χρειαζομαι βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1

    χρειαζομαι βοηθεια

    ειναι η πρωτη μου φορα εδω γι' αυτο σας παρακαλω δειξτε κατανοηση. ειμαι 33 ετων παντρεμενη 3,5 χρονια. Παιδια δυστυχως δεν εχουμε επειδη εγω αντιμετωπιζω σοβαρο γυναικολογικο προβλημα, εχω ηδη υποστει 6 χειρουργικες επεμβασεις και εχω κανει 4 αρνητικες προσπαθειες εξωσωματικης γονιμοποιησης. Η τελευταια πριν 25 ημερες. εχω εναν υπεροχο συντροφο που με λατρευει και τον λατρευω, ειναι παντα διπλα μου και με στηριζει σε ολα. Ομως τον τελευταιο καιρο εχουμε απομακρυνθει και φταιω εγω γι'αυτο επειδη ολα μου φταινε και ολα με ενοχλουν. Ειδικά τις τελευταιες 6 ημερες δεν αισθανομαι καθολου καλα, νιωθω οτι εχω καταρρευσει. Δεν μπορω να κοιμηθω, κοιμαμαι 2-3 ωρες. Δεν εχω ορεξη να φαω και δεν τρωω, Εχω κακη διαθεση ολη μερα και κλαιω χωρις λογο, δεν με ενδιαφερει τιποτα, δεν θελω να κανω τιποτα, δεν θελω να βλεπω και να μιλαω με κανεναν, νιωθω οτι ολοι και ολα με πνιγουν γυρω μου, το μονο που θελω ειναι να μεινω για λιγο μονη μου. Εχω χασει τον εαυτο μου,δεν με αναγνωριζω, πριν 6μερες σηκωθηκα το πρωι και τρομαξα οταν με ειδα στον καθρεφτη δεν αναγνωριζω την εαυτο μου, με κοιταγα και δεν με γνωριζα. Το μονο που θελω εντονα ειναι να μεινω μια δυο μερες μονη μου, ολομοναχη, αυτο εχω αναγκη. Να ψαξω να με βρω, μονη μου χωρις να με ενδιαφερει τιποτα και κανενας αλλα μονο ο εαυτος μου, γιατι τον τελευταιο καιρο ενδιαφερομαι μονο για τους αλλους και εχασα εμενα. Δεν μπορω ομως να το κανω, δεν μπορω να ζητησω απο τον συντροφο μου κατι τετοιο δεν θα το καταλαβει, κι ομως αυτο ειναι το μονο που θελω να μεινω μονη μου με τον εαυτο μου και να τον ανακαλυψω απο την αρχη. Πεστε μου σας παρακαλω την αποψη σας εχω αναγκη να ακουσω καποιον τριτο. Σας παρακαλω ειμαι απελπισμενη δεν ξερω τι να κανω, φοβαμαι μηπως κανω κακο στον εαυτο μου. συγνωμη αν σας κουρασα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νομιζω οτι με τον τιτλο που εδωσες στο μυνημα σου ειναι ακριβως αυτο που θελεις και εχεις συνηδειτοποιησει οτι χρειαζεσαι βοηθεια.
    Το επομενο βημα πιστευω θα ηταν καλο η επισκεψη σε εναν ειδικο ωστε να μπορεσεις να ξεπερασεις αυτη τη δυσκολη περιοδο που διανυεις.
    Δεν νομιζω οτι η απομονωση θα σε βοηθησει σε κατι αν και ολοι χρειαζομαστε απομονωση που και που και πρωτος απο ολους ο γραφων που ειναι \"ειδικος\" στην απομονωση.Συνηθως οταν κατι παει στραβα με τον ψυχικο μας κοσμο τουλαχιστον στην περιπτωση μου ζηταμε απομονωση αλλα αυτο δεν βοηθαει ωστε να λυθει το προβλημα.

    Κανε το επομενο βημα και πηγαινε σε εναν ειδικο,ευχομαι ολα να σου πανε καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Αννέτα μου προσπάθησα πολλά χρόνια να ανακαλύψω τον εαυτό μου μόνη μου...κατέληξα οτι αυτό δεν γίνεται. Τουλάχιστον σε μένα δεν λειτουργεί έτσι.Μπόρεσα όμως να αρχίσω να ανακαλύπτω τον εαυτό μου με τη βοήθεια ενός ειδικού ο οποίος είναι παρών για μένα με σεβασμό και αποδοχή σε μένα. Σ\'αυτό το ασφαλές περιβάλλον σιγά σιγά βρίσκω εμένα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Μοιάζει να περνάς μια περίοδο κατάθλιψης, που δεν μπορεί παρά να \'χει μεγάλη σχέση με την προσπάθειά σου να αποκτήσεις παιδί. Η πρόσφατη αποτυχία που είχες στην εξωσωματική μάλλον σε κατέβαλε. Θα \'ταν καλά να μιλήσεις κατ\' αρχήν με κάποιο ψυχολόγο. Και σιγά σιγά, προσπαθώντας να νιώσεις καλύτερα και νιώθοντας καλύτερα, ν\' αρχίσεις να ξαναβλέπεις τα πράγματα μ\' άλλο μάτι. Και πρώτα απʼ όλα τον εαυτό σου. Στη δική μου τη ζωή κάθε εμπόδιο με φέρνει σε καλό. Το ίδιο εύχομαι και για τη δική σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Εύχομαι νάναι περαστικό και πιστεύω οτι έχει να κάνει με την προσπάθειά σου να αποκτήσεις παιδί. Μην απομονώνεσαι. Ενα παιδί δεν είναι το παν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Ανέτα καλή μου σε καταλαβαίνω. Εχεις ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ και ξέρω πως είναι να λαχταράς ένα παιδί. Σκέψου ότι είχες την ατυχία να είσια μία από τις πολλές γυναίκες που προσπαθούν αλλά δεν τα έχουν καταφέρει ακόμη να αποκτήσουν παιδάκι. Εγώ δόξα το Θεό έχω ένα παιδί αλλά η επιθυμία μουγια δεύτερο είναι πολύ μεγάλη και νιώθω υπόλογη που λόγω της φαρμακευτικής αγωγής δεν μπορώ να χαρίσω στην κόρη μου ένα αδερφάκι. Αλλά ας προσέξουμε και οι δυο το ένα πρόβληνμα να μην γενννήσει άλλα. Μείνε στο πρόβλημα σου αντιμετώπισε το δυναμικά, με τους καλύτερους γιατρούς αλλά μην αφήνεις να σε αρρωστήσει τοίδιο το πρόβλημα . Εξάλλου υπάρχοει και η λύση της υιοθεσίας που προσωπικά θεωρώ ότι είναι ένβα Θεάρεστο έργο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Αννέτα όλα όσα περιγράφεις μου ακούστηκαν εντελώς φυσιολογικά και τελος πάντων κάτι που μπορεί ο καθένας μας να περάσει ή έχει περάσει.. μιλάω για την κατάθλιψη που σε έχει κυριέψει ίσως λόγω της απογοήτευσης σου για το παιδί. Επίσης κάνεις μια πολύ σωστή επισήμανση..λες στην προσπαθεια μου να τους έχω όλους ευχαριστημένους..δεν ευχαριστώ εμένα οπότε σιγά σιγά δεν ξέρω εγώ ποια είμαι. Ακριβώς έτσι λειτουργεί. Θα σου πρότεινα να ανακοινώσεις στον άντρα σου οτι δεν είσαι καλά και χρειάζεσαι αυτό που χρειάζεσαι. Αν δεν καταλάβει είναι δικό του θέμα, εσύ χρειάζεσαι την βοήθεια του.
    Επίσης όπως σου είπαν και οι προηγούμενοι, χρειάζεσαι ψυχολογική υποστήριξη γιατί αυτό που περνάς σου προσθέτει μεγάλη πίεση.
    Εάν κάποιος σε έκανε να αισθάνεσαι μισή γυναίκα ή κάτι τέτοιο επειδή ως τώρα δεν έχεις κάνει παιδάκι...μην το υιοθετείς αυτό...ειναι ΛΑΘΟΣ.
    αα και μην αυτομαστιγώνεσαι...δεν ΦΤΑΙΣ εσύ επειδή έχετε απομακρυνθεί. Προσπάθησε να δώσεις στον σύντροφο σου να καταλάβει πώς νιώθεις και να του εξηγήσεις οτι δεν απομακρύνεσαι απο το πλάι του!
    Όλα θα τα βάλεις σε μια σειρά, θα δεις!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    27

    esoteriko taksidi kalos ksekinises..

    ..se stirizei kai se katalavainei se ola!
    I kinisi na meineis ligo moni sou kai na vreis ton eayto sou -i gia na to 8esoume ligo pio poiitika kai romantika: i kinisi na apomakryn8eis gia na fotiseis merikes akomi skoteines gonies tou esoterismou sou- nomizo oti entasetai sto eyros tis katanoisis tou syntrofou sou!..
    Oso gia to ean sou xreiazetai apomakrynsi nomizo oti den xreiazetai na to ektimisoume apo prin dioti sti prokeimeni periptosi einai aney \'\'kostous\'\' i dokimi apomakrynsis.. aney kostous enoo oti eite to apotelesma 8a einai 8etiko eite oudetero..
    Stin periptosi pou to apotelesma einai 8etiko tote super!.. fotises akomi mia apo tis polles mas skoteines pleyres
    Ean ayto einai oudetero tote pali kalws dioti 8a svisei apo mesa sou to endexomeno to apotelesma na itane 8etiko ean to ekanes.
    I epilogi diki sou.. ean kai idi eksefrases tin epi8ymia na apomono8eis gia ligo!..
    Epeita apo tin dokimasia kalos 8a itane kapoios eidikos alla pros8eou min afiseis mia epi8ymia na \'\'pnigei\'\' sta adyta tou esoterismou sou.. Makroxronia pi8anos na odigisei se endynamosi tis synais8imatikis asta8eias kai dh tis neyrosis (kata Freud)
    Kali synexeia kai enimerone mas gia tis ekselikseis sou sto va8mo pou ayto den nio8eis na \'\'prosvalei\'\' tin prosopiki sou zoni.
    Na mas nio8eis konta sou kai na ksereis oti den eisai moni sou se ayto to taksidi tis esoterikis endynamosis - 8emeliosis - sta8eropoiisis - endynamosis tou fotismou - dimiourgias fotismou i opos allios to nio8eis pes to!

    Ayta apo emena
    Na se prosexeis!

    Emmanouil

    (sygxoreste me gia to Greeklish, ma vriskomai UK kai o ypologistis den exei egatestimeni tin elliniki glossa)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ...νομίζω Αννέτα ότι στην παρούσα δύσκολη φάση, νούμερο ένα βοηθός σου θα είναι ο σύντροφος σου και θεωρώ οτι θα σε στηρίξει σε μια πιθανή απόφασή σου να επισκεφτείς έναν ειδικό.

    Σε κανένα δεν αρέσει να φωτίζονται πολύ τα δύσβατα και δυσβάσταχτα- όσο πιο πολύ το φως, τόσο εντονότερη η σκιά. Το να επιλέγεις όμως να χάνεσαι για να μην τα βλεπεις είναι συντηρητική τακτική απέναντι στη ζωή. (αναφέρομαι στο απρόσωπο εσύ-έ?)
    Προσπάθησε να μην απομονωθείς στην παρούσα φάση.

    Σχεδιάστε απο κοινού τις κινήσεις σας και όταν θα αισθανθείς την ανάγκη να αποτραβηχτείς για πραγματικό \'συμμάζεμα\' σκέψεων, ασφαλής με τον εαυτό σου, τα θέλω σου και τα μπορώ σου, θα πάρεις πραγματική αμοιβή.

    φιλικά

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Νομίζω πως άν δώσεις λίγο περισσότερη σημασία στον άνδρα σου, άν εκείνος σε αγαπάει, θα σου πεί την σοφότερη αλήθεια.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    40
    Originally posted by anneta
    ... δεν θελω να κανω τιποτα, δεν θελω να βλεπω και να μιλαω με κανεναν, νιωθω οτι ολοι και ολα με πνιγουν γυρω μου, το μονο που θελω ειναι να μεινω για λιγο μονη μου. Εχω χασει τον εαυτο μου,δεν με αναγνωριζω, πριν 6μερες σηκωθηκα το πρωι και τρομαξα οταν με ειδα στον καθρεφτη δεν αναγνωριζω την εαυτο μου, με κοιταγα και δεν με γνωριζα. Το μονο που θελω εντονα ειναι να μεινω μια δυο μερες μονη μου, ολομοναχη, αυτο εχω αναγκη. Να ψαξω να με βρω, μονη μου χωρις να με ενδιαφερει τιποτα και κανενας αλλα μονο ο εαυτος μου....
    Αννέτα είμαι και εγώ στην ίδια ψυχολογική κατάσταση με εσένα και πίστευα πως θα με βοηθούσε το να μείνω λίγο μόνη μου. Πέρασε ένας μήνας τώρα που είμαι μόνη μου και σκέφτομαι και το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως δεν βοηθάει να μένεις μόνη σου. Αντιθέτως μπορεί να νιώσεις μεγαλύτερη μοναξιά και να απομακρύνεις όσους βρίσκονται γύρω σου και θέλουν να σε βοηθήσουν. Εχω καταλάβει πως όσο πιο πολύ αναλύεις το πρόβλημα μόνη σου, τόσο αυτό μεγαλώνει. Κάνε κάτι. Δες έναν ψυχολόγο. Ίσως είναι ο μόνος που μπορεί να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου τελικά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΙΑΜΑΤΙΚΗΣ ΥΔΡΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    http://www.thermalsprings.gr/springs.php



    gia ta gynaikologika.....mia bohueia....



    A. ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΛΟΥΤΡΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Η Ιαματική Λουτροθεραπεία εφαρμόζεται σε ένα μεγάλο αριθμό ασθενειών από τα περισσότερα συστήματα (αναπνευστικό, κυκλοφορικό, πεπτικό, νευρικό, μυοσκελετικό, νεφρούς ,δέρμα κλπ.)



    Ρευματικές παθήσεις (όσον αφορά αυτές τις παθήσεις θα αναφερθώ παρακάτω εκτενέστερα λόγω του ότι η εφαρμογή της Ιαματικής Λουτροθεραπείας σε παθήσεις του μυοσκελετικού συστήματος είναι κατά πολύ συχνότερη απ’ ότι σε παθήσεις άλλων συστημάτων ).
    Παθήσεις κυκλοφορικού συστήματος (αρτηριακή υπέρταση, ανεπάρκεια στεφανιαίων αρτηριών ενδαρτηρίτιδες κάτω άκρων, χρόνιες φλεβίτιδες κιρσοί).
    Παθήσεις δερματικές (έκζεμα, δερματίτιδες κλπ.)
    Παθήσεις γυναικολογικές (χρόνιες μεταφλεγμονώδεις καταστάσεις των σαλπίγγων και της μήτρας, λευκόρροια , ανεπάρκεια των ωοθηκών).
    Παθήσεις περιφερικών νεύρων (νευρίτιδες, ριζίτιδες, νευραλγίες).
    Σύνδρομα από διαταραχές του νευροφυτικού συστήματος.
    Β. ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΣΙΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Παθήσεις της θρέψης και των ουροφόρων οδών (ουρική διάθεσης ή αρθριτισμός, ψαμμίαση ουρική – οξαλική, λιθίαση των ουροφόρων οδών, παχυσαρκία, απλές λευκωματουρίες, χρόνιες κυστίτιδες ).
    Παθήσεις του ήπατος και χοληφόρων οδών (χρόνια χολοκυστίτης, λιθίαση της χοληδόχου κύστης ή των πόρων, μικρή ηπατική ανεπάρκεια).
    Παθήσεις πεπτικού συστήματος (διάφορα δυσπεπτικά προβλήματα, κολίτιδες, χρόνια δυσκοιλιότης ).


    Γ. ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΣΠΝΕΥΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Παθήσεις αναπνευστικού συστήματος (ασθματικές καταστάσεις, χρόνιες βρογχίτιδες, χρόνιο πνευμονικό εμφύσημα, χρόνια Ρινίτις, Φαρυγγίτις, Λαρυγγίτις).



    ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΥΔΡΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Σχετικές οι απόλυτες αντενδείξεις της Ιατρικής Υδροθεραπείας είναι :

    ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΛΟΥΤΡΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Παθήσεις της καρδιάς, όταν δεν αντισταθμίζονται καλά και παρουσιάζουν φαινόμενα στάσης και οιδήματα των κάτω άκρων – προχωρημένη αρτηριοσκλήρωση ιδίως των εγκεφαλικών αγγείων . Πρόσφατες εγκεφαλικές αιμορραγίες, θρομβώσεις των αγγείων πριν την έλευση 6 τουλάχιστον μηνών από την προσβολή.
    Ανεπάρκεια στεφανιαίων (στηθάγχη, έμφραγμα) με συχνές κρίσεις ή σοβαρές βλάβες του μυοκαρδίου.
    Αιμορραγίες διαφόρων οργάνων- βαριές μορφές διαβήτου με έκδηλη εξασθένιση του οργανισμού. Ενεργός φυματίωση. Κακοήθεις νεοπλασίες –βαριές νευρικές και ψυχικές παθήσεις - εγκυμοσύνη μετά τον έκτο μήνα.
    Η Λουτροθεραπεία διακόπτεται επίσης :
    - Όταν παρουσιαστεί κατά την διάρκεια των λουτρών παρόξυνση της χρόνιας πάθησης

    - Κατά τις μέρες της εμμήνου ρύσης και

    - Όταν αυτή δεν γίνεται καλώς ανεχτή από τον λουόμενο



    Β. ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΣΙΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Λιθιάσεις των νεφρών ή της κύστης με συχνές κρίσεις ή αιματουρία ή με ογκώδεις λίθους, νεφρίτιδες, πυελίτιδες ή κυστίτιδες σε οξεία φάση .
    Χολολιθιάσεις με συχνούς κολικούς ή μεγάλους λίθους, χολοκυστίτης στην οξεία φάση, πρόσφατο έλκος του στομάχου ή του δωδεκαδακτύλου.


    Γ. ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΣΠΝΕΥΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

    Παθήσεις του αναπνευστικού συστήματος σε οξεία φάση .
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •