Εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58
  1. #1

    Εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;

    Παιδιά καλησπέρα. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Το τελευταίο διάστημα όλα πάνε κατά διαόλου. Μπορώ να πω πως είμαι στη χειρότερη φάση της ζωής μου. Ο σύντροφός μου με χώρισε και με παράτησε μέσα σε μια νύχτα. Μάζεψε τα πράγματα του και εξαφανίστηκε ύστερα από μια σχέση τρεισήμισι χρόνων γιατί πολύ απλά είμαι "άρρωστη" και φοβάται μην τον σκοτώσω. Υποφέρω μέρα νύχτα καθώς τον αγαπάω ακόμα.
    Έχω χάσει κάθε όρεξη για ζωή, δεν κοιμάμαι, δε τρώω, ευτυχώς αδυνάτισα, είμαι σα ζόμπι. Παίρνω τρία geodon, ένα escitalopram, δυο akineton, τρια topamac, ένα seroquel και όμως ακόμα και έτσι βλέπω μορφές μέσα στο σπίτι μου. Έχω τάσεις αυτοκτονίας που είναι πολύ έντονες το τελευταίο καιρό. Παλεύω όλη τη μέρα για να μην τις κάνω πραγματικότητα. Μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως θα ήταν καλύτερο για μένα να κλειστώ για λίγες μέρες στο ψυχιατρείο της περιοχής μου. Ομολογώ πως αυτο που μου είπε με τάραξε καθώς δεν έχω μπει ποτέ σε ψυχιατρείο. Πως θα είναι; πως θα μου φέρονται; επιτρέπονται τα κινητά; ηλίθιες ερωτήσεις ξέρω, αλλά δε ξέρω τι να σκεφτώ. τι είναι καλύτερο; ποια είναι η γνώμη σας;
    φοβάμαι γιατί είναι κάτι τελείως άγνωστο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    γτ δεν πας σε εναν ψυχολογο?
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    α μια χαρα ειναι στο ψυχιατρειο να πας να πας εχει και τζαμπα φαι... κινητο μαλλον θα σε αφησουν να εχεις μιας και πας και με την θεληση σου

  4. #4
    ΔΕςΝ ΑΦΗΝΟΥΝ

  5. #5
    Με το φαγητό θα έχω θέμα μιας και είμαι χορτοφαγος.. έχετε μπει σε ψυχιατρείο με τη θέληση σας;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Γιατι κοπελα να μου να μπεις σε ψυχιατρειο με τη θεληση σου ? Εχω τελειωσει νοσηλευτικη και εχω περασει απο την πρακτικη επισκεψη στην ψυχιατρικη κλινικη. Τα πραγματα δεν ειναι καθολου ευχαριστα εκει μεσα, τα "περιστατικα" που θα δεις εκει μεσα θα σε κανουν να νιωσεις τρομερα νορμαλ. Ατομα με πολυ χαμηλο νοητικο επιπεδο, ακομα και επικινδυνα. Ειδικος θαλαμος κρατησης με μαξιλαρια στους τοιχους για ακραιες περιπτωσεις με ζουρλομανδυα.
    Εχω περασει κατι παρομοιο, αλλα το ελυσα με Xanax σε οξειες φασεις. Καλυτερα να επισκεπτεσαι ενα ιατρο να του λες τα προβληματα σου. Θα μπεις μετρια και θα βγεις με χειροτερα ψυχολογικα απο εκει μεσα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ειχα μπει καποτε με θεληση δικη μου κ μητερας μου επειδη νομιζαν οτι θα αυτοκτονησω απο την πολλη καταθλιψη...ενα σου λεω..λευκο δωματιο χωρις τιποτα.ουτε σεντονια δεν ειχαν για να μην πνιγω..ειδα ασχημα πραματα .εκατσα μια μερα κ υπεγραψα και εφυγα την ιδια μερα που μπηκα. κ ορκιστηκα οτι δεν θα κανω κακο στον εαυτο μου.απο κεινη την μερα ταρακουνηθηκα κ εμεινα σπιτακι μου με τον ψυχοθεραπευτη μου βρισκομουν 2 φορες την εβδομαδα κ ναι ξεπερασα την καταθλιψη επιτυχως!!κανε ο.τι θελεις.δεν ξερω απο τι υποφερεις.αν εχεις ψυχωσεις ειναι δυσκολο να εισαι μονη σου...εγω ειχα μονο αγχος κ καταθλιψη βαρυα βεβαια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by vicky_k View Post
    Μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε πως θα ήταν καλύτερο για μένα να κλειστώ για λίγες μέρες στο ψυχιατρείο της περιοχής μου. Ομολογώ πως αυτο που μου είπε με τάραξε καθώς δεν έχω μπει ποτέ σε ψυχιατρείο. Πως θα είναι; πως θα μου φέρονται; επιτρέπονται τα κινητά; ηλίθιες ερωτήσεις ξέρω, αλλά δε ξέρω τι να σκεφτώ. τι είναι καλύτερο; ποια είναι η γνώμη σας;
    φοβάμαι γιατί είναι κάτι τελείως άγνωστο.
    το αν επιτρέπονται τα κινητα ειναι το λιγότερο , αλλά και το ενδεικτικότερο μιας τετοιας επιλογής . Γιατι να μπεις σε μια τετοια διαδικασία να κλειστεις σε ενα χωρο που ισως δεν επιτρεπονται καν τα κινητα !!!!!!!!!!!!!!!!!! αν ειναι δυνατόν !! τι εχει να σου προσφερει ενα τετοιο μερος , αποκλεισμο χρειαζεσαι εσυ συν τις αλλοις ?????? λίγη συμπονοια και φροντιδα μάλλον , βρες κανα παλιο φίλο , καλοκαιρακι ειναι , κανε λιγες διακοπές χωρίς ανεσεις απαραιτητα , αλλα να πας να αυτο εκλειστεις ???????????

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Αν ο γιατρός σου λέει πως είναι καλύτερο για σένα, το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι να τον εμπιστευτείς. Κάποιος που δε σε ξέρει δε μπορεί να κρίνει σωστά. Οι συνθήκες εξαρτώνται από το ψυχιατρείο που θα μπεις, οπότε ψάξε πιο συγκεκριμένα πως είναι εκεί. Να είσαι γρήγορα καλύτερα εύχομαι! Καλή δύναμη!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ποια εμπιστοσύνη μωρε ? αμα τα πραγματα ζορίσουνε λίγο σε πασάρουνε σε κανα ψυχιατρειο για ναναι και σίγουροι (καλυμμένοι δηλαδη), ειδικα αμα ειναι και καλοκαίρι , μην τους χαλασεις και τις διακοπές ...
    οσο για τις συνθηκες (για δημοσιο μιλάμε),,, τα ρανζα ειναι συνθηκες για να το συζηταμε ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Ξέρεις εσύ αν η κοπέλα είναι στο τσακ να αυτοκτονήσει; Είναι χάλια τα ψυχιατρεία το ξέρω, και μακάρι να υπάρχει καλύτερος τρόπος στήριξης, αλλά αν δεν έχει κανένα δικό της να τη στηρίξει/χρήματα για να πάει σε ιδιωτικό;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Συμφωνω με streidi..

  13. #13
    Quote Originally Posted by path View Post
    το αν επιτρέπονται τα κινητα ειναι το λιγότερο , αλλά και το ενδεικτικότερο μιας τετοιας επιλογής . Γιατι να μπεις σε μια τετοια διαδικασία να κλειστεις σε ενα χωρο που ισως δεν επιτρεπονται καν τα κινητα !!!!!!!!!!!!!!!!!! αν ειναι δυνατόν !! τι εχει να σου προσφερει ενα τετοιο μερος , αποκλεισμο χρειαζεσαι εσυ συν τις αλλοις ?????? λίγη συμπονοια και φροντιδα μάλλον , βρες κανα παλιο φίλο , καλοκαιρακι ειναι , κανε λιγες διακοπές χωρίς ανεσεις απαραιτητα , αλλα να πας να αυτο εκλειστεις ???????????
    ιατρικες συμβουλες Path:kalokairaki einai bres kana filo...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Οχι να μην μπεις σε ψυχιατρείο,σύνελθε λίγο παρακαλούμε,να είσαι σε επαφή με τον ιατρό σου και αμα σε καμια 10αρια ημέρες δεν συνέλθεις τότε ξαναγράψε.
    Ποιά είναι η διάγνωσή σου;

  15. #15
    παντως παιδια τουλαχιστον συγκριτικα ο εκουσιος εγκλησμος ειναι πολυ καλυτερος απο τον ακουσιο.εννοω οτι μην επειδη δεν κλειστεις για λιγο με καλους ορους(σχετικα) σε βαλουν μεσα αυριο μεθαυριο με σκληροτατους ορους αναγκαστικα.δεν λεω αμαν κ σονυ και καλα να κλειστεις(αυτο μονο εσυ θα το αποφασισεις) αλλα ισως ξερω κ εγω ο γιατρος θελει να δοκιμασει 1-2 φαρμακα νεα για σενα κ δευτερης γενιας που δεν εχει την δυνατοτητα να στα αλλαξει κ να δοκιμασει εξω απο τα πλαισια του ψυχιατρειου.ΥΓ κινητο δεν αφηνουν για να μην κρεμαστει κανεις απο το καλωδιο(οπως κ πειρουνια μαχαιρια ανοιχτα παραθυρα κτλ)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχιατρειο Λερου
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 20-09-2011, 16:16
  2. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 21:34
  3. ψυχιατρειο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 04-02-2008, 18:46
  4. εμπηρεια σε ψυχιατρειο...
    By Adzik in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 20
    Last Post: 30-03-2007, 08:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •