σας εχει τύχει κάτι παρόμοιο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1

    σας εχει τύχει κάτι παρόμοιο?

    Είμαι ένας πατέρας και έχω μία κόρη 3 και μισό χρονών. Εδώ και περίπου 15 μέρες παρουσιάζει την εξής συμπεριφορά : Νομίζει ότι έχει κάτι στα χέρια της (σκουπιδάκια) και είτε τα δίνει σε εμάς είτε τα πετάει κάτω, ή νομίζει ότι βλέπει σκουπιδάκια κάτω και τα μαζέυει και τα ξαναπετάει κάτω ή τα δίνει σε εμάς. Στην αρχή δείξαμε ʽαδιαφορίαʼ μήπως και σταματήσει μόνη της να το επαναλαμβάνει. Να πώ την αλήθεια νομίζαμε ότι το κάνει επιτηδες για να τραβήξει την προσοχή μας κάνοντας της παρατήρηση. Γι αυτό και γρήγορα σταματήσαμε τις παρατηρήσεις. Μετά από αυτό το επαναλάμβανε κοιτόντας μας και χαμογελούσε μετά από αμηχανία μάλλον. Δεν θα δίναμε άλλο σημασία όταν έγινε το εξής. Καθώς έπαιζε ,χτύπησε στην μύτη της (πόνεσε πραγματικα) και ενώ έκλαιγε ,και ήταν στην αγκαλιά μου ,επαναλάμβανε την ίδια κίνηση. Και ένα ακόμα περιστατικό ήταν όταν έπαιζε ένα παιχνίδι με την μητέρα της (επιτραπεζιο) ,καποια στιγμή την έπιασε νευρικότητα και το επανέλαβε για λίγο. Εκείνη την στιγμή δεν υπήρξε καμία πίεση από την μητέρα της ίσα ίσα υπήρχε επιβράβευση ,στοργή ,καλά λόγια κλπ. Τί μπορεί να είναι?? Πραγματικά άρχισε να μας ανησυχεί. Να σας πω και κάποιες αλλαγές που έχουν γίνει. Εδώ και 2 περίπου μήνες άρχισε να πηγαίνει παιδικό (πρώτη φορά) αλλά πάει πάντα ευχάριστα και δεν έχει κλάψει ούτε μία φορά όταν την αφήνουμε. Από τα 2 και μισό χρονών περίπου χρησιμοποιεί ηλ. Υπολογιστή αρχικά με την βοήθεια μας ,αλλά πια και μόνη της. Βλέπει κυρίως παιδικά (ευχάριστα και όχι βίαια) ,αλλά και παίζει διάφορα παιχνίδια ,κάτι σαν κουίζ για παιδιά. Την έχω παρατηρήσει είτε να μην το κάνει είτε να το κάνει πολύ λίγο όταν είναι στον υπολογιστή. Γενικά επιδιώκει όσο περισσότερο μπορεί να είναι είτε στον υπολογιστή είτε να παίζει κάποιο ηλεκτρονικό παιχνίδι στο PSP είτε να βλέπει εμας να παίζουμε κάποιο παιχνίδι στο κινητό. Μας αναγκάζει πολλές φορές να παίξουμε για να βλέπει. Περισσότερο της αρέσει να μας εξηγεί τα παιχνίδια ,και το τι πρέπει να κάνει για να παίρνει επιβράβευση. Το τελευταίο διάστημα μάλλον έχει βαρεθεί τα παιχνίδια που έχουμε στο PC για αυτήν και δεν κάθετε τόσο εκεί. Με τα παιχνίδια παθιάζεται ,πολλές φορές φωνάζει πολύ έντονα όταν δεν μπορεί να πετύχει κάτι η πάει να πέσει κάτι στο παιχνίδι. Ακόμη το τελευταίο διάστημα της έχουμε ελλατώσει αρκετά τον χρόνο που παίζει είτε PC είτε ηλεκτρονικά. Επίσης η γυναίκα μου είναι έγγυος και γνωρίζει ότι υπάρχει ένα ʽνινιʼ στην κοιλιά της που πλησιάζει να βγεί. Το οποίο μάλιστα πιστεύω ότι το βλέπει ανταγωνιστικά και κρατάει στάση αναμονής. Ακόμη έχω παρατηρήσει (αυτό το κάνει σχεδόν από πάντα) ότι δεν αφήνει ποτέ κάτι δικό της σε άλλο σπίτι. Ούτε ακόμα και στης γιαγιάς της όπου ξέρει ότι θα ξαναπάει μετά από λίγες ώρες (μένουμε δίπλα , και την κρατάει όταν δεν μπορούμε εμείς). Και αν ξεχάσει τελικά κάτι κλαίει όταν το θυμηθεί και το θέλει. Είμαστε και οι δύο εργαζόμενοι αλλά επειδή έχουμε διαφορετικά ωράρια είμαστε σχεδόν συνέχεια μαζί της. Μόνο πέρσι έμενε από το μεσημέρι μέχρι το απόγευμα με την γιαγιά της ,αλλά δεν διαμαρτυρόταν ,αλλά και ούτε διαμαρτύρετε άν της πούμε ότι πάμε στην δουλειά. Παίζει αρκετά έως πολύ και έξω ,και σε παιδότοπους (Παρασκευή και Κυριακή) ,πάει κάθε μέρα βολτούλες με την γιαγιά της. Και όταν είμαστε στο σπίτι επίσης παίζει συνέχεια ,αλλά τώρα τελευταία κυρίως μόνη της ,και λιγότερα με εμάς (αυτή θέλει ,αλλά εμείς δν μπορούμε όπως πριν).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160


    Δεν είμαι ειδικός ούτε καν γονιός.
    Χάρηκα πολύ διαβάζοντας αυτά που γράφεις, καθώς περιγράφεις τόσο γλαφυρά όλες αυτές τις τόσο όμορφες παιδικές συμπεριφορές. Ωστόσο έμεινα με την εντύπωση ότι κάτι σε ανησυχεί στον τρόπο που βλέπεις το παιδί σου να φέρεται. Κι εδώ είναι η δική μου απορία: τι μπορεί να σε ανησυχεί;; Εμένα τουλάχιστον δε μου φάνηκε τίποτα ανησυχητικό σʼ όλα όσα διάβασα. Μόνο χαριτωμένα παιδικά πραγματάκια αντιλήφθηκα. Και ομολογώ ότι τα χάρηκα πολύ. Μήπως τζάμπα χαλιέσαι;
    Αν παρόλα αυτά εξακολουθείς να ανησυχείς, πήγαινε σε κάποιον ειδικό για σίγουρα, να ξενοιάσεις.


  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Φιλε,είμαι κι εγω πατέρας ενός αγοριού 5 ετών και εχω παρατηρήσει καποια χαρακτηριστικά στην συμπεριφορά του παιδού μου πα΄ρομοια με αυτά που αναφέρεις πιο πάνω.Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό, ίσως μια αντίδραση για το αδελφακι που έρχεται, ίσως η παιδιάστικη φαντασία.Αν όμως αυτό σε ανησυχεί τότε να δεις κάποιο παιδοψυχολόγο να του αναφέρεις την συμπεριφορά του παιδιού και αυτός θα κρίνει αν πρέπει να το δει ή όχι.Εγώ πήγα σε παιδοψυχολόγο ο οποίος με καθησύχασε και πράγματι με την πάροδο του χρόνου τα πράγματα έγιναν καλύτερα.Μην ανησυχείς λοιπόν και όλα θα πανε καλά.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •