Παρελθον - Ζήλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142

    Παρελθον - Ζήλεια

    Καλησπερα σας και χρονια πολλα χριστος ανεστη.
    Θα ήθελα να σας αναφέρω μαι κατάσταση που βιώνω τώρα.Όχι ότι ψάχνω λύση ή απάντηση για κάτι απλά θέλω να το μοιραστώ.

    Είμαι με μια κοπέλα εδώ και 2 μήνες περίπου και περνάμε όμορφα.Όχι ιδανικά αλλά πολύ ωραία.
    Με την κοπέλα αυτην γνωριστικαμε πριν 5-6 μήνες και είχε γίνει One night stand αλλα είπε ως εκει δεν θέλει κάτι παραπάνω και στην τελική μείναμε ψιλοφίλοι που
    βγαίναμε μιλούσαμε κτλ.Μάθαινα τα νεα της αυτη τα δικά μου.Γενικά είχε μια πολύ άστατη ζωη με πολλους διαφορετικούς παρτενέρ.Με τον καιρό καταλαβαινα ότι
    την ερωτευόμουν και αυτη το ένιωθε μιας και της φερόμουν καλά σε σχέση με άλλους που απλά εκανε σεξ και την παρατούσανε μετά.Σε κάποια φάση και πολύ ξαφνικά
    αλλάξαν τα μυαλά της και μετά απο 1 όμορφο βράδυ που απλά κοιμηθηκαμε μαζι αγκαλιά(χωρίς σεξ) αρχίσαμε βγαίναμε πιο συχνά και τελικά κατέληξε σε σχέση(σημειωτέων η πρώτη της).

    Το θέμα μου είναι ότι γενικά έχω ανασφάλεια στο θέμα κάτα πόσο θα μου είναι πιστή αναλογιζόμενος το παρελθόν της αν και ξέρω ότι δεν θα το κάνει μιας και απο ότι μου
    είπε είμαι ο πρώτος που την κάνει να νιώθει κάτι και οτι δεν θα ήθελε να με χάσει για μια βλακεια της στιγμής.Και επιπλέον ενώ ο καθένας έχει το παρελθόν του που δεν πρέπει να
    απασχολεί τον τωρινό του σύντροφο είναι στιγμές που με πιάνει μια περιεργη μανια-τρέλα για το τι έχει κάνει παλιά ενώ δεν με αφορά και χαλιέται η διάθεση μου χωρίς να υπάρχει λόγος.
    Το κακό είναι ότι φευγω για καλοκαίρι να δουλέψω και δεν θα βλεπόμαστε πολυ συχνά και πάλι με πιάνει ανασφάλεια.
    Και το ερώτημα πως οτ ξεπερνάς αυτο?Και να μην το σκεφτεσαι κάποιες στιγμές θα σου έρχονται εικόνες...τεσπα το έβγαλα απο μέσα μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Αυτό δεν το ξεπερνάς ποτέ. Ή το έχεις, ή δεν το έχεις. Και να σου πω εγώ τώρα ''μη ζηλεύεις'' ή ''μην είσαι προκατειλημμένος'' ή ''μην σκέφτεσαι το παρελθόν της'', θα το κάνεις? Δεν μπορείς....
    Εγώ θα σου πω μόνο ότι ήμουν σαν την κοπέλα που περιγράφεις, για χρόνια, και εντελώς ξαφνικά έκανα σχέση με κάποιον. Κράτησε 2 χρόνια, δεν τον απάτησα ποτέ, και δε μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό.
    Αλλά και πάλι δε χρειάζεται να σκέφτεσαι έτσι, είναι ψυχοφθόρο και δεν βγάζει πουθενά. Νομίζεις ότι αποκλείεται να γνωρίσεις μια κοπέλα άβγαλτη και απονήρευτη, που δεν έχει ξαναδεί άντρα σε απόσταση μικρότερη των 10 μέτρων, και ξαφνικά μια ωραία πρωία να δεις στον καθρέφτη 2 μετρα κέρατα? Το παρελθόν δεν έχει να κάνει με το κέρατο. Ίσα ίσα, αν ένας τέτοιος άνθρωπος αποφασίσει να κάνει σχέση, σημαίνει ότι το θέλει και κάτι νιώθει. Αν κάποια στιγμή αποφασίσει ότι δεν μπορεί άλλο και πιέζεται μέσα στα πλαίσια της σχέσης, θα στο πει και θα σε απομακρύνει.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    τίποτα δεν είναι σίγουρο.
    δεν πρέπει να το δέσεις και κόμπο ότι θα είναι δικιά σου
    και δε θα σε απατήσει.
    όπως κι αυτή δεν είναι σίγουρη για σένα έτσι κι εσύ.
    οι σχέσεις είναι ρίσκο.
    καλή συνέχεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Σωστη σε βρισκω κοκκινοσκουφιτσα.Σωστο για την αβγαλτη ισα ισα μπορει να ειναι χειροτερα.Το καλό ειναι το τελευταιο που λες γιατι την βρισκω ξηγημένη και αν είναι να κάνει κάτι
    θα το παραδεχτει και θα με απομακρυνει.Και κάτι ενοχλητικό ειναι ότι καμια φορα πετάει πράγματα που έχει κάνει παλιότερα με άλλους και επηρεαζομαι.Το θέμα είναι ότι και εγώ έχω αρκετές εμεπιρίες παλαιότερα αλλά πάντα σε πλαίσια σχέσης ποτέ έτσι να το κάνω για να το κάνω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Το προβλημά σου,είναι η ζήλεια.....γιατί είσαι τσιμπημένος μαζί της..
    σκέφτεσαι "εγώ ήμουν σχεσάκιας,ενώ εκείνη δινόταν δεξιά και αριστερά....έχει περισσότερες εμπειρίες από μένα...γιατί;"
    Ενώ αν ήσουν εσύ ο μαμιάς της ιστορίας,θα ήσουν άνετος...θα έλεγες ''ρε τι μαμιάς ήμουν στα νιάτα μου"
    Από κει και πέρα,πρέπει να αισθάνεσαι όμορφα με την κοπέλα σου,αν την ζηλεύεις και θεωρείς ότι θα φας κέρατο,καλύτερα άστο.

    Το θέμα είναι να είστε χαρούμενοι,όχι τσιτωμένοι.!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα φιλε μου το οτι ειναι μαζι σου κατι δηλωνει,προσπσθησε για το καλυτερο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Πηρα τουλαχιστον καποιο κουραγιο..Και ειδικα αυτο που λεει ο μυσπ ειναι αυτο που πιστευω και εγω.ΚΑι οντως γενικα ειμαι ζηλιαρης ποσο μαλλον σε μια κοπελα που γενικα τραβαει αρκετα βλεματα πανω της.

Similar Threads

  1. Παρελθόν...
    By wundeer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-2013, 00:35
  2. κολλημενη στο παρελθον
    By makedreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 19-11-2012, 17:13
  3. Δε μπορω να ξεπερασω το παρελθον του.
    By persefoni78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 24-05-2012, 11:17
  4. Δεν έχω παρόν, μόνο παρελθόν
    By r.f. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 22-04-2012, 10:46
  5. επιστροφή στο παρελθόν?
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 186
    Last Post: 19-09-2011, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •