατσε και σκεψου το γιατι και το πως θα το διορθωσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by dimimall View Post
    ....
    Εσεις πως το βρίσκεται όλο αυτό? Αφου δε γνωρίζω τις κατεθεσεις του πως θα είμαι σύγουρη ότι δε ξεδοδευει χρήματα και αν δεν εχω τη δουλεια μου αργοτερα θα εξαρτιέμαι απόκλειστικα στη διαθεση του συζήγου μου αν μου δόσει ή δε μου δόσει χρήματα? Δουλεύουμε μαζί και όταν πέρνει καποιες δουλειες τα κάνει τα περισσότερα μονοσ του χωρίς να ενημερώνει καποιες φόρες ή θα μπορούσα να μη στο είχα πει. Πιστευω ότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη και ανταγωνισμος.
    το βεβαιο ειναι, οτι θελει να κινειται οικονομικα χωρις να σε ενημερωνει.
    αυτο μπορει να σημαινει οτι δανειζει (οπως σου ειπε), η και οτι δανειζεται, μπορει ομως και να σημαινει τζογο, η διαφορα αλλα...
    το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει εμπιστοσυνη αναμεσα σας πλεον, αλλα ουτε και διαθεση εκ μερους του για κοινο ταμειο , οπως συμβαινει στα παντρεμενα ζευγαρια.
    αυτο το νοημα εχει και η κοινη δηλωση που κανετε στην εφορια, αυτο το νοημα εχει και οτι σε περιπτωση διαζυγιου, δικαιουστε δια δυο τα κερδη της περιοδου του γαμου.
    εχει μαυρα εσοδα ο συζυγος σου? δεν μπορεις να βγαλεις ακρη για τα ποσα που διακινει απο το υψος του μισθου του και απο την φορολογικη σας δηλωση?

    περα απο αυτα. εμεις τι να σου πουμε? με εκεινον πρεπει να τα βρεις...
    τα δικα σου εσοδα σου φτανουν για να συντηρηθεις? αν ναι, διαχωρισε κι εσυ το πορτοφολι σου, αν δεν δεχτει να εχετε κοινους λογαριασμους και ζητησε του να σου αποδιδει ακριβη λογαριασμο για τα εσοδα της κοινης σας δουλειας ωστε να κρατας τα δικα σου αμεσα και να μην μπαινουν στον λογαριασμο του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εμενα να σου πω την αληθεια με μπερδεψε καπως το μηνυμα σου , μπως το εγραψες με καποιον μεταφραστη?
    Λες οτι ειναι δημοσιος υπαλληλος και εσυ ελευθερη επαγγελματιας αλλα πιο κατω αναφερεις οτι δουλευετε μαζι.

    Κατα τα αλλα με καλυψαν ο Σκροπι και η Ρεμεντυ .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου ειναι απαραιτητη μια ειλικρινη κουβεντα,Μηπως αγοραζει σε σενα δωρα η στον εαυτο του πανακριβα πραγματα?πρεπει να μαθεις αν χρωσταει καπου η αν ξοδευει αλογιστα κ βρεθειτε χρεωμενοι εκει που δεν το περιμενεις,Ορισμενοι ανθρωποι πραγματικα δεν ειναι σε θεση να χειριστουν σωστα χρηματα κ θελουν βοηθεια σαν μικρα παιδια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by dimimall View Post
    Καλησπέρα σας,

    Εσεις πως το βρίσκεται όλο αυτό? Αφου δε γνωρίζω τις κατεθεσεις του πως θα είμαι σύγουρη ότι δε ξεδοδευει χρήματα και αν δεν εχω τη δουλεια μου αργοτερα θα εξαρτιέμαι απόκλειστικα στη διαθεση του συζήγου μου αν μου δόσει ή δε μου δόσει χρήματα? Δουλεύουμε μαζί και όταν πέρνει καποιες δουλειες τα κάνει τα περισσότερα μονοσ του χωρίς να ενημερώνει καποιες φόρες ή θα μπορούσα να μη στο είχα πει. Πιστευω ότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη και ανταγωνισμος.

    dimimall , οπως λες , ο συζυγος δεν σου δινει λογαριασμο για τιποτα . Αυτο θα συνεχισει . 1.5 χρονος γαμου δεν ειναι αρκετος για να αποδειξεις ( δικαστικως ) οτι συνεβαλλες στην δημιουργια των οποιων χρηματων του . Κατα την γνωμη μου , οντας πολυ μεγαλυτερος σου , αυτο θα συνεχισει .
    Διατηρησε την δουλεια σου παση θυσια , ειδαλλως θα βρισκεσαι στο ελεος του , ΜΙΑ ΖΩΗ .
    Ακουγομαι κυνικος , αλα τα ματια μου εχουν δει πολλα , μεταξυ ζευγαριων .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Σαφώς μπορούμε πλέον να καταλάβουμε γιατί τα διαζύγια σήμερα είναι πολύ περισσότερα απ'ότι στο παρελθόν....
    Γιατί σήμερα η γυναίκα ως πιο χειραφετημένη,έχει την δική της εργασία άρα και τα δικά της χρήματα,οπότε δεν κάθεται να ανέχεται την όποια συμπεριφορά του άνδρα της....

    Οπότε ο καθείς στο σπίτι του,άμα το ζευγάρι δεν τα βρίσκει.!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6
    καλησπέρα σας,

    Δεν είναι με κάποιο μεταφραστή. Είναι δημόσιος υπάλληλος εγω είμαι ελεύθερος επαγγελματίας εχω στείσει μια ατομική εταιρεία πληροφορικής. Ο άντρς μου και αυτός πλήροφορικός είναι αλλά δουλευει στο δημόσιο και κάνει καποιες δουλειες εξτρα χωρις να το δηλωσουμε αυτο αλλά ευτυχώς δεν είναι πολλές. Και πάλι όμως δεν εχω πλήρης γνώση για το ποσα περνει και ποτε. με ενημερωνει τις περισσοτερες φορές αλλά από τη δική του θέληση και εγω ρωταω θα πρεπε να πηγαίνω πάντοτε με τις διαθέσεις του για το αν θέλει να μου πει ή όχι?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    6
    Πιστευεις Ντιανα ότι έχω υπερβολικες απαιτήσεις ? Η μητερα μου πάντοτε ηξερε τι εβγαζε ο πατερας μου ΠΑΝΤΑ και όσο ήταν με το πατερα μου δε δουλευε. Αν μείνω κάποια στιγμή από δουλεια τι θα γίνει θα είμαι επί ξύλου κρεμάμενη?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Δεν ειναι απαιτηση το να γνωριζεις, αλλα αυτονοητο. Αν μεινεις απο δουλεια αλλα η σχεση σου με το συντροφο σου ειναι σωστη, δεν υπαρχει προβλημα, αν η σχεση σου ομως ειναι βασισμενη σε λαθος βασεις, δηλαδη αν ο αλλος δεν σε βλεπει ισοτιμα, τοτε ευκολα καταλαβαινεις οτι η θεση σου στη σχεση γινεται χειροτερη (ενω ηδη ειναι ασχημη), αν δεν υπαρχει σεβασμος και απο τις δυο πλευρες τοτε δεν μπορουμε να μιλαμε για υγειη σχεση/γαμο, ετσι δεν ειναι;

Similar Threads

  1. Ίδια θέματα...
    By δελφίνι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 13-10-2012, 13:52
  2. Οικονομικά προβλήματα από προηγουμενες υποχρεωσεις
    By Blue1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-2012, 18:22
  3. θεματα...ζηλειας???
    By yanna90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 09-07-2011, 17:46
  4. Ευαίσθητα θέματα...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 27-10-2010, 02:24
  5. οικονομικα προβληματα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-06-2009, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •