Πως να βρω έναν αξιολογο ψυχολογο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1

    Post Πως να βρω έναν αξιολογο ψυχολογο;

    Καλησπέρα στο φόρουμ!
    Χρήζομαι βοηθείας στην αναζήτηση ψυχολόγου ή ψυχοθεραπευτή. Το τελευταίο διάστημα(1 χρόνο) είχα μια ερωτική απογοήτευση και έκτοτε ξυπνάω με βάρος στην καρδιά και νιώθω μια "μαυρίλα" στο στέρνο. Δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια ήρεμα,πράγμα που πριν ένα χρόνο ήταν αυτονόητο. Όταν έχω ρεπό αγχώνομαι για το τι θα κάνω στο σπίτι και πως θα μαυρίσει η ψυχή μου γιατι δεν θα μπορώ να ξεχαστώ με τίποτα. Έκανα μία αναζήτηση μέσω του διαδικτύου στα δυτικά προάστια αττικής όπου διαμένω, πήγα σε τρεις διαφορετικούς και οι 3 δεν με ενέπνευσαν διόλου. Κουράστηκα να ψάχνω και να πηγαίνω στα τυφλά! Δεν έχω κάποιον γνωστό να με παραπέμψει κάπου και δεν αντέχει η τσέπη μου να δίνω σαραντάρια και πενηντάρια στους τυχαίους που βρίσκω...

    Όποιος έχει περάσει παρόμοια κατασταση και τον έχει βοηθήσει κάποιος ψυχολόγος/ψυχοθεραπευτής ας μου στείλει ενα μηνυμα να τον δοκιμάσω και εγώ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου d. Γεια να σου προτεινει καποιος κατι πρεπει να σου στειλει μηνυμα προσωπικο και για να ενεργοποιηθει αυτο στα νεα μελη χρειαζεται να χεις γυρω στις 50 δημοσιευσεις και εισαι ακομα στην πρωτη. Θα σου γραψω κι εδω λιγα λογια χωρις ονοματα βεβαια για την επιλογη ψυχολογου. Μεχρι να γινει αυτο, για πες 2 λογια για τη σχεση και γιατι χωρισατε?

  3. #3
    Ευχαριστώ kerasi για την απάντηση. Είμαι παντρεμένη, για αυτό δεν μπορούσα να έχω σχέση.
    Είναι συνάδελφος από τη δουλειά, και το είχαμε ξεκαθαρίσει απο την αρχή οτι δεν είχαμε ή θα έχουμε σχέση.
    Συναντηθήκαμε 3-4 φορές, και έπειτα δεν ξαναδώσαμε ραντεβού. Τώρα τον βλέπω στη δουλειά επί 1 χρόνο και με πιάνει ένα σφίξιμο.
    Ποτέ μου δεν έζησα παρόμοια κατάσταση επειδή παντρεύτηκα μικρή. Φαίνεται, επειδή το έκαναν και άλλες στη δουλειά(να τσιλιμπουρδίζουν δεξιά και αριστερά),
    νομιζα οτι μπορούσα και εγώ να το κάνω(να ζήσω τη ζωή μου έστω και τώρα) είχα την εντύπωση οτι θα ήταν στον χαρακτήρα μου, όμως δεν μου ταιριάζει.

    Μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά αυτός ο άνθρωπος. Για μία περίοδο (πριν 8 μηνες) έπαιρνα αντικαταθλιπτικά
    αλλα τα σταμάτησα γιατί ένιωθα οτι δεν μου έκαναν καλό.
    Με αποχαύνωναν και ακόμα δεν μπορούσα να κοιμηθω καλά τα βράδια. Μαλιστα δοκίμασα 2 διαφορετικούς ψυχιάτρους.
    Πλέον, θέλω να προσπαθήσω την ψυχολογία και να το ψάξω πιο βαθιά εάν γίνεται.

    Έχω απογοητευτεί πολύ από τις τυχαίες επιλογές των ψυχολόγων που διάλεξα, και για πόσο ακόμα θα δίνω 40ρια για την πρώτη επίσκεψη...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θα μιλησουμε για τους ψυχολογους πιο κατω γιατι οντως ειναι μεγαλο θεμα. Ολοι οι επαγγελματιες την ιδια σχολη τελειωσανε, αλλα στην πραξη βλεπουμε τεραστια διαφοροποιηση. Αρα ειναι πολλα στοιχεια που συνθετουν εναν επαγγελματια. Αυτο ισχυει σε ολα βεβαια. Και η επιλογη ειναι δυσκολη γιατι θεωρουμε συχνα δεδομενο οτι ο αλλος ειναι ο καταλληλος εφοσον εχει τελειωσει καποια πανεπιστημια. Θα σου πω πρακτικα παρακατω γι αυτο ομως μεχρι να συμπληρωσεις το 50ρικο περιπου γιατι αλλιως ειναι διαφημιση να σου γραψει καποιος εδω και δεν κανει.

    Για το προβλημα σου τωρα, απ οτι καταλαβα, ειναι κατι πλατωνικο? ειναι ενα φλερτ και μονο? ετσι καταλαβα εγω.

  5. #5
    Εντάξει kerasi. Όχι δεν είναι φλερτ, αφού πλέον δε βγαίνουμε και στη δουλειά είναι σα να είμαστε 2 ξένοι. Υπάρχει μία "παγωμάρα" ανάμεσά μας και τον βλέπω να φλερτάρει όπως φλέρταρε εμένα στις αρχές, όλες τις υπόλοιπες συναδέλφους και μου μαυρίζει την καρδιά.

  6. #6
    Ίσως φταίνε κάποια απωθημένα που έχω συσωρευμένα, όσο περνούσαν τα χρόνια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για παρτο λιγο απ την αρχη καλυτερα το θεμα γιατι με μπερδευει το αρχικο κειμενο σου.

  8. #8
    Είμαι παντρεμένη απο μικρή ηλικία, ποτέ δεν είχα άλλον αντρα πέραν του άντρα μου. Στη δουλειά μου, με φλέρταρε ένας συνάδελφος και πριν ένα χρόνο ενέδωσα...
    Μου είχε και του είχα δηλώσει ξεκάθαρα οτι δεν μπορούμε να έχουμε σχέση, μόνο σεξουαλική επαφή.
    Μετά από 4 φορές που βρεθήκαμε δεν μου ξανατηλεφώνησε και στη δουλειά κάνει οτι είμαστε άγνωστοι. Απο τότε με έχει πιάσει αυτή η μαυρίλα στην καρδιά.
    Επισκέφθηκα την κόρη μου που δουλεύει εκτός αθηνών και όταν με είδε έτσι, μου έδωσε ηρεμιστικό και πραγματικά με ηρέμησε.

  9. #9
    Επισκέφτηκα 1 ψυχίατρο, μου έδωσε συνταγή αλλα ένιωθα οτι με έκαναν φυτό. Την σταμάτησα και πήγα σε άλλον.
    Μου έδωσε άλλη αγωγή, που και αυτή δεν μου έκανε καλό. Ένιωθα οτι με παρέλυε.

    Για ένα διάστημα ένιωθα καλύτερα και δεν πήγαινα πουθενά. Είχα παρέα και ξεχνιόμουν, τώρα όμως εδώ και έναν μήνα με έχει πιάσει το ίδιο πραγμα και δεν θέλω να το αντιμετωπίσω με χάπια κατευθείαν...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν εσυ εκανες τη συμφωνια να βρεθειτε καποιες φορες χωρις δεσμευσεις-αλλωστε ησουνα και παντρεμενη-το εννοουσες ή το πες ψευτικα για να μη τον διωξεις?

  11. #11
    Σκέφτομαι ότι ίσως να μην το εννοούσα... Απλά είχα τη λογικη να καταλάβω ότι δε γινεται και απο τη μεριά μου και απο τη μεριά του...
    Εξάλλου, να σας αναφέρω, με τον συνάδελφο υπάρχει διαφορά 18 χρόνων περίπου... Εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να γίνει κάτι..
    Απλά ήθελα να ζήσω κάτι παραπάνω και πλήρωνω τωρα το τιμημα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλα μην ποινικοποιησουμε και τις πιο χαλαρες γνωριμιες και επαφες...ουτε ηθικοπλαστικα εννοω. Πρεπει να δεις ομως οτι αφου τα συμφωνησατε μετα φαινεται ανακολουθο να εχεις απαιτησεις για παραπανω. Αλλα να στο πω κι αλλιως, ας υποθεσουμε οτι αλλαζει γνωμη ο συναδερφος και σε θελει μονιμα, εσυ εισαι παντρεμενη, τι θα εκανες? θα χωριζες? αυτα ειναι δυσκολες αποφασεις. Εγω βλεπω οτι καπου ειχες πηξει, ειχες ρουτινιασει στο γαμο οπως το 99,9% των γαμων και μπορεσες να ξανανιωσεις. Αλλα οτι εφαγες κολλημα για ενα χρονο, ειναι προβλημα. Νομιζω ομως οτι και η επιλογη καποιου με διαφορα που ουσιαστικα αποκλειει κατι μονιμο, ενδομυχα σε κανει να προχωρησεις γτ ξερεις οτι δε θα διαλυσεις την υπαρχουσα κατασταση. Ειναι μικροτερος ή μεγλυτερος?

  13. #13
    kerasi έχεις δίκιο. Τα γράφεις πάρα πολύ ωραία. Ο συνάδελφος είναι μικρότερος και εγώ σίγουρα έχω ρουτινιάσει στο γάμο μου. αλλά έχω κολλήσει όπως λες. Νιώθω οτι έχω βαριά καταθλιψη και πλέον ψάχνω ανθρώπους - φίλες να κάνω παρέα ενώ τόσο καιρό τις έκανα πέρα, γιατί έιχα δουλειές. Και θέλω να ξεκινήσω κάτι, να συμπληρώνω τον χρόνο μου όταν έχω ρεπό, γιατι εκείνες οι μέρες σαν και αυτή είναι οι χειρότερες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με 2 λογια η ιστορια σου ειναι all time classic που λενε. Το γεγονος οτι ειχες παραμελησει τομεις οπως φιλους, ασχολιες κλπ σε δυσκολεψε παραπανω και το μυαλο σου κολησε περισσοτερο, γιατι δεν εχεις αλλα στηριγματα. Και επισης ακομα και στους ελευθερους ειναι πολυ συχνο ενας αντρας να θελει μια ελευθερη σχεση και να το λεει απ την αρχη. Δε σε κοροιδεψε δηλαδη να σου πει αυτα που θα θελες να ακουσεις, τα μεγαλα λογια δηλαδη. Απλα εσυ την ''πατησες'' γι αυτο και μετα φρικαρες. Για πες και με το συζυγο μεσα στο σπιτι τι γινεται?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    ddd, μαλλον θα πω το αυτονοητο, αν εχει ρουτινιασει ο γαμος σου εχεις 2 επιλογες. Η τον βγαζεις απο την ρουτινα/αναθερμανεις δηλαδη αυτο που εχεις με τον συζυγο σου, εαν ειναι κατι που θελετε και οι δυο φυσικα, η απλα χωριζεις και φτιαχνεις τη ζωη σου απο την αρχη χωρις την καθημερινη πιεση του να εισαι με εναν ανθρωπο με τον οποιο δεν ζεις οπως θελεις. Με το να βαζεις τριτους στη ζωη σου μονο χειροτερα τα κανεις τα πραγματα, δεν νομιζεις; Στο κατω κατω τι νομιζεις οτι θα κανει ο ψυχολογος; Θα σου δωσει τη μαγικη συνταγη; Θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα εκ του μηδενος; Δεν ειναι μαγοι οι ανθρωποι, για αυτο κανε πρωτα αυτο που μπορεις, παρε δηλαδη αποφασεις στη ζωη σου, ελεγξε τα συναισθηματα σου, οδηγησε τα εκει που εσυ θελεις, και πραξε αναλογως. Α, και κατι αλλο, δεν εισαι ερωτευμενη με τον συναδελφο σου, αυτο που νιωθεις ειναι η ευκαιρια για διεξοδο απο τον κακο γαμο στον οποιο βρισκεσαι, για αυτο και οι επιλογες ειναι δυο, ειτε τον φτιαχνεις ειτε τον χαλας.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να βρώ έναν ψυχολόγο που να συμφωνούμε
    By TerribleLie in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 34
    Last Post: 09-05-2016, 09:48
  2. ωρα να παω σε ψυχολογο
    By Αγάπη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2011, 18:56
  3. Ψαχνω ψυχολογο
    By dimitristhess in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-2010, 16:07
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  5. εναν καλο ψυχολογο γνωσιακης συμπεριφοριστικης....Βοηθεια
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 04-06-2009, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •