Απλή περιέργεια για τα φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    10

    Απλή περιέργεια για τα φάρμακα

    Γνωρίζει κανεις γιατι δίνουν αγχολυτικά μαζι με αντικαταθλιπτικα ;και μετα κόβουν τα αγχολυτικά....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Τα αντικαταθλιπτικα θελουν 2-3 με εβδομαδες για να δρασουν. Στο διαστημα αυτο εχεις ολες τις παρενεργειες των αντικαταθλιπτικων χωρις να βλεπεις δραση ή και το αντιθετο, να χειροτερευει την κατασταση σου. Γι'αυτο το λογο ειναι μια γρηγορα "βοηθεια" εως οτου δεις αποτελεσματα απο το SSRI/SNRI που σου εχει γραψει ο ιατρος, ιδιως εαν προκειται για φοβια ή αγχωδη διαταραχη. Μονο βοηθεια δεν ειναι γιατι προκαλουν εξαρτηση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θα συμφωνησω με τον φιλο stefamw , αλλα η καταθλιψη συνοδευεται απο αγχος ( συνηθως ) . Θα συμφωνησω ομως οτι προκαλουν εξαρτηση . Καμμια φορα δινουν ενα αντιψυχωτικο ως επικουρικο για το αγχος της καταθλιψης ( seroquel ) .

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    10
    Παιδια εγω διαγνωστικα την Παρασκευή με αγχώδη διαταραχη και μου γράψε να πάρω zoloft των 25 και λεξοτανίλ του 1,5 πρωί βράδυ ...αντιψυχωσικο καλε γιατι να δώσει σε κάποιον με αγχος ; Κουφό μου ακούγεται ....δεν εχει σχέση το αγχος και η καταθλιψη με την παράνοια και την ψύχωση .. Δεν το χω ξανακούσει αυτό !!! Εχω να πάρω ηρεμιστικό 5 χρονια και φοβάμαι να τα πάρω γενικα ... Τι να κανω ; Δεν ειμαι και εντελώς σκατα βγαίνω έξω, γελάω, εχω σχέση ... Απλα φοβάμαι τις αρρώστιες ...να τα πάρω ; Μια φίλη μου που είχε κρίσεις πανικου οταν πρωτοπηρε αντικαυαθλιπικα ένιωσε λες και είχε πιει 10 εσπρέσο μαζι ... Φοβάμαι ...

  5. #5
    ...μαρ, αν βλέπεις ότι είναι πολλά για σένα, γιατί δεν το συζητάς με το γιατρό που σου τα έδωσε?
    Μόνο αυτός μπορεί να σου αυξομειώσει τη δόση.

  6. #6
    Mar p, για ποιο λόγο πήγες στο γιατρό? Ο προβληματισμος που σου φερνει εδω ειναι να μην τα παρεις ή ότι σου φαινεται υψηλη η δοση που σου εγραψε?
    Λες ότι επαιρνες ηρεμιστικο πριν 5 χρονια, αρα εχεις καποια προηγουμενη εμπειρια και ισως αυτο σε αποτρεπει?
    γιάννης

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    10
    Ο λόγος που πήγα στο γιατρό ειναι η άρρωστο φοβία και η φοβία για τις ψυχικές ασθένειες ... Είχα πάρει και παλιά λεξοτανίλ το άσπρο για 3 εβδομάδες είχα σωματοποιηση του άγχους ... Ο Γιατρος που πήγα μου είπε πως ειναι δικό μου θέμα το αν θα τα πάρω η οχι ... Απλα θα με βοηθήσουν να ξεχάστω και να γίνω γρήγορα καλα ...αν πάλι δεν τα πάρω μου είπε δεν θα παθω κατι ... Δεν ειμαι καταθλιπτικός άτομο απλα ειμαι αγχωδης .... Φοβάμαι να τα πάρω για τις παρενέργειες και μην γίνω χειρότερα .... Η φίλη μου είχε πάρει σιπραλεξ και αισθανόταν λες και είχε πιει κόκα .... Δεν μπορούσε να ηρεμήσει έκανε να κοιμηθεί 3 μερες .. Το κοψε και ηρέμησε ... Βέβαια αυτος μου Πέ πως γιαυτο δίνει λεξοτανίλ μαζι για να μην εχω παρενέργειες ... Και ότι το Ζολοφτ των 25 ειναι πολυ λιγο δεν παίζει να εχω παρενέργειες ... Και να μην φοβάμαι γιατι σε 1 μήνα θα πετάω ....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    9
    Mar P εμένα η γνώμη μου είναι να μην πάρεις φάρμακα! Καλύτερα κάτσε και βρες τις αιτίες που σε οδήγησαν στο να έχεις αρρωστοφοβία!! Μίλα με κάποιον που τον εμπιστεύεσαι να σε βοηθήσει να μην φοβάσαι τόσο πολύ και προσπάθησε να μην κάνεις πολλές αρνητικές σκέψεις! Αγχώδες διαταραχή έχω και εγώ και επίσης δεν θέλω να ακούω για ασθένειες αλλά δεν σκέφτομαι ποτέ να πάρω φάρμακα! Μόνο μαγνήσιο έπαιρνα σαν συμπλήρωμα διατροφής που λένε ότι χαλαρώνει τον οργανισμό! Εγώ το πήρα απόφαση δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε τόσο πολύ! Δεν θα πάθουμε κάτι! Να ασχοληθείς με κάτι που σε ευχαριστεί για να ξεχνιέσαι! Όλα αυτά που παθαίνουμε πχ οι κρίσεις πανικού είναι αποτέλεσμα των σκέψεών μας! Τις αιτίες προσπάθησε να καταπολεμήσεις που σε κάνουν να σκέφτεσαι ότι σκέφτεσαι!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    10
    Χρυσακι σε ευχαριστω για τις συμβουλή σου .. Και γω δεν ξερω καν αν θα τα πάρω τα χάπια δεν πήγα καν φαρμακείο ... Η αλήθεια ειναι ότι Μονή μου κανω κακές σκέψεις λογω του ότι ειμαι γενικα απαισιόδοξη σαν άτομο... Όσο για τα αντικαταθλιπτικα ξερω άτομα που οκ τα πήραν και δεν το μετάνιωσαν ποτε, και άτομο που τα πήρε και δεν τον βοήθησαν πουθενά ... Ειμαι μπερδεμένη ο Γιατρος μου Πέ πως άμα τα πάρω θα νιώσω πολυ χαλαρή και δεν θα σκέφτομαι Αχμήπως εχω καρκίνο , Αχ !μήπως τρελαθω κλπ...και δεν πλήρωσα λεφτα ειναι γνωστός μου ... Συν ότι φοβάμαι μην παχυνω και κάνουν και τρελή κυταριτιδα εχω ακούσει, και μετα τα πέσω σε μελαγχολία αν χαλάσει το σώμα μου ...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    9
    Ο γιατρός σου κανονικά θα έπρεπε να κάνει συζήτηση μαζί σου, να σου βρει τις αιτίες που σε οδηγούν σ' αυτό τον τρόπο σκέψης και μετά να σου μάθει να σκέφτεσαι θετικά. Μην σκέφτεσαι ότι κάτι έχεις! Μια χαρά είσαι σωματικά υγιέστατη! Απλά με το να νομίζεις ότι έχεις κάτι φοβάσαι και το σώμα σου αντιδρά στο φόβο..Αν θες πήγαινε για εξετάσεις αιματολογικές κ ότι άλλο θες. Θα ανακουφιστείς όταν σου πουν ότι δεν έχεις κάτι. Τα φάρμακα είναι η εύκολη λύση αλλά γιατί να οδηγήσεις τον οργανισμό σου σε αυτά? Αντί για φάρμακα ακολούθα έναν υγιεινό τρόπο ζωής με αισιοδοξία ..Μόνοι μας μπορούμε να διορθωθούμε.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    10

    Cool

    Δίκιο εχεις χρυσάκι ... Ο Γιατρος μου Πέ πως ενα περιστατικό σαν και μενα για αυτόν ειναι σαν ένας αθώος πονοκεφαλος ... Πολυ απλό ... Και να μην φοβάμαι τα χάπια αυτά γιατι τα περνούν ανήλικα παιδάκια και δεν γινοντε εξάρτηση ... Απλα εγω δεν εχω λεφτα για ψυχοθεραπεια και θελω κατι να με κανει λιγο ποιο up ... Και να μην ασχολούμαι με ότι κατι εχω ... Πήγα σε γιατρούς δεν εχω κατι αλλα πάλι φοβάμαι ...άρα εχω το θεματάκι μου δεν με λες νορμαλ... Πάντως θα το σκεφτώ για τα χάπια γιατι οκ δεν θελω να μπαίνω σε τέτοια διαδικασία ... Αλλα άμα δώ και φοβάμαι με έναν απλό πονοκέφαλο για όγκο και με μια κριση πανικου ότι θα παθω σχιζοφρένεια θα τα πάρω ... Γιατι με κούρασε η φάση αυτη της ηλιθιότητας που με διακατεχει ... Εχω ζωη να ζήσω φίλους παρέες και θελω να περνάω καλα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    απο μεγαλη εμπιρεια θα σου πω πρωτα να πας στο ψυχολογο να δεις αν μπορειται να βγαλετε ακρη μαζι που στο ευχομαι.αν δεις και δεν γινεται τιποτα ττε θα πρεπει να επισκευτεις το ψυχιατρο!κατι το οποιο μπορει να στο πει και ο ψυχολογος σου.εκει θα σου δωσει μια αγωγη συνηθως ενα αντικαταθλιπτικο και ενα ηρεμιστικο για τις παρενεργειες του αντικαταθλιπτικου.Το παν ειναι ναν εχεις αριστη συνεργασια και επαφη με το γιατρο σου να του λες τι σου συμβαινει και οτι νοιωθεις ωστε να καθοριζει αναλογως τη αγωγη.Μην φοβασαι το ψυχιατρο ενας γιατρος σαν τους αλλους ειναι....πονει η ψυχη μας παμε εκει.τα φαρμακα θα βοηθησουν σιγουρα αλλα θα πρεπει και εσυ να σκευτεις να κανεις αλλαγες να βοηθησεις τα φαρμακα!!αυτα και οτι αλλο θελεις εδω ειμαστε

  13. #13
    Quote Originally Posted by Mar p View Post
    Ο λόγος που πήγα στο γιατρό ειναι η άρρωστο φοβία και η φοβία για τις ψυχικές ασθένειες ... Είχα πάρει και παλιά λεξοτανίλ το άσπρο για 3 εβδομάδες είχα σωματοποιηση του άγχους ... Ο Γιατρος που πήγα μου είπε πως ειναι δικό μου θέμα το αν θα τα πάρω η οχι ... Απλα θα με βοηθήσουν να ξεχάστω και να γίνω γρήγορα καλα ...αν πάλι δεν τα πάρω μου είπε δεν θα παθω κατι ... Δεν ειμαι καταθλιπτικός άτομο απλα ειμαι αγχωδης .... Φοβάμαι να τα πάρω για τις παρενέργειες και μην γίνω χειρότερα .... Η φίλη μου είχε πάρει σιπραλεξ και αισθανόταν λες και είχε πιει κόκα .... Δεν μπορούσε να ηρεμήσει έκανε να κοιμηθεί 3 μερες .. Το κοψε και ηρέμησε ... Βέβαια αυτος μου Πέ πως γιαυτο δίνει λεξοτανίλ μαζι για να μην εχω παρενέργειες ... Και ότι το Ζολοφτ των 25 ειναι πολυ λιγο δεν παίζει να εχω παρενέργειες ... Και να μην φοβάμαι γιατι σε 1 μήνα θα πετάω ....

    Συμφωνω με kosto30 ότι θα πρεπε πρωτα να πας σε ψυχολογο. Εχεις παει μεχρι τωρα? Η ψυχολογια εχει μεθοδους με τις οποιες το ατομο εφαρμοζοντας τις βοηθειται να ξεπερασει το προβλημα.
    Για τη φιλη σου, προφανως αν πήγαινε στο γιατρο και του ελεγε οτι το φαρμακο δεν την αφηνε να ηρεμησει αυτος θα της εδινε κατι πιο βαρυ αφου δεν ενηργησε το πρωτο..... Φαινεται πως αυτη εβαλε στοχο να τα καταφερει με τη δικη της προσπαθεια, διοτι τα προβληματα αλλά και οι λύσεις τους ειναι στο νου.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    τα αντιψυχωτικά πέρα από το όνομα τους, δεν είναι μονο για ψύχωση, σε διαφορες δοσολογίες κάνουν και για κατάθλιψη άγχος κλπ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Γενικα οσο μπορειτε μακρια απο φαρμακα γιατι σου φτιαχνουν ενα και σου χαλανε αλο μερος του οργανισμου αν εχεις δυναμη και θεληση να μεινεις μακρια τοτε δεν εχεις κανενα φοβο και κομπρα να σε τσιμπησει δεν θα παυθεις τπτ που λεει ο λογος αρκει να κρατησεις τον εαυτο σου μακρια απο αυτα και να εχεισ θεληση δυναμη εχουμε ολοι θελεηση ομως λιγοι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υποπτα πραγματα η υπαρχει απλη εξηγηση?
    By Pandemonium in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 26-03-2014, 11:31
  2. Ανεκπλήρωτο όνειρο ή απλή ηλιθιότητα;
    By pencil in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 11-02-2011, 10:40
  3. Ταχυκαρδίες και Δύσπνοια με απλή κίνηση...
    By Fivkoun in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-08-2010, 21:36
  4. Μια απλη ερωτηση
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-02-2010, 03:28
  5. περι αντικαταθληπτικου απλη ερωτηση....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2009, 08:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •