bullying - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: bullying

  1. #16
    Φίλε και εγώ ήθελα κάποιους να τους πλακώσω στα χαστούκια.Αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθώ.Επίσης δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κακοί.Στο δικό μου περιβάλλον υπήρχαν και 2-3 καλά παιδιά που δε με κοροϊδευαν και μου έκαναν λίγη παρέα αλλά εγώ άκουγα τους βλαμμένους.Τώρα που έχω καθαρή σκέψη θυμήθηκα και ένα ακόμη περιστατικό για το οποίο έφαγα άρκετο δούλεμα.Μέχρι τις αρχές της πέμπτης δημοτικού δε μπορούσα να προφέρω σωστά τα γράμματα δ και θ γιατί δεν είχα καταλάβει πως πρέπει να χρησιμοποιώ την γλώσσα,τα δόντια και τα χείλη μου και έλεγα φ και β αντίστοιχα.Ετσι οι δήθεν "εξυπνάκιδες" ερχόταν και μου έλεγαν πες "θάλασσα,δάσκαλος,βδέλα κτλ" και με δούλευαν.Ετσι σταμάτησα να μιλάω ακόμη και αν ήξερα να πω το μάθημα και προσπαθούσα όσο μιλούσα εντός και εκτός σχολικού περιβάλλοντος να λέω λέξεις που δε περιήχαν αυτά τα γράμματα γιατί πίστευα ότι όλοι θα με κοροϊδευαν.Απο γονείς; Υποστήριξη μηδέν."ιδέα σου είναι μου έλεγαν,μια χαρά τα λες ,οι άλλοι δηλαδή ειναι τέλειοι και μόνο εσύ εισαι προβληματικός και τέτοιες άθλιες συγκρίσεις" οπότε και εγώ σταμάτησα να τους μιλάω.Ωσπου στις αρχές της πέμπτης δημοτικού έρχεται μια συμμαθήτρια μου και μου λέει έλα να σου μάθω να λες αυτά τα γράμματα για να σταματήσουν να σε κοροϊδεύουν.Και μέσα σε 5 λεπτά είχα μάθει τον τρόπο να προφέρω τα γράμματα.Θέλω δηλαδή να πω ότι στον κόσμο δεν υπάρχουν μόνο οι κακοί άνθρωποι που τιμωρούν τους αδύναμους.Υπάρχουν και άνθρωποι που βλέπουν το πρόβλημα κάποιου και προσπαθούν να βοηθήσουν.Και στη ζωή μου δόξα τω θεώ έχω γνωρίσει και τέτοιους ανθρώπους.Αλλά σε γενικές γραμμές η "ζημιά" έχει γίνει.Ποτέ δεν έχω μάθει να πλησιάζω πρώτος τους ανθρώπους και γενικά να συζητώ άνετα με άτομα που δε γνωρίζω πολύ καλά.Για να μιλήσω face to face για κάτι άλλο πέρα απο το επαγγελματικό ή καθημερινό επίπεδο-->πχ ψώνια σε σουπερμαρκετ χρειάζομαι απίστευτη ενθάρρυνση απο τον συνομιλητή μου.Εδώ μέσα πίσω απο την υποτιθέμενη ανωνυμία του υπολογιστή η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη.
    Το καταλαβαίνω απόλυτα ότι θέλεις να φύγεις από την πόλη σου και προσωπικά το δικαιολογώ και πιστεύω ότι μόνο καλό μπορεί να κάνει η αλλαγή περιβάλλοντος με μια μόνο προϋπόθεση.Οταν θα πας στο νέο σου περιβάλλον να μην φερθείς κάφρικα.Να μη βγάλεις στους ανθρώπους που θα συναναστραφείς το θυμό που κρύβεις για τα "καλόπαιδα" της πόλης σου.Φέρσου σωστά και έντιμα και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.Προσωπικά αυτό έκανα εδώ που βρίσκομαι πια και δεν υπάρχει άνθρωπος που να πει ότι του φέρθηκα άσχημα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Και εγώ ήμουν θύμα ψυχολογικού κυρίως bullying αρκετά χρόνια...
    Δυστυχώς δεν ήταν ότι καλύτερο και έτσι μέχρι τα 16 κατάφερα να αναπτύξω κοινωνική φοβία που γινόταν όλο και πιο έντονη στα 18 αγοραφοβία με πανικό και στα 21 χρειάστηκα ψυχολόγο (βασικά αποφάσισα πως δεν άντεχα άλλο...)...

    Ευτυχώς πέρασα στο πανεπιστήμιο και τα @#@$@ μείναν πίσω συνεχίζοντας να καταστρέφουν την ζωή τους...

  3. #18
    Έχω υποστεί και γω πολύ bullying και πολύ βία και απο μικρούς(συνομιλήκους) αλλά και από μεγάλους σε όλη μου την παιδική και εφηβική ηλικία μου ειδικά από 12 μέχρι 17 ετών όπου η κατάσταση ήταν ανυπόφορη με καθημερινούς ξυλοδαρμούς και πολλά άλλα, πειράζαν και τα παιδιά που έκανα παρέα και τους λέγαν ότι θα σταματήσουν να τα πειράζουν αν δε συνέχισαν την παρέα μαζί μου. σε διευθυντή είχα πάει αλλά δεν έκανε τίποτα με τους γονείς δεν είχα και τις καλύτερες σχέσεις.Όλα αυτά συντέλεσαν στο να εμφανίσω χρόνιο στρες, που με μετά από πολύ καιρό με οδήγησε στις αυπνίες, στη συνέχεια σε ψύχωση και στη συνέχεια σε ψυχιατρική κλινική σε πολύ βαριά κατάσταση.κοινώς με καταστρέψαν αυτοί χαίρονται τη ζωή τους και εγώ βράζω στο ζουμί μου.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Ελλαδα
    Posts
    49
    Quote Originally Posted by mgilleas View Post
    Έχω υποστεί και γω πολύ bullying και πολύ βία και απο μικρούς(συνομιλήκους) αλλά και από μεγάλους σε όλη μου την παιδική και εφηβική ηλικία μου ειδικά από 12 μέχρι 17 ετών όπου η κατάσταση ήταν ανυπόφορη με καθημερινούς ξυλοδαρμούς και πολλά άλλα, πειράζαν και τα παιδιά που έκανα παρέα και τους λέγαν ότι θα σταματήσουν να τα πειράζουν αν δε συνέχισαν την παρέα μαζί μου. σε διευθυντή είχα πάει αλλά δεν έκανε τίποτα με τους γονείς δεν είχα και τις καλύτερες σχέσεις.Όλα αυτά συντέλεσαν στο να εμφανίσω χρόνιο στρες, που με μετά από πολύ καιρό με οδήγησε στις αυπνίες, στη συνέχεια σε ψύχωση και στη συνέχεια σε ψυχιατρική κλινική σε πολύ βαριά κατάσταση.κοινώς με καταστρέψαν αυτοί χαίρονται τη ζωή τους και εγώ βράζω στο ζουμί μου.
    Ειναι πολυ σκληρο.Σε καταλαβαινω φιλε μου και γω παρομοια εχω περασει.Με τηδιαφορα οχι σωματικη αλλα ψυχολογικη βια.Μετα επαθα σοβαρης μορφης καταθλιψη.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    30
    Η καλύτερη εκδίκηση που μπορείς να πάρεις ξέρεις ποια είναι;; Να καταφέρεις να ξεπεράσεις όλα αυτά, να προοδεύσεις και να τους αφήσεις πίσω να σε κοιτάνε λέγοντας κοίτα τον τάδε που έφτασε....Γιατί όλοι αυτοί που συμπεριφέρονται έτσι έχουν μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα και αίσθημα κατωτερότητας που προσπαθούν να κρύψουν. Ενώ εσύ αξίζεις περισσότερα και είσαι καλύτερος.

    Όταν ήμουν στο σχολείο και συζητούσα με μία καθηγήτρια τέτοια περιστατικά απέναντι μου, μου απάντησε:
    " Όταν κάποιος δεν μπορεί να φτάσει το μήλο ψηλά στο δέντρο τότε προσπαθεί να το ρίξει."

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by stefanos14587 View Post
    ξερετε και κατι αλλο; εχετε δικιο. η κοινωνια (το σχολειο μια μικρογραφια αυτης) δε θελει τους αδυναμους. ουτε η ζωη. απο μικρο η ζωη σου δειχνει το σκληρο της προσωπο και σου λεει οτι πρεπει να εισαι δυνατος, σου τιμωρει την αδυναμια, σε αναγκαζει να γινεσαι ολο και πιο δυνατος, σε ριχνει στα σκληρα, τρως τα μουτα σου. το θεμα ειναι οτι καποιοι λυγιζουν. αλλοι αυτοκτονουν. μερικες φορες η ζωη ειναι οχι μονο σκληρη αλλα και αδικη. δε σου αναγνωριζει τις ικανοτητες και τις αξιες σου.
    Αγαπητέ φίλε εδώ κάνεις λάθος η ''κοινωνία'' (δηλαδή όλοι εμείς)... ''θέλει'' τους πάντες.. ''αδύναμους'', φτωχούς, ''χαζούς'', περιθωριακούς, ''άσχημους'' χωρίς αυτούς δεν υπάρχουν οι ''δυνατοί'', οι πλούσιοι, οι ''έξυπνοι'', οι ''κοινωνικοποιημένοι'', οι ''όμορφοι''.....γι αυτό το λόγο έχω κάτι να σου προτείνω...αυτό που πρέπει να ''εκδικηθείς'' δεν είναι κατά την γνώμη μου οι παλιοί συμμαθητές και συμμαθήτριές σου αλλά αυτή την ''κοινωνία'' που τους ''γέννησε''...κι καλύτερη ''εκδίκηση''.... μια κι είσαι νέος άνθρωπός (δηλαδή το μέλλον), είναι να την αλλάξεις, μπορείς να το κάνεις επειδή είσαι πιο δυνατός απ' όσο φαντάζεσαι.... καλή τύχη φίλε...και καλό κουράγιο........

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by fey View Post
    Η καλύτερη εκδίκηση που μπορείς να πάρεις ξέρεις ποια είναι;; Να καταφέρεις να ξεπεράσεις όλα αυτά, να προοδεύσεις και να τους αφήσεις πίσω να σε κοιτάνε λέγοντας κοίτα τον τάδε που έφτασε....Γιατί όλοι αυτοί που συμπεριφέρονται έτσι έχουν μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα και αίσθημα κατωτερότητας που προσπαθούν να κρύψουν. Ενώ εσύ αξίζεις περισσότερα και είσαι καλύτερος.

    Όταν ήμουν στο σχολείο και συζητούσα με μία καθηγήτρια τέτοια περιστατικά απέναντι μου, μου απάντησε:
    " Όταν κάποιος δεν μπορεί να φτάσει το μήλο ψηλά στο δέντρο τότε προσπαθεί να το ρίξει."
    Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου, κ πολυ ωραια η τελευταια ρηση. Να προσθεσω ομως κ ορισμενα σημεια:
    -Ατομα που επιτιθενται σε ασθενεστερους για να αποδειξουν την ισχυ τους ειναι επιεικως αξιοθρηνητα. Ο θεματοθετης θα επρεπε να τους λυπαται κ οχι να πιστευει οτι αυτοι λυπουνται αυτον. 1 Θεος ξερει τι κομπλεξ κ τι απωθημενα κουβαλανε αυτα τα παιδια κ ως μονο τροπο να ξεσπασουν, να βρουν διεξοδο κ να νιωσουν ισχυροτεροι/καλυτεροι κ "απο πανω" βρισκουν τη ανευ λογου στοχοποιηση αλλων παιδιων. Σου μοιαζανε τοτε ισως ανικητοι, μεσα τους ομως δε φανταζεσαι ποσο ευθραυστοι κ ανασφαλεις ειναι. Γιατι ατομο το οποιο αισθανεται ασφαλες με τον εαυτο του δεν εχει αναγκη να καλυψει κενα κ ανασφαλειες εις βαρος των αλλων, τη δυναμη του την αποδεικνυει σκορπιζοντας χαρα στους γυρω του, οχι προσβαλλοντας τους αλλους.
    - Ετσι για να περναει η ωρα, εχεις ριξει μια ματια σε τι βαθμο τα εχουν καταφερει σε προσωπικο κ επαγγελματικο επιπεδο αυτοι οι νταηδες κ οι σκληρες γκομενιτσες?Μαλλον θα σε πιασουν τα γελια.....
    - Αν θες εκδικηση μην τους κανεις τη χαρη να πιστεψεις για τον εαυτο σου αυτα που θελανε εκεινοι να πιστεψεις.Δηλ πως ειναι δυνατον να εξαρτας την προσωπικη σου αυτοεκτιμηση απο την αποψη που προεβαλλαν για σενα ανθρωποι που δεν αξιζουν 1. Το γεγονος κ μονο οτι μεσα σου "βραζεις" αποδεικνυει οτι εσυ εχεις αλλη αποψη για εσενα. Την αξια σου τη βλεπεις εσυ σε εσενα, θα την υποτιμησεις επειδη καποτε κατι βλαμμενα χωρις ανατροφη σε κανανε στοχο....?
    - Προς ολους οσους κραζετε το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα: Σαφως ειναι αθλιο κ μπαζει απο παντου, σε ο,τι ομως αφορα κρουσματα bullying, εκει μεγαλη ευθυνη εχει κ η οικογενεια, που μεσω της ανατροφης καλλιεργει το σεβασμο στα παιδια. Πχ στις ΗΠΑ, οπου η αμερικανικη κοινωνια ειναι πολυ πιο ανωριμη κ επιφανειακη απο την ας πουμε καποια αντιστοιχη ευρωπαικη, κ τα προτυπα φυσικης κ ψυχολογικης βιας παιζουν πολυ πιο δυνατα, το φαινομενο του bullying κ της οργανωσης σε κλικες ειναι πολυ πιο εκτεταμενο κ εντονο. Το μεσο ελληνικο σχολειο εν σχεσει με το μεσο αμερικανικο ειναι παιδικη χαρα, εκει τα παιδια ειναι πολυ μα πολυ πιο σκληρα κ αγριεμενα. Εχω δει παιδι να του σπανε τα γυαλια, να το ξυλοκοπανε, τα γυαλια να μπαινουν στα ματια, υστερα απο χειρουργεια το παιδι να σωζει την οραση απο το 1 ματι κ υστερα να αρχιζει ο εκφοβισμος στους υπολοιπους μην τυχον κ μαρτυρησουμε ποιοι το κανανε. Ευτυχως στην Ευρωπη τα παιδια μεγαλωνουν πιο πολυ βασει της θεωριας "ο καλυτερος επιβιωνει/κερδιζει" παρα βασει της θεωριας "ο δυνατοτερος επιβιωνει", οπως συνηθως συμβαινει στις ΗΠΑ. (Δεν ξερω ποιοι κ πως εμπνευστηκανε το gangster's paradise, αλλα δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα, μονο η Νταλια του "παρα 5" λειπει απο την ταινια.)Τωρα, το κατα ποσον την Ελλαδα τη λες Ευρωπη, αυτο ας μην το θιξουμε καλυτερα.....Εδω σε καποιες χωρες της βορειας κ κεντρικης Ευρωπης τα παιδια στα σχολεια διδασκονται πρακτικες αποφυγης κ αναχαιτισης του bullying, ενω το ιδιο στιγματιζεται ως απαραδεκτη συμπεριφορα προς το κοινωνικο συνολο.
    - τα καλα νεα της υποθεσης ειναι οτι αυτο που σου στερησανε, δηλ την αυτοεκτιμηση κ την αυτοπεποιθηση, ειναι επικτητο κ οχι στοιχειο του χαρακτηρα σου, οπως ειναι κατι που γεννιεσαι κ πεθαινεις με αυτο. Η αυτοπεποιθηση, αν κανεις δουλεια με τον εαυτο σου προς τη σωστη κατευθυνση, καλλιεργειται στην πορεια. Εισαι απ'ο,τι αντιλαμβανομαι ακομα νεος, οποτε μην αφησεις αυτα τα συναισθηματα να στεριωσουν μεσα σου, γιατι με την παροδο του χρονου η ανατροπη τους γινεται ολο κ πιο δυσκολη. Δεν εχεις δει πχ κοριτσια κ αγορια με τα μουτρα κατεβασμενα επειδη στα σχολικα τους χρονια τα κοροιδευανε για την εμφανιση τους, τελειωνοντας το σχολειο να πλακωνονται στις διαιτες κ τα γυμναστηρια κ η αυτοπεποιθηση τους να πιανει ταβανι?Δεν λεω οτι ολα ειναι εξισου ευκολα. Αλλα νομιζω οτι αξιζεις πολλα περισσοτερα, τα οποια πρεπει να αρχιζεις να τα "δουλευεις".

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Η καλύτερη εκδίκηση είναι η αδιαφορία. Έχει περάσει τόσος καιρός και τους επιτρέπεις ακόμα να σου χαλάνε την ζωή... αυτά που έγιναν τότε, έγιναν... κακώς, αλλά δεν μπορείς δυστυχώς να γυρίσεις τον χρόνο πίσω και να τα αλλάξεις. Άστα ομως να τελειώσουν. Δες τι έκανες εσύ λάθος τότε ώστε να μην ξανακάνεις το ίδιο στην ζωή σου - πιστεύω ότι έδειξες ότι σε επηρρεάζουν... ότι τους φοβάσαι? Ότι σου χαλάν την διάθεση? Πάντως ότι τα λόγια και οι πράξεις τους είχαν αποτέλεσμα και ότι δεν μπορούσες να τα αντιμετωπίσεις... άρα ήσουν εύκολο θύμα... οι bullies είναι θρασύδειλοι, έχουν τα δικά τους απωθημένα και τις δικές τους ανασφάλειες, και προσπαθούν με αυτόν τον τρόπο να νιώσουν "δυνατοί"... δεν είναι όμως... οπότε μόνο σε όποιον αντιλαμβάνονται ως εύκολο θύμα κουνιούνται. Κράτα το μάθημα, και άσε πίσω σου την πικρία. Η ζωή σου δεν σταμάτησε στο σχολείο, και οι bullies των χρόνων εκείνων μπορούν πλέον να σου κάνουν μόνο το κακό που τους επιτρέπεις εσύ, μένοντας κολλημένος στο παρελθόν και αφήνοντας εκείνες τις εμπειρίες να σε επηρρεάζουν ακόμα. Όλα αυτά που ήθελες να πετύχεις και να κάνεις στην ζωή σου, και που λες ότι δεν κατάφερες λόγω των τραυμάτων που σου δημιουργήθηκαν τότε, μπορείς ακόμα να τα κάνεις... φτάνει να αρχίσεις να κοιτάς μπροστά και όχι πίσω... μην αφήνεις πέντε κομπλεξικά παιδάκια της εφηβείας σου να σου πηδήξουν ολόκληρη τη ζωή. Μην τους μισείς, μην τους αγαπάς, αναγνώρισε ότι ίσως άθελά τους σε έκαναν να ωριμάσεις και να "βαθύνεις" σαν άνθρωπος μέσα από τις δυσκολίες που σου δημιούργησαν, κράτα αυτό, απαγγιστρώσου και άσ'τους πίσω.

    Οι καθηγητές που επιτρέπουν ή ανέχονται τέτοιες καταστάσεις από την άλλη, είναι για πολύ ξύλο...
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  9. #24
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    30
    Mariposa7 και Vagabond το θέσατε πολύ ωραία...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Δέχτηκα κι εγώ bullying στο Γυμνάσιο και χαλιέμαι που δεν αντέδρασα τότε (ημούν κι εγώ αδύναμος) βέβαια δεν ήμουν ο μόνος.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. bullying
    By stefanos14587 in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 24-01-2018, 22:36
  2. Μια περίπτωση Bullying
    By Vaexianis in forum Κακοποίηση
    Replies: 63
    Last Post: 18-01-2017, 08:03
  3. bullying - ενα επικαιρο θεμα
    By Users_Club in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 20
    Last Post: 11-10-2010, 10:13
  4. Έντονα σημάδια bullying....
    By nature in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 810
    Last Post: 04-11-2009, 22:37
  5. BULLYING
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 09-03-2008, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •