Η αγάπη για έναν είναι βαρβαρότητα : γιατί εφαρμόζεται σε βάρος όλων των άλλων.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 273
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    Η αγάπη για έναν είναι βαρβαρότητα : γιατί εφαρμόζεται σε βάρος όλων των άλλων.


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Παίρνοντας αφορμή από το θέμα της Κάλλιας που αφορά στη ζήλεια, μου ήρθε στο μυαλό η φράση αυτή του Νίτσε η οποία με βρίσκει απολύτως σύμφωνη. Πως θα τη σχολιάζατε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160


    Νόμος που να επιβάλλει τέτοιο πράγμα απʼ όσο ξέρω δεν υπάρχει.
    Κι αν υπήρχε, πάλι ελάχιστοι θα τον εφάρμοζαν. Η αγάπη είναι εντολή του Θεού. Και όπως και όλες οι θεόσταλτες εντολές, έτσι και η αγάπη αφήνεται στην προαίρεση του καθενός. Εδώ το «αγαπάτε αλλήλους» δεν εφαρμόζεται, που δε θέλει και πολλά πολλά…


  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by olorou


    Νόμος που να επιβάλλει τέτοιο πράγμα απʼ όσο ξέρω δεν υπάρχει.
    Κι αν υπήρχε, πάλι ελάχιστοι θα τον εφάρμοζαν. Η αγάπη είναι εντολή του Θεού. Και όπως και όλες οι θεόσταλτες εντολές, έτσι και η αγάπη αφήνεται στην προαίρεση του καθενός. Εδώ το «αγαπάτε αλλήλους» δεν εφαρμόζεται, που δε θέλει και πολλά πολλά…


    Δεν πιστεύω σε καμμιά θεόπνευστη εντολή περί αγάπης και εδώ ο φιλόσοφος υπαινίσσεται τη μη προσκόλληση σε κάποιο συγκεκριμμένο πρόσωπο με την έννοια οτι χάνουμε έτσι όλα τα υπόλοιπα. Σκέφτομαι οτι ο έρωτας λοιπόν και η συναισθηματική εξάρτηση αποδυναμώνουν τον νου και καταλαβαίνω οτι ο αντίλογός σου είναι οτι αποζητάς τη μέθη αυτού του πράγματος όσο κόστος κι αν έχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    καθε αγαπη ειναι διαφορετικη, υπαρχει τροποσ να μην ειναι η αγαπη \"βαρβαροτητα\"....με το να αγαπαμε ολουσ με διαφορετικο τροπο... οπωσ δηλαδη συμβαινει....στην ζωη..

    γιατι εξαρταται και παλι απο πια οπτικη γωνια θα το δουμε...οπωσ και επισεισ εξαρταται απο το τι ονομαζει και θεωρει κανεισ με το \"αγαπω\"|....

    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=1061#pid22489
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω θα ελεγα και τι εγινε εαν εφαρμοζετε εις βαρος ολων των αλλων?
    Δεν ειμαστε ενα σμηνος απο μελισσες ή μυρμηγγια...ειμαστε ατομα.
    Δεν λεω βεβαια ναι στα ακρα λεγοντας αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160


    Δε θα αποτολμήσω να δώσω ορισμό της αγάπης. Θα ʽθελα μόνο να επισημάνω ότι κατά τη δική μου άποψη η φύση της είναι πάντα ίδια, ο τρόπος όμως που εκδηλώνεται (πρέπει να) είναι διαφορετικός ανάλογα με το πρόσωπο, για το οποίο νιώθει κανείς αυτό το συναίσθημα. Αλλά νομίζω ότι επιβάλλεται να τη διαφοροποιήσω από τον έρωτα, εξαιτίας της σύγχυσης που βλέπω να γίνεται συχνά ανάμεσα στα δυο. Ούτε τον έρωτα θα επιχειρήσω να ορίσω. Εξάλλου καθένας έχει μιαν εικόνα γιʼ αυτόν, πάντα βασισμένη στις προσωπικές του παραστάσεις. Μόνο να πω ότι, αν μου επιτρεπόταν να αποδώσω μέγεθος και σημασία σε τέτοια πράγματα, θα απέδιδα μεγαλύτερο μέγεθος και σημασία στην αγάπη. Δεν είναι στις προθέσεις μου να υποτιμήσω τον έρωτα σε σχέση με την αγάπη, απλά να τα διαφοροποιήσω θέλω. Γιατί δεν παύω να πιστεύω στον έρωτα και

    τη μέθη αυτού του πράγματος όσο κόστος κι αν έχει.


  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν πιστεύω σε καμμιά θεόπνευστη εντολή περί αγάπης και εδώ ο φιλόσοφος υπαινίσσεται τη μη προσκόλληση σε κάποιο συγκεκριμμένο πρόσωπο με την έννοια οτι χάνουμε έτσι όλα τα υπόλοιπα. Σκέφτομαι οτι ο έρωτας λοιπόν και η συναισθηματική εξάρτηση αποδυναμώνουν τον νου και καταλαβαίνω οτι ο αντίλογός σου είναι οτι αποζητάς τη μέθη αυτού του πράγματος όσο κόστος κι αν έχει.
    Αυτο δεν το διαβασα συμφωνω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Των αλλων \"πραγματων\" και οχι των αλλων ατομων εννοει ο ποιητης παρανοησα...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    kipako moy kale ..kala moy ise?moy lipses bre...:)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μια χαρα Adzik εδω βολοδερνω με μικρα διαλλειματα που και που...εσυ εισαι που χαθηκες...ελπιζω να εισαι καλα:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η μηπως δεν παρανοησα ενας - των αλλων...νομιζω οτι χρειαζεται διευκρινηση...συμφωνω με τη Liberchild αν εννοει οτι χανουμε \"διαφορα\" αλλα διαφωνω εαν οι \"αλλοι\" ειναι οντως οι \"αλλοι\"....να γιατι δεν διαβαζω Νιτσε ετσι κι αλλιως δεν τον καταλαβαινω:p
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160


    Αν θα ʽπρεπε να ερμηνεύσω τη φράση



    «Η αγάπη για έναν είναι βαρβαρότητα : γιατί εφαρμόζεται σε βάρος όλων των άλλων.»


    , θα έλεγα ότι αποδίδει ακριβώς το χριστιανικό πνεύμα. Η αγάπη πρέπει να ʽναι αδιάκριτη και αμέριστη. Γίνεται αυτό. Δεν είναι ουτοπία. Εξάλλου το να κάνει κανείς διακρίσεις - όπως όλοι λίγο πολύ - είναι άδικο, γιατί όλοι την αξίζουν και τη δικαιούνται. Αλλά γιατί να μας απασχολεί κάτι τόσο ιδανικό; Εδώ ζήτημα είναι αν κανείς αξιωθεί να αγαπήσει έστω και μισόν άνθρωπο στη ζωή του όλη...


  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    μια χαρα μολισ γυρισα απο 2ρη συνεντευξη στο Sofitel..καλα πηγε...

    εσυ τι δουλεια κανεισ? αν επιτρεπεται?..και να σε πω καλο μου.... κανενα επιδομα η πολιτεια δινει σε ατομα με διαγνωσμενη σχιζοφρενια?....αλλα θα μου πεισ τετοιοι αχρηστοι που ειναι...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμμμ ναι Olorou αλλωστε ειναι γνωστο οτι ο Νιτσε θαυμαζε τον Χριστο....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 19 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •