δεν μπωρω να τον ξεχάσω! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    13
    βασικα εγω εχω διαφορετικη θρησκεια... ειμαι μαρτυρας του Ιεχωβα! Και ειμουν αποφασισμενη να χασω και την θρησκεια μου γι'αυτον αλλα μπηκε αναμεσα μας η μητερα του και καταλαβαινεις... Αλλα χερομαι που δεν εχασα τν θρησκεια μου γι'αυτον γτ αληθεια τωρα χωρις την βοηθεια του θεου δεν θα ζουσα τωρα! Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Η αγάπη όμως δεν κοιτά σύνορα θρησκείες κ χρώμα δέρματος
    Οπότε αυτό π έζησες δεν ήταν αληθινή αγάπη.
    ηταν κάτι πιο επιφανειακό
    Ωρα είναι να γνώρισε ις κάτι καινούργιο κ βέβαια καλύτερο π θα σου μαθει τι είναι πραγματική αγάπη

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by Λουίζα Μ. View Post
    βασικα εγω εχω διαφορετικη θρησκεια... ειμαι μαρτυρας του Ιεχωβα! Και ειμουν αποφασισμενη να χασω και την θρησκεια μου γι'αυτον αλλα μπηκε αναμεσα μας η μητερα του και καταλαβαινεις... Αλλα χερομαι που δεν εχασα τν θρησκεια μου γι'αυτον γτ αληθεια τωρα χωρις την βοηθεια του θεου δεν θα ζουσα τωρα! Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε
    δεν καταλαβαινω..
    αφου ησουν διατεθιμενη να αλλαξεις την θρησκεια σου, γιατι μας λες οτι σας χωρισε η διαφορα αυτη?

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    13
    γιατι οι γονεις του δεν με θελουν

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by Λουίζα Μ. View Post
    γιατι οι γονεις του δεν με θελουν
    αυτος σε θελει?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Λουίζα Μ. View Post
    βασικα εγω εχω διαφορετικη θρησκεια... ειμαι μαρτυρας του Ιεχωβα! Και ειμουν αποφασισμενη να χασω και την θρησκεια μου γι'αυτον αλλα μπηκε αναμεσα μας η μητερα του και καταλαβαινεις... Αλλα χερομαι που δεν εχασα τν θρησκεια μου γι'αυτον γτ αληθεια τωρα χωρις την βοηθεια του θεου δεν θα ζουσα τωρα! Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε
    Αν για σένα η θρησκεία είναι τόσο σημαντική τότε να μην την αλλάξεις ούτε γι'αυτόν ούτε για κανέναν. Και εσύ θα δυστυχήσεις μετά και αυτός για τον οποίο την άλλαξες. Επίσης πιστεύω ότι είναι κάπως δύσκολο να βγεις από τη συγκεκριμένη θρησκεία χωρίς να χάσεις φίλους, άτομα κοντινά ακόμα και την οικογένειά σου. Καταλαβαίνω ότι το λες γιατί νιώθεις ότι τον αγαπούσες πολύ αλλά νομίζω ότι στην πράξη αυτό που λες δεν θα γινόταν. Δηλαδή, δεν θα μπορούσες έτσι απλά να πεις αλλάζω γιατί πιθανόν τότε να υπήρχαν αντιδράσεις από τη δική σου οικογένεια.

    Τώρα σχετικά με το θέμα σου νομίζω είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις αν απομακρύνθηκε λόγω της μητέρας του ή κρύφτηκε πίσω από αυτή την δικαιολογία γιατί δεν γούσταρε αρκετά τη φάση. Δεν λέω ότι η μητέρα του δεν έκανε θέμα αλλά αν ήθελε πολύ να μείνει σε αυτή τη σχέση θα το έκανε έστω και κρυφά. Πάντως μην αποκλείεις και αυτός να έκανε κάποιες σκέψεις για το θέμα της θρησκείας σου και να μην στις ανέφερε ποτέ. Δηλαδή να είχε και αυτός κάποιο θέμα με αυτό. Στα λέω όλα αυτά σαν άνθρωπος από την άλλη πλευρά γιατί ο πρώην μου ήταν μάρτυρας του Ιεχωβά. Επίσης δεν πιστεύω ότι πρέπει να πας κοντά του τώρα που έχει θέμα αν θέλεις να έχετε σχέση. Πρέπει να του δώσεις να καταλάβει ότι μόνο αυτό θες από εκείνον όχι να γίνεις η κολλητή του. Και αυτό θα το καταφέρεις μόνο αν κρατήσεις κάποια απόσταση.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    13
    αυτος δεν είχε προβλημα με την θρησκεια μου! ναι ειναι δυσκολο να βγεις απο αυτη την θρησκεια, αλλα δεν σε αναγκαζει κανεις να εισαι αν δεν θες και δεν πιστευεις σε αυτην τη θρησκεια.... εσεις χωρισατε γι'αυτο τον λογο;;;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by Λουίζα Μ. View Post
    αυτος δεν είχε προβλημα με την θρησκεια μου! ναι ειναι δυσκολο να βγεις απο αυτη την θρησκεια, αλλα δεν σε αναγκαζει κανεις να εισαι αν δεν θες και δεν πιστευεις σε αυτην τη θρησκεια.... εσεις χωρισατε γι'αυτο τον λογο;;;
    βρε ασε την θρησκεια. ΕΣΕΝΑ, σε θελει? αν σε θελει γιατι εφυγε, εφοσον την θρησκεια σου ησουν ετοιμη να την απαρνηθεις?τι προβλημα ειχε αν αλλαζες θρησκεια?

    και μια ερωτηση θρησκευτικη, καθαρα δικη μου περιεργεια, αν θες μου την λυνεις την απορια.
    αν παντρευοσουν ιεχωβα και ειχες ενα παιδι αρρωστο στο νοσοκομειο και χρειαζοταν επειγοντως μεταγγιση αιματος, θα το αφηνες να πεθανει?

    οχι, ποτε δεν χωρισα για θρησκευτικους λογους....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Όχι δεν χωρίσαμε γι'αυτό. Αλλά μπορώ να σου πω ότι υπήρχαν πράγματα που ο τρόπος που τα έβλεπε δεν ταίριαζε καθόλου με τη δική μου κοσμοθεωρία και καταλάβαινα ότι αυτό πήγαζε από τη θρησκεία του και από αυτά που είχε διδαχτεί. Ποτέ δεν συγκρουστήκαμε ανοιχτά για αυτό το θέμα αλλά εγώ πάντα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι δεν μπορούμε να προχωρήσουμε σε κάτι σοβαρότερο όπως οικογένεια όταν υπάρχουν αυτές οι διαφορές. Δεν μπορώ να σου πω ότι η θρησκεία ήταν ένας από τους λόγους χωρισμού αλλά σίγουρα ήταν ένα από τα θέματα που είχαμε διαφορές και που μπορεί να γεννούσε αντιπαραθέσεις σε κάποιες φάσεις.

    Αυτά μπορεί να ήταν από τα πιο μικρά πχ είμαι άθεη αλλά μου αρέσει να γιορτάζω Χριστούγεννα και Πάσχα γιατί έτσι μεγάλωσα και το θεωρώ κομμάτι της κουλτούρας μου όχι κάτι θρησκευτικό. Εκείνος μπορεί να μου ασκούσε κριτική έστω και έμμεση λέγοντάς μου ότι δεν μπορώ να λέω ότι είμαι άθεη και να γιορτάζω χριστιανικές γιορτές. Αυτό άγγιζε και πιο σημαντικά θέματα όπως πχ το τι θρησκεία θα είχαν τα παιδιά μας αν ποτέ κάναμε ή την άποψή του ότι δεν πρέπει οι άνθρωποι να έχουν προγαμιαίες σχέσεις (παρότι εμείς είχαμε κάνει σεξ). Απ'ότι καταλαβαίνω εσείς είστε πιο μικροί σε ηλικία επομένως όντως μπορεί να μην είχαν περάσει όλα αυτά από το μυαλό του αγοριού σου. Επίσης ξέρω ζευγάρι φίλων του πρώην μου με διαφορετικές θρησκείες (το αγόρι μάρτυρας του Ιεχωβά και η κοπέλα χριστιανή ορθόδοξη) που η σχέση είχε λειτουργήσει μια χαρά και πλέον είναι παντρεμένοι με παιδιά. Εγώ πάντως δε νομίζω ότι έχω αρκετά γερό στομάχι για να ξαναπεράσω κάτι τέτοιο. Και όχι τόσο για τη διαφορετική θρησκεία γιατί δεν θα μου άρεσε εξίσου να είμαι με κάποιον χριστιανό ορθόδοξο αρκετά χωμένο στη θρησκεία ίσως γιατί η θρησκεία δεν είναι ένα τόσο σημαντικό κομμάτι στη δική μου ζωή.

    Τώρα όσον αφορά εσένα, προφανώς κανείς δεν θα σε κρατήσει σε μια θρησκεία που δεν θέλεις αλλά εσύ ανέφερες πιο πάνω ότι ευτυχώς που δεν άλλαξες γιατί ο Θεός σε βοηθάει πολύ. Άρα κατά βάθος δεν θέλεις να προχωρήσεις σε μια τέτοια κίνηση γιατί για σένα η θρησκεία είναι σημαντική. Σε αυτό το πλαίσιο σε συμβούλευσα να μην την αλλάξεις ποτέ όσο κι αν αγαπήσεις κάποιον γιατί και εσύ θα δυστυχησεις που δεν θα έχεις αυτό το στήριγμα στη ζωή σου και ο άλλος που μπορεί να εισπράξει την πίκρα σου και στην τελική δεν θα σε έχει υποχρεώσει να το κάνεις. Επίσης το να αλλάξεις θρησκεία δεν είναι ικανός παράγοντας για να κρατήσεις κάποιον κοντά σου για πάντα. Άρα μια τέτοια απόφαση μπορεί να σημαίνει ότι στην πορεία μπορεί να βρεθείς μόνη χωρίς τον άνθρωπο που αγάπησες και χωρίς τη θρησκεία σου που σου δίνει δύναμη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Πάντως, καλό είναι να αλλάξεις θρησκεία να δεν θέλεις να ζήσεις δυστυχισμένη και καταπιεσμένη μια ζωή.
    Καλύτερα να μάλιστα θα ήταν να μην εγκλωβίζεσαι σε καμιά θρησκεία και να προσπαθήσεις να αποφασίσεις και να καταλήξεις μόνη σου αν θέλεις να πιστεύεις κάπου και τι θα είναι αυτό.
    Το σίγουρο είναι πως έχεις φάει γερή πλύση εγκεφάλου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Πάντως, καλό είναι να αλλάξεις θρησκεία να δεν θέλεις να ζήσεις δυστυχισμένη και καταπιεσμένη μια ζωή.
    Καλύτερα να μάλιστα θα ήταν να μην εγκλωβίζεσαι σε καμιά θρησκεία και να προσπαθήσεις να αποφασίσεις και να καταλήξεις μόνη σου αν θέλεις να πιστεύεις κάπου και τι θα είναι αυτό.
    Το σίγουρο είναι πως έχεις φάει γερή πλύση εγκεφάλου.
    Δεν θα συμφωνήσω με το συγκεκριμένο μήνυμα παρότι ανέφερα πιο πάνω ότι είμαι άθεη και ουσιαστικά είμαι κατά οποιασδήποτε επιρροής έχει η θρησκεία στον άνθρωπο. Αλλά... Το αν είμαστε δυστυχισμένοι δεν το ορίζει κάποιος εξωτερικός παρατηρητής αλλά εμείς οι ίδιοι. Αν η κοπέλα δεν νιώθει δυστυχία και καταπίεση μέσα στη θρησκεία της τότε δεν έχουμε εμείς κάποιο δικαίωμα να θεωρούμε ότι έτσι είναι η ζωή της. Όταν έκανα ψυχοθεραπεία και είχα μιλήσει στον ψυχοθεραπευτή μου για τη σχέση μου και τους φόβους μου λόγω διαφορετικής θρησκείας μου είχε πει ότι είχε τύχει να έχει ασθενή μάρτυρα του Ιεχωβά. Τον ρώτησα πώς την βοήθησε να βγει από τη θρησκεία και η απάντησή του ήταν αφοπλιστική. Μου είπε: Δεν την βοήθησα να βγει αντιθέτως την βοήθησα να ξαναρχίσει να πηγαίνει στις συναθροίσεις και τις εκδηλώσεις τους γιατί αυτό ήθελε και με αυτό το ζητούμενο ήρθε σε μένα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Δεν την βοήθησα να βγει αντιθέτως την βοήθησα να ξαναρχίσει να πηγαίνει στις συναθροίσεις και τις εκδηλώσεις τους γιατί αυτό ήθελε και με αυτό το ζητούμενο ήρθε σε μένα.
    Αυτό δεν μου λέει κάτι.
    Και πολλές γυναίκες που κακοποιούνται, θεωρούν ότι θα είναι πιο δυστυχισμένες αν αφήσουν τον άντρα που τις κακοποιεί. Κάποιες δεν τον αφήνουν ποτέ.
    Θεωρώ ότι κανένας δεν μπορεί να είναι πραγματικά ευτυχισμένος όντας μη ελεύθερος. Και μια τέτοια θρησκεία δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια ελευθερίας.
    Είναι αλήθεια πάντως, πως κάποιοι άνθρωποι δεν αντέχουν να ζουν ελεύθεροι.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Αυτό δεν μου λέει κάτι.
    Και πολλές γυναίκες που κακοποιούνται, θεωρούν ότι θα είναι πιο δυστυχισμένες αν αφήσουν τον άντρα που τις κακοποιεί. Κάποιες δεν τον αφήνουν ποτέ.
    Θεωρώ ότι κανένας δεν μπορεί να είναι πραγματικά ευτυχισμένος όντας μη ελεύθερος. Και μια τέτοια θρησκεία δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια ελευθερίας.
    Είναι αλήθεια πάντως, πως κάποιοι άνθρωποι δεν αντέχουν να ζουν ελεύθεροι.
    Μου φαίνεται υπερβολικός ο παραλληλισμός μιας θρησκείας με μια κακοποιητική σχέση παρότι συμμερίζομαι το γενικότερο πλαίσιο των λεγομένων σου. Δεν ξέρω ίσως έχω ζήσει πολύ καιρό σε ένα περιβάλλον που το να μιλάς έτσι για τη θρησκεία ή την καταγωγή του άλλου δεν είναι αποδεκτό. Έχω τις ίδιες απόψεις πάνω κάτω μαζί σου απλά πιστεύω ότι δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι στο πως περνάει ο καθένας μέσα στη θρησκεία του όσο και αν εμάς δεν μας ταιριάζει. Είναι αυτό ακριβώς που λες στο τέλος. Κάποιοι άνθρωποι δεν αντέχουν να ζουν ελεύθεροι. Και είναι δικαίωμά τους. Τώρα μπορεί αυτό να χαρακτηριστεί κακοποίηση; Νομικά όχι. Ηθικά ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα και δε νομίζω ότι η παρέμβαση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι επιτρεπτή και αποδεκτή.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    13
    οχι δεν με θελει.. τωρα τρεχει πισω απο αλλη!
    η ερωτηση σου ειναι πολυ λογικη :-) θα σου απαντησω το βραδυ γιατι τωρα βιαζομαι!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Προσωπικά με ενοχλεί το ότι αντιμετωπίζεται η θρησκεία σαν θέμα ταμπού.
    Για παράδειγμα θεωρώ υποκριτικό και φασιστικό το να πρέπει να σεβόμαστε τα θρησκευτικά πιστεύω κάποιου,
    ενώ μπορεί κάλλιστα αυτός ο κάποιος να επιτίθεται άνετα σε κάποιον γιατί είναι άθρησκος, αγνωστικιστής ή άθεος.
    Δεν παραλληλίζω στην συγκεκριμένη τοποθέτηση την θρησκεία με την κακοποιητική σχέση (όχι πως δεν θεωρώ ότι πολλές θρησκείες έχουν με διάφορους τρόπους κακοποιήσει βάναυσα ανθρώπους και εξακολουθούν να το κάνουν), αλλά προσπαθώ να δείξω το πώς ο φόβος για αυτό που δεν γνωρίζουμε και η πλύση εγκεφάλου που έχουμε υποστεί μπορεί να μας κρατάει δέσμιους σε μια κατάσταση που δεν μας κάνει καλό.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. δυσκολεύομαι να ξεχάσω
    By αν? in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 299
    Last Post: 11-03-2012, 02:49
  2. αν ξεχασω οτι υπαρχω?
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-06-2011, 13:03
  3. Δεν μπορω να ξεχασω ..
    By lanna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 27-11-2010, 11:12
  4. ΜΠΩΡΩ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΦΑΡΜΑΚΑ?
    By xmark in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2007, 18:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •