Έχει ξεπεράσει κανείς τις κρίσεις και τα ψυχοσωματικά χωρίς φαρμακευτική αγωγή???? - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 252
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Πως εισαι;;;; Ολα οκ με τη δυσπνοια;;; Εμενα με επιασε πολυ εντονα σημερα κ φοβηθηκα! Ακομα φοβαμαι δηλ!!! Δν μου αρεσει να ζω συνεχως με φοβο!!!
    Τι εκανες εσυ;;;;
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Πάλευα από τα 18 χωρίς χάπια. Με ότι άλλο έβρισκα. Βιβλία θετικής σκέψης, EFT, διαλογισμό, προσευχές (μη γελάτε ο απελπισμένος...), τάματα, έκθεση (το να εκτίθεσαι συνεχώς στον φόβο σου, μαγνήσια, rhodiola, ιχθυέλαια και ότι έβρισκα μπροστά μου.
    Πήγα σε ψυχολόγο που ενώ είχαμε πάνω από 90% επιτυχία στην κοινωνική φοβία οι κρίσεις πανικού δεν έφυγαν ποτέ και η ίδια με παρέπεμψε σε ψυχίατρο.

    Φοβάμαι μεν τις παρενέργειες που μπορεί να έχω μακροπρόθεσμα γιατί τώρα δεν έχω κάτι πέρα από εκνευρισμό που και που και εφιάλτες αλλά αν είσαι 6 χρόνια με κρίσεις πανικού και έχεις δοκιμάσει τα πάντα λες δε γαμ... ας πάρω ένα χάπι και καλό...

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ναι! Γνωστική θεραπεία λέγεται

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    Πως εισαι;;;; Ολα οκ με τη δυσπνοια;;; Εμενα με επιασε πολυ εντονα σημερα κ φοβηθηκα! Ακομα φοβαμαι δηλ!!! Δν μου αρεσει να ζω συνεχως με φοβο!!!
    Τι εκανες εσυ;;;;
    τι να κανω σκατα ειμαι......λες και εχω γινει ευαισθητος στα παντα....μου γραψανε ενα σπρει κορτιζονης και εκανα μια σημερα εισπνοη και με επιασε μουδιασμα ταση λιποθυμιας.....τι γινετε ρε παιδια δλδ ουτε φαρμακα θα μπορουμε τωρα να παρουμε?

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by Giorgos27 View Post
    τι να κανω σκατα ειμαι......λες και εχω γινει ευαισθητος στα παντα....μου γραψανε ενα σπρει κορτιζονης και εκανα μια σημερα εισπνοη και με επιασε μουδιασμα ταση λιποθυμιας.....τι γινετε ρε παιδια δλδ ουτε φαρμακα θα μπορουμε τωρα να παρουμε?
    κ γω τα ιδια ρε γιωργο!!! λες να σε διαβασα κ να εκανα αυθυποβολη???
    πηρα το φαρμακο κ παρα λιγο να κανω πανικο !!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    πηγα χθες αλλεργιολογο, σημερα πνευμονολογο! διαφορετικες θεραπειες μου δωσανε! τι κανουμε τωρα????
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    πηγα χθες αλλεργιολογο, σημερα πνευμονολογο! διαφορετικες θεραπειες μου δωσανε! τι κανουμε τωρα????
    Για πες τι σου ειπαν κ εγω πνευμονολογπ πηγα....αχ ρε γμτο κ εγω τωρα που γραφω εκανα μια εισπνοη αερολιν κ με επιασρ δυσπνοια εγω το περνω υποτειθετε να μην εχω δυσπνοια κ μ φερνει δυσπνοια πες μ νεα σου περιμενω!

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Δν κανω τιποτα απολυτως!!! Αν με πιασει δυσπνοια θα παρω κ γω αερολιν! Οτι ειπε ο πνευμονολογος δηλ! Με επιασε ασχημο κολλημα κ δν μου αρεσε καθολου! Ευτυχως με πηρε τηλ ο παθολογος μου να δει πως ειμαι κ εβαλε σε ταξη το μυαλο μου!!! Τωρα εσυ αν κανεις εισπνοη κ παραμενει η δυσπνοια τι να πω;;;; Μηπως ειναι
    καθαρα ψυχοσωματικη;;;; Ρωτα το γιατρο σου!!!


    Κουραστηκα πολυ! Οχι οτι εχω ηρεμησει τελειως!!! Αυτος ο βηχας με εκνευριζει αφορητα κ ειναι κατι
    καινουριο ... Με το που σταματαω τη θεραπεια ξανααρχιζει!!! Ποσο δηλ;;; Ελεος!!! Ας κανει οτι θελει! Αμα πια!!! Αν δν σταματησει κ δω να χειροτερευει θα δω τι θα κανω! Το θεμα ειναι οτι η νεα θεραπεια μου προκαλεσε ταραχη κ ταχυκαρδια κ φοβαμαι να τη παρω!!!
    Εσυ;;;
    Παρε το γιατρο να του το πεις!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    Δν κανω τιποτα απολυτως!!! Αν με πιασει δυσπνοια θα παρω κ γω αερολιν! Οτι ειπε ο πνευμονολογος δηλ! Με επιασε ασχημο κολλημα κ δν μου αρεσε καθολου! Ευτυχως με πηρε τηλ ο παθολογος μου να δει πως ειμαι κ εβαλε σε ταξη το μυαλο μου!!! Τωρα εσυ αν κανεις εισπνοη κ παραμενει η δυσπνοια τι να πω;;;; Μηπως ειναι
    καθαρα ψυχοσωματικη;;;; Ρωτα το γιατρο σου!!!


    Κουραστηκα πολυ! Οχι οτι εχω ηρεμησει τελειως!!! Αυτος ο βηχας με εκνευριζει αφορητα κ ειναι κατι
    καινουριο ... Με το που σταματαω τη θεραπεια ξανααρχιζει!!! Ποσο δηλ;;; Ελεος!!! Ας κανει οτι θελει! Αμα πια!!! Αν δν σταματησει κ δω να χειροτερευει θα δω τι θα κανω! Το θεμα ειναι οτι η νεα θεραπεια μου προκαλεσε ταραχη κ ταχυκαρδια κ φοβαμαι να τη παρω!!!
    Εσυ;;;
    Παρε το γιατρο να του το πεις!!!
    εμενα μου ειπαν οτι αυτη η δυσπνοια ισως να ειναι και απο αλεργικο ασθμα επειδη εχω και αλλεργικη ρινιτιδα!αλλα μου εδωσαν εισπνοεομενη κορτιζονη και αερολιν....οταν ρουφαω το αερολιν γινετε το ελα να δεις δυσπνοια ταχυπαλμια για 6 ωρες ουτε τα αταραξ δν με πιανουν που οταν πινω αταραξ κ εχω κριση με καλμαρει....αλλα πρεπει να φταιει οτι ειναι διεγερτικο το αερολιν γι αυτο....τωρα να ειναι αλλεργικο ασθμα τι να πω....δυσκολα θα το ξεχωρισω μου φαινεται....

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Ακριβως μα ακριβως τα ιδια κ γω μονο που εκανα 3 φορες θεραπεια αλλα τιποτα!!!!! Τι θα γινει ετσι θα μεινουμε;;; Τι θα κανουμε;;; Τα βρογχοδιασταλτικα τυπου αερολιν κ μενα με στελνουν αδιαβαστη!!! Πολυ ταραχη!!!!! Ταχυπαλμια κ τρεμουλο!!! κ πλεον φοβαμαι να τα παρω!!! δν ξερω αν προτιμω τη δυσπνοια η τη ταραχη!
    Χα χα χα!!! Εδω γελαμε!!! Τι κανουμε τωρα;;;; Νιωθεις χουρχουρητο εσυ;;;;
    Last edited by hapydays; 09-08-2014 at 16:16.
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    Ακριβως μα ακριβως τα ιδια κ γω μονο που εκανα 3 φορες θεραπεια αλλα τιποτα!!!!! Τι θα γινει ετσι θα μεινουμε;;; Τι θα κανουμε;;; Τα βρογχοδιασταλτικα τυπου αερολιν κ μενα με στελνουν αδιαβαστη!!! Πολυ ταραχη!!!!! Ταχυπαλμια κ τρεμουλο!!! κ πλεον φοβαμαι να τα παρω!!! δν ξερω αν προτιμω τη δυσπνοια η τη ταραχη!
    Χα χα χα!!! Εδω γελαμε!!! Τι κανουμε τωρα;;;; Νιωθεις χουρχουρητο εσυ;;;;
    1.εγω νιωθω ενα βαρος στο στηθος....η σπιρομετρηση σου πως ηταν?εδειξε κατι?δηλαδη πως βγαλανε το συμπερασμα οτι εχεις αλεργικο ασθμα?

    2.αν οντως ηταν αλλεργικο ασθμα αφου εκανες 3 θεραπειες δεν θα επρεπε να περασει?τι δωση αερολιν πηρες?εγω φαντασου πηρα μεχρι κ 4 μια φορα και η δυσπνοια δυσπνοια.....αρα μηπως δν ειναι αλεργικο ασθμα?

  13. #103
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ρε παιδια να σας ρωτησω κατι?Επειδη και εγω ειμαι πρωην πανικοπληγμενη (λεξη δικη μου-μην την ψαξετε) εχετε συριγμο κατα την αναπνοη?Ειμαι και ασθματικη επισης..Απλα λιγο να σας ξεμπλοκαρω θελω..Αν και εσεις θελετε!Οχι οτι ειμαι ξερολας..Αλλα ως πρωην πανικοπληγμενη και ασθματικη παντα ξεχωριζα την "δυσπνοια" απο την δυσπνοια!
    Εν τω μεταξυ χειροτερο εισπνεομενο απο το αερολιν δεν υπαρχει!Το επαιρνα για χρονια και ετρεμα σαν 80χρονη με αρθριτιδα!Για την ταχυκαρδια δεν το συζητω..Χαρντ ροοοοκ αληλλουιαααα επαιζε η καρδια μου!

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ρε παιδια να σας ρωτησω κατι?Επειδη και εγω ειμαι πρωην πανικοπληγμενη (λεξη δικη μου-μην την ψαξετε) εχετε συριγμο κατα την αναπνοη?Ειμαι και ασθματικη επισης..Απλα λιγο να σας ξεμπλοκαρω θελω..Αν και εσεις θελετε!Οχι οτι ειμαι ξερολας..Αλλα ως πρωην πανικοπληγμενη και ασθματικη παντα ξεχωριζα την "δυσπνοια" απο την δυσπνοια!
    Εν τω μεταξυ χειροτερο εισπνεομενο απο το αερολιν δεν υπαρχει!Το επαιρνα για χρονια και ετρεμα σαν 80χρονη με αρθριτιδα!Για την ταχυκαρδια δεν το συζητω..Χαρντ ροοοοκ αληλλουιαααα επαιζε η καρδια μου!
    να σε καλα ρε μνημονιο πας καλα που θα στην πουμε κιολας!!!!μακαρι και θα θελαμε νομιζω την βοηθεια σου!επειδη ειμαι πολυ ''χαμενος'' και το ασθμα μου το εβγαλαν απο το πουθενα,.....λοιπον εμενα με πιανει δυσπνοια και ας εχω 60 παλμους και με πιανει δυσπνοια και σχεδον ολοι μερα.....μια δυσπνοια οχι να χανεσε αλλα να σε δυσκολευει....
    οσες φορες πηγα επειγοντα μ εδειναν αταραξ και νομιζω καλμαρα κ επισης μια φορα μ εβαλε στον ορο κορτιζονη κ επισης καλμαρα.....βοηθα μας σε παρακαλω να δουμε που ειμαστε....
    συριγμο δν εχω......ενα ξεροβηχα τον εχω.εκανα σπιρομετρηση και βγηκε στο 103% με βαση ηλικια και κιλα αλλα μετα μ εδωσε 4 εισπνοες με αερολιν και εδειξε οτι εκπνοη ηταν κατα 200ml καλυτερα απο αυτην χωρις να φυγει η δυσπνοια εκτος αν εφυγε κ με την ταραχη να μην το καταλαβα η να μ εφερε η ταραχη δυσπνοια....αλλα προσεξε παλι ειχα δυσπνοια!και στο νοσοκομειο μου βαλανε οξυγονο με αερολιν αλλα παλι ειχα δυσπνοαι και ταραχη και πανικο μετα!μου δωσανε αταραξ και καλμαρα....οταν παω gym και ζοριζομαι με πιανει μια δυσκολια στην αναπνοη....αλλα δν μπορω να καταλαβω ειναι δυσπνοια ασθματος ή δυσπνοια αγχους....βασικα εχω και αλεργικη ρινιτιδα και ειναι ενεργοι συνεχεια και εδειχε μια εξεταση οτι εχω αλλεργικη φλεγμονη αλλα δν ξερουμε αν ειναι μονο μυτη....δωσε μας σε παρακαλω οσα περισοτερα φωτα μπορεις.......πινω το αταραξ και το καλμαρει ολο αυτο αλλα ειναι και αγχολυτικο και αντισταμινικο.....

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Η πρωτη σπιρομετρηση μετα τη θεραπεια ηταν αψογη! Η δευτερη με βρογχοδιασταλτικο ειχε 33% διαφορα αλλα εντος οριων κ πριν κ μετα! Εκει μου ειπε οτι ειτε ειναι βρογχιτιδα που δν εχει θεραπευτει σωστα η ασθμα.(αλλεργιολογος)
    Επειτα ο πνευμονολογος βρηκε τη δικη του σπιρομετρηση καλη αλλα με "υποβαθρο ασθματος"
    Οχι συριγμο εχω σπανια,αλλα εχω ξηρο βηχα κ χουρχουρητο καποιες στιγμες!!!! Κ σν να θελω να βγαλω φλεματα! Δυσπνοια κ μετα χασμουρητο ανελεητο αλλα οχι οπως οταν νυσταζεις!ρηχο!
    Αυτα...
    Τα βρογχοδιασταλτικα δε!!! Ωχ αμαν!!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τελικα εχει ξεπερασει κανεις την αγχωδη διαταραχη;
    By Rainy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 14-05-2014, 22:47
  2. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 16:27
  3. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ?????ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ?
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2011, 18:25
  4. εχει ξεπερασει ποτε κανεις την κοιν. φοβια?
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2010, 18:30
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 21:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •