Εχω θεμα με τη φωνη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10

    Εχω θεμα με τη φωνη μου

    Καλησπερα σε ολους. Το θεμα που με απασχολει εχει να κανει με τη φωνη μου. Εδω και χρονια παρατηρω το εξης: Πολλες φορες, οταν συναναστρεφομαι με κοσμο, π.χ. να παραγγειλω καφε ή σε συναναστροφες με ανθρωπους εν ωρα εργασιας ή σε ενα καταστημα κλπ. οταν αρχιζω να μιλαω βλεπω τον συνομιλητη μου να χαμογελαει περιεργα. Καποιοι γνωστοι και συγγενεις μου εχουν πει οτι η φωνη μου ειναι βαρια και αργη. Οσες φορες την εχω ακουσει, μου φαινεται απαισια, πολυ αργη και βαρια και λιγο συρτη. Δεν ειναι τυχαιο που αρκετοι γνωστοι οταν με παρουν τηλ. με ρωτανε κατευθειαν αν με ξυπνησαν.
    Πολλες φορες αδιαφορω (ή τουλαχιστον προσπαθω να μην δινω σημασια) οταν βλεπω περιεργα χαμογελακια σε καθημερινες συναναστροφες με κοσμο , ομως αλλες φορες αν π.χ. συμβει 3 φορες μεσα σε μια μερα, αρχιζω να στεναχωριεμαι και εκνευριζομαι τοσο που μου ρχεται να βρισω ασχημα.
    Προσφατα μαλιστα, καποια γυναικα σε καταστημα, οταν της μιλησα, μου απαντησε προσπαθωντας να παραστησει τη φωνη μου (μιλωντας αργα και με τροπο που οπως το ακουγα μου εκανε και λιγο αδερφιστικο).
    Γενικα να πω πως στις συναναστροφες μου με κοσμο δεν ειμαι και πολυ ανετος γενικα και αυτη η ιστορια με τη φωνη μου, μου εχει γινει εμμονη πια.
    Οταν βλεπω συνομιλητη να χαμογελαει περιεργα, αν γινοταν θα τον πληρωνα κιολας να μου πει γιατι γελαει.
    Επισης εχω την εντυπωση οτι σε περιοδους που ψυχολογικα ειμαι στα κατω μου, η φωνη μου γινεται ακομα πιο αργη και συρτη και το φαινομενο με τον κοσμο πιο εντονο.
    Οταν μιλαω δεν καταλαβαινω τιποτα (ουτε οτι ειναι τοσο αργη ουτε τοσο βαρια ή συρτη). Αν ομως την ακουσω ηχογραφημενη ή αν σε τηλεφωνικη επικοινωνια εχω επιστροφη ηχου, φρικαρω.
    Θα μπορουσα να αναζητησω καπου βοηθεια για το θεμα αυτο? Θα ακουγα πολυ ευχαριστως τις γνωμες σας.
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Κι εμενα ειναι βαρια και αργη και ειμαι κοριτσι.
    Με ενοχλει ομως εσενα σε ενοχλει περισσοτερο οπως καταλαβα .
    Αντρας εισαι ομως πως περιμεναν να ειναι η φωνη σου?
    Εγω προσπαθω να τη δεχτω τη φωνη που εχω γιατι δεν ακουγεται γυναικια
    καλυτερα να τη δεχτεις κι εσυ.
    Στα ατομα τα οποια χαμογελασαν περιεργα με τη φωνη σου μη τους ξαναμιλησεις και να φευγεις αν καποιος γελαει , δεν εχουν το δικαιωμα αυτο ουτε ειναι καλυτεροι σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10
    Φιλη μου, δυστυχως αυτο δεν ειναι ευφικτο, διοτι πολλες φορες θελοντας και μη πρεπει να συναναστραφεις με ανθρωπους για να προχωρησεις είτε στη δουλεια ειτε στην καθημερινοτητα.
    Ομως ομολογω πως δεν ξερω πως να χειριστω μια τετοια κατασταση οταν συμβαινει. Πολλες φορες εχω σκεφτει να αντιδρασω επιθετικα ομως ποτε δεν το αποφασιζω για να μην παρει εκταση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    100
    εγω αν ειχα χοντρη και βαρια φωνη οπως λες θα αισθανομουν πιο γαματος παντως! μηπως ειναι κατι αλλο που τους κανει να χαμογελανε? μηπως λες αστεια? :P

    τι να σου πω δωσε περισσοτερες πληροφοριες λιγο να παρω μια εικονα, υψος,βαρος,σωματοτυπος κτλπ

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by σοκολατα 14 View Post
    Κι εμενα ειναι βαρια και αργη και ειμαι κοριτσι.
    Με ενοχλει ομως εσενα σε ενοχλει περισσοτερο οπως καταλαβα .
    Αντρας εισαι ομως πως περιμεναν να ειναι η φωνη σου?
    Εγω προσπαθω να τη δεχτω τη φωνη που εχω γιατι δεν ακουγεται γυναικια
    καλυτερα να τη δεχτεις κι εσυ.
    Στα ατομα τα οποια χαμογελασαν περιεργα με τη φωνη σου μη τους ξαναμιλησεις και να φευγεις αν καποιος γελαει , δεν εχουν το δικαιωμα αυτο ουτε ειναι καλυτεροι σου.
    περιμενε δεν ειναι βαρια απλα οσοι ειναι απο προαστεια η ειναι οι γωνεις τους απο προαστια εχουν τη τοπικη προφορα απο την επαρχια αυτο δεν ειναι κακο κ εγω το ιδιο εχω

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κώστα η ηλικία σου ποια είναι? Μέχρι σήμερα το θέμα της φωνής σε έχει εμποδίσει σε κάτι ουσιαστικό, πχ νιώθεις ότι δεν προχωράς όπως θα ήθελες στη δουλειά σου, ή νιώθεις ότι αποτυχαίνουν οι προσωπικές σου σχέσεις λόγω της φωνής σου? Οι κοντινοί σου άνθρωποι τι σου λένε, τους έχεις εκφράσει τον προβληματισμό σου?

    Θα μπορούσες πάντως να απευθυνθείς σε κάποιον λογοθεραπευτή ώστε να βελτιώσεις την ομιλία σου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10
    Ειμαι 30. Σιγουρα με εμποδιζει. Καποιες φορες αποφευγω να μιλησω αν εχει προηγηθει το γνωστο χαμογελο. Οσο και αν προσπαθω να πεισω τα ατομα της οικογενειας μου οτι κατι συμβαινει ή την κοπελα μου, μου λενε οτι δεν βλεπουν τιποτα περιεργο στην ομιλια. Αυτο κατα τη γνωμη μου μπορει να οφειλεται στο οτι με ακουν χρονια και εχουν συνηθισει την ομιλια μου ή μπορει οταν συναναστρεφομαι με ατομα παραεξω, λογω του γεγονοτος οτι δεν αισθανομαι ανετα, μπορει η φωνη μου να αλλαζει.
    Λογοθεραπεια ειναι καταλληλη για την περιπτωση μου ή χρειαζεται καποιος αλλος ειδικος για φωνη?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Όπως το λες τώρα όμως, το πρόβλημα φαίνεται να είναι πως εσύ δεν νιώθεις άνετα, πως έχεις την ιδέα ότι κάτι δεν πάει καλά με τη φωνή σου και επηρεάζεσαι.
    Επίσης εσύ ερμηνεύεις το χαμόγελο των άλλων σαν αντίδραση στη φωνή σου... ενώ μπορεί να προέρχεται από κάτι άλλο.
    Πάντως ναι, ο ειδικός για θέματα φωνής είναι ο λογοθεραπευτής. Δεν χάνεις τίποτα να επισκεφτείς κάποιους λογοθεραπευτές για αξιολόγηση.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Όπως το λες τώρα όμως, το πρόβλημα φαίνεται να είναι πως εσύ δεν νιώθεις άνετα, πως έχεις την ιδέα ότι κάτι δεν πάει καλά με τη φωνή σου και επηρεάζεσαι.
    αυτο ακριβως ισχυει ολα εξαρτονται απο το πως βλεπουμε εμεις τον εαυτο μας αν τον βλεπουμε με ελλατωματα οι αλλοι τον βλεπουν ελλατωματικο αν τον βλεπουμε με χαρισματα οι αλλοι τον βλεπουν χαρισματικο παντου αυτο συμβαινει εγω ξερω ανθρωπους με τελεια εξωτερικη εμφανιση να εχουν χιλιες μειωνεξιες κ αλλους με μετρια να εχουν πιστη στον εαυτο τους να μεταδιδουν αυτο τους αλλους

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Κώστα ειλικρινά συγνώμη αλλά διαβάζοντας κάποια λεγόμενα σου έχω ξεκαρδιστεί στο γέλιο,μάλλον θα έχεις πολύ χιούμορ δεν εξηγήτε αλλιώς!
    Ομως πέρα από την πλάκα ο λογοθεραπευτής δεν ενδείκνυται για την περίπτωση σου,καλύτερα βρες μια καθηγήτρια μουσικής..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ριξε εναν Ζαμπετα ρε μεγαλε να γουσταρουμε...!Αλααα!

    Λοιπον σοβαρα τωρα,ενας αντρας ειναι ωραιο να εχει βαρια φωνη!Εγω εχω λυθει στα γελια στην αντιθετη περιπτωση απο εσενα!Δεν κρατηθηκα..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    ε και δεν σου αρεσει να εχεις βαρια φωνη?
    εδω εγω που ειμαι κοριτσι και οταν μια φορα ειχα κρυωσει η φωνη μου ειχε γινει βραχνη σαν νταλικα και ηταν απλα θεικη..
    κριμα που δεν ξαναγινε

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Κώστα ειλικρινά συγνώμη αλλά διαβάζοντας κάποια λεγόμενα σου έχω ξεκαρδιστεί στο γέλιο,μάλλον θα έχεις πολύ χιούμορ δεν εξηγήτε αλλιώς!
    Ομως πέρα από την πλάκα ο λογοθεραπευτής δεν ενδείκνυται για την περίπτωση σου,καλύτερα βρες μια καθηγήτρια μουσικής..
    Miss Despoina, εχει σημασια το ρεπερτοριο της καθηγητριας μουσικης που πρεπει να βρω ή δεν παιζει ρολο....?
    Last edited by Kostas 111; 24-01-2014 at 18:34.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Kostas 111 View Post
    Miss Despoina, εχει σημασια το ρεπερτοριο της καθηγητριας μουσικης που πρεπει να βρω ή δεν παιζει ρολο?
    εγω πιστευω οτι επιδη στην αθηνα ακουγετε καπως η προφορα απο την επαρχια απλα νομιζεις οτι φταει η φωνη σου κ εμενα με κοροιδευαν στο σχολειο για αυτο αλλα.. οσοι τεριαζαν μαζι μου κ ηταν απο τα μερη μου μιλαγαν κ αυτοι με τον ιδιο τροπο κ απλα συνενοουμασταν τελεια ενω στη αθηνα υπηρξαν φορες που αλαζα την φωνη μου κ την εκανα πιο ψιλη απλα επιδη βαριομουν να επαναλαμβανω οτι ελεγα στους αθηναιους. οταν πχ παω στο περιπτερο να παρω κατι του λεω εχετε ........... με πιο ψιλη φωνη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 25-01-2013, 14:10
  2. θέμα με τον αέρα
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 05-01-2012, 16:35
  3. IΔΨ με θέμα την κοπέλα μου
    By Michaelgr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 19-10-2011, 12:19
  4. Η φωνη μεσα μου
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-06-2010, 14:59
  5. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 03:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •