Dumyrox
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Dumyrox

  1. #1

    Dumyrox

    Γεια σας παιδια. Τι θα καναμε χωρις τους βαρβαρους ?? Τελειωσαν οι πανελληνιες,βγηκαν τα αποτελεσματα τα οποια ηταν πολυ καλα και φυσικα αντι να χαλαρωσω τα ψυχολογικα μου εχουν φουντωσει και μου εμφανιστηκε μια παλια ιδεοληψια . Βεβαια κλινικα δεν ξερω αν μπορει να οριστει ως ιδεοληψια , μιας και δεν πειθομαι οτι λογω χαρη μπορει να χασω τον ελεγχο κλπ και ουτε συνοδευεται απο αγχος. Επισης δεν εχω κανεναν καταναγκασμο. Απλα με ενοχλει το γεγονος οτι μελλοντικη φοιτητρια ψυχολογιας βασανιζεται με κατι τετοιο και ειδικα απο μια περιοδο μεγαλου αγχους οπως ειναι οι πανελληνιες . Η βασικη διαταραχη μου ειναι αυτη του πανικου . Απλα σαν εξτρα συμπτωμα οπως λεει και ο ψυχοντοκτορ επιβαρυνθηκα με ιδεοληψια . Στην ερωτηση του ψυχοθεραπεια ή χαπια , επελεξα το 2ο . Θελω να μου πειτε τι γνωριζετε για τα dumyrox και τυχων παρενεργειες με αυξηση βαρους ( οχι τιποτα αλλο, δεν χτυπιεμαι τζαμπα στα γυμναστηρια !! Καλημερα σε ολους!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Αν και δεν πολυεπιτρέπεται οι φαρμακευτικες ενδειξεις....εγώ θα σου έλεγα να το παλέψεις λίγο μόνη σου....ένα γυμναστηριοο μια μεγάλη βόλτα με φίλες-διακοπές αφού τελος καλά όλα καλά!
    Χάπια 18 χρονών;;;

    Μετά θα είναι δύσκολο να τα σταματήσεις....πάρε μία βαλεριάνα-ένα χαλαρωτικό ρόφημα,συμβουλέψου τα φαρμακεία που έχουν τέτοια είδη-μην ξεκινήσεις ψυχοφάρμακα,μικρή κοπέλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Να σου πω για τα Dumyrox που τα έπαιρνα για κάμποσα χρόνια. Παρενέργειες ελάχιστες εκτός από πιθανή επιδείνωση των συμπτωμάτων τις πρώτες 10 μέρες που παίζει να στην προκαλέσουν όλα τα αντικαταθλιπτικά. Ωστόσο οι παρενέργειες δεν είναι ίδιες για όλους τους ανθρώπους, εμένα μπορεί να με ταράξουν και εσύ να μην έχεις καμία. Επίσης, οι όποιες παρενέργειες έχουν μικρή διάρκεια, μια βδομάδα με 10 μέρες και μετά εξαφανίζονται σιγά σιγά.
    Το να προσπαθήσεις να ξεπεράσεις το πρόβλημα με ψυχοθεραπεία και να μην πάρεις χάπια το έχεις αποκλείσει τελείως; Ψάξε αν θέλεις στο ίντερνετ για τη γνωστική θεραπεία, είναι πολύ αποτελεσματική και σχετικά άμεσου αποτελέσματος (εκτός και αν δεν την παλεύεις με τίποτα). Το χάπι θα σε βοηθήσει αλλά δεν θα σου λύσει το πρόβλημα, απλά θα το σκεπάσει για όσο το παίρνεις.

  4. #4
    Λοιπον παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας . Θα απαντησω και στους 2 . Στην πρωτη λυκειου επαθα διαταραχη πανικου . Ενα χρονο ακριβως εκανα ψυχοθεραπεια με εναν εξαιρετο ψυχοθεραπευτη-ψυχιατρο που εξακολουθω ακομα να εχω .Οι κρισεις πανικου ξεκινησαν στην πεμπτη (!!!) δημοτικου. Αιτια δεν βρεθηκε επακριβης και ουτε νομιζω θα βρεθει . Αντιδρω με εναν παθολογικο τροπο στο αγχος (οπως πχ κρισεις πανικου) απο πολυ μικρη ηλικια μονο που τοτε δεν τις εδινα αυτο το ονομα . Ξεκινησα σιπραλεξ οταν ημουν 2α λυκειου γιατι δεν την παλευα και ειχε προσθετει σε ολη την διαταραχη πανικου , αγοραφοβια και ιδεοληψια (πρωτα σχιζο,μετα θα χασω τον ελεγχο και κατι τετοια ) . Βεβαια παντοτε ειχα συνειδηση του τι μου συνεβαινε. Οι κρισεις ηταν κρισεις,οι ιδεοληψιες ηταν μαλακιες του ασυνειδητου . Δεν τρομαζα τοσο γι αυτο που περνουσα αλλα για αυτα που εχανα. 17 χρονων κοπελα , πολυ κοινωνικη και γενικοτερα χωρις κανενα τουλαχιστον επιφανειακο προβλημα μου φαινονταν πολυ αδικο να ταλαιπωριεμαι ετσι και να χανω 4ημερες λογω αγοραφοβιας κλπ . Τα τσιπραλεξ εκαναν το θαυμα τους , ημουν οπως και πριν και καλυτερα . Μετα τα διακοψαμε...για 8 μηνες ημουν παρα πολυ καλα ...ωστοσο αυτον τον φεβρουαριο λογω των πανελληνιων αρχιζα να τα παιζω . Δεν ειχα ιδεοληψια τοτε αλλα μονο κρισεις πανικου ,μπορει και 6 ανα ημερα. Οποτε και τα ξαναρχισα. Τα αποτελεσματα πηγαν τελεια,δεν φανταζομουν οτι θα καταφερνα να βγαλω σχεδον 18μισι χιλιαδες μορια και φυσικα να περασω στην σχολη που ονειρευομαι απο το γυμνασιο ( ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ) Ελα ομως που εγω ως Λια δεν μπορω να καθομαι και πολυ με τον εαυτουλη μου . Διαβαζα ενα βιβλιο για ψυχαναγκαστικες νευρωσεις και μου ξαναηλθε στο μυαλο μια παλια ιδεοληψια. Τσατιστηκα και ειπα οτι οκ η λια θελει να απολαυσει το καλοκαιρι της και οχι να απορροφηθει στην ψυχοθεραπεια . Καταρχην το γεγονος οτι υποφερω απο τετοια αγχωδη συμπτωματα συνεχεια με επηρεαζε ως προς την επιλογη σχολης . Δηλαδη ελεγα οκ τρελενομαι να ασχολουμαι με αυτα , αλλα αν εγω η ιδια ειμαι ετσι οπως ειμαι τι θα κανω ? Δεν εχω αλλο χρονο ή ενεργεια για καταστροφολογια. Σε ολη την 3η λυκειου μονο αυτο εκανα . Οποτε ξεκινησα τα ντουμουροξ πως τα λενε των 100 μγ . Ψυχοθεραπεια εντατικη θελω να ξεκινησω απο τον Σεπτεμβριο στην Θεσσαλονικη . Εμενα προσωπικα δν θα με πειραζε να επαιρνα τα χαπια για ολη μου την ζωη . Ο γιατρος λεει οτι ειναι απιθανο και οτι θα τα κοψουμε. Παρολα αυτα εγω παντα δυστυχως για πολλους πιστευα οτι απο την στιγμη που υπαρχει μια μικρη χημικη ουσια που σε κανει καλα -τουλαχιστον για μενα που η ιδεοληψια ειναι μια , ενω η διαταραχη πανικου υπερτερει- γιατι να σπαταλω τον χρονο μου υπεραναλυωντας και βλεποντας με ως μια ανιατη περιπτωση ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Ο ψυχίατρος ξέρει καλύτερα-αλλά να ξέρεις και κάτι ακόμα
    Οτιδήποτε και αν παίρνεις εχει συνέπειες στον οργανισμό σου μακροπρόθεσμα..

    Εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις για ενα διάστημα κάποια φάρμακα που θα σου δώσει ο γιατρός και μετα να προσπαθήσεις να τα σταματήσεις.
    θεωρώ ότι πέρασες μία δύσκολη φάση και απλά βγήκαν στην επιφάνεια αυτα τα προβλήματα που έχεις....

    Πήγαινε τις διακοπές σου,χαλάρωσε και μην βάζεις πολύυυυυυυυυυ υψηλά τον πήχυ
    Η ζωή είναι για να την χαιρόμαστε όχι για να σπαταλιόμαστε...
    Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι και καλές διακοπές!

  6. #6
    Καλησπερα Λια μου! Ευχομαι περαστικα συντομα! Συγχαρητηρια για την επιτυχια σου,εισαι αξια μπραβο! Προσπαθησε ρε Λια να μην αγκιστρωθης στα χαπια οσο γινεται.Κατι θα υπαρχει στην ζωη σου που σου δημιουργει ολο αυτο δεν μπορει,απλα πρεπει να το ανκαλυψεις για να απαλλαγεις απο αυτο τον βραχνα!

Similar Threads

  1. Dumyrox!!
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-09-2011, 21:33
  2. Dumyrox
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 19-04-2011, 11:27
  3. Εχει παρει κανεις dumyrox 100 ?
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 30-01-2010, 10:33
  4. Dumyrox.To χετε παρει?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 11-01-2010, 02:18
  5. dumyrox
    By gamder11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 14-08-2008, 14:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •