ψυχολογικα... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    ναι να σου πω!εχω ενα φιλο ας πουμε(που ειναι εγωιστης και νομιζει οτι τα ξερει ολα,και νομιζει οτι πρεπει να εχει γνωμη για ολα,και ποτε δεν τον εχω ακουσει να πει "ναι ρε φιλε αυτο δεν το γνωριζω") που ντε και καλα θελει να του λεω οτι με απασχολει!ε αφου δεν νιωθω ανετα ρε φιλε να μιλησω σε εσενα πως να το κανουμε δλδ?ενω εχω αλλους φιλους που λεμε τα παντα και εγω τον βοηθαω και αυτος με βοηθαει!
    Μιλάς για την κλασική περίπτωση του ξερόλα που στην ουσία δεν ξέρει να ακούει..
    απλά κάνει ότι ακούει κ με την πρώτη ευκαιρία πετάγεται αφότου σε διακόψει για να σου παρουσιάσει την δήθεν λύση το προβλήματος σου(;)

    Εμένα αυτοί οι άνθρωποι πάντως δεν μ αφήνουν να τους ανοίγομαι.. γιατί απλα νιώθω ότι δεν μ ακούνε πραγματικά κ αυτό με δυσκολεύει!

    Κ πως διαχειρίζεσαι εσύ την κατάσταση αυτήν ως τώρα.. ;

    K επίσης στην αρχή που ρώτησες για το αν η αρνητικότητα καμουφλάρεται.. αναφερόσουν για σένα σε σχέση μ αυτόν;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Lefteris82 View Post
    Μιλάς για την κλασική περίπτωση του ξερόλα που στην ουσία δεν ξέρει να ακούει..
    απλά κάνει ότι ακούει κ με την πρώτη ευκαιρία πετάγεται αφότου σε διακόψει για να σου παρουσιάσει την δήθεν λύση το προβλήματος σου(;)

    Εμένα αυτοί οι άνθρωποι πάντως δεν μ αφήνουν να τους ανοίγομαι.. γιατί απλα νιώθω ότι δεν μ ακούνε πραγματικά κ αυτό με δυσκολεύει!

    Κ πως διαχειρίζεσαι εσύ την κατάσταση αυτήν ως τώρα.. ;

    K επίσης στην αρχή που ρώτησες για το αν η αρνητικότητα καμουφλάρεται.. αναφερόσουν για σένα σε σχέση μ αυτόν;
    Κ πως διαχειρίζεσαι εσύ την κατάσταση αυτήν ως τώρα.. ;-->προσπαθω να κρατησω ενα μετρο,γιατι πρεπει να λεμε καποια πραγματα επειδη ειναι και προπονητης μου!
    K επίσης στην αρχή που ρώτησες για το αν η αρνητικότητα καμουφλάρεται.. αναφερόσουν για σένα σε σχέση μ αυτόν;-->ναι σε σχεση με αυτον,αλλα και γενικα,καποιοσ ο οποιοσδηποτε!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  3. #18
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    Κ πως διαχειρίζεσαι εσύ την κατάσταση αυτήν ως τώρα.. ;-->προσπαθω να κρατησω ενα μετρο,γιατι πρεπει να λεμε καποια πραγματα επειδη ειναι και προπονητης μου!
    K επίσης στην αρχή που ρώτησες για το αν η αρνητικότητα καμουφλάρεται.. αναφερόσουν για σένα σε σχέση μ αυτόν;-->ναι σε σχεση με αυτον,αλλα και γενικα,καποιοσ ο οποιοσδηποτε!
    Η γνώμη μου είναι ότι μερικές φορές χρειάζεται να τους μιλήσεις ανοιχτά και να τους βοηθήσεις να καταλάβουν ότι δεν σε βοηθάνε με την στάση τους!

    Παρ όλο που θα τρέξουν κάποιοι να δικαιολογήσουν τον εαυτό τους.. ίσως αργότερα να προβληματιστούνε πάνω σ αυτο!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    ναι,εχεις δικιο,το εχω κανει,αλλα ειναι απολυτος σε πολλα πραγματα με οποιον και να μιλησει,ενω λεει και ο ιδιος λεει βοηθαμε μηπως δεν κανω κατι σωστα,αλλα το βλεπω οτι ζοριζεται οταν το λεω αυτο που θελει να ακουσει και το γυρναει πανω σου!ολοι τον ξερουν πως ειναι!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  5. #20
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    ναι,εχεις δικιο,το εχω κανει,αλλα ειναι απολυτος σε πολλα πραγματα με οποιον και να μιλησει,ενω λεει και ο ιδιος λεει βοηθαμε μηπως δεν κανω κατι σωστα,αλλα το βλεπω οτι ζοριζεται οταν το λεω αυτο που θελει να ακουσει και το γυρναει πανω σου!ολοι τον ξερουν πως ειναι!
    Λογικό μου ακουγεται να λειτουργεί έτσι αφού είναι απόλυτος!

    απ την άλλη όμως και συ θα νιωθεις καλυτερα που είσαι ειλικρινής και λες ανοιχτά την γνώμη σου..
    κ πιστεύω ότι παρόλο που κάνει ότι δεν ακούει.. δύσκολο να μην μπει στην διαδικασία να σκεφτεί τα λόγια σου, ασχέτως που δεν θα το δείξει!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    ναι κοιτα κι εγω ειμαι εσωστρεφης χαρακτηρας,οποτε δυσκολα να ανοιγομαι σε καποιους ακομα και αν τους ξερω χρονια,αλλα αυτο που θα με στεναχωρησει θα στο πω!ναι ας πουμε με εχει πει "εισαι εσωστρεφης πολυ,πρεπει να γινεις πιο εξωστρεφης"δεν μπορω να λεω ολα τα προσωπικα μου στον οποιοδηποτε!
    βεβαια και οσοι διαβαζουν το θεμα,αν θελουν ας γραψουν και αυτοι για δικα τους θεματα!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  7. #22
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    ναι κοιτα κι εγω ειμαι εσωστρεφης χαρακτηρας,οποτε δυσκολα να ανοιγομαι σε καποιους ακομα και αν τους ξερω χρονια,αλλα αυτο που θα με στεναχωρησει θα στο πω!ναι ας πουμε με εχει πει "εισαι εσωστρεφης πολυ,πρεπει να γινεις πιο εξωστρεφης"δεν μπορω να λεω ολα τα προσωπικα μου στον οποιοδηποτε!
    βεβαια και οσοι διαβαζουν το θεμα,αν θελουν ας γραψουν και αυτοι για δικα τους θεματα!
    Κ εγώ είμαι εσωστρεφείς με ανθρώπους που δεν ακούνε και είναι απόλυτοι.. με ανθρώπους που δεν σέβονται την γνώμη μου κ θεωρούνε ότι οι γνώμες των τρίτων πρέπει σονυ κ ντε να συμβαδίζουν με την δικιά τους.. κ με ανθρώπους που δεν μου βγάζουν σεβασμό κ εκτίμηση!

    Όπως επίσης κ με ανθρώπους που οπως ειπες κ συ.. κανουν υποδείξεις του στυλ "είσαι εσωστρεφής.. πρέπει να γινεις πιο εξωστρεφής"

    Γιατί πρέπει ρε φιλαράκι.. έχεις σκεφτεί ποτέ ότι εσύ με κάνεις πιο εσωστρεφή μ αυτά που μου λες

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Lefteris82 View Post
    Κ εγώ είμαι εσωστρεφείς με ανθρώπους που δεν ακούνε και είναι απόλυτοι.. με ανθρώπους που δεν σέβονται την γνώμη μου κ θεωρούνε ότι οι γνώμες των τρίτων πρέπει σονυ κ ντε να συμβαδίζουν με την δικιά τους.. κ με ανθρώπους που δεν μου βγάζουν σεβασμό κ εκτίμηση!
    κι εγω καπως ετσι ειμαι!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    ας πουμε το κοληταρι μου ειναι 6 χρονια μεγαλυτερος απο εμενα,βγαινουμε παμε για ποτο ξερω γω,μετα μπορει να μου πει ,θες να κατσουμε στο αμαξι να τα πουμε λιγο?δλδ. μου εμπιστευεται να πει καποια πραγματα,οπως κι εγω θα τον εμπιστευτω να του πω καποια πραγματα,οπως και τα αρνητικα που επισημαινει αυτος δεν τα παιρνω στραβα!δλδ. εμενα με κερδιζει ο τροπος που θα μου πει καποιος κατι,η εκτος αν ειναι παιχνιδια του μυαλου να καθομαστε να ξεχωριζουμε τους ανθρωπους!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  10. #25
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    ας πουμε το κοληταρι μου ειναι 6 χρονια μεγαλυτερος απο εμενα,βγαινουμε παμε για ποτο ξερω γω,μετα μπορει να μου πει ,θες να κατσουμε στο αμαξι να τα πουμε λιγο?δλδ. μου εμπιστευεται να πει καποια πραγματα,οπως κι εγω θα τον εμπιστευτω να του πω καποια πραγματα,οπως και τα αρνητικα που επισημαινει αυτος δεν τα παιρνω στραβα!δλδ. εμενα με κερδιζει ο τροπος που θα μου πει καποιος κατι,η εκτος αν ειναι παιχνιδια του μυαλου να καθομαστε να ξεχωριζουμε τους ανθρωπους!
    Έτσι ακριβώς.. είπες την φράση κλειδί.. "ΣΕ ΚΕΡΔΙΖΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΥ" κ αισθάνεσαι άνετα.. κ όλο αυτό σε ξεκλειδώνει!

    Σε νιώθω σ αυτό το θέμα.. επειδή υπάρχουν κοινά!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    και ειναι παρατηρημενο αυτος ο ανθρωπος οταν βλεπει αλλα ατομα,εκει δινει ρεσιταλ ,δεν σ'αφηνει να μιλας,να σε κανει ερωτησεις για να δειξει οτι ξερει περισοτερα απο εσενα,οχι μονο με εμενα και με αλλα ατομα ολο αυτο!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    και μετα μπαινει η αρνητικοτητα που μεταδιδει,ασε που προσπαθει να σου βγαλει καποια ψυχολογικα ισως για να νιωσει αυτος καλυτερα οτι δεν εχει καποια κομπλεξ!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  13. #28
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    και μετα μπαινει η αρνητικοτητα που μεταδιδει,ασε που προσπαθει να σου βγαλει καποια ψυχολογικα ισως για να νιωσει αυτος καλυτερα οτι δεν εχει καποια κομπλεξ!
    Συμφωνώ μαζί σου.. πολύ πιθανόν να ισχύει αυτο που λες!

    Χαίρομαι Μάνο που δίνεις μόνος σου απαντήσεις στο θέμα και τον προβληματισμο που μας εξέφρασες!!

    Κατάλαβα καλύτερα και τον προβληματισμό σου...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    προσπαθω να να δινω απαντησεις στα προβληματα μου!και ετσι πιστευω να παιρνουν απαντησεις κι αλλοι!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  15. #30
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    προσπαθω να να δινω απαντησεις στα προβληματα μου!και ετσι πιστευω να παιρνουν απαντησεις κι αλλοι!
    Ναι.. ισχύει...!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νέο ξεκίνημα... ψυχολογικά...
    By zidane13 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-2014, 01:41
  2. ΤΙ ΣΑΣ ΡΙΧΝΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 13-10-2012, 22:48
  3. Ψυχολογικά Προβλήματα;;
    By Νάντια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 03-09-2012, 10:42
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΕΣΤ
    By kitty21 in forum Ψυχομετρία - Ψυχομετρικά Τεστ
    Replies: 20
    Last Post: 06-05-2010, 01:59
  5. Ψυχολογικά τεστ
    By mmyria in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 10
    Last Post: 10-11-2007, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •