Υπεραισθητηριακη αντιληψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    3

    Υπεραισθητηριακη αντιληψη

    Χαιρετε. Ειμαι νεο μελλος στο forum και θελω να ρωτησω το εξης. Πως οριζεται η υπραισθητηριακη αντιληψη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Είναι η αντίληψη που μπορείς να έχεις πέρα από τις 5 αισθήσεις σου. Κοινώς η διαίσθηση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Εδώ στο forum, υπάρχει κανένας με παρόμοιες εμπειρίες? Εγώ π.χ. είχα διάφορες τέτοιες. Το ποιο χτυπητό που μου συνέβει τελευταία ήταν μετάδοση σκέψης. Συχνά νιώθω μετάδοση συναισθημάτων από ένα άτομο με το οποίο είμαι \"δεμένη\".

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Νομίζω ότι λίγο-πολύ όλοι μας έχουν τέτοιες εμπειρίες. Κάποιοι τις αγνοούν τελείως θεωρώντας τες ως συμπτώσεις, κάποιοι άλλοι θεωρούν ότι είναι \"μήνυμα\" από την συμπαντική νοημοσύνη!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Από ότι μου είπαν φίλοι μου, συμβαίνουν αυτά, αλλά για να μην τρελαθείς δεν πρέπει να τα δίνεις σημασία και να βασίζεσαι μόνο σε αυτά, αλλά να πατάς περισσότερο στη γη. Ακόμη μια περίεργη εμπειρία που έχω να καταθέσω είναι ότι πολύ συχνά μου συμβαίνει τον τελευταίο καιρό να παθαίνω φοβερή ταχυκαρδία όταν ένα άτομο που αγαπώ θυμώνει ή βρίσκεται σε καυγά. Συμβαίνουν σε σας τέτοια πρόγματα; Τι λέτε; Να τα δίνουμε σημασία ή να τα προσπερνάμε;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Δεν νομίζω να είναι μηνύματα από κάποια ανώτερη νοημοσύνη, περισσότερο θεωρώ ότι είναι κάποιος συγχρονισμός που συμβαίνει. Όσο για προφητικά όνειρα και τέτοιου είδους εμπειρίες, δεν ξέρω πως να τις εξηγήσω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Κοίτα, εγώ δεν έχω παρόμοιες εμπειρίες αλλά έχω ακούσει για άλλα άτομα που έχουν. Μάλιστα από ότι έχω διαβάσει κάποιοι πιστεύουν ότι η υπεραισθητητική αντίληψη είναι το επόμενο στάδιο εξέλιξης του ανθρώπινου είδους...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Ναι, κάτι τέτοιο το έχω ακούσει κι εγώ. Αλλά δεν ξέρω ακριβώς που βρίσκεται η αλήθεια, που σταματάει η λογική και που αρχίζει το παράλογο. Μπορεί να είναι νόμοι της φύσης που ακόμη δεν έχουμε ανακαλύψει και σε μερικά χρόνια να τα παραδεχόμαστε όλα αυτά. Πάντως, άνθρωποι που έχουν τέτοιου είδους εμπειρίες συχνά, από παλιά θεωρούνταν \"σκιαγμένοι\" ή παράξενοι ή ακόμη και επικίνδυνοι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Το φαινόμενο του deja vu είχα ζήσει μικρότερη ! Μου είπε όμως φίλη του ΦΠΨ οτι εξηγήται απο την ψυχολογία ! Τι γνωρίζετε ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Επιστημονικά νομίζω εξηγείται ότι ο εγκέφαλός σου \"παίζει\" παιχνίδι εκείνη τη στιγμή και νομίζεις ότι έχει ξαναζήσει ακριβώς κάτι παρόμοιο στο παρελθόν. Ότι είναι ας πούμε \"πλάνη\". Είναι πάντως τόσο έντονο όταν το νιώθεις, που με τίποτα δεν μπορείς να πιστέψεις σε τέτοιου είδους εξηγήσεις. Παλαιότερα το πάθαινα αυτό. Τώρα έχω χρόνια να το πάθω. Ίσως είναι και θέμα νευροδιαβιβαστών. Δεν ξέρω.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    3
    Απ\'οτι καταλαβα ουτε εσεις γνωριζετε πολλα επι του θεματος. Οπως και να\'χει ομως σας ευχαριστω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •