Νιώθω μόνη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    7

    Νιώθω μόνη...

    Νιώθω μόνη. Όλη μέρα,κάθε μέρα κάθομαι σπίτι μου και κλαίω ή βλέπω καμία ταινία για να ξεχνιέμαι. Δεν έχω κανέναν. Ούτε φίλους,ούτε παρέες,μόνο το αγόρι μου. Αλλά στο αγόρι μου δε μπορώ να πω κάτι γιατι δε θα με καταλάβει. Εκείνος εχει παρέες,βγαίνει κάθε μέρα,περνάει καλά,γελάει. Δε θέλω να με λυπηθεί. Απο τότε που έχασα τους φίλους μου άρχισα να νιώθω μόνη και δεν έφταιξα εγώ για αυτό. Κανείς δε μου συμπεριφέρθηκε καλά και σωστά. Όλοι ψεύτες και διπρόσωποι. Στην αδερφή μου δε μπορώ να μιλήσω γιατί έχει τα δικά της προβλήματα και οι γονείς μου είναι στον κόσμο τους. Δε θέλω να ανησυχήσω κιόλας τη μάνα μου. Ήδη έχουμε την αδερφή μου που έχει χάλια ψυχολογική κατάταση και ασχολείται μαζί της. Δε θέλω να της φορτώσω κι άλλα. Έχω φτάσει στην αυτοκτονία αρκετές φορές αλλά πάντα κάτι με κρατάει πίσω και δε ξερω τι είναι αυτό. Θέλω να ξανα νιωσω τη χαρά της ζωής αλλα νιώθω οτι δε μπορώ πλέον. Όλα γύρω μου τα βλέπω χάλια,μαύρα. Τίποτα δε με κάνει χαρούμενη. Κανένας δεν είναι πλέον εδώ να μου πει έστω και μια κουβέντα,ενα λόγο για τον οποίο πρέπει να ζω και να τα δω όλα θετικά. Είχα το σκύλο μου να περνάω καλά να ξεχνιέμαι αλλα αρρώστησε και αναγκαστηκά του κάναμε ευθανασία και τότε είναι που ένιωσα πιο μόνη απο πότε. Ήταν ο καλύτερος μου φίλος και χάθηκε. Όταν ολα ειναι εναντίον σου πως να σκεφτείς θετικά? Πως να συνεχισεις να προσπαθείς? Εγώ κουράστηκα... Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αναπνέω και να τρωω στα μούτρα τις λύπες της ζωης μου. Δεν έχει νόημα για εναν άνθρωπο αυτό...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου.............

    Το ότι δεν μιλάς στους γονείς σου,απο τη στιγμή κιόλας που έχει και η αδερφή σου προβλήματα είναι μάλλον καλό γιατί δεν πρόκειται να πάρεις και πολλή βοήθεια-προσπαθησέ το μόνη σου όσο μπορείς.!
    Με το αγόρι σου γιατί δεν βγαίνετε με τους φίλους του,όλοι μαζί;

    Βασικά να σου ξεκαθαρίσω ότι οι παρέες χάνονται με τον καιρό,δεν χρειάζεται να τα βάφεις μαύρα για κάτι τέτοιο...!
    Να υποθέσω ότι δεν δουλεύεις....Από χρήματα πώς πάμε;

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    ATHENS/GREECE
    Posts
    90
    Quote Originally Posted by bella. View Post
    Νιώθω μόνη. Όλη μέρα,κάθε μέρα κάθομαι σπίτι μου και κλαίω ή βλέπω καμία ταινία για να ξεχνιέμαι. Δεν έχω κανέναν. Ούτε φίλους,ούτε παρέες,μόνο το αγόρι μου. Αλλά στο αγόρι μου δε μπορώ να πω κάτι γιατι δε θα με καταλάβει. Εκείνος εχει παρέες,βγαίνει κάθε μέρα,περνάει καλά,γελάει. Δε θέλω να με λυπηθεί. Απο τότε που έχασα τους φίλους μου άρχισα να νιώθω μόνη και δεν έφταιξα εγώ για αυτό. Κανείς δε μου συμπεριφέρθηκε καλά και σωστά. Όλοι ψεύτες και διπρόσωποι. Στην αδερφή μου δε μπορώ να μιλήσω γιατί έχει τα δικά της προβλήματα και οι γονείς μου είναι στον κόσμο τους. Δε θέλω να ανησυχήσω κιόλας τη μάνα μου. Ήδη έχουμε την αδερφή μου που έχει χάλια ψυχολογική κατάταση και ασχολείται μαζί της. Δε θέλω να της φορτώσω κι άλλα. Έχω φτάσει στην αυτοκτονία αρκετές φορές αλλά πάντα κάτι με κρατάει πίσω και δε ξερω τι είναι αυτό. Θέλω να ξανα νιωσω τη χαρά της ζωής αλλα νιώθω οτι δε μπορώ πλέον. Όλα γύρω μου τα βλέπω χάλια,μαύρα. Τίποτα δε με κάνει χαρούμενη. Κανένας δεν είναι πλέον εδώ να μου πει έστω και μια κουβέντα,ενα λόγο για τον οποίο πρέπει να ζω και να τα δω όλα θετικά. Είχα το σκύλο μου να περνάω καλά να ξεχνιέμαι αλλα αρρώστησε και αναγκαστηκά του κάναμε ευθανασία και τότε είναι που ένιωσα πιο μόνη απο πότε. Ήταν ο καλύτερος μου φίλος και χάθηκε. Όταν ολα ειναι εναντίον σου πως να σκεφτείς θετικά? Πως να συνεχισεις να προσπαθείς? Εγώ κουράστηκα... Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αναπνέω και να τρωω στα μούτρα τις λύπες της ζωης μου. Δεν έχει νόημα για εναν άνθρωπο αυτό...
    Γειά σου Bella..

    σ ευχαριστώ για το άνοιγμα σου.. που μοιράζεσαι μαζί μας!

    Θεωρώ πολύ σημαντικό τ ότι μίλησες έστω κ εδω μέσα κ εξέφρασες όλο αυτό το παράπονο και την μοναξιά που βιώνεις!
    Σίγουρα αγγίζεις πολλές μοναχικές ψυχές..

    Βλέπω ότι υπάρχουν εμπόδια πολλά και για σένα να μιλήσεις κάπου αυτή την περίοδο..
    απ την μία το αγόρι σου που φοβάσαι μην σε λυπηθεί, απ την άλλη η μητέρα σου που έχει στραμένη την προσοχή της στην αδερφή σου που περνάει τα ζόρια της και απ την άλλη οι παλιές φιλίες που χάθηκε πλέον η εμπιστοσύνη..

    Είσαι καιρό τώρα εγκλωβισμένη σ αυτο το συναίσθημα..??

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην ηρεμισε.. κ οσο διαβαζουν ατομα απο εδω το θεμα σου πολα μπορουν να συμβουν απο το να εμφανιστουν αλλοι 10 κ να σου πουν αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα κ να κανεις φιλους η οτιδηποτε αλλο... αρα εδω μεσα αποκλειεται να σαι μονη
    μόνο το αγόρι μου. Αλλά στο αγόρι μου δε μπορώ να πω κάτι γιατι δε θα με καταλάβει.
    με συγχωρεις αλλα αφου το αγορι σου δε μπορει να σε καταλαβει αυτο θεωρειτε σχεση?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Αλέξανδρε όλα τα ρήματα σε παθητική φωνή δηλαδή "χτενίζομαι" "θεωρούμαι" "φτιάχνομαι" "πλένομαι" "ονομάζομαι" κτλ γράφονται με -αι και έτσι στο γ'ενικό γράφονται επίσης με -αι
    Αρα θέλεις να πεις θεωρείται-θα το γράψεις με -αι στο τέλος.

    Ενεργητική φωνή είναι "χτενίζω"
    παθητική φωνή "χτενίζομαι"

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Αλέξανδρε όλα τα ρήματα σε παθητική φωνή δηλαδή "χτενίζομαι" "θεωρούμαι" "φτιάχνομαι" "πλένομαι" "ονομάζομαι" κτλ γράφονται με -αι και έτσι στο γ'ενικό γράφονται επίσης με -αι
    Αρα θέλεις να πεις θεωρείται-θα το γράψεις με -αι στο τέλος.

    Ενεργητική φωνή είναι "χτενίζω"
    παθητική φωνή "χτενίζομαι"
    θα σου λεγα τωρα τιποτα αλλα εχε χαρη που εχω υποψη μου τους ορους χρησης..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    7
    Ειμαι 17 χρονών. Φέτος τελειώνω το σχολείο οπότε προσπαθώ να δώσω την προσοχή μου στα μαθηματα όσο μπορώ για να πάρω ενα καλό απολυτήριο και μολις τελειώσω θα διαβάζω για να δώσω αγγλικά το Δεκέμβρη και πανελλήνιες του χρόνου μιας και δεν έδωσα φέτος.... Δεν ταιριάζω με τους φίλους του δικού μου,δεν έχω κάτι να πω,μερικοί απο αυτούς με έβριζαν παλιά κιολας οπότε... Έχω μια φίλη-συγγενή αλλα μένει πολύ μακρία απο εμένα και δεν τη βλέπω καθόλου συχνά. Πολύ αρνητικός παράγοντας. Δύσκολο να σε βοηθήσει κάποιος δικός σου μέσω τηλεφώνου αν δεν τον έχεις κοντά σου. Και δε θέλω να της λεω τα δικά μου,ήδη εκείνη έχει τα δικά της με τον πατέρα της!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    7
    Εγώ ευχαριστώ που με βοηθάτε! Πάρα πολύ καιρό.. Απο πέρσι. Αλλα αυτές οι μέρες έχουν γίνει οι χειρότερες μου,δε ξέρω γιατί....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    7
    Και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό. Αλλά αν τον διώξω δε θα αντέξω μόνη. Όπως και να'χει είναι το στήριγμα μου ακόμα και αν αυτός δεν καταλαβαίνει

  10. #10
    Quote Originally Posted by bella. View Post
    είναι το στήριγμα μου ακόμα και αν αυτός δεν καταλαβαίνει
    σκέψου ότι το μόνο στήριγμά σου πρέπει να είσαι εσύ.
    κι αυτό γιατί;;;
    ΚΆΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ μπορεί να χωρίσετε.όπως όλα τα ζευγάρια.Εύχομαι βέβαια να ΜΗΝ.
    αλλά θα χάσεις το στήριγμα κάτω από τα πόδια σου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    7
    Δε μπορώ να το σκεφτώ ετσι. Φοβάμαι πολύ να μείνω μόνη και να μην έχω κανέναν για "στήριξη" όπως το αγόρι μου. Με το αγόρι μου όταν μιλάω νιώθω επιβεβαίωση οτι υπάρχει κάποιος εδώ για εμένα.Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω.
    Quote Originally Posted by προσωρινάεδώ View Post
    σκέψου ότι το μόνο στήριγμά σου πρέπει να είσαι εσύ.
    κι αυτό γιατί;;;
    ΚΆΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ μπορεί να χωρίσετε.όπως όλα τα ζευγάρια.Εύχομαι βέβαια να ΜΗΝ.
    αλλά θα χάσεις το στήριγμα κάτω από τα πόδια σου.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by bella. View Post
    Και εγώ το έχω σκεφτεί αυτό. Αλλά αν τον διώξω δε θα αντέξω μόνη. Όπως και να'χει είναι το στήριγμα μου ακόμα και αν αυτός δεν καταλαβαίνει
    δεν ειναι στιριγμα αυτο το πραγμα αλλα μην τον διωξες αν τον θες.

  13. #13
    Quote Originally Posted by bella. View Post
    Δε μπορώ να το σκεφτώ ετσι. Φοβάμαι πολύ να μείνω μόνη και να μην έχω κανέναν για "στήριξη" όπως το αγόρι μου. Με το αγόρι μου όταν μιλάω νιώθω επιβεβαίωση οτι υπάρχει κάποιος εδώ για εμένα.Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω.
    πρέπει να καταλάβεις ότι κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει 100% όσο εσύ.
    μόνο ο εαυτός σου θα δώσει τις απαντήσεις και τις λύσεις.
    επειδή νιώθεις άσχημα,έχεις τους άλλους ανάγκη.
    θέλω να μου πεις αν νιώθεις το ίδιο και στις καλές σου εποχές.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δεν ειναι στιριγμα αυτο το πραγμα αλλα μην τον διωξες αν τον θες.
    τα έχουμε πολύ καιρό οπότε θέλω να πιστεύω πως ακόμα αγαπιόμαστε και δεν είναι συνήθεια πια όλο αυτό. εχω σκεφτεί πολλές φορές πως αν είχα έστω και μια καλή φίλη εδώ κοντά μου δε θα τον είχα ανάγκη ή αν έβρισκα κάποιον καλύτερο απο εκείνον θα τον παρατούσα αλλα δε μπορώ να ξέρω και είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτομαι αυτο το διάστημα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by προσωρινάεδώ View Post
    πρέπει να καταλάβεις ότι κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει 100% όσο εσύ.
    μόνο ο εαυτός σου θα δώσει τις απαντήσεις και τις λύσεις.
    επειδή νιώθεις άσχημα,έχεις τους άλλους ανάγκη.
    θέλω να μου πεις αν νιώθεις το ίδιο και στις καλές σου εποχές.
    όπως είπα και στον αλεξανδρος_77 αν είχα μια καλή φίλη μου ή κάποιον καλύτερο απο τον δικό μου που θα μου συμπαραστεκόταν και θα με καταλάβαινε δε νομίζω να τα είχα ακόμα μαζι του. οταν άλλος δε σε καταλαβαίνει είναι πολυ αρνητικό για μια σχέση. οταν πήγαινω στον ξάδερφο μου και είναι και η φίλη μου εκεί(μια φορά στο τόσο)δε με νοιάζει και τόσο ο δικός μου. γιατί σκέφτομαι οτι μπορώ και χωρίς εκείνον αλλά όταν γυρνάω πίσω όλα ξανά γίνονται μαύρα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νιωθω μονη
    By r.f. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 80
    Last Post: 14-11-2016, 00:50
  2. Νιωθω τοσο μονη μου μετα απο ολα αυτα...
    By sadgirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-03-2012, 13:34
  3. Η μονη που ειμαι μονη???
    By Dream collector in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 04-03-2012, 22:51
  4. K ξαφνικα νιωθω τοσο μονη......
    By πιεσμενη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 06-04-2011, 21:54
  5. ΝΙΩΘΩ ΑΣΧΗΜΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 22-05-2008, 11:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •