αποπραγματωση-αποπροσωποποιηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    17

    αποπραγματωση-αποπροσωποποιηση

    θα ηθελα και εγω να καταθεσω τη δικη μου προσωπικη εμπειρια. εδω και ενα μηνα περιπου, περναω μια πολυ περιεργη και επωδυνη κατασταση. ζω σε μια ονειρικη κατασταση, τα βλεπω ολα απομακρυσμενα ολα τοσο μακρυα και ξενα. καπου διαβασα οτι το λενε αποπραγματωση, και ειναι πολυ συχνο φαινομενο σε αυτους που περνουν περιοδο εντονου αγχους. ειναι φυσιλογικο? με εχει φοβησει πολυ. εχω τρομοκρατηθει δεν βγαινω απο το σπιτι. ακομα και οταν βγαινω νιωθω πολυ ασχημα και περιεργα. λες και ειμαι παρατηρητης οσον συμβαινουν. εχω απομονωθει κοινωνικα. δεν πηγαινω στη σχολη, δεν οδηγω, δεν βγαινω για καφε. οι παρεες με εχουν χασει. τι να κανω? το εχει νιωσει κανεις αλλος αυτο το συναισθημα η ειμαι μονη? θα το ξεπερασω ποτε η θα συνεχιστει η ζωη μου ετσι κενη χωρις συναισθηματα. μερικες φορες νιωθω σαν ρομποτ που οτι κανω το κανω γιατι πρεπει χωρις να με ευχαριστει. πχ τρωω γιατι πρεπει και δεν εχω το αισθημα της πεινας. τι μου συμβαινει και δεν νιωθω πια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by αγγελικήη
    ... καπου διαβασα οτι το λενε αποπραγματωση, και ειναι πολυ συχνο φαινομενο σε αυτους που περνουν περιοδο εντονου αγχους. ειναι φυσιλογικο?
    Γειά σου !

    αυτή τη διάγνωση την έβγαλες εσύ (απ΄ότι κατάλαβα) ή στην έδωσε κάποιος ειδικός ?

    Τώρα είσαι σε \"περίοδο έντονου άγχους\" ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Γεια σου αγγελικη! Αυτο που νιωθεις το αισθανεσαι συνεχεια ή καποιες φορες και για συντομο διαστημα πχ 1 λεπτο? Και πως αισθανεσαι? Μηπως νιωθεις εκεινη τη στιγμη σαν να εισαι παθητικη και το σκηνικο γυρω σου να το βλεπεις σαν σε ταινια στη τηλεοραση, χωρις μεγαλη δυνατοτητα να το επεξεργαστεις εκεινη τη στιγμη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    Aγγελικη ακριβως ετσι νιωθω και εγω σαν να βρισκομαι μεσα σε ενα ονειρο ολη την ωρα. H μονη φαση που ηρεμω ειναι οταν κοιμαμαι.

    Λεγεται αποπροσωποιηση και σου φαινονται ολα παραξενα, εξωπραγματικα τρομακτικα..νιωθεις ξεκομμενος.
    Eιναι μια ενοχλητικη πολλες φορες διαρκης αισθηση οτι χανεις την εννοια της πραγματικοτητας σαν να ζεις μεσα σε ενα ονειρο.. Σαν να φοβασαι οτι απο στιγμη σε στιγμη θα χασεις εντελως το μυαλο σου..Kοιτας τον εαυτο σου και τον αισθανεσαι ξενο
    Σαν η ψυχη σου να ασφυκτια μεσα στο σωμα σου και να θελει να το σπασει να ελευθερωθει καθε μερα αισθανομαι να απεχω απο το περιβαλλον με εναν τρομακτικο τροπο.
    Eγω συνεχιζω την ζωη μου γιατι ειτε ειμαι σπιτι ειτε αλλου το ιδιο νιωθω..
    οποτε προσπαθω να κανω συνεχεια πραγματα ωστε να το ξεχναω οσο γινεται..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    17
    ευχαριστω που μου απαντησατε στο μηνυμα μου
    απλα διαβασα τα συμπτωματα και καταλαβα οτι ειναι αποπραγματωση. σημερα ομως εχω ραντεβου με ψυχολογο για να μου πει και εκεινος τη γνωμη του.
    margo44 δουλευεις? εγω νομιζω πως δεν μπορω να κανω τιποτα στη ζωη μου, νιωθω παγιδευμενη. δηλαδη δεν περναει αυτο που νιωθουμε και εχεις συμβιβαστει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Γειά σου Αγγελική και καλώς ήρθες στη παρέα μας. :) Προσωπικά δεν νιώθω ακριβώς αυτό που νιώθεις αλλά ορισμένες φορές κανω και γω πράγματα μηχανικά π.χ τρώω χωρίς να πεινάω αλλά επειδή πρέπει, ή ότι ώρες ώρες δεν μπορώ να κανω τίποτα στη ζωή μου κτλ. Αλλά είναι παροδικό περνάει μετά καποιο χρονικό διάστημα. κανεις καλά που θα πας σε κάποιο ειδικό αυτός ξέρει καλύτερα να σου πεί. Μην το βάζεις πάντως κατω-αποκλείεται να διαρκέσει για πάντα. Απότι λέει η εμπειρία πρέπει να πας κοντρα στο ρεύμα για να το πολεμήσεις. Θα δεις που μετά την επίσκεψη στον ειδικό θα νιώσεις καλύτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by αγγελικήη
    ευχαριστω που μου απαντησατε στο μηνυμα μου
    απλα διαβασα τα συμπτωματα και καταλαβα οτι ειναι αποπραγματωση. σημερα ομως εχω ραντεβου με ψυχολογο για να μου πει και εκεινος τη γνωμη του.
    margo44 δουλευεις? εγω νομιζω πως δεν μπορω να κανω τιποτα στη ζωη μου, νιωθω παγιδευμενη. δηλαδη δεν περναει αυτο που νιωθουμε και εχεις συμβιβαστει?



    Η απόσταση ανάμεσα σε επιθυμία και πραγματικότητα με ελπίδα πραγματοποίησης της επιθυμίας προκαλεί το άγχος.
    Οταν αυτή η ελπίδα δεν υπάρχει πια, έχουμε παραδοθεί στη μη επιθυμία και την έχουμε κάνει φύση μας.
    Αυτό πιστεύω εγώ κι ας μην είμαι ψυχολόγος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    Φυσικα και περναει το πιστευω απολυτα απλα θελεις κατι να σε ξεκολλησει. Iσως ο εαυτος σου ισως κατι αλλο...
    Nαι δουλευω. Kαθε μερα ειναι δυσκολη και μου βγαινουν πανικοι παω στο μπανιο ριχνω κρυο νερο και τετοια. Πιστευω οτι θα περασει καποια στιγμη. Eιμαι σιγουρη το εχω 10 μηνες τωρα δεν εχω συμβιβαστει απλα προσπαθω οσο γινεται να μην το σκεφτομαι. Aποτυγχανω βεβαια μεχρι τωρα αλλα που θα μου παει. Xαπια δεν παιρνω και ουτε προκειται.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    17
    margo πιστευεις οτι η δουλεια σου κανει καλο και ξεχνιεσαι η ειναι χειροτερα? γιατι δε παιρνεις φαρμακα? πιθανοτατα ολο αυτο το προβλημα που περναμε με την αποπρωσοποιηση να οφειλεται στο εντονο αγχος, και τα αντικαταθλιπτικα να σε κανουν να νιωσουν καλυτερα. εγω εχω αρχισει να λαμβανω seroxat 2 την ημερα οπως μου ειπε ο γιατρος. εγω αυτο που νιωθεις το περναω 1 μηνα. εσυ πως το αντεχεις 10 μηνες? μαλλον πρεπει να εισαι πολυ δυαντη. εγω παντως νιωθω αδυναμη

    liberchild δεν καταλαβαινω αυτο που λες! τι εννοεις?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    Aγγελικη μου δεν ειναι θεμα δυναμης και μη δυναμης.
    Δεν μπορω να αφησω οτι κανω γιατι θα ειναι σαν να αφηνω το προβλημα να με καθοριζει.
    Oταν ξεκινησαν ολα αυτα με τρελο ανχος και πανικους στην αρχη πηρα αδεια για λιγο καιρο δεν μπορουσα να κανω τιποτα μετα δεν ξερω πως βρηκα τη δυναμη και συνεχισα. Bεβαια δεν το ειχα ολη μερα αυτο. Mερικες φορες με αφηνε ειδικα οταν περναγα καλα. Γενικα νιωθω θεοτρελλη αλλα προσπαθω να συνεχιζω με την πεποιθηση οτι ολα αυτα θα ηρεμησουν. Ποσων χρονων εισαι?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    ATHENS
    Posts
    86
    γεια σου Μαργκο . γεια και στους υπολιπους Αγγελικη το περναω και εγω αυτο το συναισθημα ειναι χαλια το ξερω ουτε να παω να κουρευτω δεν μπορω , το εχω κανενα 2μηνο αλλα τι να κανω να μην παω να δουλεψω να μην παω για ποτο να μην παω για μπαλα να μην ΄φλερταρω να μην περπαταω να μην κανω σεμιναρια να μην πηγαινω εκδρομες ε τοτε γιατι ζω για να φοβαμαι οχι βεβαια ολα τα παραπανω μην τα κανω σε αυτη την φαση της ζωης μου και μην τα ευχαριστιεμαι οσο θα ηθελα .σου προτεινω να ξαναξεκινησεις τη ζωη σου οσο δυσκολο και εαν ειναι σιγα σιγα θα ξαναμπουμε στο ρυθμο κανονικοτατα !!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    17
    ειμαι 24. εσυ ποσο εισαι και πως σε λενε?
    εσυ γιωργο ποσο χρονων εισαι? δηλαδη λες να μη το βαλω κατω?
    εσυ γιωργο πιστευεις πως θα το ξεπερασουμε? 1 μηνα ειμαι ετσι και νομιζω πως χανω τον εαυτο μου. μου εχει γινει φοβος και εμμονη και για αυτο νομιζω πως δεν μπορω να το ξεπερασω.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    ATHENS
    Posts
    86
    ΕΙΜΑΙ 21 ΚΑΙ ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥ Η ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    17
    παιδια πηγα στον ψυχολογο και....εφυγα σε 10 λεπτα! με εκανε χειροτερα. της μιλαγα για την αποπραγματωση που νιωθω και αυτη με κοιταζε σαν εξωγηινη λες και δεν καταλαβαινε τι της ελεγα. τελικα αν δεν εχεις περασει κατι αναλογο δεν μπορεις να καταλαβεις τον αλλον ετσι δεν ειναι? και ας εισαι ο καλυτερος επιστημονας! μετα βγηκα με μια φιλη μου και ενιωσα πολυ καλυτερα, με ενθαρρυνε πολυ! τελικα ολα στο μυαλο μας ειναι. κανεις γιατρος δεν μπορει να μας γιατρεψει. ο καλυτερος γιατρος ειναι ο εαυτο μας και φυσικα η συμπαρασταση των δικων μας ανθρωπων....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Δεν εχω το ιδιο προβλημα με σενα, ευχομαι να φυγει γρηγορα! Οντως μου φαινεται ολα ειναι στο μυαλο μας και προσωρινα (μενει μονο να το πιστεψω κι εγω). Παντως αμα επειμενει να πας σε εναν ψυχιατρο (κι οχι ψυχολογο) που σιγουρα θα εχει μια εξηγηση και δε θα σε κοιταει σαν... εξωγηινη. Και μην τρομαζεις στην ιδεα να πας -αμα κι εφοσων χρειαστει-γιατι στην τελικη εσυ επιλεγεις αν θα ακολουθησεις αυτα που λενε. Και στην τελικη μπορεις να πας εστω και για πληροφορηση, να σου επιβεβαιωσει οτι ειναι αυτο που νομιζεις και να σου πει τη γνωμη του. Εγω γι αυτο πηγα σε πρωτη φαση, για να επιβεβαιωσω οτι ειναι κρισεις πανικου, καθως και γιατι ο ψυχιατρος ειναι ο μονος που μπορει να γραψει αξονικες εγκεφαλου και εγκεφαλογραφημα (τουλαχιστον ετσι ειπε η παθολογος που χα παει).

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •