21 χρονών και ανάπηρος μέσα στον ίδιο μου τον εαυτό - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    ξερω πολυ καλα τι σημαινει..αλλα δε ισχυει κατι τετοιο...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα φιλε μου η μεγαλη μου εμπειρια απο καταθλιψη οπως περιγραφω στην ιστορια μου που σου στελνω για να μελετησεις μου επιτρεπει να σε διαβεβαιωσω οτι ΝΑΙ υπαρχει λυση κιολας!Οπωσδηποτε το μυαλο σου ειναι θολωμενο τωρα κ δεν το βλεπεις ομως οταν συνελθεις θα το δεις καθαρα!Οταν επαθα καταθλιψη ελεγα κ εγω διαρκως ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΖΗΣΩ τωρα ομως ειμαι αισθητα καλυτερα,Ακολουθησε μια παρομοια πορεια με μενα κ σε βαθος χρονο θα δεις αποτελεσμα,Μιας κ ημουν πολυ εσωστρεφης κ η σχολικη μου ηλικια ηταν πολυ τραυματικη λογω μοναξιας κ απο ψευτικες φιλιες για παρα πολυ καιρο θεωρουσα τον εαυτο μου ΑΝΑΠΗΡΗ κ οντως εχω ενα προβλημα κοινωνικοποιησης ομως τωρα πραγματικα που εχω το αγορι μου κ θελουμε να κανουμε οικογενεια κ λιγες κ καλες φιλες ειμαι αρκετα καλα

  3. #33
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Ιωαννα! View Post
    Αν μπορουσα να αλλαξω ονομα αυτό θα ηταν η υποκρισια ή η ντροπη...
    Ξερεις τι σημαινει ντρεπομαι και τα πνιγω όλα; Αυτό ακριβως...!
    Όχι όχι όχι! Μην ντρέπεσαι για σένα! Και εγώ το έκανα αυτό, αλλά όχι πια! Κάτσε σκέψου αν αξίζει να ντρέπεσαι για σένα! Όχι βέβαια! Όλοι στον κόσμο είμαστε μοναδικοί! Αγάπα τον εαυτό σου, και διώξε κάθε ντροπή! Μην πνίγεις τίποτα! Είδες όμως?! Σε τρώει ότι πνίγεις πράγματα μέσα σου! Λοιπόν ξεκίνα με αυτό! Άρχισε να μιλάς! Να ξαλαφρώσεις, να ηρεμήσεις! Πάντα υπάρχει βοήθεια!!!!! Και πρώτος βοηθός από όλους, είναι ο ίδιος μας ο εαυτός μας!

  4. #34
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα φιλε μου η μεγαλη μου εμπειρια απο καταθλιψη οπως περιγραφω στην ιστορια μου που σου στελνω για να μελετησεις μου επιτρεπει να σε διαβεβαιωσω οτι ΝΑΙ υπαρχει λυση κιολας!Οπωσδηποτε το μυαλο σου ειναι θολωμενο τωρα κ δεν το βλεπεις ομως οταν συνελθεις θα το δεις καθαρα!Οταν επαθα καταθλιψη ελεγα κ εγω διαρκως ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΖΗΣΩ τωρα ομως ειμαι αισθητα καλυτερα,Ακολουθησε μια παρομοια πορεια με μενα κ σε βαθος χρονο θα δεις αποτελεσμα,Μιας κ ημουν πολυ εσωστρεφης κ η σχολικη μου ηλικια ηταν πολυ τραυματικη λογω μοναξιας κ απο ψευτικες φιλιες για παρα πολυ καιρο θεωρουσα τον εαυτο μου ΑΝΑΠΗΡΗ κ οντως εχω ενα προβλημα κοινωνικοποιησης ομως τωρα πραγματικα που εχω το αγορι μου κ θελουμε να κανουμε οικογενεια κ λιγες κ καλες φιλες ειμαι αρκετα καλα
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Και χαίρομαι που είσαι καλά! Είναι πολύ ελπιδοφόρο αυτό που λες! Οπότε λες ότι είναι μορφή κατάθλιψης?

  5. #35
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by thura7 View Post
    πρωτον δε εισαι αχρηστοσ και ανικανος.. καταλαβαινω απολυτα τι λεσ γιατι και εγω μια απο τα ιδια περναω..ουτε εγω μπορω να δουλεψω και δε σου κρυβω πωσ νιωθω ανικανη και εγω.πραγμα που δε ισχθει..να το ξερεισ αυτο..ουτε εγω ζω...κλεισμενη σε ενα σπιτι και δε μπορω να κανω τιποτα..εχω παραδωσει τα οπλα που λεμε.. εχασα τη μαχη αλλα οχι το πολεμο.. το ιδιο ισχυει και για σενα... ενασ ειδικοσ θα σε βοηθησει ..πιστεψε με...
    Όχι μην παραδίδεις τα όπλα! Τι είναι αυτό που σε ρίχνει τώρα? Βρες το, συζήτησε το με τον ειδικό που πηγαίνεις και διώξτε το μαζί! Να σε ρωτήσω, σε τι ακριβώς ειδικό μου προτείνεις να πάω? Εγώ είμαι και Θεσσαλονίκη οπότε υπάρχουν νομίζω επιλογές.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Μπορεις να πας στο κεντρο ψυχικης υγειας (ΚΨΥ) οπου η παρακολουθηση απο ειδικο ειναι δωρεαν. Τωρα θα μιλησεις με καποιον υπευθυνο εκει που θα σε κατευθυνει σε ψυχολογο ή ψυχιατρο για παρακολουθηση. Σε μενα παντως με εβαλαν σε ψυχιατρο (αν και δεν πηγα).

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Aps_mustang View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Και χαίρομαι που είσαι καλά! Είναι πολύ ελπιδοφόρο αυτό που λες! Οπότε λες ότι είναι μορφή κατάθλιψης?
    Καλησπερα φιλε μου προσπαθησε να εφαρμοσεις τον τροπο που ακολουθω κ δεν θα το μετανιωσεις!Απο πειρα πιστευω οτι εχεις αρκετα συμπτωματα καταθλιψης ομως η δραστηριοτητα κ οι εξοδοι ενδεινυνται πιστευω σε καθε ψυχολογικο προβλημα,Θελει πολυ καιρο ομως περναει

  8. #38
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Μπορεις να πας στο κεντρο ψυχικης υγειας (ΚΨΥ) οπου η παρακολουθηση απο ειδικο ειναι δωρεαν. Τωρα θα μιλησεις με καποιον υπευθυνο εκει που θα σε κατευθυνει σε ψυχολογο ή ψυχιατρο για παρακολουθηση. Σε μενα παντως με εβαλαν σε ψυχιατρο (αν και δεν πηγα).
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Γιατί ρε συ δεν πήγες? Δοκίμασε το για κανα μήνα, και αν δεις ότι δεν σε βοηθάει κόψτο! Αυτά τα κέντρα που είναι?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Δεν πηγα για τον λογο που οι γονεις μου ειναι μονιμα σπιτι και αν φευγω καποιες φορες στις 10 το πρωι για κεντρο, θα καταλαβουν οτι σιγουρα δεν παω για καφε τετοια ωρα και δεν ξερεις τι αναφορα θελουν να τους δινω.
    Τα ΚΨΥ υπαγονται συνηθως στις ψυχιατρικες κλινικες των εκαστοτε νοσοκομειων αλλα στεγαζονται σε διαφορετικα κτηρια και εινα διαφορετικες μοναδες. Περιλαμβανουν ψυχολογους, ψυχιατρους, παιδοψυχολογους, λογοπεδικους και κοινωνικους λειτουργους.
    Στη Θεσσαλονικη βρισκεται στους αμπελοκηπους και το τηλεφωνο ειναι 2310 - 726918. Παρε και πες οτι θες να κλεισεις ραντεβου στο ΚΨΥ για παρακολουθηση απο ειδικο. Ενδεχομενως να σου κανει καποιες ερωτησεις για το προβλημα σου για να κρινει αν ειναι κατι επειγον, αλλα να υπολογιζεις οτι αργουν πολυ τα ραντεβου στα ΚΨΥ (2-3 βδομαδες) λογω αυξημενου φορτου. Αν βιαζεσαι μπορει να σου προτεινει ραντεβου στα εξωτερικα ιατρεια, μην πας ομως γιατι ειναι κυριως για να γραφουν φαρμακα, να κανουν διαγνωσεις και να δινουν γνωματευσεις.

  10. #40
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Δεν πηγα για τον λογο που οι γονεις μου ειναι μονιμα σπιτι και αν φευγω καποιες φορες στις 10 το πρωι για κεντρο, θα καταλαβουν οτι σιγουρα δεν παω για καφε τετοια ωρα και δεν ξερεις τι αναφορα θελουν να τους δινω.
    Τα ΚΨΥ υπαγονται συνηθως στις ψυχιατρικες κλινικες των εκαστοτε νοσοκομειων αλλα στεγαζονται σε διαφορετικα κτηρια και εινα διαφορετικες μοναδες. Περιλαμβανουν ψυχολογους, ψυχιατρους, παιδοψυχολογους, λογοπεδικους και κοινωνικους λειτουργους.
    Στη Θεσσαλονικη βρισκεται στους αμπελοκηπους και το τηλεφωνο ειναι 2310 - 726918. Παρε και πες οτι θες να κλεισεις ραντεβου στο ΚΨΥ για παρακολουθηση απο ειδικο. Ενδεχομενως να σου κανει καποιες ερωτησεις για το προβλημα σου για να κρινει αν ειναι κατι επειγον, αλλα να υπολογιζεις οτι αργουν πολυ τα ραντεβου στα ΚΨΥ (2-3 βδομαδες) λογω αυξημενου φορτου. Αν βιαζεσαι μπορει να σου προτεινει ραντεβου στα εξωτερικα ιατρεια, μην πας ομως γιατι ειναι κυριως για να γραφουν φαρμακα, να κανουν διαγνωσεις και να δινουν γνωματευσεις.
    Κατάλαβα ωραία σε ευχαριστώ πολύ ρε συ! Παντός αν το χρειάζεσαι μίλα στους δικούς σου, μην ντραπείς. Κάντο για σένα, θα καταλάβουν ότι έχεις πρόβλημα! Και εγώ έχω θέμα να το πω, γιατί γενικά με θεωρούν καλομαθημένο και μυγιάγγιχτο, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Πρέπει να επανέλθουμε και πρέπει αυτό να γίνει γρήγορα!

  11. #41
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα φιλε μου προσπαθησε να εφαρμοσεις τον τροπο που ακολουθω κ δεν θα το μετανιωσεις!Απο πειρα πιστευω οτι εχεις αρκετα συμπτωματα καταθλιψης ομως η δραστηριοτητα κ οι εξοδοι ενδεινυνται πιστευω σε καθε ψυχολογικο προβλημα,Θελει πολυ καιρο ομως περναει
    Κατάλαβα, κατάλαβα. Κοίτα γενικά έξω βγαίνω ρε παιδί μου, δεν έχω πρόβλημα. Αλλά έχω βαρεθεί να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου. Δεν μπορώ απλά να βγαίνω και να περνάω καλά πχ. Γιατί δεν είμαι καλά. Δεν μπορώ ούτε παρουσίαση στην σχολή να κάνω, δεν θέλω, με κούρασαν τα πάντα. Αλλά πρέπει να βρω τρόπο να ξεπεράσω αυτές τις φοβίες και αυτό το άγχος που έχω, και όχι απλά να αποφεύγω καταστάσεις, Πρέπει να αντιμετωπίσω τον εαυτό μου. Πω πω, πως θα πάω σε 1-2 χρόνια να δουλέψω μου λες? Νιώθω τόσο άχρηστος, και τόσο αδύναμος, τόσο ανεύθυνος, τόσο μα τόσο παιδάκι. Δεν κάνω τίποτα. Είμαι σε μία ηλικία δημιουργική, και αντί να κυνηγάω τα όνειρά μου και να κάνω πράγματα, κάθομαι απλά σαν τον άρρωστο και περιμένω, περιμένω, περιμένω.... Και τίποτα.... Πώς φεύγουν όλες αυτές οι σκέψεις μου λες?! Πως θα κάνω οικογένεια αύριο μεθαύριο, πως θα εργάζομαι, πως πως πως. Τα νιώθω τόσο μακρινά, δεν με αγχώνουν, αλλά δεν είμαι μακρινά!! Και πρέπει να με απασχολούν!! Αλλά εγώ απλά κάθομαι σαν τον πρίγκηπα και περιμένω να γίνω απλά καλά....και καλά από τι δηλαδή?! Δεν ξέρω καν τι έχω..... Πριν ένα χρόνο ούτε θα τα σκεφτόμουνα αυτά, ήρθαν όλα τόσο ξαφνικά. Και ξέρω ότι όλα είναι από άγχος-φοβίες-ανασφάλειες-χαμηλή αυτοεκτίμηση. Αλλά πως τα προσπερνάω μου λες?! Δεν μπορώ να πιάσω τη ζωή στα χέρια μου, δεν μπορώ να αδράξω τη μέρα. Πω πω δες τι έγραψα, ούτε το κατάλαβα..... Οπότε εσύ προτείνεις ψυχοθεραπεία φαρμακοθεραπεία η και τα δύο? Πάντως γενικά θέλω να πω πολλά εάν πάω κάπου, θέλω τόσο πολύ να μιλήσω, να πω κάποια συγκεκριμένα πράγματα που πιστεύω ότι φταίνε. Γιατί όλα δυστυχώς από την παιδική ηλικία ξεκινάνε... και εκεί πρέπει να χτυπήσουμε εάν θέλουμε να νικήσουμε αυτόν τον πόλεμο που μας έχει στήσει ο ίδιος μας ο εαυτός...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. 20 χρονων κλεισμενος μεσα χωρις να κανω τιποτα
    By solkots in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 06-10-2014, 01:43
  2. πνιγμενος απο τον ιδιο μου τον εαυτο
    By chemi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 06-03-2013, 10:25
  3. Δύο άνθρωποι μέσα στο ίδιο σώμα...
    By sasa... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-06-2011, 14:15
  4. Ψέματα στον εαυτό μου...
    By Demetr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 108
    Last Post: 11-06-2010, 03:20
  5. Replies: 3
    Last Post: 19-02-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •