Γονεις και πανελληνιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175

    Γονεις και πανελληνιες

    καλησπερα ειμαι 18 χρονων σχεδον..την τεταρτη ξεκιναω πανελληνιες...παλια...δηλαδη και περισυ και προπερσι ημουν καλος μαθητης πηγαινα και φροντιστηριο.φετος αρχισα με 5 μαθηματα φροντιστηριο αλλα τελικα κατεληξα σε 2 γιατι δεν τα καταλαβαινα...ειχα και μια σχεση απο την αρχη της χρονιας...τα παρατησα ολα για αυτην την κοπελα...χωρισα πριν 1 μηνα περιπου..ολα χαλια...με τα μαθηματα δεν τα πηγαινω καλα πλεον...εγραψα αυτο το θεμα για να σας ρωτησω....οι γονεις μου μου λενε να διαβασω θελουν να περασω, και αυτο που φοβαμαι ειναι οτι αν δεν περασω...θα γινει κατι;;;αυτο θελω να μου πειτε;;;δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο και δεν ξερω....αν δεν περασω;;τι;;θα με μαλωσουν;;;θα θυμωσουν μαζι μου επειδη ημουν καλος μαθητης και δεν περασα πουθενα;;;;ολα αυτα τα ρωταω σε περιπτωση που δεν περασω γιατι αυτο ειναι το πιο πιθανο...μπορειτε να μου πειτε;;τι θα γινει;;;δε θα μου φερονται καλα;;;θα ειναι θυμωμενοι;;;θα με μαλωσουν;;;τι;;;...αυτο..ευχαρ� �στω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Δε λες πουθενά αν εσύ θέλεις να περάσεις κάπου. Έχεις κάποια σχέδια για το μέλλον σου? Σε νοιάζει να περάσεις σε κάποιο ΑΕΙ, σε κάποιο ΤΕΙ, σε ενδιαφέρει κάποια ιδιωτική σχολή, έχεις ιδιαίτερο ταλέντο σε κάποια τέχνη, τι παίζει?

  3. #3
    να σου πω,κάποτε μιά καθηγήτριά μου μου είχε πει ''να μη βρεις τώρα έρωτες..τώρα διάβασμα,μετά όταν περάσεις κάπου βρες και έρωτες και τα πάντα'' (κάπως έτσι )
    είναι δύσκολο είναι πολύ δύσκολο να'χεις το μυαλό σου σε 2 μεριές αλλά τι μετράει πάνω από όλα για σένα αν το πάρουμε υποθετικά;;;
    πανελληνίες>σχολή>πτυχίο> δουλειά
    έρωτες>σχέσεις>χωρισμός> χάσιμο χρόνου.
    ΑΡΑ ;;
    επιλέγουμε το πρώτο και αυτό που θα μας ωφελήσει με βέβαια αποτελέσματα αν προσπαθήσουμε.το δεύτερο δεν είναι καθόλου βέβαιο γιατί είναι ρίσκο.
    και σε ένα ρίσκο μην τα δίνεις ποτέ όλα.να'σαι σίγουρος ότι υπάρχει 50% πιθανότητα να χάσεις και 50% να κερδίσεις.
    διαβάζεις ξανά και εντατικά,γιατί,δεν ξέρω σε ποιά κατεύθυνση είσαι,αλλά σε όποια κι είσαι θέλει κόπο.
    δώστα όλα.όλες τις δυνάμεις σου.αυτό είναι που μετράει τώρα.για να μην μπαίνεις ξανά του χρόνου στη διαδικασία να ξαναδώσεις.είναι μαρτύριο ήδη η μία φορά και το άγχος
    που περνάνε τα παιδιά.πέρασέ το μια φορά για πάντα.ξέχνα τα όλα και αφιερώσου στο διάβασμα.χωρίς να σκέφτεσαι το πόσο θα γράψεις και πώς θα το πετύχεις.
    είσαι στην τελική ευθεία,ό,τι προλαβαίνεις είναι τώρα.
    τι θα γίνει αν δεν περάσεις;; ε ανάλογα με το πως συμπεριφέρονται οι γονείς σου και το πως θα το δουν εκείνοι.το πολύ πολύ να σε πρήζουν όλη μέρα 'αχαΐρευτε :p ' κι άλλα τέτοια και να σου κόψουν κανένα χαρτζιλίκι/έξοδο και να σου κάνουν τα νεύρα τσατάλια.

    μια κοπέλα θυμάμαι τότε ήταν πάρα πολύ καλή,απουσιολόγος,και στις πανελλαδικές έγραψε γύρω στο 14,5 μεγάλο fail για εκείνη.ε όκει και τι έγινε;;
    μπορεί αυτή βέβαια να το πήρε στραβά αλλά όπως και να'χει θα το ξεπέρασε.
    εσύ τι κάνεις τόσο καιρό; ακόμα;
    καλά σε λίγες μέρες θα βλέπουμε τα θέματα στην τηλεόραση !! άντε στρώσου στην επανάληψη....καλύτερα!

  4. #4
    Όταν μεγαλωσεις θα καταλάβεις οτι το θέμα δεν είναι τι θα σου πουν οι γονεις σου και πως θα τη βγαλεις καθαρη αλλά οτι κανεις το κανεις για σενα... Ρωτά τον εαυτό σου τι θα γίνει και ΑΣΕ τους γονεις σου..
    Αν δεν πας καλά τι θα κανεις? Ξέρεις η περιμένεις να σου πουν οι γονεις σου??
    Last edited by fantasy; 25-05-2014 at 13:33.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by προσωρινάεδώ View Post
    να σου πω,κάποτε μιά καθηγήτριά μου μου είχε πει ''να μη βρεις τώρα έρωτες..τώρα διάβασμα,μετά όταν περάσεις κάπου βρες και έρωτες και τα πάντα'' (κάπως έτσι )
    είναι δύσκολο είναι πολύ δύσκολο να'χεις το μυαλό σου σε 2 μεριές αλλά τι μετράει πάνω από όλα για σένα αν το πάρουμε υποθετικά;;;
    πανελληνίες>σχολή>πτυχίο> δουλειά
    έρωτες>σχέσεις>χωρισμός> χάσιμο χρόνου.
    ΑΡΑ ;;
    επιλέγουμε το πρώτο και αυτό που θα μας ωφελήσει με βέβαια αποτελέσματα αν προσπαθήσουμε.το δεύτερο δεν είναι καθόλου βέβαιο γιατί είναι ρίσκο.
    και σε ένα ρίσκο μην τα δίνεις ποτέ όλα.να'σαι σίγουρος ότι υπάρχει 50% πιθανότητα να χάσεις και 50% να κερδίσεις.
    διαβάζεις ξανά και εντατικά,γιατί,δεν ξέρω σε ποιά κατεύθυνση είσαι,αλλά σε όποια κι είσαι θέλει κόπο.
    δώστα όλα.όλες τις δυνάμεις σου.αυτό είναι που μετράει τώρα.για να μην μπαίνεις ξανά του χρόνου στη διαδικασία να ξαναδώσεις.είναι μαρτύριο ήδη η μία φορά και το άγχος
    που περνάνε τα παιδιά.πέρασέ το μια φορά για πάντα.ξέχνα τα όλα και αφιερώσου στο διάβασμα.χωρίς να σκέφτεσαι το πόσο θα γράψεις και πώς θα το πετύχεις.
    είσαι στην τελική ευθεία,ό,τι προλαβαίνεις είναι τώρα.
    τι θα γίνει αν δεν περάσεις;; ε ανάλογα με το πως συμπεριφέρονται οι γονείς σου και το πως θα το δουν εκείνοι.το πολύ πολύ να σε πρήζουν όλη μέρα 'αχαΐρευτε :p ' κι άλλα τέτοια και να σου κόψουν κανένα χαρτζιλίκι/έξοδο και να σου κάνουν τα νεύρα τσατάλια.

    μια κοπέλα θυμάμαι τότε ήταν πάρα πολύ καλή,απουσιολόγος,και στις πανελλαδικές έγραψε γύρω στο 14,5 μεγάλο fail για εκείνη.ε όκει και τι έγινε;;
    μπορεί αυτή βέβαια να το πήρε στραβά αλλά όπως και να'χει θα το ξεπέρασε.
    εσύ τι κάνεις τόσο καιρό; ακόμα;
    καλά σε λίγες μέρες θα βλέπουμε τα θέματα στην τηλεόραση !! άντε στρώσου στην επανάληψη....καλύτερα!
    Πόσο,μα πόσο,ΜΑ ΠΌΣΟ ΔΙΑΦΩΝΩ!!!!

    Φίλε μου θεματοθέτη!Η ζωή σου δεν κρίνεται από ενα χαρτί,ούτε από μία εξέταση.Θα το καταλάβεις όταν φτάσεις τουλάχιστον 28,γιατί δεν ξέρω για τα 40 για παράδειγμα,γιατί είμαι 28, αν και το κατάλαβα πολύ νωρίς.
    Ούτε γιατροί θα γίνουν όλοι,ούτε δικηγόροι.Βέβαια στην κοινωνία που ζούμε ,νομίζουμε ότι ο καλός μαθητής είναι και το καλό παιδί και το επάγγελμα είναι και το κύρος.Με όλα αυτά έχουμε χάσει τις αξίες.Ανούσια πίεση των γονιών που στις περισσότερες περιπτώσεις φέρνουν τα αντίθετα απότελέσματα!

    ''Γιατί εσύ 15?Ο γιαννάκης της Ελένης πήρε 20...εσύ τι?Χαζός είσαι ή είναι καλύτερος από εσένα??Αυτός σαν κοιμησμένο είναι''
    Κλασσικες εκφράσεις που ακούγοντε χρόνια τώρα κι ευτυχώς δεν τις άκουσα ποτέ απο τους γονείς μου και είμαι πολύ περήφανος γι αυτό!

    Αλλά τι να περιμένω σε αυτή την κοινωνία.??Είναι ο μπαμπας γιατρός?Θα γίνει και το παιδί.Είναι δικηγόρος?Θ α γίνει και το παιδί.Και το παιδί (που πλέον εχει μεγαλώσει) ψάχνει την ταυτότητά του και πλεον είναι αργα όταν καταλαβαίνει ότι αυτό που σπούδασε,δε του άρεσει τελικά αλλά πλέον θα πρέπει να συμβιβαστεί και να ζήσει με αυτό...

    Φίλε μου για να μη μακρυγορώ,θα κάνεις αυτό που αγαπάς.Αν θεωρείς ότι είσαι καλός και μπορείς να προσφέρεις σαν γιατρός,προσπαθησε να γίνεις γιατρός,αν θεωρείς ότι μπορείς σαν υδραυλικός τότε προσπάθησε να γίνεις υδραυλικός.Το μέλλον και η ζωή είναι δική σου κι εσύ είσαι αυτός που θα αποφασισεις το τι θέλεις να κάνεις!!!!

    Καλή επιτυχία σε αυτό που ΕΣΥ θα διαλέξεις :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Πόσο,μα πόσο,ΜΑ ΠΌΣΟ ΔΙΑΦΩΝΩ!!!!

    Φίλε μου θεματοθέτη!Η ζωή σου δεν κρίνεται από ενα χαρτί,ούτε από μία εξέταση.Θα το καταλάβεις όταν φτάσεις τουλάχιστον 28,γιατί δεν ξέρω για τα 40 για παράδειγμα,γιατί είμαι 28, αν και το κατάλαβα πολύ νωρίς.
    Ούτε γιατροί θα γίνουν όλοι,ούτε δικηγόροι.Βέβαια στην κοινωνία που ζούμε ,νομίζουμε ότι ο καλός μαθητής είναι και το καλό παιδί και το επάγγελμα είναι και το κύρος.Με όλα αυτά έχουμε χάσει τις αξίες.Ανούσια πίεση των γονιών που στις περισσότερες περιπτώσεις φέρνουν τα αντίθετα απότελέσματα!

    ''Γιατί εσύ 15?Ο γιαννάκης της Ελένης πήρε 20...εσύ τι?Χαζός είσαι ή είναι καλύτερος από εσένα??Αυτός σαν κοιμησμένο είναι''
    Κλασσικες εκφράσεις που ακούγοντε χρόνια τώρα κι ευτυχώς δεν τις άκουσα ποτέ απο τους γονείς μου και είμαι πολύ περήφανος γι αυτό!

    Αλλά τι να περιμένω σε αυτή την κοινωνία.??Είναι ο μπαμπας γιατρός?Θα γίνει και το παιδί.Είναι δικηγόρος?Θ α γίνει και το παιδί.Και το παιδί (που πλέον εχει μεγαλώσει) ψάχνει την ταυτότητά του και πλεον είναι αργα όταν καταλαβαίνει ότι αυτό που σπούδασε,δε του άρεσει τελικά αλλά πλέον θα πρέπει να συμβιβαστεί και να ζήσει με αυτό...

    Φίλε μου για να μη μακρυγορώ,θα κάνεις αυτό που αγαπάς.Αν θεωρείς ότι είσαι καλός και μπορείς να προσφέρεις σαν γιατρός,προσπαθησε να γίνεις γιατρός,αν θεωρείς ότι μπορείς σαν υδραυλικός τότε προσπάθησε να γίνεις υδραυλικός.Το μέλλον και η ζωή είναι δική σου κι εσύ είσαι αυτός που θα αποφασισεις το τι θέλεις να κάνεις!!!!

    Καλή επιτυχία σε αυτό που ΕΣΥ θα διαλέξεις :)

    φιλε συμφωνω απολυτα μαζι σου..απολυτα ομως..απλα οι γονεις μου μου λενε διαβασε δε θες να περασεις καπου και και και....εγω ηθελα πληροφορικη μεχρι πριν λιγους μηνες..αλλα ειχαμε τους ''ερωτες''..ακομα θελω..αλλα πλεον ειμαι σιγουρος οτι δε θα περασω γτ δεν εχω ανοιξει βιβλιο..επομενως...αφου δεν περασω...δευτερο χρονο να δωσω αποκλειεται...κι ετσι μολις τελειωσω ισωα να παω στρατο και μετα εχω ετοιμη δουλεια σε παρκινγκ του νονου μου...ειναι καλος μισθος γυρω στα 750...και μ αρεσει μπορω να πω αυτη η δουλεια/...αλλα μεχρι να τελειωσουν οι πανελληνιες και μετα σκεφτομαι τους δικους μου....ειναι αυτο ακριβως...δε θα περασω και θα αρχισουν τα δικα τους....πως να το χειριστω αυτο;;θα λενε δεν μας εβγαλες ασπροπροσωπους και και και..πως να το χειριστω;;;; ευχαριστω...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Unforgiven View Post
    φιλε συμφωνω απολυτα μαζι σου..απολυτα ομως..απλα οι γονεις μου μου λενε διαβασε δε θες να περασεις καπου και και και....εγω ηθελα πληροφορικη μεχρι πριν λιγους μηνες..αλλα ειχαμε τους ''ερωτες''..ακομα θελω..αλλα πλεον ειμαι σιγουρος οτι δε θα περασω γτ δεν εχω ανοιξει βιβλιο..επομενως...αφου δεν περασω...δευτερο χρονο να δωσω αποκλειεται...κι ετσι μολις τελειωσω ισωα να παω στρατο και μετα εχω ετοιμη δουλεια σε παρκινγκ του νονου μου...ειναι καλος μισθος γυρω στα 750...και μ αρεσει μπορω να πω αυτη η δουλεια/...αλλα μεχρι να τελειωσουν οι πανελληνιες και μετα σκεφτομαι τους δικους μου....ειναι αυτο ακριβως...δε θα περασω και θα αρχισουν τα δικα τους....πως να το χειριστω αυτο;;θα λενε δεν μας εβγαλες ασπροπροσωπους και και και..πως να το χειριστω;;;; ευχαριστω...
    Θα κάνεις την προσπάθεια σου!Αυτά που σου έγραψα δεν σημαίνει ότι τα φορτώνουμε στον κόκορα!Άλλο δε θέλω να περάσω γιατί δε μ'αρέσει κι άλλο δε θα περάσω γιατί βαριέμαι να διαβάσω!Κάνεις την προσπάθειά σου και βλέπεις!Μην καταδικάζεις κάτι πριν προσπαθήσεις και πριν δεις τις δυνάμεις σου.Δοκίμασε,μη τα παρατάς!Μην βγάζεις μελλοντικό πρόγραμμα.Είσαι μικρός.Βλέποντας και κάνοντας :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175
    μα ειμαι σχεδον σιγουρο πως δεν θα.....μπορειτε να μου πειτε πως να το χειριστω;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Δινω και εγω πανελλήνιες.. Και ανεβασα περιπου παρομοιο θεμα.. σε ένα από αυτά που με απασχολει!
    Με νοιαζει επισης η γνωμη των γονιων μου! Γιατι και μενα μου λενε να διαβασω κλπ αλλα δεν νομιζω
    ότι τωρα μπορούμε να κανουμε κατι..! Ειμαστε 3 μερες πριν και τωρα είναι ότι εχουμε διαβασει..
    Εμεις μπορούμε απλα να δωσουμε τον καλυτερο μας εαυτο σε αυτά που θα γραψουμε και από
    δω και περα τα αποτελέσματα θα φανουν.. Οι γονεις σιγουρα θα απογοητευτουν ή θα δυσαρεστηθουν
    αν το αποτέλεσμα δεν είναι καλο αλλα αναγκαστικα θα το αποδεχτουν μετα από καποια στιγμη.. Δεν θα μπορεσουν και αλλιως..!
    Δεν νομιζω ότι χρειαζεται να σκεφτεις αυτους αλλα περισσοτερο τον εαυτο σου σε αυτην την περιπτωση..!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175
    αυτοι δηλαδη αν δεν περασω τι μπορει να κανουν;;; να με διωξουν απ το σπιτι;; -.-

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Unforgiven View Post
    αυτοι δηλαδη αν δεν περασω τι μπορει να κανουν;;; να με διωξουν απ το σπιτι;; -.-
    Το ιδιο ακριβως μου ειπε και μια φιλη μου που επισης φοβαται τους γονεις της..!
    Εγω να σου πω τι σκέφτομαι για μενα αν δεν περασω..; Θα γινει αυτό που περιπου ξερω..
    Η μαμα μου που ηδη προσπαθει να με εμψυχωσει, θα μου λεει ελα και θα βρουμε λυση και θα δειξει κτλπ..
    Και ο μπαμπας μου που θα το παρει πιο χαλια, μπορει να μην μου μιλαει για λιγο καιρο και να μου λεει ότι μπορουσα και τετοια..
    αλλα μετα θα συνειδητοποιησουν ότι αν δεν ξαναδωσουμε (που ουτε εγω θελω) δεν υπαρχει άλλη λυση.. Οποτε θα τους περασει και ο θυμος και όλα
    και απλα θα δουμε μετα τι κανουμε..!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175
    εννοεις..θα ξαναδωσεις;;;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by Unforgiven View Post
    εννοεις..θα ξαναδωσεις;;;;;
    Όχι.. δεν σκέφτομαι να ξαναδωσω.. δεν μ αρεσει!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    175
    εγω πως να το χειριστω;; δε θελω να διαβνε οκαι δε μπορω......οι δικοι μου τι θα μου πουνε οταν δεν περασω;;;θα εχω καλο καλοκαιρι η μπα;;;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    163
    Τι κατευθυνση εισαι; Δεν ξερεις τιποτα τιποτα.. με την εννοια ότι ουτε σε μια μετρια σχολη δεν μπορεις
    να περασεις; Εγω ας πουμε υπολογιζω με μεγαλη ελπιδα να γραψω από 10 μεχρι 13 μορια το πολύ!
    Εσυ τι πιστευεις;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πανελλήνιες-Αποτελέσματα
    By anna12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 29-06-2013, 19:46
  2. Πανελλήνιες
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-2012, 12:26
  3. πανελληνιες
    By (_mafalda_) in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2012, 21:13
  4. πανελληνιες και μαθηματα
    By Maria99 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2012, 15:05
  5. Ο Σάκης, ο Επίκτητος και οι Πανελλήνιες.
    By Νικήτας in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 74
    Last Post: 28-05-2009, 18:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •