Θα πηγαινατε να ζησετε στην υπαιθρο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    Θα πηγαινατε να ζησετε στην υπαιθρο?

    ...Αν ειχα καποιο σπιτακι καπου μακρια..καποιο μικρο χωραφακι.....θα επαιρνα ενα επιδομα για νεουσ επαγγελματιεσ...με βιολογικεσ καλλιεργιεσ απο το κρατοσ....θα παρακολουθουσα την γεοπωνικη σχολη ...και θα ζουσα υπεροχα ελευθερη....

    να παρακολουθω τα φυτα και τα ζαρζαβατικα να μεγαλωνουν ..να τα φροντιζω σαν μικρα μωρα.... ...πολυ καλεσ καλιεργειεσ ειναι αυτεσ με τα πλευροτουσ τα μανιταρια......αποδιδουν πολυ καλα οικονομικα... τα βιολογικα προιοντα....


    εννοειτε με ιντερνετ στο σπιτι... και χαλαλι ολα αυτα που εχει η πολη....να ναι καλα τα κουριερ...

    εσεισ θα το κανατε?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..προσωπικά όχι :)

    Προτιμώ να είμαι γυναίκα καριέρας με μικρές αποδράσεις στη φάρμα σου Adzik. :D

    Όμως..ζεις σε μεγαλούπολη ε? Και μπαίνω και στο πειρασμό να σε ρωτήσω εάν σε αυτό που κάνεις επαγγελματικά θεωρείς οτι έχεις πετύχει, κι ας μην παρεξηγηθώ παρακαλώ αλλά κάποτε πίστευα οτι αυτό ήθελα. Στην πορεία ανακάλυψα αυτό που υποπτευόμουνα. Φυγή από την έλλειψη αποδοχής και ας πούμε \'επαγγελματικής αποτυχίας\'.

    Ένυγουεϊζ, καλή τύχη με το όνειρό σου- ακούγεσαι πολύ γλυκειά και θα σου ταίριαζε:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις. Δεν αρκεί ένα μικρό χωράφι για βιολογική καλλιέργεια, οι προϋποθέσεις είναι πολύ αυστηρές ως προς τον τόπο, την γειτνίαση με άλλα χωράφια, φυτά και καλλιέργειες, οι διαδικασίες είναι μακροχρόνιες.

    Δεν είμαι άνθρωπος που ασχολείται με φυτά και συναφή, οπότε αν πήγαινα να ζήσω στην ύπαιθρο σίγουρα θα ασχολιόμουν με κάτι άλλο.

    Κι εγώ έχω κάτι τέτοιες φαντασιώσεις καμιά φορά. Ειδικά από τότε που φιλοξενήθηκα σε ένα τέτοιο σπίτι και ξετρελάθηκα. Μπορεί να το κάνω, μπορεί και όχι. Σε αυτή την ηλικία θα το έκανα για 1-2 χρόνια, μεγαλύτερη ίσως θα ήθελα να μείνω περισσότερο.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Δεν ειναι κακη ιδεα.
    Βασικα ειμαι δημιουργικος ανθρωπος, και πιστευω οτι η πολη με περιοριζει σε αυτο οποτε....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Δεν θα άφηνα ποτέ την πόλη για να ζήσω στην ύπαιθρο. Μ αρέσει η ζωή εδώ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    αν υπήρχε κάποιος τρόπος να βρώ σταθερή εργασία ναί.σε καμία κωμόπολη πχ (και δεν εννοώ δουλειά στα πρόβατα ή τις κατσίκες.ή τα φυτά..είμαι λίγο άσχετη απο αυτά..χεχεχε)
    άλλοι ρυθμοί στην επαρχία.. λιγότερο άγχος,καλύτερη ποιότητα ζωής όπως και να το κάνουμε..αλλά και λιγότερες ευκαιρίες όμως.. :/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    :):):):)...

    και αν ημαστε ασχετοι με την ζωη στην υπεθρο ..και τι μ αυτο?....παντα αν θελησουμε μπορουμε να αφησουμε μια ολοκληρη ζωη πισω και να ξεκινησουμε μια αλλη απο την αρχη....

    τοσοι και τοσοι αλλαζουν χωρεσ ,αλλαζουν ζωεσ και πεπρομενα... δεν ειναι ευκολο..αλλα τιποτα που να αφορα την υπαρξη μασ δεν ειναι ευκολο...

    εχω φανταστει πολλεσ φωρεσ τον εαυτο μου να ξεκιναει μια αλλη ζωη με αλλουσ ανθρωπουσ..σε αλλεσ πολεισ... απο την αρχη...

    εσεισ δεν το εχετε φανταστει?

    ...οσο για τισ γνωσεισ...δεν χρειαζεσαι να παρεισ μαστερ σε ενα αντικειμενο για να το εξασκισεισ...χρειαζεται να εχεισ θεληση ,υπομονη ,πισμα....και να αφιερωσεισ χρονο σε αυτο ...και πολυ πολυ διαβασμα....
    περα απο τισ ευνοουμενεσ παντα(πρακτικεσ) συγκιριεσ...

    ...εγω πχ ασχολουμαι με την εναλλακτικη ιατρικη...ξερω ομωσ πωσ μια μερα θα σπουδασω γεωπονια... πωσ θα μαθω να δουλευω τον πηλο... πωσ θα μαθω ισλανδικα.... τιποτα δεν ειναι σιγουρο μα ξερω πωσ θα προσπαθησω....

    εσεισ?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω σκεφτομαι να κανω πολλα πραγματα στο μελλον...να σπουδασω κατι επιπελον και τετοια πραγματα.
    Οσο για την υπαιθρο δεν νομιζω να μου αρεσε...μου φαινεται πολυ σκληρη η ζωη και οι εργασιες αυτες.
    Για ενα ερημονησι με καμμια πενηνταρια κατοικους σκεφτομουν μια εποχη αν με επαιρναν να διδαξω εκει μιας και ηθελα ηρεμια και απομονωση αλλα οχι πια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    :) ...pote den einai arga...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Και μένα θα μου άρεσε να πάω σε μεγαλύτερη ηλικία και να ζήσω στην ύπαιθρο. Ελπίζω να ξεπεράσω τη μαλακία που με βαράει στον εγκέφαλο εδω και λίγο καιρό και να συνεχίσω τη ζωή μου όπως την έχω ονειρευτεί. Και η ζωή στην ύπαιθρο είναι κάτι που μου φέρνει γλυκιά γεύση :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Εχω ζήσει στην ύπαιθρο σαν παιδί και ο μόνος μου στόχος ήταν να φύγω από αυτή. Τώρα που μένω στην πόλη ψάχνω ένα τρόπο να ξαναγυρίσω. Η μάλλον δεν ψάνω έχω συμβιβαστεί με τη ζωή της πόλης και ψάχνω ευακιρίες απόδρασης. Αυτό φάινεται μου ταιριάζει περισσότεο γιανα το έχω επιλέξει. Αυτό που πργαματικά θα ήθελα είναιένα σπίτι λίγο έξω από την πόλη για να έχω με ένα σμπάρο δυο τριγόνια. Τα θέλω όλα δικά μου θα μου πέιτε...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    40
    Το έχω ονειρευτεί πολλές φορές.
    Βουνό, καθαρός αέρας, ηρεμία. Να πέρναμε μια επιδότηση και να ανακαινίζαμε ένα παλιό κτίριο που θα το κάναμε νοικιαζόμενα δωμάτια.

    Δεν ξέρω όμως αν θα ήταν λύση. Ίσως το ονειρεύομαι για να φύγω από την πραγματικότητα. Ίσως οι τάσεις φυγής που έχω με κάνουν να σκέφτομαι ότι είναι ιδανική λύση.

    Το καλοκαίρι με τον άντρα μου κάνουμε ελεύθερο κάμπινγκ σε μια παραλία. Είναι τέλεια! Το μέρος έχει θετική ενέργεια. Ξεφεύγεις από την φασαρία της πόλης. Τα μόνα πράγματα που μπορείς να κάνεις στην παραλία είναι να βλέπεις την φύση (δελφίνια, γλάρους, ηλιοβασίλεμα, ουρανό) και να επικοινωνείς με τους γείτονες που βρίσκονται στην ίδια παραλία.

    Το κακό είναι η επιστροφή στην πραγματικότητα. Στην κόλαση της πόλης. Γίνετε αφόρητη η πόλη μετά από λίγες μόνο μέρες στον παράδεισο που προσφέρει η παραλία. Είναι το μόνο πράγμα που με ευχαριστεί και περιμένω να έρθει το καλοκαίρι.
    Βέβαια δε θα ήταν το ίδιο αν ήταν μόνιμη κατοικία, γιατί θα έπρεπε να δουλεύω. Πράγματα που δε θέλω να σκέφτομαι.

    Sorry αν έφυγα τελείως από το θέμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Αν και έχω το προνόμιο από τους γονείς μου να έχουμε εξοχικό κοντά στην Αθήνα με όλα τα συναφή (δικές μας καλλιέργειες. καθαρός αέρας, βουνό, θάλασσα σχετικά κοντά) κάθε φορά που πήγαινα το έβλεπα σαν αγγαρεία. Ίσως επειδή δεν μεγάλωσα σε επαρχία και δεν μπορώ να εκτιμήσω αυτό το είδος ζωής.
    Όσο μεγαλώνω όμως νιώθω μεγαλύτερη ανάγκη να απομακρύνομαι από την μεγαλούπολη και αρχίζω να ευγνωμονώ τους δικούς μου γι\'αυτό το μέρος. Όταν θέλω να ηρεμήσω, να χαλαρώσω και να τα αφήσω όλα πίσω μου, ξέρω ότι υπάρχει ένα ς τόπος όπου μπορώ να καταφύγω.
    Βέβαια, θα μου πείτε,άλλο να πας για 2 και 3 ημέρες και άλλο να μένεις μόνιμα εκεί. Το ξέρω. Μόνιμα στην επαρχία, μάλλον όχι. Ίσως να λειτουργώ καλύτερα με το καυσαέριο :P

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •