ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥΣ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    37

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥΣ...

    Ο πεταλουδόσαυρος ήταν ένας δεινόσαυρος με φαντασμαγορικά φτερά πεταλούδας.Μεγάλα,μεγάλα..Ε ίχε υπαρξιακά ερωτήματα..ποιος είναι,που ανήκει...Οπότε το έσκασε από το προστατευτικό του σπιτάκι με σκοπό να προσπαθήσει να πάρει απαντήσεις.
    Ο ζωολόγος δεν μπορούσε να τον κατατάξει σε κάποιο είδος.
    Ο φιλόσοφος προσπαθούσε να του αποδείξει ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει.
    Ο τραπεζίτης του είπε πόσο κοστίζει αλλά όχι ποιος είναι.
    Κ τέλος,η φυλή των δεινοσαύρων,αρνήθηκε να τον κατατάξει στα μέλη της επειδή είχε τα φτερά του..εκτός φυσικά και αν τα έκοβε..!
    Η παραπάνω υπόθεση είναι από ένα θεατρικό έργο για παιδάκια..Δεν θυμάμαι που παίζεται αλλά εντυπωσιάστηκα και είπα να σας το μεταφέρω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥΣ...
    Για ολους δηλαδη:)
    Πιστευω θελει να μαθει στα παιδια (και στους μεγαλους ενιοτε)...το οτι η διαφορετικοτητα δεν ειναι κακο πραγμα και οτι ολοι ειμαστε διαφορετικοι...ενδιαφερον ακουγεται.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Δεν είναι τυχαίο που είναι από παιδικό θέατρο. Τα παιδιά είναι οι πιο δύσκολοι και απαιτητικοί θεατές.Έχουν φοβερή αντίληψη και δεν δέχονται τα ψέμματα εύκολα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..οι μεγαλοι ομωσ....ειναι υποκριτεσ προσ τουσ εαυτουσ τουσ, με προκαταλιψεισ και στερεοτυπα... πολλεσ φωρεσ αρνουνται να ανοιξουν τουσ οριζοντεσ του μυαλου τουσ....
    δεν δεχονται το διαφορετικο.....

    ....κανουν την ζωη των λιγο πιο διαφορετικων απο τουσ ιδιουσ δυσκολοτερη....

    ..αραγε γιατι οι ανθρωποι που τα πανε καλα με τουσ αλλουσ και την μοναδικοτητα του καθενοσ ειναι η τραγικη μιοψηφια??????

    ...γιατι για καποιον που απλα μπορει να εχει περισσοτερη φαντασια...η ζωη να αναγκαζεται να γινεται παλη....? γιατι?

    ...φταινε οι γονεισ?....ο φοβοσ τησ μη αποδοχησ απο το συνολο?

    ...οσο ημαστε μικροι παιζουμε με ολα τα παιδια....ναι υπαρχουν ακομη και εκει διακρισεισ...αλλα το φαινομενο ειναι ανεξελεγκτο στουσ ενηλικεσ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Inspiring!

    Ευχαριστώ!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4

    τα φτερά μου

    ο δρόμος μέχρι να καταλάβεις ποιος είσαι είναι πολύ δύσκολος. Ταξίδι μακρύ είναι και σε περιμένουν δυσάρεστες εκπλήξεις τις περισσότερες φορές. Για να σε δεχτούν οι άνθρωποι πρέπει να θυσιάσεις τα πενέμοφα φτερά σου. όλοι φοβούνται αυτούς που ξεχωρίζουν. Θα πονέσεις, θα κουραστείς, θα μείνεις μόνος, θα απογοητευθείς. Θα την βρεις όμως την Ιθάκη κάποτε.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4

    πεταλουδόσαυρος

    Ο \"Πεταλουδόσαυρος\" του Ευγένιου Τριβιζά παίζεται και φέτος, δεύτερη χρονιά, στο Θέατρο Βεάκη, Πατησίων και Στουρνάρη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by keep_walking
    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥΣ...
    Για ολους δηλαδη:)
    Πιστευω θελει να μαθει στα παιδια (και στους μεγαλους ενιοτε)...το οτι η διαφορετικοτητα δεν ειναι κακο πραγμα και οτι ολοι ειμαστε διαφορετικοι...ενδιαφερον ακουγεται.
    Συμφωνώ πως ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός, σαφέστατα για την αποδοχή όλοι μπορεί να θυσιάσουν τα φτερά τους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160



    Είναι άδικο, κι όχι μόνο, να αρνιέται κανείς τον εαυτό του, χάριν της αποδοχής από τους άλλους. Χρέος του είναι εν πρώτοις να βρει αυτούς που θα τον δεχτούν όπως είναι, κι έπειτα να αποδεχτεί την μερική αποδοχή όσων είναι πρόθυμοι να του προσφέρουν έστω κι αυτήν. Για τους άλλους \"δε θα μπορέσουμε\". Χάρη θα τους κάνουμε...



  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Απλά δεν θέλω να πιέζω πάρα πολύ τον εαυτό μου. Μπορεί να πώ η να σκεφτώ μια σωστή κουβέντα και μετά να μην φανώ αντάξιος των προσδοκιών που εγώ ο ίδιος έβαλα. Γι\'αυτό και πιστεύω πως μερικές φορές μετράει περισσότερο η προσπάθεια που κάνουμε.

    Δέν αρνούμαι τον εαυτό μου και θα ήμουν πολύ πιο χαμηλά αν δεν είχα αυτούς τους λίγους ανθρώπους που θα μου μιλήσουν αλλα και που εγώ με τη πλευρά μου θα προσπαθήσω να τους ακούσω.

    Στο έργο του Ομήρου ο Οδυσσέας ανακαλύπτει την Ιθάκη αλλά ποτέ δεν θα την ανακάλυπτε αν δεν υπήρχαν όλα εκείνα τα θεικά και τα στοιχειά που θεωρούμε φανταστικά.


    Ούφ αρκετά σκέφτηκα I will take a break now :)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4

    διαφορετικότητα

    τα θεϊκά και τα \"φανταστικά\" στοιχεία στην Οδύσσεια, εκτός απ\' το μεταφυσικό στοιχείο που ανέκαθεν ήταν συνυφασμένο στην αρχαία ελληνική θρησκεία κρύβουν μια βαθύτερη συμβολική. Κάτι σημαίνουν. Διαφορετικά η Οδύσσεια δεν θα είχε την αξία που έχει, θα ήταν ένα απλό παραμυθάκι.
    επίσης, όταν μιλάμε για διαφορετικότητα, δεν εννούμε αυτήν που στρέφεται ενάντια στους άλλους, άρα δεν χρειάζεται κανείς να μαλώσει με τους φίλους του.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Καταρχήν τι ωραία παγωτά είναι αυτά πιο πάνω. Αχ μερικές πουτρώνε ότι θέλουνε και δεν παχαίνουν. Τα φτερά μου δε δεν τα θυσιάζω ακόμη και να μείνω ανένταχτη αν και δεν νιώθω έτσι απλά το λέω για΄τι κάτι τέτοιο συνέβει μετο δεινοσαυράκι. Ακόμα πετώ - fly.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by dorian
    τα θεϊκά και τα \"φανταστικά\" στοιχεία στην Οδύσσεια, εκτός απ\' το μεταφυσικό στοιχείο που ανέκαθεν ήταν συνυφασμένο στην αρχαία ελληνική θρησκεία κρύβουν μια βαθύτερη συμβολική. Κάτι σημαίνουν. Διαφορετικά η Οδύσσεια δεν θα είχε την αξία που έχει, θα ήταν ένα απλό παραμυθάκι.
    Δεν θυμάμαι ακριβώς την έκφραση , ας με διορθώσει όποιος θυμάται καλύτερα :

    Τους Λαιστρογόνους και τους Κύκλωπες στο δρόμο σου δεν θα τους συναντήσεις, αν μέσα σου δεν τους κουβαλείς !

    Μιλάει για τα εμπόδια που βάζουμε οι ίδιοι στον εαυτό μας ! Για παράδειγμα τον φόβο !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Απο την Ιθάκη του Καβάφη δεν είναι ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •