Eμμονή με διασημοτητα SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1

    Eμμονή με διασημοτητα SOS

    Δεν ήμουν σίγουρη ούτε πώς να ονομάσω το πρόβλημα ούτε σε ποια κατηγορια να το καταταξω.
    Το θέμα αφορά την κορη μου. Είναι 21 ετών, πανέμορφη, (δεν το λεω εγω), εξυπνη, ευχαριστη, κοινωνικη κτλ.

    Απο την ηλικια των 10-11 περιπου χρονων αρχισε να της αρεσει ενας συγκεκριμενος καλλιτεχνης. Απολυτα φυσιολογικο θα μου πειτε. Μπορω να πω οτι ειχε ενα ειδος εμμονης, αλλα δεν ειμαι ειδικος, σε πολλα κοριτσακια αρεσον ηθοποιοι, τραγουδιστες, κρεμαν αφισες τους στους τοιχους κτλ. Τα ιδια εκανε και η κορη μου, δεν ξερω αν υπαρχουν καποια ορια και ποτε αυτα ξεπερνιουνται.
    Για αρκετα χρονια λοιπον, πηγαινε σε συναυλιες , πηγαιναμε μαζι σε νυχτερινα μαγαζια για να βλεπει το συγκεκριμενο καλλιτεχνη, ωσπου καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα. Η μονη της ασχολια ηταν αυτος, ποτε θα τον δει, τι θα κανει.
    Τοτε μεναμε εκτος Αθηνων, και αργοτερα ανακαλυψα οτι ελεγε ψεματα οτι κοιμαται σε μια φιλη της και θα παει κατευθειαν σχολειο το αλλο πρωι ενω εκεινη πηγαινε στην Αθηνα (απο τη θεσσαλονικη), μονη της για ενα και μονο βραδυ για να παει στο μαγαζι που εκεινος δουλευε. Στα 13 της ολα αυτα. Οταν τα εκανε δεν τα γνωριζα.

    Να διευκρινισω οτι δεν ενοχλουσε αυτον τον ανθρωπο με οποιονδηποτε τροπο, να τον παρακολουθει πχ, ή να κανει διαφορα. Μπορω να πω οτι πολυ σπανια , σχεδν ποτε στατιστικα, πηγαινε να του μιλησει, να ζητησειαυτογραφο ή τι κανουν τελος παντων σ\'αυτες τις περιπτωσεις.

    Υπεθεσα τι με την εφηβεια θα της περασει, θα μεγαλωσει, θα γνωρισει αγορια, θα κανει σχεσεις. Εν τω μεταξυ κι ο συγκεκριμενος καλλιτεχνης εξαφανιστηκε οποτε ησυχασαμε.
    Εκανα ομως λαθος, γιατι συνεχιστηκε το ιδιο.

    Οταν τελειωσε το σχολειο, περασε στο πανεπιστημιο, δημιουργησε καινουριες παρεες, δημιουργησε και μια σοβαρη σχεση η οποια καποια στιγμη τελειωσε βεβαια , αλλα ολα φαινονταν φυσιολογικα. Δεν ηταν ομως, γιατι παρατουσε και παλι τα παντα για να δειαυτον τον καλλιτεχνη απο κοντα, μονο που τωρα δεν πηγαινε στην Αθηνα αλλα στη Γερμανια ή στην Ισπανια. Δουλευε part-time σε καφετεριες για να μπορει να πηγαινει γιατιφυσικα δε θα της παρειχαμε κατι τετοιο.

    Την παρακινησα να παει να σπουδασει για 1 χρονο στο εξωτερικο, (στις Η.Π.Α. ποσο πιο μακρια?) πηγε, τελειωσε, επεστρεψε , τιποτα δεν αλλαξε.
    Αυτη ειναι η προτεραιοτητα της, δε βαζει τιποτα πανω απο αυτον, πηγαινει συνεχεια σε εμφανισεις του (στην ελλαδα πια , ευτυχως), ειναι η μοναδικη της ασχολια.

    Εψαξα στο ιντερνετ σχετικα με το θεμα, αλλα ανεφεραν κι επικινδυνη συμπεριφορα κτλ. Η κορη μου πως εγραψα και πριν σπανια να τον πλησιασει, δεν την ενδιαφερει και πολυ να του μιλησει για παραδειγμα.

    Δεν ξερω τι να κανω, εχουν περασει πανω απο 10 χρονια και τιποτα δεν αλλαξε, παραταει τα παντα, τις δουλειες της, τις σπουδες της, τα οποια ειναι και πραγματα που εκεινη επελεξε και την ευχαριστουν, τις σχεσεις της ,... τα πάντα... για το τιποτα!

    εΠΙΣΗς, θεωρει οτι εχει κλεισει πια ως γυναικα και δεν προκειται να ερωτευτει ή να αγαπησει ποτε πια καποιον αλλον τοσο πολυ. Αν δημιουργει σχεσεις, που τωρα πια πολύ αμφιβάλλω , είναι αδιαφορες και χωρις σημασια για την ιδια. δεν την ενδιαφερει τιποτα.

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by Katerina_1

    Δεν ξερω τι να κανω, εχουν περασει πανω απο 10 χρονια και τιποτα δεν αλλαξε, παραταει τα παντα, τις δουλειες της, τις σπουδες της, τα οποια ειναι και πραγματα που εκεινη επελεξε και την ευχαριστουν, τις σχεσεις της ,... τα πάντα... για το τιποτα!

    εΠΙΣΗς, θεωρει οτι εχει κλεισει πια ως γυναικα και δεν προκειται να ερωτευτει ή να αγαπησει ποτε πια καποιον αλλον τοσο πολυ. Αν δημιουργει σχεσεις, που τωρα πια πολύ αμφιβάλλω , είναι αδιαφορες και χωρις σημασια για την ιδια. δεν την ενδιαφερει τιποτα.
    Αγαπητή Κατερίνα,
    να σε καλωσορίσω στην ιστοσελίδα μας. Διαβάζω το μήνυμα σου και μέσα σε αυτό την έγνοια και την αγωνία σου
    1. για το τι σημαίνει αυτό που συμβαίνει στη κόρη σου
    και
    2. για το ποιες μπορεί να είναι οι μελλοντικές τις συμπεριφορές σε θέματα έρωτα, σχέσεων κτλ.

    Αυτό που συμβαίνει στη κόρη σου δε μπαίνει απαραίτητα κάτω από την ομπρέλα μιας ψυχικής διαταραχής και μια αναζήτηση στο ίντερνετ σχετικά με τον όρο \"εμμονές\", ίσως και να σε μπερδέψει περισσότερο αντί να σε ξεμπερδέψει. Στην ηλικία των 21 χρόνων, μια τέτοια συμπεριφορά, όσο και αν στα μάτια των μεγαλυτέρων ενήλικων μοιάζει σαν παράλογη, στα μάτια ενός νέου ανθρώπου που διανύει μια εφηβική ή μια μετεφηβική περίοδο, είναι κάτι \"φυσιολογικό\", ανθρώπινο, αποδεκτό.

    Το μόνο πράγμα που χρειάζεται να κάνεις (λέω το μόνο χωρίς ωστόσο να υποννοώ ότι είναι και εύκολο), είναι να προσπαθήσεις να ΑΚΟΥΣΕΙΣ το συναίσθημα της κόρης σου.
    Να την ακούσεις πραγματικά ξανά και ξανά και να της αναγνωρίσεις αυτό που αισθάνεται χωρίς κριτική διάθεση.

    Το να αποδέχομαι το συναίσθημα του άλλου δε σημαίνει ότι συμφωνώ και με τις συμπεριφορές του. Σημαίνει απλώς ότι αναγνωρίζω πως, καλώς ή κακώς, το συναίσθημα αυτό υφίσταται. Και η κόρη σου πραγματικά αισθάνεται ερωτευμένη με αυτόν τον καλλιτέχνη (αν και δεν έχει καμία σημασία το γεγονός ότι αυτός είναι διάσημος). Το ίδιο συναίσθημα θα μπορούσε να το βιώσει στον υπέρτατο βαθμό για οποιονδήποτε άνθρωπο. Όλοι μας άλλωστε δεν έχουμε λίγο ή πολύ νιώσει κάτι τέτοιο? Όλοι μας δεν αναγνωρίζουμε πόση δύναμη αυτό το συναίσθημα έχει και πόση επιρροή πάνω μας?

    Ένας άνθρωπος, κάνει πράγματα κρυφά, όταν αισθάνεται ότι δεν μπορεί αυτά που κάνει να τα επικοινωνήσει, όταν αισθάνεται ότι κι αν επικοινωνήσει τα πιο εσώτερα και απόκρυφα συναισθήματα και συμπεριφορές του, θα εισπράξει απόρριψη, κριτική. Δε ξέρω σε τι κατάσταση-επίπεδο είναι η σχέση σας, ωστόσο, οποίο κι αν είναι αυτό, το να καταφέρεις με αυθεντικό τρόπο και χωρίς κριτική να επικοινωνήσεις μαζί της είναι κάτι που θα σας φέρει πιο κοντά και αυτό να είσαι σίγουρη ότι πολλές φορές, έχει μαγικές/θεραπευτικές ικανότητες.

    Επέτρεψε μου να σε παραπέμψω σε δύο άρθρα που έχω γράψει στο παρελθόν.
    Θα τα βρεις εδώ, στην ιστοσελίδα αυτή, ακολουθώντας τους παρακάτω συνδέσμους. Και τα δυο, έχουν περίπου το ίδιο περιεχόμενο.
    Το πρώτο, αφορά τη ψυχοθεραπευτική διαδικασία και τη σχέση μεταξύ θεραπευτή-θεραπευόμενου, ωστόσο εσύ απλά όπου θεραπευτής σκέψου τον εαυτό σου και όπου θεραπευόμενος την κόρη σου.

    Οι τρεις θεραπευτικές συνθήκες

    Χαρακτηριστικά που βοηθούν μια σχέση


    Κατερίνα, ένα τελευταίο πράγμα και να κλείσω προς το παρόν). Η κόρη σου, ότι και να αισθάνεται, ότι και να λέει, όσο και να θεωρει οτι εχει κλεισει πια ως γυναικα και ότι δε προκειται να ερωτευτει ή να αγαπησει ποτε πια καποιον αλλον τοσο πολυ, να είσαι βέβαιη πως μόλις καλύψει την ανάγκη που τώρα πρέπει να καλύψει, θα προχωρήσει στη ζωή της. Και θα ξαναερωτευθεί, και θα ξαναπονέσει, και θα ξανασηκωθεί και πάει λέγοντας. Η ζωή μας είναι ποτάμι. Αλλοτε σαν νερό που ρέει ορμητικά και παρασέρνει ότι βρει και άλλοτε σαν νερό που κυλάει ήσυχα, τόσο ήσυχα, που μοιάζει να λιμνάζει.
    Με άλλα λόγια, στη ζωή μας πορευόμαστε καλύπτοντας ανάγκες. Κάθε περίοδο και διαφορετικές. Όταν μια ανάγκη κορεστεί ή καλυφθεί, τότε γεννιέται μια νέα ανάγκη. Κλείνει μια περίδος και ανοίγει μια νέα, και το ταξίδι συνεχίζεται!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,243
    Καλέ............ποιός διάσημος είναι αυτός;
    Μην είναι ο Σάκης;

    Τώρα να μου πείτε που βρήκα αυτό το μήνυμα...εντελώς τυχαία,γιατί σήμερα είμαι κλεισμένη στο δωμάτιό μου.
    Οι ψυχοπαθείς βρίσκονται δίπλα.

    Απλά να πω ότι μου άρεσε πολύ η απάντηση του ΝίκουD.

    Κάπως έτσι είναι τα πράγματα....τελικά,όλες μας οι επιλογές που κάνουμε είναι βάσει των αναγκών μας...............πόσες φόρες μου έχει πει η μάνα μου γιατί έκανα παρέα με τον ένα ή τον άλλο....θα έπρεπε να ξέρω να απαντήσω το προηγούμενο-αν και δε νομίζω ότι θα καταλάβαινε σαν σκληροπυρηνικός ψυχοπαθής που είναι.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    92
    Κι εγώ κάπως έτσι Diana βρήκα αυτο το παλιο μηνυμα,και με παρακίνησε ο τίτλος να το διαβάσω! Κατ'αρχην η απάντηση του Νίκου τα κάλυψε όλα οσα ηθελα να πω,τοποθετήθηκε άψογα... Εγω όμως θα σταθώ στο θέμα της εμμονής.Σε όλους μας πιστευω έχει τύχει να θαυμάζουμε κάποιο καλλιτέχνη και ενδεχομένως να πάμε και 2 και 5 φορες στο μέρος όπου εμφανίζεται.Αλλα θα πώ το εξής: Πήγε 1-2 φορές για αυτόγραφο με την ελπίδα πως ίσως γίνει κάτι (λογικό!!!), αλλα οταν συνεχίζεται μια τέτοια κατάσταση χωρις αποτέλεσμα δεν απογοητεύεται;;;; και το γεγονός ότι συνεχίζει τόσα χρόνια κι εχει φτασει και μεχρι το εξωτερικο πολύ τραβηγμένο! Δεν ξέρω ποια ηταν η συνέχεια γιατι εχει γραφτει και πριν χρόνια, αλλα πολύ πιθανό να συμβαίνει και κάτι άλλο το οποίο δε θέλει να πει στους δικούς της.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κι εμενα κατα καιρους μου αρεσουν διαφορες διασημες, αλλα δε θα το ελεγα εμμονη. τελευταια πχ μ'αρεσει πολυ η Scarlett Johansson και η Eva Green, χωρις να ψαχνω ιδιες.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    92
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    κι εμενα κατα καιρους μου αρεσουν διαφορες διασημες, αλλα δε θα το ελεγα εμμονη. τελευταια πχ μ'αρεσει πολυ η Scarlett Johansson και η Eva Green, χωρις να ψαχνω ιδιες.
    Αυτο είναι και το φυσιολογικό....αλλα κάθε χαρακτήρας διαφέρει.Υπάρχουν άτομα που έχουν γενικά "εμμονές" για διάφορα θέματα!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Μην είναι ο Σάκης;
    σακηηηηηηηηηηηηηηηηηηη! τι θα γινει με σενα ρε Diana παλι διαβαζεις τη σκεψη μου?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •