ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    47

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε κατόπιν αιτήματος της θεματοθέτριας.
    Last edited by Aeon; 29-05-2014 at 16:26.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    47
    το μήνυμα τροποποιήθηκε κατόπιν αιτήματος της θεματοθέτριας.
    Last edited by Aeon; 29-05-2014 at 16:26.

  3. #3
    Πω πω..ενα μπέρδεμα. πως τα εγραψες έτσι χριστιανή μου ; χαχα
    Λοιπον προτείνω : (απο υα λιγα που κατάλαβα).... 1) βρίσκεις νέα δουλειά 2)έπειτα φεύγεις απο την παλιά 3)με τη σχέση σου θα σου έλεγα κανονικά να χωρισεις αλλά οκ τοσα χρόνια...... αρχικα ώρες αλλη δουλεια για να φύγεις από υα πόδια τους κ να μη νομίζουν οτι τους εχεις αναγκη κ μετά βλέπεις τι θα κανείς με τη σχέση σ.
    Αρχικα όμως φύγε από το εργασιακό τους περιβάλλον γιατί εντείνει τα νεύρα σου κ απο Ούι βλέπω μαυτους εκεί δεν βγαζειςς άκρη.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by προσωρινάεδώ View Post
    Πω πω..ενα μπέρδεμα. πως τα εγραψες έτσι χριστιανή μου ; χαχα
    Λοιπον προτείνω : (απο υα λιγα που κατάλαβα).... 1) βρίσκεις νέα δουλειά 2)έπειτα φεύγεις απο την παλιά 3)με τη σχέση σου θα σου έλεγα κανονικά να χωρισεις αλλά οκ τοσα χρόνια...... αρχικα ώρες αλλη δουλεια για να φύγεις από υα πόδια τους κ να μη νομίζουν οτι τους εχεις αναγκη κ μετά βλέπεις τι θα κανείς με τη σχέση σ.
    Αρχικα όμως φύγε από το εργασιακό τους περιβάλλον γιατί εντείνει τα νεύρα σου κ απο Ούι βλέπω μαυτους εκεί δεν βγαζειςς άκρη.
    Η αληθεια ειναι οτι παρολα τα θεματα ο φιλος μου ειναι ενα ατομο αναβλητικο διστακτικο μεχρι αηδιας αλλα στο τελος κανει οτι λεει και αυτο το ειπε και στους γονείς μου φετος τα.χριστουγεννα φαγαμε μαζι τα δυο σογια ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΥ ΨΙΛΟΔΙΝΩ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΆ ΑΝ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ.ΣΧΕΣΗΣ Το μονο που μου προσφερει αυτο το μαγαζι ειναι εμπειρία..Αλλα το να δωσω ευκαιρία στην σχεση ειναι που με βασανιζει Μην με δουλευει και το τραβαει απλα γιατι ειμαι καλη κοπελα και τι να πω;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Kοιταξε νομιζω μπερδευεις το θεμα το ερωτικο με τη δουλεια. Δηλαδη αν δεν εισαστε ζευγαρι πρεπει να σ απολυσει? Δε μπορει να εισαστε φιλοι και να βγαινει η δουλεια? Σας συνδεουν τοσα πολλα τοσα χρονια. Μη το παιρνεις ετσι, οτι αν δεν εισαστε μαζι πρεπει να φυγεις απ τη δουλεια. Και θα δουμε μετα για τα αλλα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Kοιταξε νομιζω μπερδευεις το θεμα το ερωτικο με τη δουλεια. Δηλαδη αν δεν εισαστε ζευγαρι πρεπει να σ απολυσει? Δε μπορει να εισαστε φιλοι και να βγαινει η δουλεια? Σας συνδεουν τοσα πολλα τοσα χρονια. Μη το παιρνεις ετσι, οτι αν δεν εισαστε μαζι πρεπει να φυγεις απ τη δουλεια. Και θα δουμε μετα για τα αλλα.
    Η αληθεια ειναι οτι σαν σχεση με καλυπτει πιστεύω αν εξαιρεσουμε το οτι δεν ειναι της συζητησης και οτι
    ειναι απιστευτα διστακτικος δεν εχει κατι αλλο να μ ενοχλεί..Του εκανα ολα τα χατιρια ισως και τον κακομαθα..Γιατι να με δουλεψει ετσι;Να με πηγαινει σπιτι του να με κοιμιζει να με γνωριζει σε συγγενείςνα με παει στο μαγαζι να φερει τους γονείς του σπιτι μου να κανει σαν τρελος αν αρρωστησω ολα για δουλεμα;αυτο το δεν ειμαι ετοιμος μετα απο τοσα χρονια δεν το μπορω..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by iliaxtida View Post
    Η αληθεια ειναι οτι παρολα τα θεματα ο φιλος μου ειναι ενα ατομο αναβλητικο διστακτικο μεχρι αηδιας αλλα στο τελος κανει οτι λεει και αυτο το ειπε και στους γονείς μου φετος τα.χριστουγεννα φαγαμε μαζι τα δυο σογια ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΥ ΨΙΛΟΔΙΝΩ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΆ ΑΝ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ.ΣΧΕΣΗΣ Το μονο που μου προσφερει αυτο το μαγαζι ειναι εμπειρία..Αλλα το να δωσω ευκαιρία στην σχεση ειναι που με βασανιζει Μην με δουλευει και το τραβαει απλα γιατι ειμαι καλη κοπελα και τι να πω;
    εγω θα σχολιασω μονο αυτο γιατι με το προηγουμενο κειμενο μου ανατιναξες τον εγκεφαλο για να σαστε τοσα χρονια μαζι αυτο σημαινει οτι ταιριαζετε
    νομιζω μπερδευεις το θεμα το ερωτικο με τη δουλεια.
    (δε ξερω αν ειναι ετσι δε καταλαβα γρι) σαφως αλλο η δουλεια κ αλλο το ερωτικο πρεπει να τα διαχωρισεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Με αυτό το γραπτό τελείωσες το πανεπιστήμιο;
    Αλήθεια μας λες ή μας δουλεύεις ψιλό γαζί;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Με αυτό το γραπτό τελείωσες το πανεπιστήμιο;
    Αλήθεια μας λες ή μας δουλεύεις ψιλό γαζί;
    κοψτην βαλτης βαθμο κατω απο την βαση!!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    πρωτα απ ολα, αρραβωνας χωρις σογια, δεν υφισταται...
    ο αρραβωνας αν και ξεπερασμενος θεσμος, δεν ειναι κατι που σε δεσμευει νομικα η θρησκευτικα οπως ενας γαμος που μπορει να τον κανεις μονη σου με τον καλο σου σε ενα ξωκκλησι:rolleyes: και να εχει απολυτη ισχυ εναντι θεου και ανθρωπων..

    ο αρραβωνας αν και εφοσον αποφασισεις οτι εχει νοημα για σενα εν ετη 2014, γινεται για να ενωθουν οι δυο οικογενειες και να δεσμευθει το ζευγαρι απεναντι τους οτι προχωραει σε γαμο... τι θα πει αρραβωνιαστηκατε μονοι σας? εχει ιδια ισχυ με το να πεις οτι συζητησατε να παντρευτειτε...
    περα απο αυτο, νομιζω οτι κινεισαι λιγο αναποδα.
    ενω εχεις μια σχεση τοσο πολλων χρονων, αντι να αποφασισετε να προχωρησετε πλεον σε γαμο εφοσον τον θελετε, πας και μπλεκεις επαγγελματικα με το σοι του που απ οτι λες, ηδη δεν πολυσυμπαθιεστε (συμπεθερες), με αποτελεσμα να κουραζεις και να διακινδυνευεις την σχεση σου με τον φιλο σου.
    κατα τη γνωμη μου, εφοσον περασαν 10 χρονια ηδη, θα επρεπε να αποφασισετε ξεκαθαρα αν θα προχωρησετε σε γαμο και να το κανετε και μετα να μπλεξετε τα επαγγελματικα.

    κατα τα αλλα ομως, δεν καταλαβαινω γιατι σε αγχωνει τοσο το θεμα τεχνης-μαγαζιου και σκεφτεσαι οτι θα τα εγκαταλειψεις αν κατι παει στραβα. μονοπωλιο εχουν? αν φυγεις απο εκει, δεν μπορεις να βρεις καπου να εκπαιδευτεις με τετοια λεφτα που σου δινουν κι εκει? φανταζομαι οτι μπορεις .
    Last edited by Aeon; 29-05-2014 at 16:27.

  11. #11
    iliaxtida, η ευτυχία σ' αυτη τη σχέση που ειναι? Δεν ειπες πουθενα για ωραιες στιγμες, ότι ειναι ο αντρας της ζωης σου, ο ερωτας σου.
    Προχωρησες μαζι του και εισαι μαζι του τοσα χρονια απλα επειδη ηταν η πρωτη σου ολοκληρωμενη σχεση? Αλλη σχεση ειχες ποτε σου?
    Τι αλλο σε δένει τοσο πολύ μαζι του εκτός από τη δουλεια?

    Ειναι βεβαια και τα οικογενειακα του προτυπα, οι γονεις που ο ενας κερατωνε τον αλλο, κι ο ίδιος δεν φαινεται να εχει πληγωθει απ αυτα, να εχει απορριψει αυτο τον τροπο ζωης που ακολουθησαν οι γονεις του. Οι πρωτες του σεξουαλικες εμπειριες ηταν σε σχετικα μικρη ηλικία έτσι? Πάντα, οσο καιρο θα σαι μαζι του, θα σε συνοδευει το ενδεχομενο αυτα που εκαναν μεταξυ τους οι γονεις του να στα επαναλάβει εσενα και να βρισκει τον τροπο να τα καλύπτει μέχρι εσύ να τον ανακαλύψεις. Συνηθως οσοι εχουν περασει απο τετοιο περιβαλλον και δεν εχουν απορριψει αυτες τις συμπεριφορες τις επαναλαμβανουν ευκαιριας δοθεισης.

    Επίσης, μήπως καπου του εχεις περασει κι εσυ την εικονα της δεδομενης? κι ετσι ξερει πως ότι κι αν κάνει δεν φευγεις. Ειναι κι ο χαρακτηρας του, να πεταγεται απ το ενα πραγμα στο άλλο, να μην εχει σταθερους στοχους, να κανει πραγματα χωρις καλους απο πριν υπολογισμους, η ισορροπια και η ευθυτητα του ειναι αγνωστα. Ειναι βεβαια και οι γονεις που τον τρεχουν ακομα ξοπίσω υπερ το δεον. Τετοιος θα συνεχισει να ειναι και μαζι σου εκτος κι αν εισαι βεβαιη πως εσυ θα τον αλλάξεις.
    γιάννης

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    iliaxtida, η ευτυχία σ' αυτη τη σχέση που ειναι? Δεν ειπες πουθενα για ωραιες στιγμες, ότι ειναι ο αντρας της ζωης σου, ο ερωτας σου.
    Προχωρησες μαζι του και εισαι μαζι του τοσα χρονια απλα επειδη ηταν η πρωτη σου ολοκληρωμενη σχεση? Αλλη σχεση ειχες ποτε σου?
    Τι αλλο σε δένει τοσο πολύ μαζι του εκτός από τη δουλεια?
    Ειναι βεβαια και τα οικογενειακα του προτυπα, οι γονεις που ο ενας κερατωνε τον αλλο, κι ο ίδιος δεν φαινεται να εχει πληγωθει απ αυτα, να εχειαπορριψει αυτο τον τροπο ζωης πουακολουθησαν οι γονεις του. Οι πρωτες του σεξουαλικες εμπειριες ηταν σε σχετικα μικρη ηλικία έτσι? Πάντα, οσο καιρο θα σαι μαζι του, θα σε συνοδευει το ενδεχομενο αυτα που εκαναν μεταξυ τους οι γονεις του να στα επαναλάβειεσενα και να βρισκει τον τροπο να τα καλύπτει μέχρι εσύ να τον ανακαλύψεις. Συνηθως οσοι εχουν περασει απο τετοιο περιβαλλον και δεν εχουν απορριψει αυτες τις συμπεριφορες τι

    ς επαναλαμβανουν ευκαιριας δοθεισης.

    Επίσης, μήπως καπου του εχεις περασει κι εσυ την εικονα της δεδομενης? κι ετσι ξερει πως ότι κι αν κάνει δεν φευγεις. Ειναι κι ο χαρακτηρας του, να πεταγεται απ το ενα πραγμα στο άλλο, να μην εχεσταθερους στοχους, να κανει πραγματα χωριςκαλους απο πριν υπολογισμους, ηισορροπια
    και η ευθυτητα του ειναι αγνωστα. Ειναι βεβαια
    και οι γονεις που τον τρεχουν ακομα ξοπίσω υπερ
    το δεον. Τετοιος θα συνεχισει να ειναι και μαζι
    σου εκτος κι αν εισαι βεβαιη πως εσυ θα τον
    αλλάξεις.

    Γιαννη η χαρα στην σχεση αρχισε να φευγει οταν καταλαβα οτι περνα ο καιρός και δεν προχωραω ουτε
    επαγγελματικα ουτε συναισθηματικα Οταν τα Σ/Κ μαζι δδεν ηταν πια αρκετα..Και αρχισε η γκρινια απο
    μερους μου Η αληθεοα ειναι οτι και γω πηγα τελειως
    με τα νερα του
    Οσο για τις σχεσεις ολοκληρωμενες πριν απ αυτον δεν
    ειχα.Εκανα και στο 2 βδομαδο ξενερωνα..Οσο για
    κεινον ειχε πριν απο μενα παλι 1 σοβαρη σχεση με την
    οποια μαλωναν και χωριζαν καθε λιγο κ λιγακι Βεβαια
    χωριζαν και εκαναν ο καθενας αλλες γνωριμιες Αλλες
    ηλικιες αλλου ειδους σχεση..
    Παντως ο φιλος μου ειναι κατι απο αυα που ειπες Δεν
    ειναι ευθυς ειναι λιγομιλητος φοβικος Ομως βαζει
    συγκεκριμενους στοχους Αυτους που απο τοτε που
    γνωριστηκαμε εχει βαλει και αυτους θελει ακομα και
    τωρα Απλα θελει με τον δικο του τροπο και
    χρονο..Εγω παλι θελω κατι και το θελω τωρα..
    Μετα απο συζητηση μου παραδεχτηκε οτι εχει
    ψυχολογικα και φοβαται μην καταντησουμε ..μην
    κανουμε λαθος οπως τοσα ζευγαρια που μενουν και
    μετα χωριζουν Φυσικα μου πε.οτι θα λυσει σιγα σιγα
    τα θεματα του μονος του και οτι να μεινουμε μαζι μες στον χρονο αφου ηρεμησω και βρω κι αλλου δουλειά ωσυε να χω πιο οικονομικη ανεξαρτησία και να ηρεμησω κι.οτι γινει ..ουτως ή αλλως θα πρεπε να μεινει ήδη μονος του..Εγω βρισκομαι σε καταθλιπτικο σταδιο Επιβεβαίωσε οσα μου λεγε και μου λεει η μανα μου συν οτι δεν θα κανει ποτε οικογενεια...
    Εγω λεω αν καταφερω να ηρεμησω και να δωσω χρονο σ.εμενα Να μαθω οσα πιο πολλα μπορω και να γινω ανεξαρτητη
    Last edited by iliaxtida; 22-05-2014 at 16:27.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Volos
    Posts
    12
    Γεια σου iliaxtida,

    Γνώμη μου είναι να βρεις μία δουλειά που θα μπορεί κουτσά στραβά να σου προσφέρει τα προς το ζειν ώστε να βρεις ένα μικρό οικονομικό σπιτάκι και να μείνεις μόνη σου εκεί. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να ηρεμήσεις από όλα και όλους. Επηρεάζεσαι από πολλά μέτωπα (από το φίλο σου, την οικογένειά του και τη μητέρα σου) με αποτέλεσμα όπως φαίνεται από όσα γράφεις να μην ξέρεις τελικά τι είναι αυτό που θέλεις εσύ από τη ζωή σου. Έπειτα ο φίλος σου θα έρχεται εκεί να περνάτε χρόνο μόνοι σας μακρυά από όλα τα προβλήματά σας και που ξέρεις μπορεί να του αρέσει και να θέλει να είστε μόνιμα έτσι.

    Σε μία σχέση δε μένουμε από συνήθεια ειδικά μετά από 10 χρόνια. Μένουμε επειδή αγαπάμε ο ένας τον άλλο και έχουμε κοινούς στόχους για το μέλλον. Δεν σου λέω να χωρίσεις, στη θέση σου κι εγώ θα το πήγαινα μέχρι το τέλος (όποιο τέλος και αν είχε) αλλά δεν βλέπω να έχεις φτάσει ακόμη εκεί.


    Απλα θελει με τον δικο του τροπο και
    χρονο..Εγω παλι θελω κατι και το θελω τωρα..
    Μετα απο συζητηση μου παραδεχτηκε οτι εχει
    ψυχολογικα και φοβαται μην καταντησουμε ..μην
    κανουμε λαθος οπως τοσα ζευγαρια που μενουν και
    μετα χωριζουν
    Σχετικά με αυτά που γράφεις έχω να πω ότι αν αναγνωρίζει ότι έχει ψυχολογικά καλό θα ήταν να επισκεφτεί έναν ειδικό να τα ρυθμίσει για να μη τυρανιέσαι και εσύ με αυτά. Επίσης κανένας δεν ξέρει τι ξημερώνει... Άλλοι μένουν μαζί από την πρώτη μέρα και δεν χωρίζουν ποτέ και άλλοι έχουν ακόμη γάμους με παιδιά και εγγόνια πολλές φορές και χωρίζουν. Αν δεν δοκιμάσεις κάτι δεν ξέρεις πως θα είναι. Προς το παρόν προτείνω να αποσυμπιεστείς ΜΟΝΗ.

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  3. Δεν ξέρω τι να κάνω.............
    By existence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 17-09-2013, 22:04
  4. Δεν ξέρω τι να κάνω....
    By YODA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 14-07-2012, 00:48
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By realist in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 13-02-2007, 14:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •