τρεμω την διακοπη του φαρμακου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    τρεμω την διακοπη του φαρμακου

    Καλησπερα σας κ παλι!αντιμετωπιζα χρονια καταθλιψη διεκοψα μονη μου τα φαρμακα μετα επανηλθε πηγα στο γιατρο κ μου εδωσε λαντοζε κ τωρα νιωθω παρα πολυ καλυτερα,Ο γιατρος μου μειωσε το λαντοζε στο μισο κ το θεμα ειναι οτι τρεμω στην ιδεα οταν μου πει να το κοψω τελειως μηπως επανεμφανιστει η καταθλιψη μετα απο λιγο καιρο,Εσεις τι λετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    σου ειπε οτι σκοπευει να στο κοψει? ισως σε αφησει με μια δοση συντηρησης.
    γιατι δεν τον ρωτας?μην αγχωνεσαι αδικα,απο τωρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μυσπ , παιρνω seroxat , που θεωρειται πιο εθιστικο απο το λαντοζ ., κ το κοβω , το ξαναρχιζω , το ξανακοβω κ.ο.κ. , κ δεν βλεπω ουτε υποτροπη ., ουτε βελτιωση . Ο δε γιατρος μου , που επαιρνε λαντοζ για 8-10 μηνες , τακοψε χωρις παρατραγουδα .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    συζητηση και παλι συζητηση με το γιατρο αν και εγω θα πετουσα απο τη χαρα μου στη θεση σου.μιληστε αρκετη ωρα μπορει να σου αφησει μια πολυ μικρη δοση που πιο πολυ ψυχολογικη θα ειναι.μπραβο σου που βγαινεις απο το τουνελ και στα δικα μας οι λευτερες...αχαχαχ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα να ειστε για τις απαντησεις μου ειπε πιθανοτατα να το κοψει αμεσα αλλα φοβαμαι πολυ πιθανο υποτροπη κ δεν γνωριζω ετσι κ παραμεινω σ αυτην την καλη κατασταση μετα την διακοπη του λαντοζε

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    Εχεις αναφερει στο γιατρο τους φοβους σου; Αν οχι μηπως δεν εχει καταλαβει τους φοβους σου δεδομενου οτι οι περισσοτεροι χαιρονται οταν ερχεται η ωρα να σταματησουν την αγωγή. Ποσο καιρο την παιρνεις αν επιτρεπεται;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αγαπητή μυσπ. Είναι λογικό να έχεις αυτήν την σκέψη όχι επειδή φοβάσαι το μέλλον απλά, αλλά επειδή το έχεις βιώσει! Δεν βλέπεις πως δίνεις απάντηση μόνη σου; Λες "διεκοψα μονη μου τα φαρμακα μετα επανηλθε"! Είναι κάτι που έχεις εμπειραθεί. Οι άνθρωποι φοβόμαστε πράγματα που έχουμε βιώσει αλλά αντίθετα επαναλαμβάνουμε ό,τι μας κάνει χαρούμενους. Αυτό σημαίνει μάθηση. Αν έτρωγες ένα κομμάτι κρέας και πάθαινες δηλητηρίαση, μετά πιθανά θα απέφευγες το κρέας γιατί θα σου είχε εντυπωθεί αυτή η άσχημη εμπειρία στο μυαλό σου. Μην ξεχνάς όμως κάτι!! Πόσες φορές έχεις προσπαθήσει κάτι και το έχεις καταφέρει; Όλα τα καταφέρνεις με την 1η; Όχι πάντα. Άρα μπορεί αυτή να είναι η επιτυχημένη φορά, μπορεί βέβαια και όχι. Όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα δες, τόσοι άνθρωποι υπάρχουν να σε στηρίξουν, ό,τι και αν ακολουθήσει τη διακοπή σου.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα να ειστε για τις απαντησεις μου ειπε πιθανοτατα να το κοψει αμεσα αλλα φοβαμαι πολυ πιθανο υποτροπη κ δεν γνωριζω ετσι κ παραμεινω σ αυτην την καλη κατασταση μετα την διακοπη του λαντοζε

    μυσπ , αν πιστευεις οτι μετα την διακοπη του λαντοζ οτι θα χειροτερεψεις , πραγματι θα χειροτερεψεις . Το φαινομενο placebo , ειναι ισχυροτατο .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μυσπ , αν πιστευεις οτι μετα την διακοπη του λαντοζ οτι θα χειροτερεψεις , πραγματι θα χειροτερεψεις . Το φαινομενο placebo , ειναι ισχυροτατο .
    Ποιο ειναι αυτο το φαινομενο αγαπητο μελος?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Tracy View Post
    Εχεις αναφερει στο γιατρο τους φοβους σου; Αν οχι μηπως δεν εχει καταλαβει τους φοβους σου δεδομενου οτι οι περισσοτεροι χαιρονται οταν ερχεται η ωρα να σταματησουν την αγωγή. Ποσο καιρο την παιρνεις αν επιτρεπεται;
    Περιπου 2 χρονια αλλα εχω προιστορια καθοτι επαιρνα κ παλαιοτερα ψυχοφαρμακα κ εγω πραγματικα θελω πολυ να τα κοψω φοβαμαι την επανεμφανιση της καταθλιψης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Αγαπητή μυσπ. Είναι λογικό να έχεις αυτήν την σκέψη όχι επειδή φοβάσαι το μέλλον απλά, αλλά επειδή το έχεις βιώσει! Δεν βλέπεις πως δίνεις απάντηση μόνη σου; Λες "διεκοψα μονη μου τα φαρμακα μετα επανηλθε"! Είναι κάτι που έχεις εμπειραθεί. Οι άνθρωποι φοβόμαστε πράγματα που έχουμε βιώσει αλλά αντίθετα επαναλαμβάνουμε ό,τι μας κάνει χαρούμενους. Αυτό σημαίνει μάθηση. Αν έτρωγες ένα κομμάτι κρέας και πάθαινες δηλητηρίαση, μετά πιθανά θα απέφευγες το κρέας γιατί θα σου είχε εντυπωθεί αυτή η άσχημη εμπειρία στο μυαλό σου. Μην ξεχνάς όμως κάτι!! Πόσες φορές έχεις προσπαθήσει κάτι και το έχεις καταφέρει; Όλα τα καταφέρνεις με την 1η; Όχι πάντα. Άρα μπορεί αυτή να είναι η επιτυχημένη φορά, μπορεί βέβαια και όχι. Όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα δες, τόσοι άνθρωποι υπάρχουν να σε στηρίξουν, ό,τι και αν ακολουθήσει τη διακοπή σου.
    Καλα να εισαι αγαπητο μελος!θεωρεις οτι οταν το προτεινει ο γιατρος θα ειναι η καταλληλη στιγμη η μετα απο λιγο καιρο θα παθω παλι καταθλιψη?Αυτο με ενδιαφερει επειδη εχω φθαρει πολυ με την απανωτη εμφανιση της καταθλιψης κ δεν γνωριζω αν τωρα ειμαι σε κατασταση που να μην ξαναπαθω ποτε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Ποιο ειναι αυτο το φαινομενο αγαπητο μελος?

    Το placebo φαινομενο συνισταται στην ληψη ενος ' εικονικου ' φαρμακου , εντελως αδρανους ( ψευτικου ) χωρις να το γνωριζεις η ιδια , και υπο την επηρρεια της αυθυποβολης , αισθανεσαι καλα πιστευοντας οτι πηρες το κανονικο φαρμακο . Ειναι το ιδιο αν σου δωσει ενας γιατρος ενα κανονικο αντικαταθλιπτικο , κ εσυ πιστευοντας οτι σου κανει καλο , αισθανεσαι καλυτερα , ενω το συγκεκριμενο αντκτθλκο , μπορει να μην σου κανει τιποτα στην π[ραματικοτητα . Ετσι κ αν κοψεις ενα αντκθλκο , που πιστευεις οτι σου κανει δουλεια , ενω μπορει να μην σουκανει κατι ιδιαιτερο , οντας πεπεισμενη οτι σου κανει , αισθανεσαι χειροτερα .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    μυσπ αν έχεις καταλάβει τί σου προκαλεί κατάθλιψη και έχεις "εκπαιδευτεί" για το πώς θα καταλαβαίνεις τα λογικά λάθη που έχει η σκέψη σου, που σου προκαλούν κατάθλιψη, σίγουρα διακόπτωντας τα φάρμακα δεν θα υποτροπιάσεις όπως νομίζεις. Ακολούθα τις οδηγίες του γιατρού σου και μη φοβάσαι τίποτα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Μακαρι να ειναι ετσι παλευω αρκετα κ ευελπιστω να μην μου συμβει κατι

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα να εισαι αγαπητο μελος!θεωρεις οτι οταν το προτεινει ο γιατρος θα ειναι η καταλληλη στιγμη η μετα απο λιγο καιρο θα παθω παλι καταθλιψη?Αυτο με ενδιαφερει επειδη εχω φθαρει πολυ με την απανωτη εμφανιση της καταθλιψης κ δεν γνωριζω αν τωρα ειμαι σε κατασταση που να μην ξαναπαθω ποτε
    Ο γιατρός είναι ο οδηγός σου, άρα ναι, μονάχα αν είχες θέμα εμπιστοσύνης θα σου έλεγα όχι. Ίσως χρειάζεται την περίοδο που σου απομένει μέχρι να κόψεις το φάρμακπ να δουλέψεις την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθηση σου. Κάνω κι εγώ αυτό που κάνεις, ρωτάω κάτι για να μου επιβεβαιώσουν πως δεν θα συμβεί ο χειρότερος μου φόβος. Αυτό συμβαίνει ή σε άγνωστες καταστάσεις ή σε καταστάσεις που απέτυχα παλαιότερα. Είναι χαμηλή αυτοεκτίμηση και χαμηλή αυτοπεποίθηση.

    Το φάρμακο απλά καλύπτει σαν κουρτίνα το πρόβλημα, για να καταφέρεις όμως να αγγίξεις την ρίζα, χρειάζεται ένας πολύ καλός ψυχολόγος κατά τη γνώμη μου. Επισκέπτεσαι ψυχολόγο ή έχεις αφήσει το φάρμακο να κάνει τη δουλειά του;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. να ρωτήσω κάτι.....? περι φαρμάκου
    By lady in red in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 04-08-2013, 14:34
  2. Τρεμω στη σκεψη...
    By valentini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 27-01-2011, 11:15
  3. τρεμω ασχημο ονειρο παλι αμαν
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-04-2010, 22:20
  4. αλλαγη φαρμακου
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2009, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •