Τι είναι η κατάθλιψη τελικά?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121

    Τι είναι η κατάθλιψη τελικά?

    Βάζω αυτό το Pοst θέλοντας να συγκεντρώσω τις διε΄ς σας εμπιερίες και σκέψεις μαζί με τις δικές μου μπας και καταλήξω πουθενά.

    Αρχίζοντας λοιπόν πρώτη πραγματικά πιστεύω πλέον ότι η κατάθλιψη είναι αρρώστεια. Δεν ξέρω τι καιαπό πουέρχεται και τι ακριβώς περάζει στον οργανισμό και νιώθουμε και σκεφτόμαστε έτσι αλλά όταν έχεις κατάθλιψη είσαι άρρωστος. Δεν είναι μια κακή διάθεση δεν είναι σκέψεις αρνητικές είναι η αρρω΄στεια που μα ςκάνει να σκεφτόμαστε έτσι. Διαφορετικά δνε μπορώ να εξηγήσω πως είνια δυνατόν την μια μέρα να είμαι στον πάτο και μόλις πάρω ένα φάρμακο βγαίνω στηνπειφάνεια χωρίς να αλλάξει κάτι αστη ζωή μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160


    Την Κατάθλιψη την ξέρω χρόνια. Καλό κορίτσι. Καταδεκτικό, υπομονετικό, με κατανόηση. Ποτέ δε λέει όχι στην παρέα. Είναι και προκομμένο, όλο και με κάτι ασχολείται. Χρυσοχέρα. Μάλαμα πιάνει, μολύβι γίνεται. Κορίτσι για σπίτι. Δεν είναι σαν μερικές μερικές. Δε φοβάται τις δεσμεύσεις. Είναι υπέρ των σταθερών σχέσεων. Με όλους. Κανενός δεν του κακοφάνηκε πάντως που τη μοιράζεται. Όλους τους προλαβαίνει. Χαλαρά.



  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    3
    Ένα καράβι είναι το σώμα μας και πλέει απάνω σε βαθιογάλαζα νερά. Ποιος είναι ο σκοπός μας; Να ναυαγήσουμε!

    Γιατί ο Ατλαντικός είναι καταρράχτης, η Νέα Γης υπάρχει μονάχα στην καρδιά του ανθρώπου, και ξαφνικά, σε στρόβιλο βουβό, θα βουλιάξεις στον καταρράχτη του θανάτου και συ κι όλη η γαλέρα του κόσμου.

    Χρέος σου, ήσυχα, χωρίς ελπίδα, με γενναιότητα, να βάνεις πλώρα κατά την άβυσσο. Και να λες: Τίποτα δεν υπάρχει!

    Τίποτα δεν υπάρχει! Μήτε ζωή, μήτε θάνατος. Κοιτάζω την ύλη και το νου σα δυο ανύπαρχτα ερωτικά φαντάσματα να κυνηγιούνται, να σμίγουν, να γεννούν και ν΄ αφανίζουνται, και λέω: \"Αυτό θέλω!\"

    Ξέρω τώρα· δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος. Αυτό θέλω. Δε θέλω τίποτα άλλο. Ζητούσα ελευτερία..


    -----------------

    Η κατάθλιψη είναι η ηχω της κραυγής του αγώνα για την ελευθερία

    Νικος Καζαντζάκης - Ασκητική

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by olorou


    Την Κατάθλιψη την ξέρω χρόνια. Καλό κορίτσι. Καταδεκτικό, υπομονετικό, με κατανόηση. Ποτέ δε λέει όχι στην παρέα. Είναι και προκομμένο, όλο και με κάτι ασχολείται. Χρυσοχέρα. Μάλαμα πιάνει, μολύβι γίνεται. Κορίτσι για σπίτι. Δεν είναι σαν μερικές μερικές. Δε φοβάται τις δεσμεύσεις. Είναι υπέρ των σταθερών σχέσεων. Με όλους. Κανενός δεν του κακοφάνηκε πάντως που τη μοιράζεται. Όλους τους προλαβαίνει. Χαλαρά.

    Πολύ όμορφο..Κι εγώ κάπως έτσι την φαντάζομαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    συμφωνω απολυτα με τον ορισμο σου περι καταθλιψης olorou...ειναι οντως υπερ των σταθερων σχεσεων η @#@$#$@ η καταθλιψη:P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    γλυκια fly,

    διαβασα τα οσα γραφεις, σκεφτηκα τα οσα γραφεις....θα σου λεγα οτι η καταθλιψη δεν ειναι κατι ξενο απο σενα,ειναι κομματι σου εδω και καιρο. Βιαζεσαι -και δικαιως-να την εξαφανισεις,μα εχεις σκεφτει οτι η καταθλιψη ειναι ολα οσα μαζεψες εδω κ χρονια?οι απογοητευσεις,οι προσπαθειες,οι προσδοκιες, οι ελπιδες...ολα αυτα μαζι που σ εφεραν σ ενα σημειο οριακο. Ειναι ενας τροπος λοιπον η κατάθλιψη.Ενας ασχημος κ σκληρος τροπος να δεις οτι κατι δεν παει καλα στη ζωή σου...Ναι ειναι ασχημος τροπος να το δεις. Πολύ. Μα μπορεις να το δεις σαν μια ευκαιρια να πας πιο μπροστα, να αναθεωρησεις τί τελικά ζητάς κ περιμενεις για να σαι καλα. Ειναι ευκαιρία να διαπιστώσεις ποση σημασια εχει να σαι εσυ πρωτα καλα ωστε να μπορεις - κι οχι μονο να θες- να προσφέρεις ολα οσα ονειρεύεσαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Originally posted by Sofia
    γλυκια fly,

    διαβασα τα οσα γραφεις, σκεφτηκα τα οσα γραφεις... .θα σου λεγα οτι η καταθλιψη δεν ειναι κατι ξενο απο σενα,είναι κομματι σου εδω και καιρο. Βιαζεσαι -και δικαιως-να την εξαφανισεις,μα εχεις σκεφτει οτι η καταθλιψη ειναιολα οσα μαζεψες εδω κ χρονια?οι απογοητευσεις,οι προσπαθειες,οι προσδοκιες, οι ελπιδες... ολα αυτα μαζι που σ εφεραν σ ενα σημειο οριακο. Ειναι ενας τροπος λοιπον η κατάθλιψη.Ενας ασχημος κ σκληρος τροπος να δεις οτι κατι δεν παει καλα στη ζωή σου...Ναι ειναι ασχημος τροπος να το δεις. Πολύ. Μα μπορεις να το δεις σαν μια ευκαιρια να πας πιο μπροστα, να αναθεωρησεις τί τελικά ζητάς κ περιμενεις για να σαι καλα. Ειναι ευκαιρία να διαπιστώσεις ποση σημασια εχει να σαι εσυ πρωτα καλα ωστε να μπορεις - κι οχι μονο να θες- να προσφέρεις ολα οσα ονειρεύεσαι.



    Τα ψυχικά φαινόμενα δεν είναι κάτι αφηρημένο, ένας τρόπος να δούμε ένα γεγονός, για να το καταλάβουμε. Είναι κάτι συγκεκριμένο, όπως και όλος ο ψυχικός κόσμος. Η κατάθλιψη επομένως δεν είναι κάτι άσχετο με τις αιτίες και τις συνθήκες που το δημιουργούν και το συνοδεύουν. Δημιουργεί όμως μια δυναμική μέσα στην προσωπικότητα που αυτονομείται πλέον σε σχέση με τα γεγονότα, με αποτέλεσμα να δίνει την εντύπωση ότι είναι ένα «τεχνικό πρόβλημα», κάτι σαν «ίωση». Τα πράγματα όμως δεν είναι τόσο απλά. Δεν είναι απλά η χημεία του εγκεφάλου που επηρεάζεται. Επηρεάζεται όλη η ζωή η οποία κινείται από αυτόν. Οπότε, αν χρειάζεται να γίνει μια αλλαγή, αυτή δεν μπορεί και δεν πρέπει να περιοριστεί στα αυστηρά ατομικά πλαίσια.


  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by olorou
    Originally posted by Sofia
    γλυκια fly,

    διαβασα τα οσα γραφεις, σκεφτηκα τα οσα γραφεις... .θα σου λεγα οτι η καταθλιψη δεν ειναι κατι ξενο απο σενα,είναι κομματι σου εδω και καιρο. Βιαζεσαι -και δικαιως-να την εξαφανισεις,μα εχεις σκεφτει οτι η καταθλιψη ειναιολα οσα μαζεψες εδω κ χρονια?οι απογοητευσεις,οι προσπαθειες,οι προσδοκιες, οι ελπιδες... ολα αυτα μαζι που σ εφεραν σ ενα σημειο οριακο. Ειναι ενας τροπος λοιπον η κατάθλιψη.Ενας ασχημος κ σκληρος τροπος να δεις οτι κατι δεν παει καλα στη ζωή σου...Ναι ειναι ασχημος τροπος να το δεις. Πολύ. Μα μπορεις να τ
    ο δεις σαν μια ευκαιρια να πας πιο μπροστα, να αναθεωρησεις τί τελικά ζητάς κ περιμενεις για να σαι καλα. Ειναι ευκαιρία να διαπιστώσεις ποση σημασια εχει να σαι εσυ πρωτα καλα ωστε να μπορεις - κι οχι μονο να θες- να προσφέρεις ολα οσα ονειρεύεσαι.



    Τα ψυχικά φαινόμενα δεν είναι κάτι αφηρημένο, ένας τρόπος να δούμε ένα γεγονός, για να το καταλάβουμε. Είναι κάτι συγκεκριμένο, όπως και όλος ο ψυχικός κόσμος. Η κατάθλιψη επομένως δεν είναι κάτι άσχετο με τις αιτίες και τις συνθήκες που το δημιουργούν και το συνοδεύουν. Δημιουργεί όμως μια δυναμική μέσα στην προσωπικότητα που αυτονομείται πλέον σε σχέση με τα γεγονότα, με αποτέλεσμα να δίνει την εντύπωση ότι είναι ένα «τεχνικό πρόβλημα», κάτι σαν «ίωση». Τα πράγματα όμως δεν είναι τόσο απλά. Δεν είναι απλά η χημεία του εγκεφάλου που επηρεάζεται. Επηρεάζεται όλη η ζωή η οποία κινείται από αυτόν. Οπότε, αν χρειάζεται να γίνει μια αλλαγή, αυτή δεν μπορεί και δεν πρέπαι να περιοριστεί στα αυστηρά ατομικά πλαίσια.

    τι εννοείς στα αυστηρά ατομικά πλαίσια? η ζωή του καθενός,δεν είναι κατά κάποιο τρόπο ατομικό πλαίσιο?σίγουρα δεν είναι εύκολα τα πράγματα όταν βιώνει κανείς καταθλιπτική φάση,αλλά πιστεύω ότι είναι ακόμα πιο δύσκολα εκείνη την περίοδο να πάρει την απόφαση και να τα αλλάξει όλα. Ακριβώς γιατί ένα χαρακτηριστικό της κατάθλιψης είναι ότι όλα μας φταίνε και σε κάνει να πιστεύεις ότι \"μια καινούρια αρχή\" θα σου φτιάξει την διάθεση και θα σε βγάλει από την κατάθλιψη. Δεν είναι έτσι όμως..TextTextText

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    θα συμφωνησω απολυτα με την La Vita!Αν ΜΙΑ αλλαγη πρεπει να συμβει αυτη ειναι αυστηρα σε ατομικο πλαισιο

    Κι αυτο ακομα πιο αληθινο: \" Ακριβώς γιατί ένα χαρακτηριστικό της κατάθλιψης είναι ότι όλα μας φταίνε και σε κάνει να πιστεύεις ότι \"μια καινούρια αρχή\" θα σου φτιάξει την διάθεση και θα σε βγάλει από την κατάθλιψη. Δεν είναι έτσι όμως..\"

    Κ κατι ακομα ο ψυχικος κοσμος κ τα συναισθηματα δεν ειναι 1+1,ουτε αντικειμενικα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ΜΙΑ αλλαγη πρεπει να συμβει αυτη ειναι αυστηρα σε ατομικο πλαισιο
    Εμενα παλι αυτη η λεξη αυστηρα δεν μου αρεσει πολυ.
    Υπαρχουν \"πραγματικα\" προβληματα οπως ανεργια,οικονομικα προβληματα...και πασης φυσεως προβληματα που αν επιλυθουν μπορει να σε βγαλουν και απο το ψυχικο αδιεξοδο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμ ελπιζω να μην παρεξηγησα αλλα το ατομικο πλαισιο το εξελαβα ως βελτιωση του εαυτου μας ωστε να αντεπεξελθει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ναι keep,ουτε λογος. δεν λεω οτι ειναι φυσιολογικο να μενει κανεις ανεπηρεαστος απο τετοιες δυσκολες καταστασεις. αντιθετα. ομως ενω υπαρχει το αντικειμενικο γεγονος, υπαρχει το ψυχικο σθενος ή η απουσια αυτου ωστε να ακινητοποιηθει απο το δυσαρεστο γεγονος για μεγάλο διάστημα, ή να κανει πραγματα που θα τον βοηθησουν να προχωρησει.

    Παιρνοντας την ιδια κατάσταση (αυτην της ανεργιας) μια φορα σε καλη κατασταση και την αλλη οχι, ηταν ουσιαστικα σαν να βιωνω αλλη κατασταση. Κι αυτο γιατι στην πρωτη περιπτωση επελεγα (ασυνειδητα )να μην δω οτιδηποτε ομορφο υπηρχε στη ζωή μου, ενω στη δεύτερη αντλουσα δύναμη και απο αυτά,αναγνωριζοντας την (μικρη ή μεγάλη) σημασία τους στη ζωή μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι θα συμφωνησω οτι η μεγαλυτερη βελτιωση επερχεται μεσω του εαυτου μας...εκτος ποια απο ακραιες δυσκολες καταστασεις της ζωης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Παλιότερα πίστευα πως η κατάθλιψη είναι μια χημική ανισορροπία του εγκεφάλου. Πλέον δεν το πιστεύω. Νομίζω πως είναι αποτέλεσμα του πολιτισμού μας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορει ομως να ισχυουν και τα δυο...να ειναι συνδυασμος και των δυο ή δυο διαφορετικες περιπτωσεις καταθλιψης...τουλαχιστον ετσι νομιζω δειχνουν τα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •