συνεντευξη-συνεδρια εξεταση η απατη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    συνεντευξη-συνεδρια εξεταση η απατη

    οχι δεν ακυρωνω καθολου το ψυχιατρικο λειτουργημα ,απεναντιας οι τακτικες του οι κανονες του ειναι ωραιοι τρροποι αμυνας αυτογνωσιας και ιασης για μενα οταν με βρισκω αλλα ρωταω ποσο αξιοπιστο ειναι να μεταφερεις imitation συνθηκες της πραγματικης ζωης που μπορει να αντιστοιχουν σε ενδειξεις αρωστιας συμτωματων στο γραφειο οταν η ζωη και η κανονες της εκπεμπουν μια γνησιοτητα.Δηαδη με τις ερωταπαντησεις σου να δημιουργεις ενα ψευτικο περιβαλλον συνθηκη που μοιαζει με το περιβαλλον που πυροδοτει συμπτωματα και να περιμενεις να δεις πως θα αντιδρασει ο ασθενης στην περιπτωση που αυτο το περιβαλλον ηταν αυτο που πραγματικα ενδεχωμενως να δημιουργησει συμπτωματα. Ή με πιο απλα λογια είναι αξιοπιστη μια ψυχιατρικη συνεντευξη . Κατα τη γνωμη μου οχι. Και δεν το λεω αυτο απο προσωπικη εμπειρια ειχα μπολικη απο δαυτη αλλα γιατι ειναι αδιανοητο να χειριζεσαι τον ανθρωπο ως μια μηχανη που θα επικυρωνει ή οχι την αληθεια ενος ψυχιατρικου τεστ -. Δεν λεμε να περιγραψει κανεις ζητηματα ή να ζητα συγκεκριμενα με αιτημα βοηθεια σε κατι που παρατηρησε. Α λλα ο ψυχιατρος δεν δικαιουται να το παιξει επιστημονας φυσικος στα συμπτωματα
    με εργαλειο επαλληθευσης τα ψυχιατρικα τεστ και πειραματανθρωπο τον ασθενη.δεν θα επανελθω στο νημα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    φανταζομαι οτι εχει εναν σοβαρο βαθμο αξιοπιστιας η συνεντευξη, αν κσι εφοσον ο ασθενης ειναι ειλικρινης και συνεργασιμος.
    γι αυτο ακριβως ειναι απαραιτητη συνθηκη να παει με την θεληση του. με το ζορι, δεν υπαρχει περιπτωση να προκυψουν σωστα συμπερασματα,

  3. #3
    κατά πόσο είναι επιστημονική αξιόπιστη έγκυρη δεοντολογική μια κατ εμε παθολογικη εκδοχή της ρωτάω .άλλο να λές συμπτώματα άλλο να παριστάνεις υποκείμενο προς εξέτασιν εχει διαφορά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    βασικα οι ψυχιατροι τους βγαζουν ολους τρελους..

    λιγη φαντασια να εχεις, αποψεις που δεν ειναι συνηθισμενες και σε χαντακωσαν για μια ζωη με τη χημικη λοβοτομη τους.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    αν σου προτεινε καποιος γονιδιακη θεραπεια για καλυτερα θα την δεχοσουν αγαπητε μαους? ελαχιστα πραγματα ξερω για το θεμα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Δε το εχω πολυψαξει το θεμα.

    Παντως με βλαστοκυτταρα εχω ακουσει οτι μπορει να δημιουργηθουν καρκινογενεσεις..

    Το καλυτερο που θα εκανα αμα ειχε ξαναρχισει το προβλημα μου, τοτε που δεν ειχα και πολλα συμπτωματα, ειναι να εκανα μια νηστεια χωρις καθολου φαγητο για μερικες μερες
    και να προσεχα τη διατροφη μου κλπ.

    Το 1930 θεραπευαν ακουσα τη σχιζοφρενεια με νηστεια χωρις καθολου φαγητο για 60 μερες.
    Επισης το ιδιο γινονταν και στη Σοβιετικη Ενωση απο γιατρους.

    Δεν ειναι τυχαιο οτι το κανουν και σε κατι φυλες..μαυρων στην Αφρικη. Τους δενουν και τους αφηνουν νηστικους για μερες ..για να φυγουν τα κακα πνευματα.

    Quote Originally Posted by ευφυέστατος αυτιστικός View Post
    αν σου προτεινε καποιος γονιδιακη θεραπεια για καλυτερα θα την δεχοσουν αγαπητε μαους? ελαχιστα πραγματα ξερω για το θεμα
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #7
    χα χα χα τι ακουσαν τα αυτακια μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Και ομως. Μου εχει πει ο ψυχιατρος οτι παλια θεραπευαν τη σχιζοφρενεια με τεχνητη υπογλυκαιμια.

    Επισης ψαξε για fasting and schizophrenia και θα δεις ερευνες των Σοβιετικων αλλα και αλλων για το πως αντιδρα το σωμα με νηστεια (πληρη αποχη απο το φαγητο) για μερικες μερες.

    Η νηστεια θεωρουνταν παλια γιατρικο για πολλες ασθενειες και τη συνταγογραφουσε ο Ιπποκρατης.

    Βεβαια θα θελει παρακολουθηση ιατρου για να το κανεις για πολλες μερες..

    Quote Originally Posted by ευφυέστατος αυτιστικός View Post
    χα χα χα τι ακουσαν τα αυτακια μου
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ψαξτε εδω ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο στα αγγλικα που ερευνα τις αληθινες αιτιας της σχιζοφρενειας και τροπους θεραπειας.

    λεει πολλα.. αμα βρει καποιος ακρη και θεραπευθει ας μας γραψει στο φορουμ.

    http://www.pdfdrive.com/search?q=wha...tby=&searchin=
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    παντως συμφωνω με τον ευφυεστατο αυτιστικο οτι η εξεταση σε ενα ψυχιατρο δεν εχει και τοσα καλα αποτελεσματα , εχω αν δεν επερνα πληροφοριση απο το φορουμ και απο το ινταρνετ η απο γνωστους θα ειχα μαυρα μεσανυκτα απο τους γιατρους οι οποιοι με ακουν μου λενε καημενο παιδι τι τραβας και θα τα πουμε σε ενα μηνα. το γιατι μου συμβαινουν αυτα πως μου συμβαινουν τι πρεπει να κανω αν θα γινω καλα ποτε ησυχια. λες και ειμε ο πρωτος που αντιμετωπιζουν. μια γνωστη μου μου ειπε οτι πρεπει να απαιτω γνωση και για αυτο πληρονονται αλλα καμια φορα πιστευω οτι ουτε και αυτοι ξερουν τι μου συμβαινει. περισοτερα περνω απο τους ομοιοπαθεις αυτους τους συναισθανομε και με καταλαβαινουν.

  11. #11
    Παντως μερικα πραγματα η αληθεια ειναι οτι δεν λεγονται με ευθυ τροπο και στον πρωτο ενικο στα ισια αλλα απεναντιας αφηνεις τον αλλον να καταλαβει .του δινεις δηλαδη σηματα μημυματα προμηνυματα για να καταλαβει ο ιδιος ο ασθενης τι του συμβαινει , να ριξει ο ιδιος φως στον μηχανισμο της ψυχωσης και στον τροπο σκεψης του γενικα.Να που στοχευουν οι αναπαραστασεις των συνθηκων που πυροδοτουν συμπτωματα στο να καταλαβει ο ασθενης.γενικα οι γιατροι θελουν να βοηθησουν .Οχι βεβαια οτι ολοι οι γιατροι κουβαλανε την ιδια ηθικη να το λεμε αυτο υπαρχουν και εξαιρεσεις .Υπαρχουν και αλλοι τροποι να βοηθηθεις να καταλαβεις τον εαυτο σου και αν εσυ βοηθηθεις και απο αλλου με γεια σου με χαρα σου. Παντως οτι βρισκεις σ αυτη τη ζωη το βρισκεις μονος σου...δεν χαριζεται.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δουλεια του κάθε θεραπευτη είναι να σου προσφερει τις γνωσεις του προβλήματος σου, κανει την διαγνωση της παθησης που εχει ο ασθενης ,του εξιγει με οσο πιο απλο τροπο τι παιζει και μετα του αναφερει μεθόδους που υπαρχουν για να το καταπολεμησει!
    απαγορευετε κι δεν προβλεπετε κανενας θεραπευτης να πει σε κανεναν ασθενη του το τι κι πως να το κανει! δεν εχεις σπασει το ποδι σου!! πρεπει μονοι μας να δράσουμε! μονοι μας πρεπει να δυαλεξουμε τον τροπο που θα πραξουμε στα δηλιματα μας! δεν υπαρχει περιπτωση επαγγελματιας θεραπευτης να σου πει για π.χ. ότι"" ξερεις γιωργο! το προβλημασου με την καταθλυψησου είναι σχετικο με την γυναικα σου, πρεπει να την χωρισεις διοτι σε εχει παραμερησει, βγαινει με φιλες της, κοιτα τον εαυτο της αρα χωρησε!"" αποκλειετε να πει κατι τετοιο, σκοπος του είναι να σου πει ότι εχεις αυτό το πρόβλημα κι πρεπει να βρεις μονος σου τι θα κανεις! ουτε καν να σου πρωτεινει καποια λυση του επιτρεπει η δεοντολογια τους. απλα θα σου πει ότι το πρόβλημα εχει να κανει με την γυναικα σου, κι εσυ πρεπει να δεις τι θα κανεις με την σχεση σας.ως εκει.
    σκοπος του δεν είναι να σου φερει το ψαρι στο πιατο! σκοπος του είναι να σε μαθει να ψαρεύεις!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Μια εξεταση και η διαγνωση βασιζεται πιο πολυ στη κριση του ψυχιατρου αναλογα με τις γνωσεις και την εμπειρια που διαθετει δεν υπαρχει αντικειμενικη κριση για μενα στην ψυχιατρικη η διαγνωση ειναι συνηθως κατα προσεγγιση βαση του Dsm! Τωρα μια διαγνωση που θα βγαλει ενας ψυχιατρος κατα ποσο προσεγγιζει την αληθεια ειναι μεγαλη ιστορια δεν μπορω να το πω απατη μαλλον ψευδαισθηση της στιγμης που γινεται η εξεταση.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  14. #14
    σωστα κατι λαθος εγραψα στον τιτλο

Similar Threads

  1. Οπτική απάτη - Illussion
    By John11 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 05-08-2011, 09:42
  2. επιστρέφοντας από συνεδρία...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 16-02-2011, 17:18
  3. Συνεδρία τρελοκομείο
    By VelvetUnderground in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 03-07-2009, 13:14
  4. MRI και σχιζοφρενεια.Δικαιουμαι εξεταση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-2006, 19:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •