Ανοσογνωσία στη σχιζοφρένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619

    Ανοσογνωσία στη σχιζοφρένεια

    Βρηκα αυτο το αρθρο:
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19081457
    Δυστυχως το ολο κειμενο θελει συνδρομη για να διαβαστει. Να αυτα που λεει στην περιληψη ομως:
    INTRODUCTION: Schizophrenia is the psychiatric disorder in which the awareness of pathology (or insight) is most frequently altered.
    LITERATURE FINDINGS: A review of the literature shows that between 50 and 80% of patients with schizophrenia do not believe they have a disorder. Studies published on this subject over the two last decades stressed the specificity of this phenomenon in schizophrenic patients, taking into account both its prevalence and its clinical consequences comparatively to other mental disorders. If in bipolar disorders a lack of insight is linked with the intensity and acuteness of symptomatology, there is only a limited relationship between these factors in schizophrenia, thus making lack of insight a trait rather than a state-related symptom.
    DISCUSSION: Though defined for a very long time as a dichotomic phenomenon, the recent interest on insight in psychosis and the development of assessment tools for its evaluation have made it possible to underline its multifactorial and dynamic characteristics. Although lack of insight related to pathologies may vary across time in bipolar disorders, the results of clinical studies suggest that this phenomenon remains stable in schizophrenia. CONCEPTUAL PROPOSALS: In this review, we will reconsider the evolution of this concept in psychiatry and its definition. The clinical characteristics, which are specifically associated with the lack of insight in schizophrenia will be outlined. We will describe more specifically the model of Amador and Strauss and their assessment tool: the Scale to Assess Unawareness of Mental Disorder (SUMD). This model developed since the 1990s takes into account the time-related evolution of insight, and can be applied both to bipolar and psychotic disorders. ASSESSMENT TOOLS: The SUMD has six general items and four subscales. The general items estimate the three most widely used definitions of insight: awareness of having a mental disorder, awareness of the achieved effects of medication and awareness of the social consequences of having a mental disorder, and include assessment of both current and past-time periods. Four other subscales, each composed of 17 items, assess awareness and attribution of specific current and retrospective symptoms as well as deficits associated with severe mental disorders. Insight, thus, appears as a multidimensional and continuous phenomenon, since patients' awareness may apply only to part of their symptoms and vary over time. In this article, we will review existing scales assessing insight in schizophrenia. The deficiency of available scales validated in French limits the number of scientific publications concerning this important aspect of the clinical evaluation of schizophrenic patients. THERAPEUTICAL ASPECTS: Finally, interventions to improve insight in patients with schizophrenia are presented. Recent studies have shown cognitive behavioural therapy (CBT) to be of benefit in the treatment of poor insight in schizophrenia.
    CONCLUSION: Evidence suggests that early diagnosis and treatment of schizophrenia leads to better prognosis. An important suggestion from theses studies may be that psychosocial therapy needs to focus on explanations that are in tune with the culture, rather than focus on diagnostic labels

    Αναφερει στην αρχη οτι το ποσοστο αυτων που δε θεωρουν οτι πασχουν απο κατι (ανοσογνωσια), γεγονος που οδηγει σε κακη προγνωση της ασθενειας, ειναι 50-80%, αρκετα υψηλο.

    Η ανοσογνωσια, παρεπιπτοντως, ειναι ενας απο τους κυριους λογους για τους οποιους οι σχιζοφρενεις αρνουνται να παρουν φαρμακα η τα διακοπτουν στη μεση της θεραπειας, οταν οι ιδιοι θεωρουν, προφανως εσφαλμενα, οτι εχουν γινει καλα, και οποτε ακολουθει υποτροπη. Ισως η ανοσογνωσια να ειναι, ετσι, ενας απο τους κυριους λογους για τα σχετικα υψηλα ποσοστα αυτων που παγιδευονται σε ενα φαυλο κυκλο υποτροπων και νεων υποτροπων, ειδικα μαλιστα αν λαβουμε υποψη τις στατιστικες για τα ποσοστα αυτων που κανουν υποτροπη σε μικρο χρονικο διαστημα, πχ μεσα σε 2 χρονια, απο ενα ψυχωσικο επεισοδιο. Καπου διαβαζα οτι αυτο μπορει να αγγιξει σε αυτους που δεν παιρνουν φαρμακα το 80%, αλλα δεν εχω προχειρη αυτη τη στιγμη τη σχετικη μελετη. Ετσι, τα φαρμακα αποτελουν και για στατιστικους λογους μονοδρομο για τους σχιζοφρενεις καταναλωτες, απο τη στιγμη που θα επιλεγουν ως λυση για τη θεραπεια τους (χωρις αυτο να μειωνει βεβαια και τη σημασια του συνδυασμου με ψυχοθεραπεια και δραστηριοτητες βελτιωσης των κοινωνικων δεξιοτητων).
    Last edited by elafi; 17-06-2011 at 05:43.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    αυτο με την ανοσογνωσια της σχιζοφρενειας ειναι το πιο τρομακτικο απο ολα! αραγε σταληθεια ισχυει? δεν εχει μνημη ο σχιζοφρενης? δεν θυμαται πως ηταν? αυτο ειναι μαλλον οτι δεν εχει επιγνωση του εαυτου του (ταυτοτητας). ? αυτο ειναι που με τρομαζει , μηπως νομιζω οτι ειμαι καλα ενω οι αλλοι με βλεπουν χαλια γιατι δεν εχω κ κοινωνικη ζωη για να το επαληθευσω!!!!!!!
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    O σχιζοφρενης φυσικα και εχει μνημη, και πολυ καλη. Αυτα που εχουν ακουστει για "αμνησια" ειναι προιοντα του ηλεκτροσοκ, το οποιο προκαλει ισως μονιμες βλαβες και κανεις δεν ξερει πως ακριβως λειτουργει (οπως και τα αντιψυχωσικα-δεν ξερουν). Η ταυτοτητα δεν εχει την παραμικρη σχεση με την ανοσογνωσια, ο σχιζοφρενης μπορει καλλιστα να κραταει πληρη συνειδηση της ταυτοτητας του σε πληρη κριση (το εχω βιωσει). Η ανοσογνωσια αφορα στο αν αντιλαμβανεσαι οτι ειχες ποτε προβλημα η οχι, και θεωρεις οτι απλα σε μπλεξανε αδικα οι ψυχιατροι χωρις λογο, ενω ειχες συμπτωματα σοβαρα. Και το αρθρο λεει οτι το 50-80% δεν αντιλαμβανεται οτι τα συμπτωματα που ειχε κατα την κριση ειναι νοσηρα. Αυτο και μονο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    [...δεν αντιλαμβανεται οτι τα συμπτωματα που ειχε κατα την κριση ειναι νοσηρα. Αυτο και μονο. ] <<<< KAI ΛΟΙΠΟΝ ????
    ??????.... ρε σεις σας πληρωνει κανεις για να κινδυνολογειται ? ...καν' αρθρο που να συνηγορει και να σεβεται τις αποψεις , την κριση , την αποψη ,την ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ , και τελος τα δικαιωματα των ανθρωπων που πασχουν απο κατι -που καποιοι το ονομασαν σχιζοφρενεια - ,,δεν βρισκεται να ανεβασεται ?? ,,οτι υποτιμητικο και υπονομευτικο διαβαζεται το ποσταρεται εδω περα ,λες κι ειστε τα τσιρακια των φαρμακοβιομηχανων . ,,ξυπνατε καποιοι , συναντηστε εναν τετοιο ανθρωπο να μιλησεται πρωτα μαζι του, κι αν δεν μπορειται να δειξεται λιγη κατανοηση -να τον κατανοησεται δηλαδη- δειξτε λιγη αξιοπρεπεια κ να μην διαδιδεται οτι ναναι. Καποιοι αλλοι την ιδια ωρα μαχονται να απενοχοποιησουν και να απαλαξουν καπως αυτους τους συνανθρωπους μας απο τον ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟ και τις στρεβλες αποψεις της κοινωνιας .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Path, μα η κοπέλα που τα γράφει είναι και η ίδια νοσούσα, δεν μιλάει εκ του ασφαλούς.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    δεν αλαζει κατι ,,ποσο μαλλον ...
    Last edited by path; 18-06-2011 at 02:05.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ελάφι, ήθελα να σερωτήσω κάτι. Έχω μια ξαδέρφη που πάσχει από σχιζοφρένεια. Πέρυσι σχεδόν όλο το καλοκαίρι νοσηλεύτηκε σε ψυχιατρική κλινική. Την επισκεπτόμουν τακτικά γιατί δεν έχει και άλλη στήριξη. Όταν βγήκε από το νοσοκομείο, με πήρε τηλ. και μου είπει ότι πέρασε από το σπίτι και έλειπα. Αυτό είχε γίνει μήνες πριν..Για την παραμονή της στο νοσοκομείο δεν ανέφερε τίποτα σαν να το είχε απαλέιψει από την μνήμη της. Λες να συνέβη τίποτα με ηλεκτροσόκ και τέτοια; Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι τους κάνουν εκεί.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Quote Originally Posted by path View Post
    [...δεν αντιλαμβανεται οτι τα συμπτωματα που ειχε κατα την κριση ειναι νοσηρα. Αυτο και μονο. ] <<<< KAI ΛΟΙΠΟΝ ????
    ??????.... ρε σεις σας πληρωνει κανεις για να κινδυνολογειται ? ...καν' αρθρο που να συνηγορει και να σεβεται τις αποψεις , την κριση , την αποψη ,την ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ , και τελος τα δικαιωματα των ανθρωπων που πασχουν απο κατι -που καποιοι το ονομασαν σχιζοφρενεια - ,,δεν βρισκεται να ανεβασεται ?? ,,οτι υποτιμητικο και υπονομευτικο διαβαζεται το ποσταρεται εδω περα ,λες κι ειστε τα τσιρακια των φαρμακοβιομηχανων . ,,ξυπνατε καποιοι , συναντηστε εναν τετοιο ανθρωπο να μιλησεται πρωτα μαζι του, κι αν δεν μπορειται να δειξεται λιγη κατανοηση -να τον κατανοησεται δηλαδη- δειξτε λιγη αξιοπρεπεια κ να μην διαδιδεται οτι ναναι. Καποιοι αλλοι την ιδια ωρα μαχονται να απενοχοποιησουν και να απαλαξουν καπως αυτους τους συνανθρωπους μας απο τον ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΟ και τις στρεβλες αποψεις της κοινωνιας .
    Path ποιος μαχεται για την απενοχοποιηση και τον αποστιγματισμο? Κι εγω μαζι τους! Δυστυχως, πρωτον, αυτοι ειναι μετρημενοι στα δακτυλα, και αυτο πρεπει να πηγαζει κυριως απο καταναλωτες υπηρεσιων ψυχικης υγειας και οχι απο τριτους, ουτως η αλλως. Και αυτοι συχνα δεν ασχολουνται, καλως η κακως. Ο αποστιγματισμος ομως δεν μπορει να περναει μεσα απο το ψεμα και την αρνηση, αλλα μεσα απο την επιγνωση και την αποδοχη. Αυτη ειναι η γνωμη μου. Θες να με δεχτεις σαν σχιζοφρενη, ετσι ειμαι και αμα σου κανει, η θες να με δεχτεις σαν σχιζοφρενη που δεν ειναι σχιζοφρενης αλλα ειναι σχιζοφρενης? Εγω προτιμω το πρωτο. Οσο για τις φαρμακευτικες, τις συμφερει ο,τι λεει ο γιατρος, καλος η κακος, που αδιαφορει η οχι για σενα, αρκει να πουλησουν. Αλλα δεν πρεπει να εχεις και εσυ αποψη, οσο το δυνατον πιο κοντα στην πραγματικοτητα? Το συγκεκριμενο ανρθρο πχ δεν το εβγαλαν οι φαρμακευτικες για να πουλησουν αλλα ειναι μελετη των τασεων αναμεσα στους σχιζοφρενεις. Τι πιο υγιες. Νομιζω με εκρινες πολυ βιαστικα και αδικα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Ελάφι, ήθελα να σερωτήσω κάτι. Έχω μια ξαδέρφη που πάσχει από σχιζοφρένεια. Πέρυσι σχεδόν όλο το καλοκαίρι νοσηλεύτηκε σε ψυχιατρική κλινική. Την επισκεπτόμουν τακτικά γιατί δεν έχει και άλλη στήριξη. Όταν βγήκε από το νοσοκομείο, με πήρε τηλ. και μου είπει ότι πέρασε από το σπίτι και έλειπα. Αυτό είχε γίνει μήνες πριν..Για την παραμονή της στο νοσοκομείο δεν ανέφερε τίποτα σαν να το είχε απαλέιψει από την μνήμη της. Λες να συνέβη τίποτα με ηλεκτροσόκ και τέτοια; Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι τους κάνουν εκεί.
    Νομιζω οτι εχετε δικαιωμα να γνωριζετε τι εγινε εκει περα, και δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο εναν ασθενη που εχουν καταλαβει οτι οι δικοι του τον εχουν αφησει στη μοιρα του και κανουν οι γιατροι και οι νοσοκομοι ο,τι θελουν για να τον εχουν "ησυχο". Το ηλεκτροσοκ το εχουν για τις βαριες περιπτωσεις, γενικα, δεν ξερω πως ηταν η ξαδερφή σου, αλλα δεν κανουν σε ολους. Μη σκεφτεσαι το χειροτερο, μπορει να ντρεποταν να μιλησει για το ψυχιατρειο πχ η να ειχε αλλους λογους. Παντως, αν ειναι δυνατον, ας παει καποιος απο εσας η εσυ στο ψυχιατρειο και ζητηστε τη θεραπεια κανανε (χαπια κλπ.) και αν εγινε ηλεκτροσοκ, αν σε ενδιαφερει. Νομιζω οτι εχεις το δικαιωμα, στα λενε αυτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Πολύ φοβάμαι ότι ίσως και να έγινε, γιατί η κλινική γενικότερα αφορούσε "ελαφριές περιπτώσεις" και πολλές φορές ενοχλούσε τους άλλους ασθενείς. Όχι τίποτα το σπουδαίο, απλά φώναζε και ανακάτευε τα σεντόνια. Μου είχαν πει μόνο ότι ίσως και να χρειαζόταν να την ακινητοποιήσουν αλλά όποτε πήγαινα την έβρισκα ελεύθερη να κάνει βόλτες και έτσι δεν ανησύχησα. Η συμπεριφορά όμως ορισμένων νοσοκόμων απεναντί μου ήταν απαίσια. Και να φανταστείς ότι τότε δεν είχα κάνει ακόμα θεραπεία για την κατάθλιψη και πήγαινα κούτσα κούτσα μέχρι το νοσοκομείο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Καταλαβα. Αφου πηγαινες που πηγαινες, ισως επρεπε να δεις και κανα γιατρο, να περιμενεις εστω (περιμενεις με τις ωρες συνηθως), για να συζητησεις, να μαθεις τι γινεται, πως τι βλεπουν, και κυριως τι της δινουν και πανω απο ολα να δουν οτι καποιος νοιαζεται. Αυτο ειναι πολυ σημαντικο, ειδικα στις δημοσιες αλλα και στις ιδιωτικες κλινικες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Είχα μιλήσει με γιατρό και μάλιστα μου είπε και ευχαριστώ που πήγαινα να φανταστείς. Δεν μου ανέφερε κάτι για ηλεκτροσόκ. Πάντως σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση, βάζεις ωραία θέματα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Α μπραβο, καλα εκανες!! Μια μικρη επιφυλαξη μπορεις να την εχεις, παντως τα αντιψυχωσικα σιγουρα δεν προκαλουν αμνησια. Μπορει απλα ομως, ξαναλεω, να μην ηθελε να μιλησει για αυτην την περιοδο γιατι ενιωθε ασχημα. Δεν ξερεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {{Το συγκεκριμενο ανρθρο πχ δεν το εβγαλαν οι φαρμακευτικες για να πουλησουν αλλα ειναι μελετη των τασεων αναμεσα στους σχιζοφρενεις. }}<<< ελαφινα. μηπως εισαι λιγο ανυποψιαστη ? ?
    {Νομιζω με εκρινες πολυ βιαστικα και αδικα. }<<<δεν αναφερομουν προσωπικα σε σενα , απλα μαλλον σε πειρε η μπαλα . Αλλα γενικοτερα εχουμε αυτο το θεματακι εδω. Σ αυτο το φορουμ υποτιθεται οτι γινεται αλληλοβοηθεια. ,,,, Στο διπλανο φορουμ των ψυχολογων/ψυχιατρων μπορει να μπει οποιοδηποτε ΕΙΔΙΚΟ θεμα ,Αναλυτικης , ερευνητικης κλπ ψυχιατρικης ,,,Γιατι δεν μπαινεται εκει να τα ποσταρεται αυτα τα θεματα κι εσυ και οι αλλοι ''ειδημονες'' ??.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Δεν ξερω αν ειμαι ανυποψιαστη, εστω οτι ειμαι. Εσυ που τα γραφεις απο που και τι εγινες υποψιασμενη?
    Το διπλανο φορουμ νομιζω οτι εχει ηδη κλεισει, οποτε βγαλε τα συμπερασματα σου για την παστα των "ειδημονων".
    Οσο για μενα, σου φαινεται να το παιζω "ειδημων"? Ειμαι τοσο καταναλωτρια υπηρεσιων ψυχικης υγειας οσο ισως και εσυ, και καταλαβαινω πολυ καλα τα θεματα που θετεις, αλλα αυτο δε μου αφαιρει το δικαιωμα να εχω αποψη και για αλλα θεματα. Τσπ, αν το συγκεκριμενο θεμα σε εθιξε, με καποιο τροπο, ισως θα πρεπει κι εσυ να αναρωτηθεις γιατι, οχι μονο εγω.

Similar Threads

  1. ανθεκτικοτητα στη σχιζοφρενεια
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-03-2011, 00:38
  2. κατάθλιψη ή σχιζοφρένεια;
    By evath in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2009, 12:18
  3. σχιζοφρενεια ή ιδεοληψια
    By AWE in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2008, 11:59
  4. Σχιζοφρένεια & Κάπνισμα
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-09-2008, 00:44
  5. Ψυχοθεραπεία για τη σχιζοφρένεια
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 26-08-2008, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •