Παιδικες τυψεις!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    7

    Παιδικες τυψεις!

    Καλησπερα,

    Πριν λιγο καιρο ειχα προβλημα με την ΙΔΨ το πολεμησα αλλα νομιζω μόνο τις σκεψης που με βασανιζαν και αυτό γιατί πριν 1-2 μήνες με επιανε κριση πανικου οταν σκεφτόμουν τις αταξίες που είχα κάνει όταν πήγαινα δημοτικό γιατί ήμουν ζωηρουλης και ότι κακά πράγματα είχα κάνει μου έρχονται τώρα στο μυαλό μου και με βασανίζουν με κάνουν να στεναχωριεμαι και να λέω: γιατί χτυπησα τον Γιωργο (του ειχα δωσει μια κουτλια και μετα εκλεγα και εγω μαζ του) η γιατί να πάρω εφημεριδα χωρις να ρωτήσω, γιατι χαλασα την κονσολα του φιλου μου και αλλα τετοια σχετικά... σε γενικές ήμουν και καλο παιδί και ατακτως ταυτοχρονια.
    Παιδιά με βασανίζουν απιστευτα και με στεναχωρουν δεν μπορώ να το καταλάβω ότι αυτά που έκανα τα έκανα όταν ήμουν μικρος μετά στο γυμνάσιο ήμουν ο καλύτερος και πιο φιλησυχος.
    Μακάρι να μην είχα κανει ποτε αυτές της αταξίες, αυτο λέω συνεχεια απο μεσα μου...
    Για πειτε την γνωμισας μηπως να παω παλι σε ειδικο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Πόσο χρονών είσαι χρυσό μου;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Πόσο χρονών είσαι χρυσό μου;
    19.5 ειμαι και με απασχολει συνεχεια καθε μερα εδω και δυο μηνες δεν μπορω να ησυχασω μου ερχονται συνεχεια εικονες απο παλια ολες οι αταξιες που ειχα κανει...
    Ουτε στον καθρεφτη δεν μπορω να κοιταχτω... συνεχεια λεω για δες το κωλ.παιδο τι εκανε τοτε... φυσικα παντα μετα απο την αταξια μου εκλεγα... αυτα πρεπει να εγιναν τεταρτη ή πεμπτη διμοτικου. Ολοι λεγανε ποσο καλο παιδι ειμουν αλλα ωρες ωρες ειμουν πολυ κακο...
    Τα εχετε περασει ποτε και εσεις?

  4. #4
    Aφού έχεις τύψεις για αυτά που έχεις κάνει τότε πρέπει να επανορθώσεις αφού σε βασανίζουν τόσο πολύ .Μπορεί αυτά που έχεις κάνει να μην είναι τόσο σοβαρά αλλά και πάλι είναι κακές πράξεις εις βάρους των άλλων .Δεν θα ησυχάσεις αμα δεν επαναρθώσεις στα συγκεκριμένα άτομα , δεν χρειάζεται να πας σε γιατρό , αυτός δεν θα λύσει αυτό το θέμα ... εσύ ο ίδιος πρέπει να κάνεις κάτι για να επανορθώσεις γιαυτά που έκανες ωστε να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    get a life
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    7
    ΧωριςΣκια το θεμα μου ειναι δυσκολο να επανορθωσω γιατι οι "αλλοι" δεν θα θυμουνται και πολλα το εχω τσεκαρει... αυτο γιατι ηταν τοσο ασημαντα... φυσικα σε ενα απο ολα αυτα που ειχα κανει (να παρω μια καραμελα απο το κυλικειο οταν ηταν κλειστο) δεν μπορω να κανω κατι, ειμουν παιδι αμυαλο και ειχα παρασυρθει απο ενα φιλο.. αυτο ειναι το χειροτερο που εχω κανει αλλα πολλα απο αυτα ασχετα αν ειναι ασημαντα δεν μπορουν να διορθωθουν.
    Πλεων εχω φτασει σε σημειο που αν πχ δανειστω κατι απο ενα φιλο για μια μερα νομιζω οτι εχω κανει κατι κακο... οταν με φωναζει καποιος με κανονικο υφος παραδειγμα ο περιπτερας που φωναξε επειδη ειχα ξεχασει τα ρεστα.. εκεινει τη στιγμη νομιζω οτι εχω κανει κατι κακο καπως ετσι... δεν ξερω το εχω χασει τελειος ή εχω καποιο ειδος ΙΔΨ.
    Δυστυχως για μενα ειναι μονοδρομος και η καταθλιψη μου κλινει το ματι τουλαχιστον ετσι νομζιω, πιστευω ειμαι πολυ κακος εχω πεσει παρα πολυ ψυχολογικα ενω βγενω εξω με φιλους πφφφφ μου φαινεται οτι πρεπει να αλλαξω τροπο σκεψεις αλλα πωωωωωωωωωως??????

  7. #7
    Quote Originally Posted by elis View Post
    get a life
    Παπαριά απάντιση

  8. #8
    Δεν χρειάζεται να το πέρνεις και τοσο σκληρά , το λιγότερο κακό που μπορείς να κάνεις σε κάποιον ειναι να κλέψεις μια καραμέλα η να δανειστείς λεφτα , αμα ηταν ετσι θα ημασταν ολοι στην φυλακή , και εχω κλεψει εχω σπασει και εχω χτυπησει ατομο , είναι πολυ εύκολο να προσφέρεις σε ατομα που χρειάζονται βοήθεια , αυτο που θα πω μπορει να φανει εγωιστικό αλλα μπορει και να το αξιζαν μερικά ατομα αυτα που τους εκανες , αμα θες να προσφέρεις η να νιώσεις καλα με τον ευατο σου είναι να κανεις κοινωνικες προσφορες , δώσε ρουχα ακομα και χρήματα , είναι ευκολο και νιώθεις πολυ ωραία

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    5
    επειδη πηστευω 100000000000000 τις εκατο οτι σε πολλα προβληματα μας μετραει η δυναμη της σκεψης και τι σκευτομαστε πηστευω οτι το φαρμακο για την περιπτωση σου ειναι να κανεις την εξης σκεψη συνεχεια καθε φορα που σκευτεσαι τα παιδικα σου γεγονοτα :
    ''Ουδης ανθρωπος δεν ειναι αλανθαστος και ειδικοτερα οταν ημουνα μικρος και δεν καταλαβαινα, αναγνωριζω το λαθος που εκανα και υποσχομε να μην το ξανακανω, τοτε ημουνα απλα ενα μικρο παιδι, αν μου δοθει η ευκαιρια απο αυτους που πηραξα για επαναρθωσω θα το κανω αλλα μεχρι τοτε συνεχιζω την ζωη μου και δεν σκευτομαι το παρελθον''

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    φίλε μου και εγώ ήμουν διαολάκι όταν ήμουν μικρός και πρίν κάποια χρόνια με έπιασε θρησκευτικός ψυχαναγκασμός, που πυροδοτήθηκε απο άλλο ψυχαναγκασμό και γεγονότα -απο εκεί που ήμουν φανατικός άθεος- και μετά μου γύρισε σε τύψεις σαν και εσένα... για πράγματα που έγιναν στο δημοτικό/γυμνάσιο (εγώ το πήρα αλλιώς στην 1η λυκείου, νύχτα με την μέρα :P), και όχι μόνο για κάτι κακό που έκανα, αλλά και για καλό που ΔΕΝ έκανα, πχ, θα μπορούσα να βοηθήσω τον τάδε και δεν το έκανα, να μην τα πολυλογώ ήμουν σε μια πολύ εύθραστη κατάσταση, στην κυριολεξία δεν πείραζα ούτε κουνούπι που με τσιμπούσε, απλά τα έδιωχνα απο πάνω μου.

    μια συγκεκριμένη κατάσταση με ενοχλούσε τόσο μα τόσο που τώρα που τα σκέφτομαι μου έρχεται να γελάσω απο την μία και να κλάψω απο την άλλη, γιατί οι πιθανότητες να έκανα κακό στον εαυτό μου -έμμεσα η άμεσα- δεν ήταν λίγες...στην αρχή μου είχε κολλήσει πως το συγκεκριμένο άτομο ήθελε να με εκδικηθεί, μετά που είδα πως δεν έπαιζε κάτι τέτοιο ήθελα να τιμωρίσω εγώ τον εαυτό μου, τελικά το έψαξα λίγο και μάλλον -σίγουρα- εμένα με πείραξε πιο πολύ η φάση απο οτι το άλλο άτομο....
    το να κάτσεις να πιείς ενα καφέ και να μιλήσεις με τα άτομα που σε βασανίζουν εμένα με βοήθησε, όσο ανόητος και αν είναι ο λόγος που σε κάνει να νιώθεις τύψεις, στην τελική αν είναι τόσο ασήμαντο το ρίχνεις πλάγια στην συζήτηση :P
    Αν τα σκέπτεσαι ακόμα να μιλήσεις με τα άτομα που σε βασανίζουν, άν όχι, το γράφω για άλλους επειδή είναι και δύσκολες εποχές....καμιά φορά η λύση είναι απλή και ένας φραπές είναι πιο φθηνός απο τον ειδικό

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Αναμφιβολα το σχολειο ειναι ενα δυσκολο περιβαλλον για καθε παιδι,Επειδη ειμαι θυμα του σχολειου κ οχι θυτης γνωριζω πως ειναι να σου φερονται ασκημα σ αυτην την εαυαιθητη ηλικια,Προσθεου δεν εισαι ο χειροτερος ανθρωπος στον κοσμο κ το γεγονος οτι νιωθεις ασκημα ειναι μια αποδειξη για αυτο,Αυτο που πραγματικα θα σε οφελησει ειναι να ζητησεις συγνωμη απο ανθρωπους που θεωρεις οτι φερθηκες ασκημα εναντιον τους,Μπορει να ακουγεται ανοητο κ ορισμενοι να μην θυμουνται καν τι συνεβει ομως αν νομιζεις οτι θα σε ανακουφισει οπως πιστευω βρες αυτα τα ατομα ειτε απο το φεισμπουκ ειτε απο οπουδηποτε αλλου πιασε τους την κουβεντα ετσι στο χαλαρο κ κανε το,Νομιζω ειναι η καλυτερη λυση για να ηρεμησεις κ ουδεις δεν ειναι τελειος αλλωστε!

Similar Threads

  1. Τύψεις...
    By chris6 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 08-09-2011, 22:14
  2. Τυψεις για 1002 επιλογες
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 15-03-2011, 17:26
  3. Παιδικες Φιλιες
    By ανεμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2010, 14:40
  4. τύψεις κλπ...ΒΟΗΘΕΙΑ...!!!!!!!!!
    By lill in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 397
    Last Post: 31-08-2010, 21:43
  5. Παιδικές ανασφάλειες
    By imagine in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-2008, 17:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •