Tα μονοπάτια του μυαλού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983

    Tα μονοπάτια του μυαλού

    Είχα καιρό να ανεβάσω ένα θέμα, επειδή έγινε συχνό φαινόμενο το τελευταίο διάστημα (και όταν λέω το τελευταίο διάστημα, εννοώ τους τελευταίους 5 μήνες) να μου συμβαίνει το εξής. Υπάρχουν κάποια πράγματα που άθελα μας συσχετίζονται με καταστάσεις που έχουμε ζήσει π.χ ένα τραγούδι, μια εικόνα, μια συγκεκριμένη φράση οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους, από κάτι πολύ απλό μέχρι και το πιο περίεργο. Τον τελευταίο καιρό ακούω έναν ιντερνετικό σταθμό την ώρα που εργάζομαι, τυχαίνει να παίζει κάποιο κομμάτι και ξαφνικά εικόνες που ανήκουν σε καταστάσεις του παρελθόντος να εμφανίζονται. Το μυαλό μου στο άκουσμα του ήχου, μου φέρνει αναμνήσεις να το πω; Το έχω παρατηρήσει και σε άλλα πράγματα όπως προανέφερα.

    Πόσο περίεργος είναι ο ανθρώπινος εγκέφαλος, πόσα πράγματα υπάρχουν εκεί μέσα που εμείς μπορεί να τα έχουμε ξεχάσει και με μια απλή εντολή να επαναφέρονται στην μνήμη. Κάτι σαν το "The Manchurian Candidate" αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό.

    Έχετε παρόμοιες εμπειρίες; Αν θέλετε μπορείτε να τις μοιραστείτε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω διαβασει την ιστορια του Βολφ Μεσσινκ , υπνωτιστου ( οτι γραφεις εχει σχεση με υπνωτισμο ) , τον οποιον φοβοντουσαν ο Χιτλερ , ο μπερια , και ο Σταλιν , με τον οποιο ειχε στοιχηματισει οτι μπορει να φτασει μεχρι το γραφειο του , παρακαμποντας την ισχυροτατη φρουρα του . Ο Μεσσινκ λοιπον , υπνωτιζε εναν προς ενα τους φρορους του Σταλιν , οτι δηθεν ανηκει στην μυστικη αστυνομια . Τελικως , οντως , προς εκπληξη του Σταλιν , εφτασε μεχρι το γραφειο του !!!!!!!! ο υπνωτισμος , ειναι πλεον αποδεκτος απο σημαντικους φορεις , κ αποδιδεται ακομη κ η δολοφονια του Κεννεντυ σε αυτον .( κ ποιος ξερει τι αλλο )

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Ασχετο?!?!!!?
    11/12/2006

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Touch_The_Sky View Post
    Ασχετο?!?!!!?
    Προφανώς θα το συγκρίνει με τον άνθρωπο της Μαντζουρίας, είναι σχεδόν η ίδια περίπτωση με αυτό που αναφέρει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    το υποσυνειδητο ειναι που σου θυμιζει πραγματα και κατατστασεις που σου παιζει αυτα τα παιχνιδια!! ισως αυτες οι καταστασεις που βιωσες να εχουν σχεση με καποιο τροπο με το τραγουδι που ακους.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    το υποσυνειδητο ειναι που σου θυμιζει πραγματα και κατατστασεις που σου παιζει αυτα τα παιχνιδια!! ισως αυτες οι καταστασεις που βιωσες να εχουν σχεση με καποιο τροπο με το τραγουδι που ακους.
    Δεν είναι μόνο τραγούδια, έβαλα σαν παράδειγμα τα τραγούδια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Δεν είναι μόνο τραγούδια, έβαλα σαν παράδειγμα τα τραγούδια.
    οτιδηποτε μπορει να ειναι!! οτι βιωνεις καταγραφεται στο υποσυνειδητο σου και αργοτερα με οποιοδηποτε ερεθισμα σου ξυπναει πραγματα απο το παρελθον και στο θυμιζει για καποιο λογο!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    οτιδηποτε μπορει να ειναι!! οτι βιωνεις καταγραφεται στο υποσυνειδητο σου και αργοτερα με οποιοδηποτε ερεθισμα σου ξυπναει πραγματα απο το παρελθον και στο θυμιζει για καποιο λογο!!
    Βλέπεις όμως ότι αυτά που δίνουν το ερέθισμα για να ξυπνάν η αναμνήσεις σχετίζονται με αυτές τις καταστάσεις κατά κάποιον τρόπο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Βλέπεις όμως ότι αυτά που δίνουν το ερέθισμα για να ξυπνάν η αναμνήσεις σχετίζονται με αυτές τις καταστάσεις κατά κάποιον τρόπο.
    ε ναι σιγουρα σχετιζονται τωρα το πως και το γιατι το ψαχνουμε αν θελουμε!!

    http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%8...BC%CE%B1%CF%82

    τωρα δεν μου ρχεται καποιο δικο μου παραδειγμα να σου πω!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #10
    Ολοι μας πρεπει να το παθαινουμε αυτο.Εγω το παθαινω περισσοτερο με την μουσικη,αλλα συχνα και με εικονες,ταινιες,ακομα και μεμονωμενες λεξεις.
    Και εχω προσεξει οτι αν ειμαι ηδη στεναχωρημενος,οι συνειρμοι μου τεινουν να καταληγουν σε ασχημα γεγονοτα,ενω οταν ειμαι χαρουμενος το αντιστροφο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Είχα καιρό να ανεβάσω ένα θέμα, επειδή έγινε συχνό φαινόμενο το τελευταίο διάστημα (και όταν λέω το τελευταίο διάστημα, εννοώ τους τελευταίους 5 μήνες) να μου συμβαίνει το εξής. Υπάρχουν κάποια πράγματα που άθελα μας συσχετίζονται με καταστάσεις που έχουμε ζήσει π.χ ένα τραγούδι, μια εικόνα, μια συγκεκριμένη φράση οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους, από κάτι πολύ απλό μέχρι και το πιο περίεργο. Τον τελευταίο καιρό ακούω έναν ιντερνετικό σταθμό την ώρα που εργάζομαι, τυχαίνει να παίζει κάποιο κομμάτι και ξαφνικά εικόνες που ανήκουν σε καταστάσεις του παρελθόντος να εμφανίζονται. Το μυαλό μου στο άκουσμα του ήχου, μου φέρνει αναμνήσεις να το πω; Το έχω παρατηρήσει και σε άλλα πράγματα όπως προανέφερα.

    Πόσο περίεργος είναι ο ανθρώπινος εγκέφαλος, πόσα πράγματα υπάρχουν εκεί μέσα που εμείς μπορεί να τα έχουμε ξεχάσει και με μια απλή εντολή να επαναφέρονται στην μνήμη. Κάτι σαν το "The Manchurian Candidate" αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό.

    Έχετε παρόμοιες εμπειρίες; Αν θέλετε μπορείτε να τις μοιραστείτε...
    Καλημέρα undetermined!

    Κι εμένα μου συμβαίνει συχνά πυκνά αυτό που λες, κυρίως με τραγούδια ή με κάποια μέρη που αυτόματα μου θυμίζουν καταστάσεις των παρελθόντος...μερικές φορές ακόμα κι η αναφορά σε κάποιο μέρος κι όχι το να βρεθώ εκεί μπορεί να μου το προκαλέσει αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    μου έχει τύχει με...... μυρωδιά. το άρωμα από ένα συγκεκριμένο λουλούδι μου φέρνει στη θύμηση όταν ήμουν παιδί και πηγαίναμε σε ένα μέρος για διακοπές......
    κάποιες άλλες φορές, ένα άρωμα μου θυμίζει κάποιον άνθρωπο που έχουμε μοιραστεί στιγμές.
    έχω μια ευαισθησία στην όσφρηση και ίσως γιαυτό και οι μυρωδιές παίζουν σημαντικό ρόλο στη ζωή μου. μπορεί να ακούγεται κουτό αλλά δεν ξέρω γιατί η όσφρηση συνδέεται με αναμνήσεις.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by ΓΑΤΑ View Post
    μου έχει τύχει με...... μυρωδιά. το άρωμα από ένα συγκεκριμένο λουλούδι μου φέρνει στη θύμηση όταν ήμουν παιδί και πηγαίναμε σε ένα μέρος για διακοπές......
    κάποιες άλλες φορές, ένα άρωμα μου θυμίζει κάποιον άνθρωπο που έχουμε μοιραστεί στιγμές.
    έχω μια ευαισθησία στην όσφρηση και ίσως γιαυτό και οι μυρωδιές παίζουν σημαντικό ρόλο στη ζωή μου. μπορεί να ακούγεται κουτό αλλά δεν ξέρω γιατί η όσφρηση συνδέεται με αναμνήσεις.
    Καθολου κουτο γιατι πραγματικα αυτο ετοιμαζομουν να γραψω..Ενα αρωμα,μια μυρωδια στην ατμοσφαιρα ή απο καποιο λουλουδι μου φερνει αναμνησεις..Θυμαμαι μια μαθηματικο που ειχα στο Γυμνασιο η οποια ηταν "Παναγια βοηθα και Χριστε" αυτη λοιπον εβαζε στα χερια της μια κρεμα χεριων και οταν εσκυβε για να δει το τετραδιο μου μυριζα την κρεμα αυτη..Ε μετα απο 15 χρονια καπου πηρε η οσφρηση μου αυτη την μυρωδια και σφιχτηκε το στομαχι μου! :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Kαι εμενα μου τυχαινει με μυρωδιες .
    Ισως εχει να κανει με τον τροπο του εγκεφαλου να ανασυρει αναμνησεις .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα η απλα παιχνιδια του μυαλου
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 11-02-2012, 10:54
  2. Στα μονοπάτια του μυαλού μου
    By fevgatos67 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-02-2010, 21:40
  3. ... μαύρα φεγγάρια του μυαλού, έργο χιλιοπαιγμένο...
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-11-2009, 21:05
  4. Η αιώνια σκιά ενος κουρασμένου μυαλού.
    By Holden in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 20-02-2008, 05:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •