Ανάγκη συμβουλής!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14

    Ανάγκη συμβουλής!!!

    Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργια στο φόρουμ και γενικότερα δεν έχω άλλη εμπειρία στο να διατυπώνω τις σκέψεις μου σε σελίδες του ίντερνετ όχι ότι το θεωρώ κακό απλά δεν έτυχε έως τώρα. Αυτή την φορά έχω πολύ μεγάλη ανάγκη να πάρω ίσως κάποιες συμβουλές κ από ανθρώπους που δεν γνωρίζω μιας κ όλοι μας συνήθως απευθυνομαστε γι αυτά στο άμεσο περιβάλλον μας. Είμαι 29 χρονών κ βρίσκομαι σε μια σχέση εδώ και ενάμιση χρόνο με έναν άνθρωπο τον οποίο γνωρίζω τέσσερα χρόνια τώρα. Αρχικά κάναμε παρέα, εκείνος μου εκδήλωνε άμεσα το ενδιαφέρον του κ εγώ δεν τον έβλεπα "αλλιώς" πέρα από φίλο! Κάποια στιγμή (για να μην αναλύω κ πάρα πολύ) ο τρόπος που με διεκδικούσε μου κέντρισε το ενδιαφέρον κ ενέδωσα. Στις αρχές ήμασταν κ οι δυο πολύ ερωτευμένοι κ πέσαμε με τα μούτρα ο ένας πάνω στον άλλον... μέναμε πολύ συχνά μαζί εξαρχής. μια σπίτι μου κ μια στο δικό του. 5 ήμερες την εβδομάδα μαζί.Εγώ τότε ήμουν άνεργη κ εκείνος επειδή είναι μουσικός εν ενεργεία βέβαια πάραυτα είχαμε πολύ ελεύθερο χρόνο. Καθώς ο καιρός περνούσε αποφασίσαμε να φύγουμε για διακοπές από Ιούνιο κ να γυρίσουμε Σεπτέμβριο κ πήγαμε στο εξοχικό που εχω σε ενα νησι. Αυτο εκεινος δεν το εχει ξανακανει με κοπελα ποτε να αφιερωσει τοσο χρονο. Αυτο οπως λεει το εκανε επειδη ηθελε να μαθουμε πολυ καλα την καθημερινοτητα ο ενας του αλλου. Σημειωνω οτι αυτος ειναι 37 χρονων. Γενικοτερα του εχουν βγει συναισθηματα με μενα πρωτογνωρα για εκεινον. Οπως το οτι πρωτη φορα εχει νιωσει οτι εχει γνωρισει το αλτερ ιγκο του σε γυναικα κ αυτο αυτοματως τον κανει να αισθανεται πως ειμαι η γυναικα της ζωης του. Εγω απο την αλλη ερωτευτηκα τοσο σφοδρα, κ ακομα ειμαι, που εχω φτασει σε ενα σημειο να μην του αρνουμαι ποτε τιποτα. Μετα το καλοκαιρι λοιπον ξεκινησαν τα προβληματα! Με λιγα λογια, μου εχει ζητησει 3 φορες να χωρισουμε για τον λογο οτι ενω τα βρισκει ολα τελεια κ μαλιστα φοβαται οτι αν χωρισουμε ισως να ειναι το μεγαλυτερο λαθος της ζωης του, παρολα αυτα ενω με νιωθει σαν οικογενεια του κ νιωθει οτι μαζι μου ειναι ο εαυτος του, του λειπει ενα πολυ βασικο συστατικο, αυτο που σε κανει οταν εχεις να δεις τον αλλον 2 μερες να θες να τρεξεις εκει... Στο σεξ ειναι ολα μια χαρα... Στο θεμα "ξεκινημα" δυσκολευεται! Σε καθε χωρισμο που ηθελε, εγω τελικα ημουν αυτη που μεσω κουβεντας παντα το ανεστρεφα κ του διναμε παραταση! Εκεινος μου λεει "θα μπορουσα να σου πω οτι δεν ειμαι ερωτευμενος πια κ να τελειωνε εκει η κουβεντα, αλλα σε παω μου λεει σε πιο βαθεια νερα... θα ηθελα η σχεση αυτη να με χορευει να λειπεις κ να θελω να σε δω...". Ουσιαστικα καταλαβαινω οτι ισως υποσυνειδητα εχω γινει πια δεδομενη κ εχει χαθει το "μυστηριο" που υπηρχε στην αρχη. Ως αποτελεσμα ολων των παραπανω ειναι το να παθαινω κρισεις πανικου, να φοβαμαι μην τελειωσει αυτη η σχεση κ να παραιτουμε... οταν εκεινος ζηταει τον χωροχρόνο του εγω να μην εχω διαθεση για τιποτα και να προσπαθω να βρω λυσεις για το πως θα τον κανω να με ξανα ερωτευτει... να επιδιορθωσω την ζημια!!! Οταν λοιπον εχουμε φτασει σε αυτο το σταδιο γινεται??? τι μπορω να κανω?

    Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου αννα. Καταρχην να σημειωσω οτι το ενδιαφερον του ανθρωπου αυτου για σενα ειναι πραγματικο, διαφορετικα αν σε εβλεπε μονο για το κρεβατι θα σου ελεγε εκεινο που θες να ακουσεις και δε θα την εφερνε την κουβεντα στο που παει αυτη η σχεση. Ή για την ακριβεια δε θα ελεγε τιποτα. Ενα που θελω να ρωτησω ειναι αν μενετε μαζι ή οχι και γενικα ποσο συχνα βρισκοσαστε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    Σε καμμια περιπτωση δεν αμφισβητω το γεγονος οτι με αγαπαει παρα πολυ κ γ αυτο αλλωστε ειναι εδω κ προσπαθει να βρει την λυση. Μενουμε μαζι σε καθημερινη βαση εκτος απο τις φορες που πιεζεται κ μου ζηταει τον χωρο του κ φευγω ή φευγει για 3-4 μερες. Αυτο ομως δεν το ζηταω ποτε εγω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποσο καιρο μετραει η συγκατοικηση?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    1 χρονο και κατι... σ ευχαριστω που απαντας :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν σου ζηταει λιγο διαστημα χωρια, μετα πως τα ξαναβρισκετε?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    Δεν χωριζουμε απλα μου λεει θελω δυο μερουλες να χαλαρωσω να παιξω το πιανακι μου (δεν μελεταει οταν ειναι αλλος σπιτι ποτε) κ μιλαμε στο τηλ κ μετα απο δυο μερες κανονιζουμε κ βρισκομαστε. κ μενουμε παλι 2 εβδομαδες μαζι μεχρι που παλι θα σηκωσει σημαιακι κ παλι τα ιδια... αλλα κ γενικα σαν συμπεριφορα δεν ειναι οπως ηταν... πιο παλια μου εστελνε μνμτ οτι του εχω λειψει ή μου το ελεγε οταν βρισκομασταν, τωρα πια τπτ τετοιο

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    το προβλημα του μου λεει οτι ειναι οχι το σεξουαλικο...αλλα το ερωτικο... το να θελει μετα το 3ημερο που περνουμε αποσταση να του λειπω κ να με αναζηταει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by annapapa View Post
    Εκεινος μου λεει "θα μπορουσα να σου πω οτι δεν ειμαι ερωτευμενος πια κ να τελειωνε εκει η κουβεντα, αλλα σε παω μου λεει σε πιο βαθεια νερα... θα ηθελα η σχεση αυτη να με χορευει να λειπεις κ να θελω να σε δω...".
    Για την ώρα, αυτός χτυπάει το ταμπούρλο κι εσύ χορεύεις!
    Δηλαδή, μου τέλειωσε ο έρωτας, αλλά κάτσε να σε παιδέψω λίγο ακόμα. Να έχω και την καβατζούλα μου δηλαδή, ωραίες και οι διακοπές στο νησί.
    Αλλά θέλω και τον χωροχρόνο μου όποτε μου καπνίσει, μη χάνω και τα τυχερά μου.
    Τι να πω, μήπως να του δώσεις εσύ τα παπούτσια στο χέρι;
    Πίστεψέ με, ίσως είναι η μόνη πιθανότητα που έχεις να σε ξαναερωτευτεί και ταυτόχρονα
    να βρεις την ηρεμία σου και να σώσεις την αξιοπρέπειά σου.

    Έχε υπόψιν σου ότι οι περισσότεροι μουσικοί είναι από τους μεγαλύτερους βολεψάκηδες και κατά συρροήν άπιστοι.
    Κάθε τόσο γνωρίζουν τη γυναίκα τη ζωής τους (δε λέω, αρχικά και οι ίδιοι το πιστεύουν) και κατευθείαν συζούν.
    Αφήνω απέξω όλες τις υπόλοιπες κακές συνήθειες και καταχρήσεις και τα ψυχολογικά τους.
    Έχω γνωρίσει πολλούς από δαύτους!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    A ok καταλαβα. Κοιταξε θα σου στειλω στα πμ ενα βιβλιο που λεει απο πλευρας ψυχολογιας τι παιζεται με το δεδομενο και τη συγκατοικηση, νομιζω ειναι διαφημιση να το γραψω εδω. Αμα εχεις πιο πολλες δημοσιευσεις ενεργοποιουνται τα μηνυματα, τωρα δε φαινονται. Γενικα να ξερεις ο αντρας με το δεδομενο φθειρεται και θελει μια προσοχη εκει απο σενα. Για αρχη θα σου προτεινα κατι καπως ανατρεπτικο, οταν σου προτεινει να κανετε διαλειμα μη φερεις αντιρρηση, πες ενταξει. Τις μερες που κανετε διαλειμα μιλατε?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    maria_m σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου. Δεν ειναι θεμα βολης κ αυτο στο λεω οχι επηρεασμενη απο το συναισθημα μου... Γενικοτερα ειναι μαχητης... Κ καμμια σχεση με καταχρησεις.... Μπορει να σου φαινεται περιεργο αλλα ισχυει... ουτε ποτα δεν πινει... καμμια μπυριτσα μονο :P Αλλα απο ψυχολογικα αλλο τπτ... Πιστευεις οτι χανω την αξιοπρεπεια μου ε? :/ Δεν μπορω να τον χωρισω αισθανομαι αδυναμια... ισως γιατι ειναι ο μονος που εχω γνωρισει κ μου εχει βγαλει πολυ το θεμα οικογενεια

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    kerasi δεν του φερνω ποτε αντιρρηση παντα συμφωνω και του το δινω. μιλαμε ναι καθε μερα... νομιζω ομως οτι του εχει γινει φορτιο το οτι δεν του το ζηταω ποτε εγω απο μονη μου... δεν του κανω ποτε την εκπληξη...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    επισης μου εχει πει " εμεις θα χαραμιστουμε" και του λεω "γιατι το λες αυτο?" κ μου απανταει "γιατι δεν μου ανοιγεις την ψυχη σου"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Και κατι αλλο που θα σου προτεινα, κανε και μια ανανεωση εμφανισιακως. Μετρανε αυτα για τους αντρες πολυ.
    Πες μου και ενα αλλο σημειο, γραφεις οτι σε κεντρισε ο τροπος που σε διεκδικουσε ενω αρχικα τον εβλεπες καπως φιλικα. Τι ακριβως εννοεις? Τι τροπο ειχε δηλαδη?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    14
    το οτι δεν τα παρατησε το κυνηγησε κ με πολυ διακριτικο τροπο... πολυ γλυκος! κ ακομα κ τωρα δεν σταματαει να ειναι γλυκος απεναντι μου σε οτι κ να συζηταμε. κ αυτο που με κολλαει ακομα πιο πολυ ειναι το οτι κ εκεινος περα το οτι μου το λεει οτι την θελει πολυ αυτη τη σχεση το δειχνει κιολας με την προσπαθεια του να μενει κ να ψαχνει τι ειναι αυτο που μπλοκαρει... σημειωση οτι οταν ειμαστε μαζι δλδ τον περισσοτερο καιρο, βγαινουμε παντου μαζι κανουμε τα παντα μαζι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αναγκη για επιβεβαιωση
    By αννα αννα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-03-2014, 22:08
  2. Απομόνωση-Ανάγκη για επικοινωνία
    By Moody in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 25-05-2013, 00:05
  3. ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos14587 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 16
    Last Post: 16-02-2013, 17:49
  4. Αναγκη για μια αγκαλια..
    By confuse in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 01-05-2012, 21:54
  5. Ανάγκη για αίμα
    By anitak in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-05-2007, 01:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •