τη συμβουλη σας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    6

    τη συμβουλη σας!

    καλως σας βρηκα κατ'αρχην!:)
    αν σας ενοχλησει που γραφω χωρις τονους,να μου το επισημανετε.θα προσπαθησω να το αλλαξω:)

    καλημερα!
    ηθελα να σπουδασω ψυχολογια,απο μικρη ηταν το μονο που ηθελα και στου οποιου τη σκεψη χαμογελουσα!
    δεν ημουν ομως καλη μαθητρια και επειδη οι γονεις εχουν μια δικη τους επιχειρηση,ηταν σαφεις:
    "αν μονη σου καταφερεις να περασεις εκει που θες,θα σε βοηθησουμε.αν ομως οχι και πρεπει να πληρωσουμε για ενα ιδιωτικο κολεγιο,τοτε καλυτερα θα ειναι να κανεις κατι σχετικο με τη δουλεια μας!"
    ετσι κατεληξα να σπουδαζω σε ιδιωτικο κολλεγιο marketing management!
    ειμαι 24,εχουν περασει 5 χρονια και οχι μονο δεν εχω τελειωσει,αλλα εχω και δυσκολια γιατι απλουστατα στην ουσια δεν αγαπω αυτο που κανω.δεν ειναι αυτο που θελω,αυτο που ονειρευτηκα.
    σκεφτομαι πολλα τελευταια,οπως το αν θα μπορουσα να ξαναρχισω απο την αρχη και να κανω αυτο που ονειρευτηκα.
    ομως..σε ελληνικο πανεπιστημιο μπορω να μπω μονο αν ξαναδωσω-και ειλικρινα δεν νομιζω οτι μετα απο τοσα χρονια μπορω ξανα να γινω μαθητρια,ιδιωτικα κολλεγια ειναι ακριβα και οι γονεις μου δεν θα δεχθουν να πληρωσουν γι'αυτο "για να παιζω",οπως λενε.
    υπαρχουν πιο φθηνες ιδιωτικες σχολες ή κατι αλλο?
    τι επιλογες εχω?
    που και πως να ψαχτω?

    δεν θελω να ζησω μια ζωη κανοντας κατι που δεν θα με κανει να μην ξυπναω με χαμογελο το πρωι!
    συμβουλευστε με!

    (με συγχωρειτε για τυχον ορθογραφικα)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    xm...μια ιδεα ειναι να κανεισ την δουλεια των γονιων για να την γνωρισεισ κι ολασ και παραλληλα πχ να εισαι στο ανοιχτο πανεπιστημιο η να προσπαθησεισ να ξαναδωσεισ.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    6
    ηδη δουλευω στην δουλεια των γονειων μου-ξεχασα να το αναφερω,πο τοτε που τελειωσα το σχολειο παραλληλα με τις σπουδες μου!
    ειλικρινα ομως,νιωθω πια οτι δεν ειμαι ευτυχισμενη με αυτο που ζω!
    η αδερφη μου χθες με ρωτησε το εξης απλο:
    \"οταν κλεινεις τα ματια και ονειρευεσαι τον εαυτο σου μετα απο χρονια..κανεις αυτη τη δουλεια που σου δωσανε και ξυπνας χαμογελωντας το πρωι?\"
    η απαντηση ειναι οχι!
    πιστευω πως αξιζω να κυνηγησω το ονειρο πριν ξυπνησω καποια στιγμη στα 50 ,60 και νιωσω κενη.
    ειναι δυσκολο,μιας και εχω μαθει να ζω \"ασφαλης\" ακολουθωντας την περπατημενη,αλλα θελω να δοκιμασω!
    θα μου δωσεις λιγες πληροφοριες για το ανοιχτο πανεπιστημιο?δεν ειναι δυσκολο να πας?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    αν θέλεις να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου, πιστεύω πως θα πρέπει να είσαι διατεθημένη να κάνεις τις απαραίτητες θυσίες για αυτό, όπως πχ να ξαναδιαβάσεις, ή να αναλάβεις μόνη σου τα έξοδα σε κάποια ιδιωτική σχολή.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    11
    Λοιπον, θα σου μιλησω με βάση τη προσωπικη μου εμπειρια. Αρχισα να σπουδαζω στα 28 μου. Σημερα ειμαι 33 ετων και τελειωσα ψυχολογια στη Σκωτια περσι και τωρα κανω το μαστερ μου.
    Δεν ξερω αν εχεις σκεφτει το εξωτερικο αλλα ειναι καλυτερα απο πολλες αποψεις, αν δεν σε πειραζει η συνεχης βροχη και μαυριλα και τα κουλα που κανουν οι Βρετανοι. Αφενος, ειδικα στις κοινωνικες επιστημες και τη ψυχολογια, η Μεγαλη Βρετανια, δυστυχως, ειναι περιπου 100 χρονια μπροστα απο την Ελλαδα, θα κανεις πραγματα που ειναι συγχρονα και οχι μια βιβλιογραφια αρχαια. Εγω προσπαθησα να ψαχτω για μαστερ στην Ελλαδα και φρικαρα απο το επιπεδο, και σε πληροφορω δεν τους γουσταρω καθολου τους Βρετανους αλλα σε αυτα τους βγαζω το καπελο. Ηρθα, ειδα και εμαθα. Μονο και μονο η δομη του πανεπιστημιου και των μαθηματων ειναι τελειως διαφορετικη, θες δεν θες διαβαζεις καθημερινα, οχι μονο σε μια εξεταστικη.
    Αφετερου, στη Σκωτια ως Ευρωπαια φοιτητρια δεν πληρωνεις διδακτρα καθολου αλλα επιδοτεισαι. Απο εκει και περα ειναι θεμα να μπορεις να συντηρησεις τον εαυτο σου. Δουλευουν πολλοι φοιτητες και μπορεις να δουλεψεις part - time.
    Εγω σου συνιστω μια τετοια λυση αν μπορεις να την κανεις, ανεπιφυλακτα. Επισης αν συνεχισεις για διδακτορικο, σε πληρωνουν, 1600 ευρω το μηνα. Πες μου ποιος φοιτητης παιρνει στην Ελλαδα αυτα τα χρηματα? κανεις. Δουλεια αν αποφασισεις να μεινεις μετα για καποια χρονια θα βρεις σχεδον αμεσως. Συγκεκριμενα για βοηθούς έρευνας που εχω αρχισει και κοιταω γιατι ειναι το αντικειμενο του μαστερ μου δινουν απο 35.000 ευρω το χρονο εως 40.000 ευρω το χρονο.
    Τα συμπερασματα δικα σου. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.
    Καλη τυχη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •