Πνίγομαι απο άγχος κ χρειάζομαι συμβουλές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    Πνίγομαι απο άγχος κ χρειάζομαι συμβουλές

    Καλησπέρα σας! Τα παλιά μέλη στο φορουμ θα με θυμούνται αφού η πρώτη φορά που μπήκα εδώ να γράψω πριν πολλά χρόνια και ξέρουν πάνω κάτω το πρόβλημά μου. Για τους καινούριους, πάσχω απο τα 15 μου (είμαι 27) απο ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή με κρίσεις πανικού και έντονες φοβίες που αφορούν κυρίως θέματα υγείας. Για 7 περίπου χρόνια με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή (anafranil) ήμουν μια χαρά χωρίς κανένα κατάλοιπο στη καθημερινή μου ζωή και στις δραστηριότητές μου. Πέρυσι το Μάιο, για άγνωστη αιτία και αφορμή που ακόμη την ψάχνω, ξανά - ματά κύλισα στις έντονες φοβίες μου. Μαζί με το anafranil άρχισα και τα xanax όπου συνεχίζω ακόμη, ενώ έπρεπε να τα έχω κόψει. Είμαι σε ένα ανεκτό επίπεδο εκτός απο κάποιες εξάρσεις όπου δεν το λες όμως φυσιολογική ζωή. Φοβάμαι να πάω μακριά διακοπες (εκτός Αττικής) λόγω του οτι θα είμαι μακριά απο νοσοκομεία ή μη τυχόν συμβεί κάτι άλλο με αποτέλεσμα να κινδυνεύει η σχέση μου, φοβάμαι να φάω κάτι άγνωστο μη πάθω αλλεργικό σοκ, φοβάμαι να κάνω γυμναστική μην έχω ταχυκαρδίες, φοβάμαι, φοβάμαι... άπειρα πράγματα!!!! Αποτέλεσμα να κάνω συγκεκριμένα πράγματα, σαν να έχω βάλει τη ζωή μου σε πλέγμα. Μετά απο ένα ισχυρό σοκ πριν ένα μήνα με ένα σοβαρό θέμα υγείας της μητέρας μου, όπου θα κάνει επέμβαση σε λίγες μέρες και κάποιες θεραπείες με άσχημες παρενέργειες, ένιωσα πως δεν πάει άλλο, πως δεν θα αντέξω και δεν θα μπορέσω να διαχειριστώ και αυτό το πρόβλημα... Μίλησα με το γιατρό μου που μου είχε προτείνει και στο παρελθόν αλλά λόγω χρημάτων αδυνατούσα να κάνω, γνωσιακή ψυχοθεραπεία, παράλληλα βέβαια με την φαρμακευτική αγωγή που συνεχίζω. Πήγα λοιπόν σήμερα σε μία ψυχολόγο αλλά δεν ξέρω, ένιωσα πολύ έξω απο τα νερά μου, αγχώθηκα πιο πολύ, ένιωσα περίεργα... Μιλήσαμε λίγο και μου είπε πως το πρόβλημα πηγάζει απο την πολύ εξαρτημένη σχέση που έχω με τους γονείς μου και οτι μου δημιουργησαν άθελά τους με την υπερπροστατευτικότητα αυτό το χαρακτήρα. Εντωμεταξύ μου είπε πως επειδή οι φοβίες μου έχουν εξαπλωθεί είναι πιθανόν αν το αφήσω και δεν ξεκινήσω συνεδρίες και παγιωθεί η κατάσταση να μου δημιουργηθεί μέχρι και σχιζοφρένεια. Δεν μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένη και με τρόμαξε κιόλας. Θα ήθελα πρώτα να σας ρωτήσω αν συμβαίνουν και σε άλλους αυτά και για τόσα χρόνια, και τι μου προτείνετε να κάνω απο 'δω και πέρα...Νίωθω χαμένη!!! Διακοπές δεν θα πάω γιατί φοβάμαι, η μαμά μου που δεν θα είναι καλά θα με φρικάρει το όλο θέμα και νιώθω να πνίγομαι!!! Πείτε μου σας έχει τυχεί;;; Τί να κάνω να συνεχίσω με τη ψυχολόγο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    ο μονος " νορμαλ" κ απολυτα κατανοητος φοβος σου ειναι για την υγεια της μητερας σου...

    ολοι οι αλλοι φοβοι που ανεφερες εχουν να κανουν με ελαχιστες πιθανοτητες που μπορουν να τυχουν σ ολους τους ανθρωπους...
    οποτε η σκεψη ειναι απλη...αφου οι συντριπτικα περισσοτεροι δεν φοβουντε εμμονικα τις πιθανοτητες αυτες(απλα φυλαγοντε οσο μπορουν)...εσυ γτ τις φοβασαι?

    --χωρις να ειμαι ειδικος δεν νομιζω οτι οι φοβιες οδηγουν σε σχιζοφρενεια...(νομιζω πως ενα σημαντικο ποσοστο αιτιας για την εμφανιση της σχιζοφρενειας ειναι γραμμενη στα γονιδια..)
    ψιλομπαρουφα μου φενετε οτι οποιος εχει φοβια θα οδηγηθει κ σε σχιζοφρενεια..

    σε ψυχωση ΝΑΙ μπορει να οδηγησει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    μου είπε οτι επειδή η φοβία μου είναι σαν την αμοιβάδα, δηλαδή εξαπλώνεται και γίνονται μικρές μικρές και πολλές φοβίες οτι θα μπορούσε να οδηγήσει σε σχιζοφρένεια. Απο την άλλη ο ψυχίατρος μου οταν τον είχα ρωτήσει στο παρελθόν μου είχε πει οτι πιο πολλές πιθανότητες έχει ένας φυσιολογικός ανθρωπος να νοσήσει απο σχιζοφρένεια παρά κάποιος με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και κρίσεις πανικού. τώρα για ψύχωση δεν ξέρω...μη με φοβίζεις κ εσύ! :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    κ εμενα το ιδιο μου ειπαν..εχω κ εγω ιδψ βαριας μορφης (απο τοτε που διαγνωστηκε επαιρνα συνεχεια το μαξιμουμ των αντικατ (κυριως)) κ μενα το ιδιο μου ειπε...οτι "απλα δεν παιζει" να παθω σχιζοφρενεια...

    οσον αφορα για την ψυχωση...
    εμενα 2 ψυχ μου διεγνωσαν ψυχωση με την εννοια οτι ηταν τοσο εντονες οι σκεψεις που ηταν στο οριο αγχωδους δτρχης κ ψυχωσης...

    να σε χαλαρωσω προσπαθω..:P

    pleon den παιρνω χαπια...αλλα εχω ιδψ...απλα την παλευω...αλλα ξερω τι να παρω αν γινει εντονη...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    κατάλαβα! τουλάχιστον είσαι χωρίς χάπια και ζεις φυσιολογικά απ'οτι καταλαβαίνω! δεν ξέρω τι να κάνω... όλες τις φοβίες μαζί έχω νομίζω! μάλλον μόνο εγώ τα αισθάνομαι όλα αυτά μαζί!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ηρεμησε φιλη μου ειμαι απο οταν θυμαμαι τον εαυτο μου με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη κ επισης περασα κ εντονη καταθλιψη πασχω κ απο κοινωνιοφοβια,θελω να πω καθε ανθρωπος πρεπει να παλεψει με κατι που τον βασανιζει το θεμα ειναι να μην σταματας ποτε να παλευεις,ολη αυτη η φοβια σου μαλλον οφειλεται σε κατι που πιθανον σε αναστατωσε κ δεν το ξεπερασες στην βρεφικη η παιδικη σου ηλικια ειτε το συνειδητοποιεις ειτε δεν το συνειδητοποιεις,Εαν μπορεις παρεα με εναν ειδικο φροντισε να κανεις μια ενδοσκοπηση να θυμηθεις οσα περισσοτερα γεγονοτα απο την ζωη σου κ ισως βρεις αυτο που σε ταραζει,το πρωτο βημα για να θεραπευτεις ειναι αυτο,Επισης θελω να σε διαβεβαιωσω οτι ολα περνανε η περιοριζονται με τον αναλογο κοπο μιας κ περασα πολυ εντονη καταθλιψη κ το γεγονος οτι περασες 7 ηρεμα χρονια ειναι αρκετα παρηγορο για το μελλον κ ολο αυτο που περνας ειναι πρωσορινο αρκει να παλεψεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    Quote Originally Posted by zouzounitsaaa View Post
    κατάλαβα! τουλάχιστον είσαι χωρίς χάπια και ζεις φυσιολογικά απ'οτι καταλαβαίνω! δεν ξέρω τι να κάνω... όλες τις φοβίες μαζί έχω νομίζω! μάλλον μόνο εγώ τα αισθάνομαι όλα αυτά μαζί!
    ενταξει ναι "φυσιολογικα"...

    ποσοι ζουν φυσιολογικα σ αυτην την εποχη?...απ την στιγμη που για ενα λεπτο της ωρας (ή κ λιγοτερο) μπορει να δημιουργηθει απιστευτο αγχος (ειτε απ τον εαυτο σου ή κ απο τους αλλους)...δεν υπαρχει φυσιολογικο...

    απλα δεν τα χρειαζομαι θα ελεγα τα χαπια αυτον τον καιρο...ή μπορω να πω.. πως μπορω να ζω κ χωρις αυτα χωρις σοβαρες παρενεργειες λογω της μη ληψης τους...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    δεν μπορεις να χαλαρωσεις με κατι?
    κ αν χαλαρωνεις...τοτε εχεις παλι τοσο εντονες τις φοβιες στη σκεψη σου?
    δλδ ουσιαστικα σου λεω για "αποσπααση προσοχης" που λενε...
    δεν ειναι ουσιαστικη λυση βεβαια
    αλλα ειναι προσωρινη λυση καθε φορα που σκεφτεσαι κατι που σε αγχωνει...(κ που δεν ειναι αντικειμενικη αφορμη αγχους..)
    αλλα το πιο ουσιαστικο ειναι να προσπαθησεις να βρεις μονη σου /με φιλους /ή ΜΕ (σοβαρο)ΕΙΔΙΚΟ της αιτιες που οδηγουν στις σκεψεις σου κ να τις αποδυναμωσεις κατα καποιο τροπο(αν δεν γινεται να τις διαγραψεις/αναιρεσεις)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    μυσπ κ ζουζουνιτσα τι ειδους ιδψ εχετε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ζουζουνιτσα , η ιψδ δεν εξελισσεται σε ψυχωση . Αυτο που σου ειπε η ψυχολογος δεν ισχυει . Επισης μου κανει νετυπωση που απο την πρωτη συνεδρια εβγαλε συμπερασμα για το που οφειλεται το προβλημα σου.
    Η γνωσιακη συμπεριφορικη θεραπεια ειναι μια μεθοδος που αξιζει να την δοκιμασεις , αρκει βεβαια να εχεις τον καταλληλο ειδικο στο πλαι σου.
    Κατα τα αλλα , εχω ιψδ πανω απο 10 χρονια , αλλωτε ειμαι μια χαρα , αλλωτε ειμαι στα πατωματα α΄΄α σε γενικες γραμμες εχω μαθει να ζω με αυτη χωρις να μου δημιουργει μεγαλο προβλημα . Βεβαια περασα καποια αρκετα δυσκολα χρονια (4 στα 12 που πασχω συνολικα ) , αλλλα τωρα μπορω να πω πως ειμαι καλα .
    Φαρμακα δεν παιρνω αυτη την στιγμη , γενικα ειμαι κατα της χρησης τους αλλα στο παρελθον εχω κανει θεραπεια με Λαντοζ .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by diogenis View Post
    μυσπ κ ζουζουνιτσα τι ειδους ιδψ εχετε?
    Οταν λες ειδος τι εννοεις?Εγω επαναλαμβανω τις ιδιες φρασεις κ κινησεις τακτοποιω τα αντικειμενα σε καθορισμενες θεσεις κ εκνευριζομαι οταν μου τα πειραζουν ολα αυτα για να καλυψω το στρες μου μην παθουν κατι το αγορι μου η οι δικοι μου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    υπαρχουν υποκατηγοριες της ιδψ δτρχης αναλογα με το ειδος της σκεψης..οι περισσοτεροι ψυχ που ασχολουντε με ιδψ εχουν ενα τεστ κ αν το κανεις κτλβνουν με τη μια σε ποια/ες υποκατηγοριες ανηκεις
    υπαρχουν γυρω στις 8 νομιζω υποκατηγοριες αναλογως με το ειδος της σκεψης
    αλλη υποκατηγορια ειναι αυτος που πλενει συνεχεια τα χερια του
    αλλη υποκατηγορια αυτος που ελεγχει συνεχως το φουρνο/θερμοσιφωνο/σιδερο κλπ
    αλλη εσυ που θες να τα εχεις ολα στην ταξη την οποια εσυ θες
    αλλη αυτος που θελει να βριζει μεσα στην εκκλησια
    αλλη αυτος που ανυσυχει για την υγεια των κοντινων του ή τη δικια του
    αλλη αυτος που εχει "ασφαλεις αριθμους"
    κλπ
    κ υπαρχει περιπτωση να ανηκει καποιος σε μια κατηγορια κ να μην εχει ουτε το παραμικρο συμπτωμα απο μια αλλη
    κ αναλογα την υποκατηγορια εφαρμοζεται κ η "θεραπεια"
    π.χ στην κλασικη θεραπεια "εκθεσης κ παρεμποδισης" δεν μπορουν να ενταχτουν ολες οι υποκατηγοριες αλλα μονο μερικες...(οι πιο ακινδυνες κατα τη γνωμη μου υποκατηγοριες ..αλλα βεβαια με μεγαλο αγχος κ αυτες)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by diogenis View Post
    υπαρχουν υποκατηγοριες της ιδψ δτρχης αναλογα με το ειδος της σκεψης..οι περισσοτεροι ψυχ που ασχολουντε με ιδψ εχουν ενα τεστ κ αν το κανεις κτλβνουν με τη μια σε ποια/ες υποκατηγοριες ανηκεις
    υπαρχουν γυρω στις 8 νομιζω υποκατηγοριες αναλογως με το ειδος της σκεψης
    αλλη υποκατηγορια ειναι αυτος που πλενει συνεχεια τα χερια του
    αλλη υποκατηγορια αυτος που ελεγχει συνεχως το φουρνο/θερμοσιφωνο/σιδερο κλπ
    αλλη εσυ που θες να τα εχεις ολα στην ταξη την οποια εσυ θες
    αλλη αυτος που θελει να βριζει μεσα στην εκκλησια
    αλλη αυτος που ανυσυχει για την υγεια των κοντινων του ή τη δικια του
    αλλη αυτος που εχει "ασφαλεις αριθμους"
    κλπ
    κ υπαρχει περιπτωση να ανηκει καποιος σε μια κατηγορια κ να μην εχει ουτε το παραμικρο συμπτωμα απο μια αλλη
    κ αναλογα την υποκατηγορια εφαρμοζεται κ η "θεραπεια"
    π.χ στην κλασικη θεραπεια "εκθεσης κ παρεμποδισης" δεν μπορουν να ενταχτουν ολες οι υποκατηγοριες αλλα μονο μερικες...(οι πιο ακινδυνες κατα τη γνωμη μου υποκατηγοριες ..αλλα βεβαια με μεγαλο αγχος κ αυτες)
    Εγω πανω κατω πιστευω βρισκομαι σε 2 3 κατηγοριες παραλληλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    εγώ μπορεί να έχω και πολλές κατηγορίες μαζί!!! και γενικά έχω πολλά κολλήματα με την υγεία μου! να σας πω λοιπόν που απο την μέρα που πηγα στη ψυχολόγο έγινα χειρότερα!!! έχω ένα μόνιμο άγχος, είναι τώρα και η επέμβαση που θα κάνει και η μαμά μου αύριο και δεν μπορώ να το σκέφτομαι, είναι που πιέζω και τον εαυτό μου να πάω αυτές τις διακοπές αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! με κατακλύζει το άγχος.. όλο κλαίω!!! νομίζω θα τρελαθώ, έχει φρακάρει το μυαλό μου... αγχώνομαι για όλα!
    τα κύρια αίτια είναι
    1) η επέμβαση της μητέρας μου(κακοήθης όγκος στο στήθος) που τρέμω και στην ιδέα οτι θα πάω αυριο στο νοσοκομείο να την δω!
    2)διακοπές 4 μέρες εκτός Αθηνών (τεράστια πίεση απο το αγόρι μου-που λέει θα με χωρίσει αν δεν πάμε)
    3)ζήλια προς όλους όσοι είναι διακοπές είναι ξέγνοιαστοι κ περνάνε καλά....
    τί να κάνω εντωμεταξύ; να ψάχνω Αυγουστιάτικα για άλλη ψυχολόγο;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    συγγνωμη, κανει η μητερα σου τετοια επεμβαση κ ο αλλος σε πιεζει! για να πατε 4 κωλομερες διακοπες?ενταξει.... ειναι στον κοσμο του απλα...
    -για την επεμβαση δεν εχω να πω κατι ,αλλα νομιζω υπαρχουν γραμμες (κ ιατρεια νομιζω) υποστηριξης συγγενων ..που τα ξερουν καλυτερα οι ανθρωποι...ασε που οτι κ να σου πει καποιος ειναι πιστευω η καθε περιπτωση εξιδανικευμενη γτ εχει πολλες παρεμετρους το θεμα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω να πνίγομαι
    By miel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-07-2014, 19:50
  2. Παιδιά χρειάζομαι συμβουλές σε περίπτωση που πεταχτώ απ'το σπίτι
    By NamelessOne in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2013, 04:33
  3. χρειαζομαι συμβουλες για τα αντικαταθλιπτικα!
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 06-10-2012, 14:07
  4. Πνιγομαι..
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 01-02-2012, 13:03
  5. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ
    By so_so in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-11-2009, 16:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •