Πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    16

    Πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο

    Πριν εναμιση χρονο ειχα ενα μινι μαρκετ και δουλευα. Τοτε μια νυχτα που ειχα βγει για ποτο με φιλους ενας απ αυτους μου ειπε θ ανοιξεις καθαρα δευτερα? Γυρισα σπιτι και ξυπνησα τη μανα μου λεγοντας της οτι κατι μου ριξαν στο ποτο καθως δεν ημουν καλα και ετρεμα ενω η σκεψη μου ειχε θολωσει. Την επομενη μερα νομιζα πως κατι μου ριχνουν στον καφε κι οτι ολοι θελουν να μου κλεισουν το μαγαζι αλλα δε ελεγα τιποτα σε κανεναν. Η μανα μου με πηγε σε ψυχιατρο το βραδυ καθως καταλαβε οτι κατι δεν παει καλα. Εκει του εξηγησα πως ειχα κατι σαν περιστροφη της σκεψης και μου κλεισε ραντεβου για αλλη μια επισκεψη χωρις να μου πει τιποτα. Εκεινο το βραδυ περα απο τις τρελες σκεψεις καταλαβα πως ημουν ανικανος. Ξαναπηγα στο γιατρο το επομενο διαστημα αλλα δε μου εδινε τιποτα αρχισα να παω σε ουρολογους για το σεξουαλικο προβλημα δε μου βρηκαν τιποτα οργανικο μου διναν σιαλις για θεραπεια. Το μαγαζι το τιναξα στον αερα καθως νομιζα πως με κυνηγάνε εταιριες για χρεη και κομπινες που ποτε δεν εκανα. Αλλαξα ψυχιατρους το επομενο διαστημα κανενας δε ρωτουσε τιποτα ολοι περιμεναν να τους πω . Εγω τους ελεγα οτι ειχα περιστροφη της σκεψης αλλα τιποτα αλλο καθως νομιζα πως ολοι ξερουν πως εχω κατι σπανιο. Κανενας δε μου ειπε οτι υπαρχει κατι που λεγεται ψυχωτικο επεισοδιο. Ξαναγυρισα στον αρχικο γιατρο μετα 2 βδομαδες μου ειπε οτι μειναμε πισω αλλα παλι φαρμακα δε μου εδωσε Παω σε αλλον γιατρο ο οποιος με το που ακουσε αυτα που ελεγα για περιστροφη της σκεψης μου εδωσε φαρμακα. Εγω δε τα πηρα και επεστρεψα παλι στον πρωτο γιατρο ο οποιος αφου του εδειξα τι φαρμακα μου εγραψε ο αλλος τοτε ειπε πως θα μου δωσει κι αυτος. Ξεκινησα με 2 φαρμακα ενω οι σκεψεις επεμεναν να μην αναλυσω που πηγαινε το μυαλο. Εφτασα να παιρνω 7 διαφορετικα με τη χουφτα τα επαιρνα και εγινα καλα μετα απο 5 μηνες. Απο τοτε αρχισε να μου κοβει τα χαπια και τωρα παιρνω GEODON των 40 πρωι βραδυ και BESPAR των 10 πρωι βραδυ.

    Το μαγαζακι μου τιναχθηκε στον αερα τωρα ειμαι ανεργος η στηση μου ειναι χειροτερη απο πριν το επεισοδιο ειμαι 39 χρονων χωρις καποιο πτυχιο και ολα θελουν καινουργιο ξεκινημα.

    Αν μου εξηγουσε καποιος τοτε το τι επαθα ισως να το γλιτωνα το μαγαζι.

    Απο τοτε μεχρι σημερα δεν μου ξαναηρθαν τετοιες σκεψεις αλλα εχω γινει αργος στο σωμα και στη σκεψη οι γονεις μου ειναι μεγαλοι και φοβαμαι για το μελλον μου.

    Υπαρχει καποιος που να αντιμετωπιζει σεξουαλικα προβληματα με GEODON ?

  2. #2
    ΕΓω παντως σε συνιστω να μην αλλαζεις τους γιατρους σαν τα πουκαμισα.τι εννοεις εγινες εντελως καλα?συνεβει μηπως καποιο γεγονος που αναιρεσε 'καπως' το ψυχωτικο επεισοδιο?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    16
    Δεν αλλαζω τους γιατρους μονο στην αρχη που κανενας δεν ελεγε τι εχω .

    Δε γραφω πουθενα οτι εγινα καλα παιρνω geodon γραφω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Φιλε το Geodon ειναι απο τα αντιψυχωτικα που δε πειραζουν πολυ το σεξουαλικο και τα αλλα ειναι χειροτερα.

    Υπαρχει επισης το Seroquel το οποιο δε το επηρεαζει τοσο πολυ.

    Το οτι εχεις γινει τωρα καλα με τα φαρμακα δε λεει τιποτα, γιατι αμα τα κοψεις μπορει να σου ξαναρθει ολο αυτο το αγχος και τα παραληρημα μετα απο καποιο διαστημα.

    Μιας και εισαι ανεργος, νομιζω θα δικαιουσαι και αναπηρικο επιδομα γυρω στα 313 ευρω το μηνα, δε ξερω αν θα το ελαττωσουν.

    Αλλα μαλλον εχεις κατι το ελαφρυ οποτε μπορει και να μη στο δωσουν αμα δεν εχεις νοσηλια σε νοσοκομειο κλπ.

    Επισης ξερω οτι υπαρχουν και κοινωνικοι συνεταιρισμοι - ΚΟΙΣΠΕ οπου δουλευεις και μπορεις να παιρνεις και επιδομα παραλληλα. Αλλα περισσοτερα δε ξερω για αυτους γιατι ειναι λιγοι.

    Το οτι εισαι αργος κλπ. ειναι θεμα και φαρμακου και δοσης. Συνηθως σιγα σιγα πανε τα φαρμακα σε δοση συντηρησης οπου εκει εισαι μετα λειτουργικος και πολλοι μπορουν και δουλευουν κλπ.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    16
    ευχαριστω επιδομα πως θα μαθω αν δικαιουμε ?? ο γιατρος δε μου λεει τιποτα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    16
    μηπως δικαιουμε τη συνταξη του πατερα μου??? ειναι συνταξιουχος δασκαλος

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    πρεπει πρωτα να περασεις ΚΕ.Π.Α. αλλα αν δεν εχεις νοσηλευτει δυσκολα σου δινουν ποσοστο ωστε να μπορεις να δικαιουσε επιδοματα ή συνταξη

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by efkalyptos View Post
    ευχαριστω επιδομα πως θα μαθω αν δικαιουμε ?? ο γιατρος δε μου λεει τιποτα
    Που τους βρηκες αυτους ρε φιλε? και επιδομα δικαιασαι και το geodon πρωι-βραδυ το παιρνουν. ψαξε βρες κανα ψυχιατρο που να ξερει τι του γινεται.
    τωρα που τα γραφω καταλαβαινω οτι δεν ειναι ευκολο :rolleyes:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Σου προτείνω να μείνεις με έναν ψυχίατρο που εμπιστεύεσαι κ επίσης να λαμβάνεις την αγωγή σου σταθερά κ να είσαι συνεπής..Βάλε υπενθήμιση στο κινητό σου,κάνε ότι είναι δυνατόν να τη λαμβάνεις σταθερα κ σωστά!!Απόφευγε το αλκοολ κ τα μεθύσια.Ο γιατρός ίσως να σου είπε πως η θεραπεία διαρκεί κανα 2 χρονάκια,αλλά τις περισσότερες φορές χρειάζεται να παίρνουμε τα φάρμακα εφ'όρου ζωής γιατί η υποτροπή παραμονεύει.Μην διακόπτεις την αγωγή γιατί μέσα σε κανα 6μηνο στο 1ο αγχώδες γεγονός που θα σου συμβεί ίσως υποτροπιάσεις.
    Τώρα για το επίδομα δεν γνωρίζω τις διαδικασίες.Πρέπει πάντως να έχεις ένα βαθμό αναπηρίας για να το πάρεις.Ρώτα τον γιατρό σου για αυτό το θέμα.Σου εύχομαι καλή δύναμη κ να προσπαθείς να είσαι αισιόδοξος.Γενικά αυτό το πρόβλημα υγείας είναι δύσκολο κ θέλει προσπάθεια κ διαρκή αγώνα!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    16
    ευχαριστω για τις απαντησεις αυριο πεμπτη παω σε ενα καινουργιο γιατρο και βλεπουμε ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος οσο για το επιδομα αν ξερει κανεις περισσοτερα ας γραψει

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    16
    ρε παιδια μια ερωτηση οταν λες στο γιατρο οτι ειμαι ανεργος εχω προβλημα στη στηση και οτι φοβαμαι για το μελλον μου κι εκεινος σου λεει οτι διακρινει καταθλιψη ειναι σοβαρα πραγματα αυτα? που εχουμε μπλεξει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αστα εφευρισκουν παντου τρελους. οτι και να τους πεις το θετουν στη δικη τους ψυχιατρικη σκοπια και οχι στη βαση της λογικης και της ζωης.

    νομιζουν οτι με τα φαρμακα τους μπορουν να μας ελεγχουν πληρως και να μας κανουν χαρουμενους κατα παραγγελια κλπ. ασχετα με το τι συμβαινει στη ζωη.

    χωρις τους ψυχιατρους θα υπηρχαν πολλοι περισσοτεροι κανονικοι ανθρωποι.

    Quote Originally Posted by efkalyptos View Post
    ρε παιδια μια ερωτηση οταν λες στο γιατρο οτι ειμαι ανεργος εχω προβλημα στη στηση και οτι φοβαμαι για το μελλον μου κι εκεινος σου λεει οτι διακρινει καταθλιψη ειναι σοβαρα πραγματα αυτα? που εχουμε μπλεξει
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by efkalyptos View Post
    ρε παιδια μια ερωτηση οταν λες στο γιατρο οτι ειμαι ανεργος εχω προβλημα στη στηση και οτι φοβαμαι για το μελλον μου κι εκεινος σου λεει οτι διακρινει καταθλιψη ειναι σοβαρα πραγματα αυτα? που εχουμε μπλεξει
    Φύγε χωρις να πληρωσεις και πες του 'διακρινω θυμο γιατρε' :cool:

  14. #14
    Το χειρότερο είναι οτι "ξεχνούν" πως χωρίς ψυχοθεραπεία, όσο φάρμακα και να μπουκώσεις εναν άνθρωπο, απλά του καταργείς τα συμπτώματα και όχι τις αιτίες-που αν όχι πάντα- παρόλα αυτά μπορεί και να υπάρχουν πέρα απο τις ουσίες του εγκεφάλου που παίζουν.
    Η σωστή ψυχιατρική σκοπιά δεν είναι: "χώσε ΜΟΝΟ φάρμακα".

    Quote Originally Posted by maus View Post
    αστα εφευρισκουν παντου τρελους. οτι και να τους πεις το θετουν στη δικη τους ψυχιατρικη σκοπια και οχι στη βαση της λογικης και της ζωης.

    νομιζουν οτι με τα φαρμακα τους μπορουν να μας ελεγχουν πληρως και να μας κανουν χαρουμενους κατα παραγγελια κλπ. ασχετα με το τι συμβαινει στη ζωη.

    χωρις τους ψυχιατρους θα υπηρχαν πολλοι περισσοτεροι κανονικοι ανθρωποι.

  15. #15
    καλα κανουν οι ψυχιατροι κ δινουν φαρμακα απλα ειναι λιγο υπερβολικοι ως προς την ποσοτητα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πρώτο ραντεβού
    By nikiii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 15-08-2012, 13:05
  2. ψυχωτικο συμπτωμα?
    By beauty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 16-05-2011, 16:52
  3. ψυχωτικο επεισοδιο
    By red-button in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 26-05-2009, 08:19
  4. Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-2008, 22:11
  5. ΨΥΧΩΤΙΚΟ επεισόδιο: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου
    By elenitsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 01-10-2007, 17:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •