φοβο οτι θα πεθανω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3

    φοβο οτι θα πεθανω

    Καλησπερα ειμαι καινουργια εδω και θελω να μοιραστω μαζι σας τους φοβους μ εδω και περιπου ενα χρονο εχω την αισθηση οτι θα πεθανω νιωθω οτι ποναω παντου καο πιο πολυ η καρδια μ συνεχως το σκεφτομε στην.δουλεια μ.στο σπιτι μ στον υπνο μ σχεδον παντου σε καθημερινή βαση νιωθω να ποναω παντου εχω καταντήσει να μετραω καθε δεκα λεπτα την.πίεση και να λεω οτι ποναω παντου και θα παθω ανακοπη ειμαι 38 χρονων και τον τελευταιο καιρο εχω χασει τημ.ησυχια μ τι να κανω δεν μου βγαινει απο το μυαλο η ιδεα του θανατου.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    10
    Εβελινα καλησπέρα το χω περάσει αυτό που εχεις εσυ για πάνω απο ενα χρόνο .. Κάθε μερα νόμιζα ότι θα πεθάνω...ξεκίνησα με γιατρούς έκανα ολε τις εξετάσεις και όλοι κατέληγαν στο ίδιο πράγμα ...ΑΓΧΟΣ... Μετα απευθύνθηκα σε ψυχίατρο η οποία πάνω σε αυτή τη φοβία του θανάτου με βοήθησε πολυ ... Οπότε σε πιάνει η κριση πανικού γιατι κριση πανικού ειναι αυτό προσπάθησε να την υποστείς μην προσπαθείς να τη διώξεις όσο και να φοβάσαι να σαι σίγουρη ότι απο αγχος δεν έπαθε κανεις ποτε τπτ ... Αγκάλιασε την άστην να σε χτυπησει θα δεις σε 10 λεπτά θα περάσει και σιγά σιγά αυτος ο φόβος θα απομυθοποιητε στο μυαλο σου ... Με τον καιρό θα σταματήσεις να το φοβάσαι ...γιατι πολυ απλα θα βλέπεις πως ειναι ακίνδυνος .. Οπότε ΚΑΤ εμε ξεκινά με κάποιες εξετάσεις που ειμαι σίγουρη , πως δεν εχεις κατι .. Και μετα πήγαινε σε ψυχοθεραπευτη για να σου δείξει τεχνικές διαχειρησης του άγχους ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου ετσι κ εχεις κανει τσεκ απ κ ειναι καλα η καρδια σου τοτε ειναι καθαρα ψυχολογικο,εδωπερα εχω απαντησει σε απειρες τετοιες δημοσιευσεις κανε μια ερευνα στο φορουμ μελετησε προσεκτικα κ θα δεις ποσο πολλοι ανθρωποι βιωνουν αυτην την φοβια αδικα,καλη δυναμη!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Kαλημερα κανω μεγαλη προσπαθεια στο να μην εχω ανχος αλλα οταν νιωσω αυτα τα τσιμπηματα τα μουδιασματα άρχιζει παλι να μου ερχετε στο μυαλο οτι θα πεθανω θα αφησω πισω μου τα παιδια μου δεν ξερω αν σε σας αν.σας πιανει αυτο το ανχος κι έχετε τέτοια συμτωματα και πολλα νευρα παντως εμενα οταν με πιασει δεν θελω να μου μιλαει κανεις κλεινομε στο εαυτο μου και ξεκιναω να ψαχνω στο ιντερνετ για ολα αυτα εχω πολυ μεγαλη ανησυχια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ειναι λιγο το διαστημα που το ζεις,εγω το παλευω πολλα χρονια!Μετα απο θανατο δικου μου προσωπου.Ειναι δυσκολο,πολυ δυσκολο,γιατι σε φοβιζουν τα ψυχοσωματικα.Δεν πρεπει ομως να το βαζεις κατω.....οσες φορες(εκατομμυρια!!)φοβαμαι οτι σε ενα λεπτο θα εχω πεθανει(...και τι συνεχεια θα εχουν τα παιδια μου κτλ....)δεν εχω παθει τιποτα....το μονο που παθαινουμε ειναι να χαλαμε τις στιγμες μας,τη ζωη μας!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Παθαίνεις και κρίσεις πανικού evellina μαζί με τα άλλα που έγραψες;
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Δεν ξερω αν ειναι κρισης πανικου παντως νιωθω πολυ ασχημα ιδρωνω μουδιαζω σιγα σιγα εχω νευρα μην μου μιλατε εκεινη την ωρα και αρχιζω να φοβαμε οτι θα πεθανω.. Βασικα τις περισσότερες φορες δρν νιωθω ομως οτι εχω ανψος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by evelinna View Post
    Kαλημερα κανω μεγαλη προσπαθεια στο να μην εχω ανχος αλλα οταν νιωσω αυτα τα τσιμπηματα τα μουδιασματα άρχιζει παλι να μου ερχετε στο μυαλο οτι θα πεθανω θα αφησω πισω μου τα παιδια μου δεν ξερω αν σε σας αν.σας πιανει αυτο το ανχος κι έχετε τέτοια συμτωματα και πολλα νευρα παντως εμενα οταν με πιασει δεν θελω να μου μιλαει κανεις κλεινομε στο εαυτο μου και ξεκιναω να ψαχνω στο ιντερνετ για ολα αυτα εχω πολυ μεγαλη ανησυχια
    Κοπελα μου δεν ειναι ολα εγγυρα στον ιντερνετ συμβουλεψου ειδικο κ δες αναλογα αρθρα εδωπερα δεν εισαι μονη σου ειστε παρα πολλοι με αυτην την φοβια κ θα ανακουφιστεις!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    6
    Καλησπερα !
    Δυστηχως το ιδιο νιωθω ,Εδω και ενα χρονο με εχει πιασει μια απιστευτη αρρωστοφοβια και οτι θα πεθανω , τα βραδυα εχουνε γινει εφιαλτικα δεν κοιμαμαι πεταγομαι στον υπνο μου με ταχυκαρδιες μετραω την πιεση μου συνεχεια και απο εκει που ημουνα κανονικα το τελευταιο εξαμηνο εχει γινει εφιαλτης εαν μπορουσα να το εχω κολλημενο πανω στο σωμα μου το πιεσομετρο θα το ειχα.Νιωθω οτι παθαινω εμφραγμα ποναει ολο μου το σωμα ,εχει γινει εφιαλτης.αποφασισα να γραφτω στο φορουμ για να μοιραστω και εγω το προβλημα μου αλλα να μαθω και απο αλλους πως αντιμετωπιζουν το θεμα .

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    12
    Καλησπερα και απο μενα ριμαι 21 ετων και εχω εδω κ 2 μηνες το ιδιο προβλημα..φοβαμε συνεχεια..εχω τσιμπηματα μουδιαζω παθαινω κριση και ξανα απο την αρχη.με βοηθαει πολυ η ψυχολογος και οι δικοι μου ανθρωποι.το καλυτερο ειναι να το μοιραστεις με καποιον.εγω εχω κανει και καποιες εξετασεις..εχεις κανει εσυ κσθολου?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Το μεγαλυτερο ποσοστο των υποχονδριων και των θανατοφοβικων ειναι ατομα που επηρεαστηκαν απο τον θανατο καποιου δικου τους,αγαπημενου ανθρωπου.Ετσι εγινε και με εμενα.....ειναι βασανο φιλοι μου να ζεις με τον φοβο,τον καταραμενο φοβο,αυτον που σου δημιουργει και ενα σωρο αλλα......εγω εχθες για παραδειγμα,ενιωσα πονο στην καρδια,που μια ερχοταν και μια εφευγε....αρχισε λοιπον να με πνιγει ο φοβος οτι σε λιγο θα παθω εμφραγμα και θα πεθανω......μετα απο ωρα περασε,αλλα για αααααλλη μια φορα,εμενα με βασανισε......το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν ερθει η ωρα μας να φυγουμε απ αυτο τον κοσμο,δεν θα μπορουμε να το αποφυγουμε,αλλα το κακο που θα εχουμε κανει στον εαυτο μας θα ειναι τεραστιο γιατι θα του εχουμε καταστρεψει τοοοοσα χρονια,αδικα!ΤΙ ΚΡΙΜΑ!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    6
    Αυτο που με επηρεαζει παρα πολυ ειναι οταν αρχιζει και ποναει το σωμα μου ,ποναει το χερι μου το στηθος μου η πλατη μου με πιανει πανικος θελω να κανω καρδιογραφημα εκεινη την ωρα, θελω να μετραω την πιεση ,αρχιζω και φοβαμαι οτι παθαινω εμφραγμα οτι πεθαινω ,ειδικα οταν μενω μονος εκει γινετε παρτυ αρνητικων σκεψεων ,εχω παει σε παθολογο-καρδιολογο-νευρολογο-ορθοπεδικο-γαστρεντερολογο-ανοσιολογο,ρευματολογο ΕΝΑ ΛΟΓΟΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ . ΜΑ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ?? ΕΙΧΕΣ - ΕΧΕΙΣ - ΘΑ ΕΧΕΙΣ , πως το αλλαζουμε ρε ΠΑΙΔΙΑ.Πως να κανεις τις ριμαδες της σκεψεις θετικες εκεινη την ωρα του πανικου που ποναει ολο σου το σωμα , ???

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    3 χρονια νομιζα θα πεθανω δεν εγινε ποτε.....αλλα τρια οτι θα λοιποθυμησω παλι δεν εγινε ποτε!!!τα εχω περασει πρεπει να πας να δεις ενα ειδικο ψυχολογο η ψυχιατρο.

    κλασικη περιπτωση να μπαινω στα επιγοντα και να γινομαι καλα χωρις να με βλεπει κανενας γιατρος!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    6
    Εχω ξεκινησει να πηγαινω σε ψυχολογο δυσκολεύομαι να το αποδεχτω βεβαια,γιατι?? θα με ρωτησεις , νιωθω οτι οταν λεμε ψυχολογος εννουμε για τους τρελους ,Το προβλημα βεβαια του αγχους μου δημιουργησε και αλλο προβλημα με το εντερο.Συνδρομο ευερεθιστου εντερου μαλλον οπου και αυτο εχει σχεση με την ψυχολογια

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    1
    Καλησπερα σας,

    Εδω και 3 μερες εχω την αισθηση οτι θα παθω κατι. Ολα ξεκινησαν απο την καραντινα. Μεσα στην καραντινα απεκτησα προβληματα αρρωστοφοβιας ρνω οι εξετασεις μου ηταν καλες. Λογω εμβολιων και κορονοιου πιστευα οτι θα εχω καποιο κουσουρι. Ολο αυτο το αγχος και η φοβια με οδηγησαν σε στομαχικες διαταραχες οι οποιες πραγματικα μου χαλουν την καθημερινοτητα αλλα τις τελευταιες 3 ημερες φοβαμαι οτι θα πεθανω. Φοβαμαι πλεον να παω στο γιατρο γιατι πιστευω οτι θα μου βρουν τα παντα και εχω συμβιβαστει με αυτη την κατασταση. Φοβαμαι οτι εκει που κανω κατι θα καταρρευσω. Αυτο δεν εχει συμβει ποτε βεβαια. Οι κρισεις μου ειναι περιστασιακες. τις τελευταιες τρεις μερες ομως Παθαινω σχεδον ολη μερα, φευγουν και ξαναερχονται. Οι περισσοτεροι μου λενε οτι ψυχολογικο και η αληθεια ειναι οτι εχω τοσο αγχος συσσωρευμενο.μεσα μου που και εγω θεωρω οτι ειναι ψυχολογικο αλλα δεν ξερω πως να το ξεπερασω. Πρεπει να αναχητησω ψυχολογο αλλα δεν θελω να ανησυχησω και τους δικους μου ανθρωπους χωρις λογο.

    Ευχαριστω πολυ,

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ζω με τον φόβο κάθε μέρα
    By κυριακι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-08-2014, 18:34
  2. Βαρέθηκα πια με το φόβο της τρέλας
    By Mar p in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2014, 00:23
  3. Θεραπεία για φόβο από μέλισσες
    By Heineken in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-01-2012, 12:48
  4. ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΩ ΤΟΝ ΦΟΒΟ
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 03-04-2008, 15:43
  5. ΧΑΜΟγΕΛΟΝΤΑΣ στον ΦΟΒΟ
    By 8odwris in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2006, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •