ερωτας αγαπη σεβασμος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266

    ερωτας αγαπη σεβασμος...

    Ηιιι!!βρηκα μια φορα μονο στην ζωη μου αυτα τα πραγματα και τα εζησα με πολυ μεγαλη ενταση ..
    Μετα απο αυτο οι σχεσεις μου ηταν απολυτα επιφανειακες οτι μισουσα δηλαδη..
    Δεν ενδιαφερομαι καθολου για το σεξ σε μια σχεση(δεν με πειραζει να μην υπαρχει καθολου) μονο για να εχω εναν ανθρωπο διπλα που θα νοιαζεται αληθινα .θελω να μου στειλουν μ
    ην παιδια που αισθανονται ετσι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    Δεν νομιζω οτι θα υπαρχει καποιος που θα σου πει οτι δεν ενδιαφερεται για ερωτα/αγαπη/σεβασμο. Ο σεβασμος, ειδικα, ειναι συνωνυμο και απαραιτητη προυποθεση για την αγαπη. Το θεμα ειναι αλλο, λες οτι δεν σε πειραζει η ελλειψη σεξ σε μια σχεση, το σεξ ομως ειναι κοινωνικος ορος. Ειναι κατι που ολοκληρωνει μια σχεση και φερνει κοντα τα δυο φυλα, ενα μεσο ικανοποιησης και ενα μεσο για να δωσουμε κατι στον αλλον. Δεν ειναι αυτοσκοπος, ειναι απλα ενα απαραιτητο συστατικο. Μηπως θα επρεπε πρωτα να κατανοησεις τον λογο που νομιζεις οτι δεν το εχεις αναγκη; Σεξ δεν σημαινει επιφανειακη σχεση, ουτε και η ελλειψη του δειχνει μια σχεση με βαθος, απλα κοιτα ποσες φιλιες ειναι επιφανειακες. Και κατι αλλο, αυτο που περιγραφεις, χωρις το σεξ δηλαδη, εχει ονομα, ονομαζεται φιλια.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ποτε δε καταλαβα πως ορισμενες κοπελες δε θελουν καθολου σεξ ή το βλεπουν σαν ελλειψη σεβασμου. να πεις εχουν ψυχολογικο τραυμα, βιαστηκαν, οκ δικαιολογειται καπως. οι φυσιολογικες ομως ?

    ουτε στην ελλειψη εμπειριας μπορουν να το ριξουν και να πουν φοβουνται. θυμαμαι οταν εκανα τη πρωτη μου σχεση στα 19, και η κοπελα τοτε ηταν πρωταρα αλλα γουσταρε. αν και δεν ηταν ελληνιδα να πεις ο χριστιανισμος της εκανε πλυση εγκεφαλου.

    ισως οντως η θρησκεια να εχει παιξει μεγαλο ρολο σ'αυτο και το βλεπουν σαν αμαρτια. κριμα που δεν εχουν ταμπελα να τις αποφευγουμε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Το κλειδι σε καθε σχεση ειναι η κατανοηση.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Σε μια σχεση δλδ τι θες περα απο τα αυτονοητα..Αγαπη,σεβασμο κτλ..Να βλεπετε ταινιες και να τρωτε πατατακια?

    Δεν ξερω τι θεμα εχεις,αλλα το σεξ δεν ειναι επιφανεια..ειναι κατι πολυ βαθυ!Και οταν αγαπας και γουσταρεις εναν ανθρωπο εχεις αναγκη και να κανεις ερωτα μαζι του.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Σε μια σχεση δλδ τι θες περα απο τα αυτονοητα..Αγαπη,σεβασμο κτλ..Να βλεπετε ταινιες και να τρωτε πατατακια?

    Δεν ξερω τι θεμα εχεις,αλλα το σεξ δεν ειναι επιφανεια..ειναι κατι πολυ βαθυ!Και οταν αγαπας και γουσταρεις εναν ανθρωπο εχεις αναγκη και να κανεις ερωτα μαζι του.
    Πες τα ρε μνιμονιο σχεση χωρις σεξ δεν ειναι σχεση!..ειναι απλα μια φιλια..Η διαφορα σεξ και ερωτα ειναι οτι το σεξ χαλαρωνει την ενταση, ενω ο ερωτας τη δημιουργει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by skropi View Post
    Δεν νομιζω οτι θα υπαρχει καποιος που θα σου πει οτι δεν ενδιαφερεται για ερωτα/αγαπη/σεβασμο. Ο σεβασμος, ειδικα, ειναι συνωνυμο και απαραιτητη προυποθεση για την αγαπη. Το θεμα ειναι αλλο, λες οτι δεν σε πειραζει η ελλειψη σεξ σε μια σχεση, το σεξ ομως ειναι κοινωνικος ορος. Ειναι κατι που ολοκληρωνει μια σχεση και φερνει κοντα τα δυο φυλα, ενα μεσο ικανοποιησης και ενα μεσο για να δωσουμε κατι στον αλλον. Δεν ειναι αυτοσκοπος, ειναι απλα ενα απαραιτητο συστατικο. Μηπως θα επρεπε πρωτα να κατανοησεις τον λογο που νομιζεις οτι δεν το εχεις αναγκη; Σεξ δεν σημαινει επιφανειακη σχεση, ουτε και η ελλειψη του δειχνει μια σχεση με βαθος, απλα κοιτα ποσες φιλιες ειναι επιφανειακες. Και κατι αλλο, αυτο που περιγραφεις, χωρις το σεξ δηλαδη, εχει ονομα, ονομαζεται φιλια.
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Σε μια σχεση δλδ τι θες περα απο τα αυτονοητα..Αγαπη,σεβασμο κτλ..Να βλεπετε ταινιες και να τρωτε πατατακια?

    Δεν ξερω τι θεμα εχεις,αλλα το σεξ δεν ειναι επιφανεια..ειναι κατι πολυ βαθυ!Και οταν αγαπας και γουσταρεις εναν ανθρωπο εχεις αναγκη και να κανεις ερωτα μαζι του.
    +1000
    ουτε σεξ χωρις συναισθημα, ουτε συναισθηματα χωρις σεξ ειναι σχεση. το ενα μπορουμε να το κανουμε με τον καθε τυχαρπαστο και το αλλο μπορουμε να το κανουμε με τους καλους μας φιλους...
    ζευγαρι ειναι, αγαπη και σεξ αδιαιρετα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Λοιπον για να καταλαβαιτε παιδια τι εννοω..οι περισοτεροι ξερουν την.ιστορια μου ..εεε λοιπον μετα τον πρβτο σιχαθηκα να γνωριζω αντρες που θελουν μονο η κυριως σεξ ..οσο για το θεμμα του νιασμου για να λυθουν αποριες 2 ατομα που θεωρουσα φιλους μου σε μικρη ηλικια πηγαν να με βιασουν..πραγματικα θα προτιμουσα μια σχεση χωρις σεξ αν καποις δηλαδη εχει θεμα και δεν μπορει να κανει ..λογο χαπιων η αλλο λογου παρα αυτη την ομοτητα που ζω τοσα χρονια ...εκανα 4 σχεσεις και οι 3 το μονο που τους ενδιεφερε ηταν αυτο" και ηταν ανθρωποι που γουσταρα τρελα και ηθελα να καμω σεξ μαζι τους φυσικα αλλα περνοντας τα χρονια ..μπορω να πω οτι σχεδον το σιχαθηκα..μου λειπουν αλλα πραγματα..και οχι μνημονιο το σινεμα με πατατακια..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε θυμαμαι την ιστορια σου αλλα μαλλον μεσα επεσα, νιωθεις βιασμενη. συνηθως ή κακοποιηση ειναι, ή πλυση εγκεφαλου απ'την εκκλησια, ή μια συντηρητικη καταπιεστικη οικογενεια. ελπιζω να καταλαβαινεις ομως οτι αυτο που ψαχνεις δεν ειναι και τοσο φυσιολογικο. δηλαδη δε φταινε οι αντρες που ζητανε σεξ απο σενα. και καλα κανεις και ξεκαθαριζεις απ'το ξεκινημα τι θελεις.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    χαριτολογωντας εγραψα για τα πατατακια..Λυπαμαι που ειχες τετοια εμπειρια εως τωρα,αλλα προφανως και επεσες στα λαθος ατομα..Θεωρω λαθος λοιπον να βγαλεις αυτο το συστατικο απο την ζωη σου και θα το καταλαβεις οταν καποια μερα βρεις την τρυφεροτητα που αξιζεις οχι μονο εσυ αλλα καθε γυναικα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Ωραία. Γιατί λοιπόν η λύση είναι εναντιώνομαι συνολικά αντί για το να ψάξεις να βρεις το κατάλληλο άτομο
    με παραπλήσιες, κοντινές επιθυμίες με τις δικές σου, που δε θα βάζει το σεξ σε άμεση προτεραιότητα, δλδ θα σου
    δώσει και χρόνο να εξοικειωθείς, γνωρίσεις και νιώσεις εμπιστοσύνη, είτε δε θα το έχει και γενικά έτσι, υπάρχουν
    άνθρωποι που καλύπτονται πολύ περισσότερο από άλλες εκδηλώσεις δεσίματος. Για ψάξε λίγο και τον asexual χώρο
    για παράδειγμα. Και εκεί βέβαια υπάρχουν επίσης κλίμακες μη επιθυμίας.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Συμφωνώ, υπάρχουν άτομα τόσο συναισθηματικά που δίνουν μικρή αξία στο σεξ, απλά πρέπει να βρεις τον κατάλληλο! Το θέμα είναι να μην πάρεις απόφαση να απέχεις για πάντα, απλά να το έχεις σε δεύτερη μοίρα. Όσοι δίνουν μικρή σημασία στο σεξ μπορεί να είναι ώριμοι και μια χαρά. όσοι όμως δε το θέλουν καθόλου συνήθως κρύβουν άλλα θέματα από πίσω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Οταν λες ασεξουαλ χωρο τι εννοεις?εμενα οι περισσοτεροι αντρες που γνωεισα ηταν σεξομανεις δεν εχω γνωρισει ποτε καποιν να μην ενδιαφερετε πρωτα γ αυτο..εξαλου εγω μιλαω κ για ανθρωπους οχι της εκκλησιας (γιατι δεν εχω καμια σχεση με αυτο το αθλημα)αλλα για ανθρωπους που για καποιο λογο για οποιονδιποτε λογο δεν τους ενδιαφερει τοσο το σεξ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Αυτό σου είπα και γω, πως υπάρχουν άτομα που είναι asexuals. Ή δεν έχουν καμία επιθυμία για σεξ, ή η επιθυμία τους
    είναι πολύ μικρή. Γι αυτό σου έγραψα και για τις κλίμακες. Νομίζω υπάρχουν τέσσερις, ή τρεις βαθμίδες επιθυμίας, αν θυμάμαι καλά.
    Το ένα άκρο είναι η μηδενική και η άλλη να υπάρχει μεν επιθυμία, που πάλι όμως είναι σε μικρό βαθμό, δεν εντάσσεται δηλαδή στις νόρμες
    της πλειοψηφίας. Ούτε εγώ μιλάω για την εκκλησία, λολ. Απεναντίας, την απεχθάνομαι.
    Για δες αυτό εδώ.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Asexuality
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Υπαρχει και μια αλλη κατασταση και ας μου πει η ντολορα πως θα το εβλεπε. Το ασεξουαλ ειναι ενα ακρο, ενα εξτριμ, δεν παω σ αυτο. Επειδη ερωτας δεν ειναι μονο η διεισδυση, υπαρχει η πολυ ωραια εικονα που με την αλλη μπορεις να κανεις μεγαλες αγκαλιες, να την κρατας σφιχτα με ζεστασια ορθιοι οταν ειναι, να την χαιδευεις σ ολο το σωμα, να εξερευνεις καθε γωνια του κορμιου της και με τα ρουχα να ειναι, να λατρευεις καθε σημειο της καθε λεπτομερεια, αργα και βασανιστικα, γενναιωδωρα απο τα μαλλια ως τα ποδια...
    στο κρεβατι μπορει η γυναικα να ξαπλωνει στο στηθος του αντρα, να την αγκαλιαζεις τρυφερα, τα σωματα να ακουμπουν το ενα πανω στ αλλο και χωρις να γινεται σεξ. Ειναι μια πολυ ωραια εκδοχη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ερωτας η΄ αγαπη?
    By ellina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 04-02-2013, 03:34
  2. Έρωτας, πάθος, αγάπη κι άλλες αηδιούλες...
    By FairyInBoots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 05-11-2009, 15:30
  3. Αγάπη
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 91
    Last Post: 30-04-2009, 19:41
  4. \'Ερωτας ή αγάπη ?
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 05-05-2008, 01:01
  5. Ερωτας/Αγαπη, Ανιμα/Ανιμους και αλλα ομορφα...
    By Roomstolet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2005, 11:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •