Σύγχυση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: Σύγχυση

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761

    Σύγχυση

    Καλησπέρα σε όλους! Μου συμβαίνει ορισμένες φορές όταν πρέπει να πάω σε οικογενειακές, φιλικές συγκεντρώσεις, γενέθλια, γιορτές κλπ να παθαίνω κάτι σαν σύγχυση, ενώ μπορώ να πω ότι γενικά είμαι σε θέση να μιλώ με ανθρώπους, να επικοινωνώ ως ένα βαθμό και να χαίρομαι κάποιες φορές την κουβέντα, από μια στιγμή και μετά, δεν ξέρω... σαν να παθαίνω overdose, δηλαδή σαν να μην έχω αρκετή αντοχή για να ακούσω πολλές ιστορίες και κουβέντες ταυτόχρονα, να βλέπω πολλά πρόσωπα, κουράζομαι. Και βρίσκω την ηρεμία στο σπίτι συνήθως όταν επιστρέψω. Με ένα-δυο ανθρώπους μου είναι πολύ πιο εύκολο να συναναστρέφομαι κλπ, αλλά με πολύ κόσμο μου φαίνεται αρκετά δύσκολο. Και δεν μπορώ να πω ότι είναι θέμα άγχους, αλλά δεν αντέχω για πάρα πολύ τη βαβούρα και τη φασαρία, μου βγαίνει μια σύγχυση στο μυαλό. Κυρίως όταν αφορά συνομιλία με τους άλλους βέβαια. Γενικά έχω και τη δόση της κοινωνικής φοβίας μου, αν και ως ένα βαθμό την έχω αντιμετωπίσει πιστεύω.
    Σας συμβαίνει και εσάς αυτό, σας κουράζουν τέτοιες καταστάσεις? πως το αντιμετωπίζετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ??? ΤΟ ΙΔΙΟ?? ΛΕΞΗ ΠΡΟΣ ΛΕΞΗ??????

    και γω εχω την δοση της αγοροφοβιας, αλλα παρολο που το χω παλεψει αρκετα αυτο το θεμα και ακομη και οταν ειμαι χαλαρη εξω, οταν ειναι πολλα ατομα το κεφαλι μου κατι παθαινει....
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Χα χα, χαίρομαι... όχι επειδή το έχεις και εσύ, αλλά που με καταλαβαίνεις, τι περιγράφω!! γιατί δεν ξέρω ακριβώς πως να το περιγράψω, αλλά το βιώνω αυτό το πράγμα σε κάτι τέτοιες φάσεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Και εγω , αν και δεν ειναι ακριβως συχγυση , περισσοτερο νιωθω οτι δεν εχω κατι να πω και παραμενω θεατης.
    Βεβαια αν ειμαι με δικη μου παρεα και ατομα που γνωριζω καλα , ειμαι ενταξει. Αν ειμαι ομως σε παρτυ που απο τα 30 πχ ατομα , γνωριζω μονο 2 προσωπικα τα χανω καπως.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χμμμμμμμμμμμμ..

    μαλον προτιμας το παρασκινιο αντι για τις συγκεντρωσεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δεν ειναι μονο οτι δεν νιωθεις καλα, π.χ αμηχανια..
    ειναι ενα περιεργο πραγμα μεσα στο κεφαλι σαν συγχιση οπως λεει η ανασα.. ειναι πολυ περιεργο να περιγραφει οντως....

    μου χει τυχει να ειμαι με πολυ κοσμο και να νιωθω οτι το κεφαλι μου, αλλα καταλλα οχι εγω η ιδια, να ζαλιζεται... να μπερδευεται..σε φαση παμε καπου με λιγοτερο κοσμο γιατι τα χω παιξει!!

    δεν ειναι ακριβως κοινωνικο αγχος ή αγοροφοβια! οχι! γιατι αυτο εμενα μου χει συμβει και σε καταστασεις που καταλλα ημουν τελειως χαλαρη και ειχα ορεξη για εξω γενικα
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Ναι betelgeuse και αυτό μου συμβαίνει, σαν θεατής να είμαι κάποιες φορές... Όταν ξέρεις τα άτομα καλά, είναι κάπως καλύτερα αλλά και αυτό όταν δεν είναι πολύ μεγάλη η παρέα. Γιατί ας πούμε μπορεί να μην αντέχω να μιλήσω σε όλους πολύ για μένα πχ, ξέρεις, να σε ρωτούν διάφορα πως πάει η ζωή σου κλπ, ακόμα και καλοπροαίρετα να το κάνει ο άλλος δηλαδή με κουράζει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οχι εγω η ιδια, να ζαλιζεται..
    χμ μηπως εισουν νυστικη?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by 66psy View Post

    μου χει τυχει να ειμαι με πολυ κοσμο και να νιωθω οτι το κεφαλι μου, αλλα καταλλα οχι εγω η ιδια, να ζαλιζεται... να μπερδευεται..σε φαση παμε καπου με λιγοτερο κοσμο γιατι τα χω παιξει!!

    δεν ειναι ακριβως κοινωνικο αγχος ή αγοροφοβια! οχι! γιατι αυτο εμενα μου χει συμβει και σε καταστασεις που καταλλα ημουν τελειως χαλαρη και ειχα ορεξη για εξω γενικα
    Ναι κάτι τέτοιο είναι!! όπως το περιγράφεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χμ μηπως εισουν νυστικη?
    οχι οχι δεν ειναι αυτό...
    εχω νιωσει και ζαλη λογω αφαγιας, αλλα δεν ειναι οπως αυτο..
    αυτο ειναι πιο διαφορετικο... δεν ειναι ακριβως ζαλη ειναι σαν ζαλη.. σαν μπερδεμα...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χμμμμμμμμμμμμ..

    μαλον προτιμας το παρασκινιο αντι για τις συγκεντρωσεις
    Τι εννοείς αλέξανδρε ως παρασκήνιο?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μυστικες συνομιλιες με λιγους.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μυστικες συνομιλιες με λιγους.
    Σε συγκεντρώσεις ούτε αυτό μου αρέσει, βασικά δεν μπορώ να κάνω πολλές συνομιλίες γενικώς.

  14. #14
    +1 στο "club" της σύγχισης με κάποια υποσημείωση.Αυτό που λέτε προσωπικά το έχω νιώσει όταν είπα να πάω κάπου μόνος μου πχ σε ένα κλαμπάκι όπου υπάρχει κοσμοσυρροή χωρίς να έχω συγκεκριμένο πλάνο στο μυαλό μου του τι θα κάνω εκεί.Έβλεπα όλους τους άλλους που ήταν εκεί με τις παρέες τους,ένιωθα άσχημα,δυσφορία που είμαι ο μοναδικός μόνος εκεί μέσα και έφευγα πάνω στο 5λεπτο.Και επισης ούτε εγώ μιλάω πολύ.Αντίθετα δεν έχω πρόβλημα να πάω να φάω μόνος μου σε μια ταβέρνα ή εστιατόριο.
    Απο την άλλη στα ίδια μέρη που μόνος μου ξεκάρφωτος θα αγχωνόμουν και θα έφευγα όπως πχ το κλαμπάκι ή γενικότερα σε κάποια συγκέντρωση ανθρώπων,δεν έχω πρόβλημα να πάω εφόσον πάω εκεί έχοντας αντικείμενο του τι πρέπει να κάνω.Για ένα διάστημα δούλεψα ως εικονολήπτης και πήγα σε αρκετά μέρη με κόσμο και βαβούρα γενικότερα.Στην αρχή μου φαινόταν δύσκολο όλο αυτό να είμαι εγώ εκεί και να με κοιτάνε όλοι,να ψάχνω να μιλήσω στον υπεύθυνο της εκδήλωσης κτλ αλλά μετά είπα ότι πάω εκεί λόγω δουλειάς και ήμουν χαλαρός.Γιατι ήξερα τον σκοπό για τον οποίο πάω εκεί
    Εμένα αυτό με δυσκολεύει ως άνθρωπο.Να πάω να μιλήσω σε κάποιον άνθρωπο απλά για να γίνουμε φίλοι.Αν υπάρχει απο πριν το πλάνο του τι θα πούμε,πως θα κινηθεί η κουβέντα,είμαι άνετος.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Welcome to the club kozchr! αν και ίσως εσύ αισθάνεσαι κάτι διαφορετικό, δηλαδή όταν οι άνθρωποι πχ στο κλαμπάκι δεν συνομιλούσαν σε εσένα έχεις ένα τέτοιο συναίσθημα, πάντως ναι καταλαβαίνω τι περιγράφεις. Και συμφωνώ αν έχεις κάπου να πας με συγκεκριμένο σκοπό ή δουλειά διευκολύνει τα πράγματα, επικεντρώνεσαι κάπου.
    Αυτό που καμιά φορά δυσκολεύομαι να κατανοήσω είναι τι από αυτά τελικά είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας/εσωστρεφούς χαρακτήρα και τι θέμα κάποιου ψυχολογικού κολλήματος ας πούμε. Δεν μπορώ να το ξεκαθαρίσω εύκολα στο μυαλό μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συγχυση συναισθηματων?
    By stellafire in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 08-09-2014, 00:59
  2. νιωθετε σύγχυση...?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 04-10-2006, 12:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •