βιασμος - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 98

Thread: βιασμος

  1. #76
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα μηπως απλα σε επειρεασε η μανα σου κ σκεφτεσε ετσιι?

  2. #77
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    33
    δεν ξερω.γενικα δινουν πιο πολλη σημασια στο οτι πινω παρα στο γιατι. και μ λενε οτι δικαιολογω τα αδικαιολογητα

  3. #78
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πινεις καθε μερα? ποσο πινεις δηλ για να καταλαβω

  4. #79
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    33
    Φυσικά δεν πίνω καθε μέρα. Ειχα περίπου 20 μέρες και κάτι να πιω και απλά ξέσπασα τις προάλλες με 3,5 μπύρες...όχι τίποτα τρομερό δηλαδή αλλά δεν είναι και αμελητέο. το πρόβλημα της μάνας μου τώρα είναι ότι κοιτάω την πάρτη μου όπως λέει γιατι κοιμάμαι αργά και ξυπνάω αργά και δεν κάνω καμια προσπαθεια ν αλλαξει αυτό. Και επειδή τώρα που ξύπνησα θα βρεθώ με το φίλο μου να διαβάσουμε (εξεταστικη δυστυχώς) πάλι κοιτάω την πάρτη μου και δε νοιάζομαι για κανέναν. Τα ίδια λεει και ο πατέρας μου. Ολοι λένε ότι είμαι ένα εγωιστικο καθικι που δε νοιαζεται για κανεναν και κανει ότι θελει. Δεν ξερω τι θελουν απο μενα,εμενα παντως αυτη η κατασταση θα με οδηγησει στο να πεσω απο καμια ταρατσα στο τελος.

  5. #80
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    33
    δεν ξερω τι κανω τοσο λαθος. Αλλα δεν μπορω και να μην κοιταω τη ζωη μου πχ να μη βλεπω το φιλο μου η να μη βγαινω μονη μου. Αλλα επειδη η μανα μου δε θελει να ειναι κλεισμενη στο σπιτι και ηθελε να την παω βολτα το πρωι κι εγω δεν ξυπνουσα λεει οτι τη χρησιμοποιω σαν σφουγγαροπανο και οτι δε νοιαζομαι για κανεναν. <ειδικα οταν προσπαθουσε να με ξυπνησει εκανε επιδειξη σαδισμου. Μου μιλαει ασχημα και μου φερεται ασχημα. κι ολα αυτα επειδη οπως λεει ''κοιταω την παρτη μου''.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι δεν πας να μεινεις με το φιλο σου να μη σε πρηζουνε? παρε κ τα βιβλια μαζι να διαβασεις.

  7. #82
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν ξερω τι κανω τοσο λαθος
    εγω αυτο που βλεπω οτι κανεις λαθος ειναι το πιο απλο οτι δεν εχεις καληυ γνωμη για τον εαυτο σου αλλα δε σε κατηγορω εφοσον ειχες τη μανα σου μια ζωη να σου συμπεριφερετε ετσι προφανως ηταν δυσκολο να αποκτισεις καλη γνωμη για σενα (δε νομιζω οτι χρειαζετε το μεγα μυαλο για να τα σκεφτει ολα αυτα κανεις) αρα εγω απο οτι αντιλαμβανομαι αυτο που χρειαζεσε πανω απο ολα ειναι το αυτονοητο να πιστεψεις σε εσενα γιατι οταν οι αλλοι σε βλεπουν ετοιμο να φορτωθεις ολα τα φταιξιματα πανω σου (την εχω πατησει κ γω ετσι πολες φορες) παιρνουν φορα πολυ κ αποθρασυνονται χειροτερα (αλλοι μου το παν αυτο εγω ο αφελης δυστηχως δε το χα σκεφτει)αρα αρχικα μην ετοιμαζεσε να τα φορτωσεις ολα σε σενα γιατι απλα δε σε συμφαιρει αν βλεπεις πχ οτι η μανα σου σου κανει κακο να μην την ακους απλα.

  8. #83
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    33
    kerasi η πρωτη μου σκεψη ηταν να μεινω με το φιλο μου. Αλλα λεφτα γιοκ αμα το κανω αυτο. Εδω σημερα που πηγα για καφε δε μου δωσε. Και με απειλουν οτι θα μου δωσουν 2 μηνες διορια να φερθω ''σαν καλο παιδι'' οπως θελουν και να δουλεψω γιατι μετα απο Σεπτεμβρη σπουδες τελος. Εχω ν ακουσω ενα σωρο μαλακιες το επομενο διαστημα αλλα ειναι πολυ δυσκολο οταν οι αλλοι σου καθοριζουν τη ζωη να μην τους ακους.Και παραλογιζονται εντελως!δηλαδη ειμαι εγωιστρια επειδη εχω κακο προγραμμα υπνου;; Ημαρτον δηλαδη! Αυτο που βλεπω ειναι οτι με το προλημα μου δεν ασχολειται κανεις απλα με τα γυρω γυρω παρελκομενα. Και εχουν βαλθει να με τρελανουν.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δεν εννοουσα μονιμα απο τωρα. Πηγαινε για λιγες μερες μεχρι να ηρεμησει λιγο η φαση.

  10. #85
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    13
    Καλησπέρα sisyphus, καταρχήν λυπάμαι πολύ για ότι συνέβει. Δεν έχω βρεθεί ποτέ στη θέση σου αλλά έχω φτάσει ίσως αρκετά κοντά, και το περιστατικό αυτό με βασάνιζε για μήνες. Δε μπορώ ούτε να διανοηθώ τι θα αισθανόμουν αν ήμουν στη θέση σου. Φυσικά και για ότι σου συνέβη δε φταίει το ποτό, φταίει αυτός που σου έκανε ότι σου έκανε και μόνο αυτός. Έχεις σκεφτεί πως ίσως να είχε προσθέσει κάτι στο ποτό σου εκείνο το βράδυ; Και να μην το είχε κάνει, η προσέγγιση "ποτίζω αλκοόλ μια κοπέλα και μετά την ..." είναι πολύ συνηθισμένη και πολύ απενοχοποιημένη στη συνείδηση των ανδρών (ευτυχώς, όχι όλων). Κάποιοι θα πουν ότι έπρεπε να προσέχεις, ότι δεν έπρεπε να είχες πιει, αλλά αυτά είναι πάλι γνωστά επιχειρήματα που στη βάση τους έχουν το μότο "το θύμα έχει την ευθύνη". Όχι, φυσικά και το θύμα δεν έχει την ευθύνη. Όσο απερίσκεπτα και να συμπεριφερθεί, όσο προκλητικά κι αν είναι ντυμένη, το όχι σημαίνει όχι, αν δεν μπορεί να πει ούτε όχι ούτε ναι λόγω της κατάστασής της ο άλλος οφείλει να το σεβαστεί, και η τελική απόφαση είναι πάντα στο χέρι του θύτη. Σε καμία περίπτωση δεν σου άξιζε αυτό που συνέβη. Σε κανέναν δεν αξίζει.
    Από όσα έχεις γράψει εγώ δεν έχω βγάλει το συμπέρασμα πως έχεις πρόβλημα με το ποτό. Αν κάποιες φορές πίνεις παραπάνω, αυτό είναι σύμπτωμα και όχι αιτία, και σε βοηθάει είτε να μουδιάσεις τα συναισθήματά σου είτε να τα εκφράσεις. Όπως σωστά σκέφτεσαι, την αρρώστια πολεμάμε όχι το σύμπτωμα. Η στάση των γονιών σου είναι τραγική, φαντάζομαι πως στην πραγματικότητα το μόνο που θέλουν είναι να σε βοηθήσουν να βγεις από το λούκι, και το κάνουν με το χειρότερο δυνατό τρόπο, αντί δηλαδή να σου προσφέρουν ζεστασιά, συμπαράσταση και όσο χρόνο χρειάζεσαι, σε πιέζουν να ξεπεράσεις ότι έγινε υπό το φόβο της τιμωρίας. Ίσως πρέπει να μιλήσεις μαζί τους ήρεμα και χωρίς ξεσπάσματα, γιατί και αυτοί το καλό σου θέλουν απ'ότι καταλαβαίνω, και να προσπαθήσεις να τους κάνεις να καταλάβουν πόσο πόνο έχεις μέσα σου και να τους εξηγήσεις τι χρειάζεσαι από αυτούς για να το πολεμήσεις και να ανακάμψεις (τρυφερότητα, αποδοχή κτλ). Θα μπορούσες ίσως να συγκεντρώσεις όλες σου τις σκέψεις σε ένα χαρτί για να μην ξεχάσεις κάτι ή να μη σκαλώσεις. Δεν είναι κακή ιδέα να δοκιμάσεις έναν άλλο ψυχολόγο, αλλά για μένα ίσως το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να μιλήσεις με άτομα που είχαν παρόμοιες εμπειρίες. Δεν είσαι μόνη σου σε καμιά περίπτωση, και δυστυχώς λόγω της ντροπής που κουβαλάει κανείς από ένα τέτοιο περιστατικό δύσκολα μιλάει ανοιχτά και δημόσια για αυτό. Σκέψου πως υπάρχουν και άλλες κοπέλες που αισθάνονται το ίδιο, και πόση υποστήριξη θα μπορούσες ενδεχομένως να τους προσφέρεις εσύ που έχεις βρεθεί στη θέση τους. Ίσως ο τρόπος να ξεπεράσεις ότι έγινε δεν είναι να κυνηγήσεις τον τύπο, από τη στιγμή που δεν το έκανες από την πρώτη στιγμή, αλλά να αποδεχτείς αυτό που έγινε και να το πολεμήσεις, είτε συμβάλλοντας στην ανακούφιση άλλων γυναικών που πέρασαν κάτι παρόμοιο, είτε παλεύοντας ενάντια στις νοοτροπίες που είναι υπεύθυνες για τέτοια εγκλήματα. Κουράγιο, και καλή συνέχεια από μένα.

  11. #86
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    33
    Σ ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Τα πράγματα χειροτερευουν συνεχως. Ο φιλος μου αρχιζει να κουραζεται απο όλα αυτα κι εγω απλα δεν μπορω να κανω κατι για ν αλλαξω τη διαθεση μου. /νιωθω πως δεν εχω κανεναν... Αν μπορουσα θ αυτοκτονουσα.

  12. #87
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τα πραγματα δεν ειναι ποτε τοσο ασχημα απλα πρεπει να χεις υποψη σου οτι αν κλεινεσε συνεχεια στον εαυτο σου τα πραγματα δε θα πανε καλα μη κλινεσε μιλα μας οσα πιο πολα πεις τοσο το καλυτερο.

  13. #88
    Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    33
    τα πράγματα ειναι ασχημα. Και επικρατει πληρης ασυνεννοησια. Προσπαθω να τους κανω να καταλαβουν αλλα δεν γινεται. Γι αυτους ειμαι ενα εγωιστικο καθικι που κοιταει μονο τον εαυτο του. Κι απο την αλλη ο φιλος μου με διεκδικει κι εγω δεν ειμαι εκει 100% λογω της απογνωσης μου απο την κατασταση αυτη. Θελω να εξηγησω στους γονεις μου πως νιωθω αλλα ΔΕΝ λενε να ακουσουν και το μονο που λενε ειναι οτι πινω πινω πινω κι αυτοκαταστρεφομαι. Νομιζουν πως δε θελω να βγω απο αυτη τη φαση. Πως εχω κολλησει. Αλλα τα κανουν ολα χειροτερα.

  14. #89
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε παρατα τους ολους κ ψαξε για νεα προσωπα αφου λες δε γινετε να συνενοηθεις

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οι γονεις σου παντως εχουν ενα δικιο. Δε σου λενε τιποτα παραλογο, σου λενε οτι δε μπορεις να κοιμασαι μεχρι το μεσημερι συνεχεια και ο καιρος να περναει. Κατι πρεπει να κανεις, οι εποχες ειναι δυσκολες. Αυτα που λενε ολοι οι γονεις δηλαδη, κοιτα τα μαθηματα σου και τετοια. Τι να σου πουνε? Κατσε αραξε να τρως τα ετοιμα? Κι αυτοι απ οτι καταλαβα δεν βγαινουν ανετα. Ουτε θα τους αλλαξεις χαρακτηρα, αυτοι ειναι οι γονεις σου και αμα σ αρεσει. Δε σ αρεσει μη τους κανεις παρεα, αλλα μεχρι τοτε πρεπει να ρυθμισεις τη ζωη σου. Εσυ αλλαζεις χαρακτηρα να ευθυγραμμιστεις με τους γονιες σου? Πες τους λοιπον οτι δε μπορω να διαβασω εδω και παρε τα βιβλια σου να πας να μεινεις 2-3 μερες στο φιλο σου. Στο φιλο σου παλι δε χρειαζεται να του πεις την καθε ανθυπολεπτομερεια. Ουτε ειναι ψυχολογος να σε βοηθησει περα απο ενα λογο συμπαραστασης. Τι αλλο να σου κανει? Πηγαινε 2-3 μερες εκει λοιπον να αραξεις και βλεπεις. Δε λες καλα που εχεις κι αυτον?

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Κυρίως βιασμός ψυχής
    By Xamenh Psyxh in forum Κακοποίηση
    Replies: 33
    Last Post: 10-12-2014, 01:01
  2. Ψυχολογικός Βιασμός (?)
    By Νάντια in forum Κακοποίηση
    Replies: 46
    Last Post: 05-10-2012, 15:33
  3. Βιασμός - Κακοποίηση
    By Seduction in forum Κακοποίηση
    Replies: 47
    Last Post: 08-06-2011, 23:22
  4. ΒΙΑΣΜΟΣ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 97
    Last Post: 04-06-2011, 10:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •