mirtazapine,olanzapine?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1

    mirtazapine,olanzapine?

    παιδια θελω την αποψη σας για τα εν λογω φαρμακα...υπαρχουν σοβαρες παρενεργειες?ειναι εθιστικα?πριν απο λιγο γυρησα απο το ψυχιατρο και μου ειπε οτι εχω καταθλιψη ως επακολουθω απο την διακοπη της χρησης ουσιων...οστοσω απο οτι διαβασα το ολανζαπινε(zyprexa)ειναι αντιψυχωσικο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    εθιστικα δεν ειναι!ΤΑ ειχα διακοψει με οδηγιες γιατρου που ευκολα.πολλες φορες τα δινουν για να βοηθησουν τ αντικαταθλιπτικα Ακους τον τιτλο και τρεμεις οπως εμενα την πρωτη φορα

    εγω μονο θετικα εχω δει απο το ζυπρεξα.λιγο το φαγητο να προσεξεις να μη παχυνεις γιατι ανοιγει η ορεξη και στην αρχη κανουν υπνηλια
    ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου αι ολα θα πανε καλα.εγω αλλη παρενεργεια δεν θυμαμαι

    και δεν αλλαζουμε ποτε μονοι μας τη θεραπεια παντα ο γιατρος αποφασιζει.οτι νιωθεις να επικοινωνεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by kosto30 View Post
    εθιστικα δεν ειναι!ΤΑ ειχα διακοψει με οδηγιες γιατρου που ευκολα.πολλες φορες τα δινουν για να βοηθησουν τ αντικαταθλιπτικα Ακους τον τιτλο και τρεμεις οπως εμενα την πρωτη φορα

    εγω μονο θετικα εχω δει απο το ζυπρεξα.λιγο το φαγητο να προσεξεις να μη παχυνεις γιατι ανοιγει η ορεξη και στην αρχη κανουν υπνηλια
    ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου αι ολα θα πανε καλα.εγω αλλη παρενεργεια δεν θυμαμαι

    και δεν αλλαζουμε ποτε μονοι μας τη θεραπεια παντα ο γιατρος αποφασιζει.οτι νιωθεις να επικοινωνεις
    Συμφωνω φιλε μου απολυτα.
    Τα zyprexa τα παιρνω σχεδον δυο χρονια. Με βοηθησαν κ με βοηθανε. Ανοιγουν βεβαια την ορεξη, αλλα μπορεις να το ελεγξεις.
    Κ οχι δεν ειναι εθιστικα.

  4. #4
    γεια σας,γραφω για να σας πω οτι δεν τα εχω ξεκινησει ακομα αν και τα πηρα,διαβασα τις παρενεργειες και μου κοπηκαν τα ποδια...και επειτα δεν πιστευω οτι τα φαρμακατα αυτα μπορει να αλλαξουν δραστικα την ζωη μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Κι εγώ βεβαιώνω πως το ολανζαπίν δεν έχει κακές παρενέργειες. Εξαρτάται βέβαια και τη δόση, εγώ παίρνω ένα των 2,5 μγ τη μέρα.

  6. #6
    εμενα μου εχει γραψει των 5μγ για ενα την μερα και ενα μιρταζαπινε των 30 μγ...κοστο οταν λες με οδηγιες γιατρου,μειωσες την δοση πρωτα σιγα σιγα ωστε να τα κοψεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    129
    Γεια σου Ντιμ!! Μην ανησυχεις. Βασικα κ εγω ειχα τρομαξει αρχικα κοιτωντας τις παρενεργειες.
    Επαιρνα 5 mg, τωρα παιρνω 2,5.
    Θετικη σκεψη. Εγω πιστεψα πως θα με βοηθησουν -αν κ παλιοτερα ημουν αρνητικη.
    Μας βοηθανε να δυναμωσουμε κ μετα θα μπορουμε κ χωρις αυτα.
    Κ εγω καθυστερουσα να τα παρω θυμαμαι :-) :-)
    Αλλα ολα καλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εθιστικο δεν ειναι κανενα εκ των δυο , η μιρταζαπινη ομως (remeron ) ανκτθλκο , οταν την επαιρνα , μου ανοιξε την ορεξη ΠΟΛΥ , κ γιαυτο την διεκοψα . Το αλλο ειναι αντιψυχωτικο , και γενικα ανοιγουν κ αυτα την ορεξη , αλλα οχι σαν το ρεμερον .

  9. #9
    αυτο με την ορεξη δεν με προβληματιζει ιδιαιτερα,μιας και η αγωγη ειναι για ενα μηνα και μετα τελος...αυτο που με απασχολει ειναι το κατα ποσο αυτα τα φαρμακα καινε...εχει παρατηρησει καποιος πτωση των νοητικων ικανοτητων του η καποιο κουσουρι απο την χρηση αυτων των φαρμακων?ας πουμε κατι διαβασα για στυτικη δεισλητουργια...σε τετοια περιπτωση η ζημια ειναι μονιμη η εξαλειφεται με την διακοπη?

  10. #10
    γεια σας και παλι παιδια,ξεκινησα την θεραπεια μου με την ελπιδα οτι θα βγει κατι και θα γινω καλυτερα,οστωσο φοβαμαι πολυ το αντιψυχωτικο...εχω ακουσει απο ατομα οτι αντι να τους βοηθησει τους εκανε χοιροτερα...δεν εχω ψυχωση,παρα μονο ενα ψυχωτικο επεισοδιο πριν κανα διμηνο,το οποιο κρατησε 2 3 μερες(μετα απο χρηση χασις)και μετα μου εμεινε ενας φοβος οτι θα τρελαθω(ο οποιος φοβος υποχωρει σιγα σιγα)και αυτος ειναι ο λογος που μου το εγραψε ο γιατρος,δεν μου ειπε ομως το τι τυχον παρενεργειες υπαρχουν παρα την εμονη μου να τον ρωταω,αρκεστηκε στο οτι ανοιγουν την ορεξη και φερνουν υπνηλια...φοβαμαι μην μου δημιουργηθουν εξτρα προβληματα και μετα χρειαστουν αλλα φαρμακα και ανοιξει ετσι ενας φαβλος κυκλος...η αγωγη μου ειναι για ενα μηνα...μετα μπορω να τα κοψω μια και εξω και εξω?η χρειαζεται σταδιακη μειωση και τα σχετικα?οι οπειες παρενεργειες-χουσουρια που τυχον δημιουργησουν τα φαρμακα ειναι αναστρεψημα μετα την διακοπη?οποιος εχει εμπειρια ας μου απαντησει...ευχαριστω εκ το προτερων

  11. #11
    Αυτη την στιγμη σε τι φαση βρισκεσαι; Νιωθεις οτι σου ειναι απολυτως απαραιτητα τα φαρμακα;Νομιζω οτι πρεπει να αφουγραστεις τον εαυτο σου και αναλογα να πραξεις.Αφου ομως τα ξεκινησες ηδη, ισως πρεπει να συνεχισεις την αγωγη,αν δεν εχεις και ιδιαιτερα σοβαρες παρενεργειες.Το λεω αυτο γιατι καμια φορα οι οποιες παρενεργειες ειναι παροδικες.Αυτο παντως που εχει την μεγαλυτερη σημασια ειναι ο δικος σου προσωπικος αγωνας για την αποθεραπεια σου ντιμ.Να εχεις πιστη στο Θεο και να προσευχεσαι και ολα θα πανε καλα.Σου ευχομαι συντομη αναρρωση for ever!

  12. #12
    φιλε στελιο αυτη την στιγμη νιωθω σχετικα καλα...αλλα εχω ανχος γιατι ξερω οτι δεν ειναι οτι και οτι αυτα τα φαρμακα...εσυ εχεις εμπειρια απο φαρμακα?παρακαλω οποιος μπορει ας μου λυσει τις αποριες μου

  13. #13
    Η εμπειρια μου αρχιζει και τελειωνει στο λαντοζ.Δεν εχω παρει αλλα φαρμακα ντιμ.Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι και πολυ υπερ των φαρμακων,γιατι εχω την εντυπωση οτι,ο ανθρωπος εχοντας πιστη και υπομονη μπορει να θεραπευτει απο τα λεγομενα ψυχολογικα προβληματα. Βεβαια το πραγμα αλλαζει αν η κατασταση εχει ξεφυγει απο καθε ελεγχο.Εκει πρεπει οπως και δηποτε να υπαρχει ιατρικη επεμβαση.Τωρα παρενεργειες εχουν ΟΛΑ τα φαρμακα.Δεν ειναι ομως και απαραιτητο οτι ολοι οι ανθρωποι που θα παρουν καποιο φαρμακο θα αναπτυξουν τις παρενεργειες που αναφερονται μεσα.Αν πρεπει ντιμ να παρεις καποιο φαρμακο,τοτε κανε τον σταυρο σου,και παρτο χωρις φοβο.

  14. #14
    ουτε εγω ειμαι σε καμια περιπτωση υπερ,για αυτο και ο προβληματησμος μου αυτος...δεν πιστευω οτι η κατασταση μου εχει φτασει στο απροχωρητο,αλλα ο φοβος οτι θα επιδεινωθει η κατασταση μου,οπως και η παροτρυνση του γιατρου με ωθησαν ωστε να τα παρω...ισως να κοψω το αντιψυχωτικο και να συνεχησω μονο με το αντικαταθληπτικο,θα δουμε,σε ευχαριστω πολυ για τα σχολια σου

  15. #15
    Πολλες φορες οι φοβοι μας ειναι μη ρεαλιστικοι,ανυποστατοι.Πρ οκειται για φοβιες που δεν προκειται ποτε να υλοποιηθουν.Εχουν υποσταση μονο στο μυαλο μας.Ξερεις καποτε διαβασα σε καποιο βιβλιο ψυχολογιας,για καποιο ψυχολογικο φαινομενο,που ονομαζεται αυτεκπληρουμενη προφητεια!Δηλαδη καποιος επειδη πιστευει οτι κατι θα συμβει οπωσδηποτε,αρχιζει να συμπεριφερεται αναλογα και στο τελος,εξ'αιτιας αυτης της προκαθορισμενης συμπεριφορας,συμβαινει αυτο που δεν θα συνεβαινε,αν ειχε λειτουργησει διαφορετικα ο ανθρωπος αυτος!Δεν ξερω ντιμ εχεις καποιο θεμα με ψυχωση,η ο γιατρος σου εδωσε αντιψυχωσικο για καποια αλλα αιτια;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Valdoxan/Effexor/Mirtazapine
    By Stavros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2013, 23:52
  2. olanzapine και ritalin μαζι?
    By valleron2009 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 11-03-2013, 19:07
  3. αντιψυχωσικα (caprilon olanzapine) εχει παρει κανεις??
    By marinaxx in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 17-01-2011, 23:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •