Δεν θέλω να υποκινούμε πια απ'τους παραλογισμούς μου, Ομως μπορώ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    2

    Δεν θέλω να υποκινούμε πια απ'τους παραλογισμούς μου, Ομως μπορώ?

    Γειά σας,
    Ονομαζομαι Αντρέας, ειμαι 27 χρονών, απο τη Κύπρο… Ειμαι νέο μελος του φορουμ και αυτή είναι η πρωτη μου ανάρτηση…

    Εχω συμπτωματα Obsessive compulsive dissorder. Σε όλα του σχεδον τα παραδειγματα αλλα όχι σε ακραιο βαθμο η επικεντρωμενο
    σε συγκεκριμενες ενεργειες η σκεψεις. Αυτό το ψιλο-ελέγχω.
    Αλλα πιστευω είναι η ίδια αυτή τάση που ευθύνεται και για τα υπολοιπα τα οποια θα αναφέρω.
    Εχω τη τάση να μην ξεκολλάω από δραστηριοτητες τις οποιες αν και αρχιζω με θετικη διαθεση καταληγει στο να είναι ψυχοφθόρα. Για κανενα ουσιαστηκο λόγο,(χωρις να έχει πια να κάνει με τη δραστηριοτητα) απλα ψυχαναγκασμος. Παραδειγμα. (αυτό που συνεβηκε σημερα(χτες) και η αφορμη που γραφω σε εσας.)
    Καθως δεν εργαζομαι, ουτε ασχολουμε συστηματικά με κάποια έξω του σπιτιού δραστηριοτητα(το οποιο είναι κι αυτό ένα από τα προβληματα τα οποια δημιουργηθηκαν Από.. και τωρα δημιουργουν Τη συμπεριφορα μου και τις obssesive compulsive τασεις μου) εκατσα λοιπόν η ωρα 3 το πρωι να παίξω λίγο ιντερνετ ποκερ. Αν και ξεκίνησα με καλη διαθεση, η διαθεση αυτή κρατησε 30-40 λεπτα ομως κατελειξα να πέζω εως τις 1 το μεσημέρι.! Ο λόγος δεν εχει στα αληθεια να κανει με τη φυση του παιχνιδιου. Παθενω τετοια κολλήματα συχνα τελευταιως με όλων των ειδών ασχολίες.
    Βασικα βαζω μη λογικους/ρεαλιστικούς, ψυχαναγκαστικους στοχους στο μυαλό μου οι οποίοι με κρατανε σαν ζομπι κολλημενο τη ίδια στιγμη που αυτό δεν αποσκοπεί καπου ουσιαστικα, ούτε μου προσφερει καμια ευχαριστηση..Αντιθετως είναι βασανιστικο και ψυχοφθόρο… Εχω πολλά προβλήματα που συμπεπτουν σε διαφορετικες διαγνωσεις και αλλα που είναι ρεαλιστικα. Το θέμα είναι ότι στη ζωή μου μετα τα 20 που βγήκα απ΄το στρατο οι στιγμες εγκεφαλικης/σωματικης χαλαρωσης και οι στιγμές
    Ευχαριστησης είναι λίγες ή ελάχιστες. Τωρα είμαι 27 χρονών…
    Καποια στοιχεια για μενα είναι:
    Δεν εργάζομαι, δεν σπουδασα κατι., αν και έχω φίλους αποκόπτομαι από αυτους συχνα η τους "γράφω" όταν με ψάχνουν με αποτελεσμα μετα με το δικιο τους και αυτοι να με αφήνουν ωσότου εγώ ξαναενδιαφερθώ. Αν και δεν δουλευω δεν πολυβγαινω, ουτε τωρα που είναι καλοκαίρι αν και στη πραγματικοτητα θέλω, χωρις πάντα το προβλημα να είναι το οικονομικό.
    Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι όλα τα στοιχεια για πολλα χρόνια δείχνουν ότι είμαι ενας άνθρωπος που στ'αληθεια δεν νιωθω ότι είμαι αυτος.(νιωθω φυσιολογικός με τις ιδιαιτεροτητες μου φυσικα)…απλα τυχαν τα πραγματα έτσι λόγω των ιστορικών και ψυχολογικων προβλημάτων. Στο παρελθόν αντιμετώπισα κι άλλα προβληματα τα οποια ξεπέρασα σε μεγάλο βαθμο. Όπως obbsesions με τη διατροφη, Τα έντονα περιστατικα OCD, Ιδεολογικά αδιέξοδα κτλ. Αυτά :). Το κουρασα το ξέρω και συγνώμη γι'αυτό. Ελπίζω να βγάζει νόημα. Γενικά είναι λιγο μπερδεμένη κατάσταση.
    Ο λογος που γραφω εδώ είναι η αναγκη να μοιραστω το προβλημα μου όπως και να ακουσω απόψεις πέραν του δικού μου εγκέφαλου αφου αυτός είναι εξαρχής που τα δημιουργα όλα αυτά. Είναι σημαντικό.
    Ευχαριστώ που το διαβάσατε.

    Δεν θέλω να υποκινούμε πια απ'τους παραλογισμούς μου, καθως μου στερεί την ζωτική μου αναγκη να ζω με ουσία. Δεν θέλω, όμως μπορω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Καλησπέρα! Έχεις επισκεφτεί γιατρο?
    Έχεις κάποιο πρόσωπο στην οικογένειά σου που να μπορεί να σου σταθεί στο πρόβλημά σου? Να μπορεί να σε αποτρέπει ή να σε επιπλήττει όταν ξεπερνάς τα όρια και να σε επαναφέρει? Είναι πολύ θετικό πιστεύω ότι το καταλαβαίνεις πως τρως κολλήματα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Καλησπέρα! Έχεις επισκεφτεί γιατρο?
    Έχεις κάποιο πρόσωπο στην οικογένειά σου που να μπορεί να σου σταθεί στο πρόβλημά σου? Να μπορεί να σε αποτρέπει ή να σε επιπλήττει όταν ξεπερνάς τα όρια και να σε επαναφέρει? Είναι πολύ θετικό πιστεύω ότι το καταλαβαίνεις πως τρως κολλήματα.
    Ευχαριστω καταρχην για την ανταποκριση girl1988,
    Δεν πηγα σε γιατρο αν και αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα το επιδίωκα ή αν μελλοντικά τα καταφέρω θα πάω… Δεν είχα ποτε ιδιαίτερα στενη σχέση συζητησης/κατανόησης ειδικά σε
    ευαίσθητα ζητήματα με την οικογένεια μου.(Η αρχή του κακού)…αλλα αν το επιδιώξω σίγουρα θα εχω τη πλήρη συμπαραστασή τους. Να σημειώσω ότι ειμαστε 4 αδελφια και το προβλημα επικοινωνίας ίσχυε από παντα για όλους. Οι φιλοι μου είναι όλοι ανοιχτόμυαλοι ανθρώποι που μπορώ να ανοιχτώ χωρίς παρεξήγηση. Μου δίνουν συμβουλές κατά καίρους καθως με βλέπουν να μένω "στασιμος". Επισης η φίλη μου με την οποία συγκατοικούσαμε εως πριν 2 βδομαδες ζουσε την όλη κατάσταση και προσπαθούσε να βοηθήσει… απλα εγώ ποτέ δεν παραδέχομαι ότι χρειάζομε βοήθεια ή ότι έχω προβλημα(μπορει να το λέω καμια φορα σε καποιον αλλα χωρίς να επεκτείνομαι ιδιαίτερα). Θεωρώ ότι αφου παραδέχομαι στον εαυτο μου το πρόβλημα και ξέρω πως έφτασα να το έχω, τοτε μπορώ και να το ελέγξω. Με επιπλήττουν όπως λες αλλα στη φαση αυτή εισαι υπο εθισμό και θες να συνεχίσεις αυτό που κάνεις. Οπώς για παραδειγμα, ατομο με ΙΨΔ θέλει να ικανοποιήσει την ψυχανάγκη του και κάποιος του λέει να μην το κάνει. Θα το κάνει ούτος η αλλιώς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Κατάλαβα... Δεν μπορείς να εθιστεις σε κατι επικοδομητικο;;; Σε καποιο χόμπι ή στο γυμναστήριο;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κατα καιρους ανοιγουν αρκετα θεματα ( ειδικα σε αυτο το subforum ) με ατομα που νομιζουν οτι πασχουν απο κατι , επειδη ετυχε να διαβασουν καπου συμπτωματα μιας ψυχικης ασθενειας.
    Θα σου πω λοιπον και εσενα αυτο που λεω παντα , Η ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΑ , ισα ισα χειροτερο κακο μπορει αν σου κανει .
    Προσπαθησε λοιπον να δεις το προβλημα σου εξω απο το πλαισιο της ΙΨΔ , και βρες τι ειναι αυτο που σε εμποδιζει απο το να αλλαξεις τις συνηθειες σου.

  6. #6
    Μήπως παρατήρησες αν κάτι σε αγχώνει ή σε στενοχωρεί πριν σε πιάσει αυτό το ξέσπασμα? Το παθαίνω και εγώ, αραιά πια, όταν νιώθω μοναξιά και πληγωθώ.. Είχα φτάσει να ρίχνω μόνη μου πασιέντζα ολόκληρα 24ωρα! Βρες ενδιαφ'ρντα και ενασχόληση, σε ότι σ' αρέσει. Συμβαίνει σε πολλούς, μην αγχώνεσαι.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Είχα φτάσει να ρίχνω μόνη μου πασιέντζα ολόκληρα 24ωρα
    αμα ειναι ετσι να σου φωναξω κ τη κοπελα μου να ριχνετε πασιενζες παρεα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    macedonia
    Posts
    69
    Quote Originally Posted by Αναζητηση View Post
    Μήπως παρατήρησες αν κάτι σε αγχώνει ή σε στενοχωρεί πριν σε πιάσει αυτό το ξέσπασμα? Το παθαίνω και εγώ, αραιά πια, όταν νιώθω μοναξιά και πληγωθώ.. Είχα φτάσει να ρίχνω μόνη μου πασιέντζα ολόκληρα 24ωρα! Βρες ενδιαφ'ρντα και ενασχόληση, σε ότι σ' αρέσει. Συμβαίνει σε πολλούς, μην αγχώνεσαι.
    Σοβαρα μιλας;και τι σε εκανε δηλ να κολλησεις στην πασιεντζα;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τα χαρτια εριξα κ επεσα σε ενα ασσο
    κ σκεφτικα οτι δε ξερω που θα φτασω
    κ μετα τα ξαναριξα κ επεσα σε μια κουπα
    κ θυμιθηκα τα λογια που χτες σου πα

    χαχαχαχχαχαχχαχαχαχχα

  10. #10
    Χαχαχαχα... Τα 'δωσα όλα κι έμεινα στον άσσο!!!

    Εχω πολλά χρόνια να παίξω πασιέντζα, παιδιά... Ούτε να τη δω μιλάμε, ε;!

    Θα σπάσω κούπες για τα λόγια που ΄πες και ποτηράκια γι' αυτά σου τα στιχάκια, Αλεξ :)

  11. #11
    Quote Originally Posted by kathy® View Post
    Σοβαρα μιλας;και τι σε εκανε δηλ να κολλησεις στην πασιεντζα;
    Μιλώ σοβαρά, μέχρι τενοντίτιδα στα χέρια έπαθα και προτιμώ να μη θυμάμαι πια την αιτία.

    Είμαστε ακόμα ζωντανοί, στη σκηνή, σα ροκ συγκρότημα!!!
    Last edited by Αναζητηση; 13-08-2014 at 05:30.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα το πας ετσι σε λιγο θα ριξουμε ολοι μαζι τα χαρτια... κ μετα με αυτα που θα βγουν θα τραβαμε τα μαλια μας.

  13. #13
    [QUOTE=αλεξανδρος_77;497079]αμα το πας ετσι σε λιγο θα ριξουμε ολοι μαζι τα χαρτια... κ μετα με αυτα που θα βγουν θα τραβαμε τα μαλια μας.[/QUOT

    Ωραία η πρότασή σου Αλεξ,... πιάσε την τράπουλα λοιπόν, γιατί χωρίς το υφάκι του υπεράνω ξερόλα που πετάγεται παντού, είσαι πολύ καλύτερος στις απόψεις σου.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν το πας ετσι κ χωρις μερικους σπαστικους το φορουμ θα τα πολυ καλυτερο αλλα ο χωριατης θελει αναμιση χωριατη πρακτικα δε θελω να ειμαι καλυτερος γιατι σε αυτους που ειμαι καλυτερος ειμαι μονο πριβε στους υπολυπους θα μαι μονιμως ετσι.

    εξακολουθεις οστοσο να κανεις ακυρες τοποθετισεις γιατι εγω περα απο τους αγνωστους που του αντιμετωπιζω με ενα τροπο οτι να ναι μονο στους γνωστους εχω κατι καλυτερο να διξω.

    αρα απο οτι φαινετε απετυχες να με ψυχολογισεις παντελως.

  15. #15
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αν το πας ετσι κ χωρις μερικους σπαστικους το φορουμ θα τα πολυ καλυτερο αλλα ο χωριατης θελει αναμιση χωριατη πρακτικα δε θελω να ειμαι καλυτερος γιατι σε αυτους που ειμαι καλυτερος ειμαι μονο πριβε στους υπολυπους θα μαι μονιμως ετσι.

    εξακολουθεις οστοσο να κανεις ακυρες τοποθετισεις γιατι εγω περα απο τους αγνωστους που του αντιμετωπιζω με ενα τροπο οτι να ναι μονο στους γνωστους εχω κατι καλυτερο να διξω.

    αρα απο οτι φαινετε απετυχες να με ψυχολογισεις παντελως.
    Αγαπητέ Αλεξ, μην ξεχνάμε ότι μιλάμε σε ένα ιντερνετικό φόρουμ, άγνωστοι μεταξύ αγνώστων... μην το ξεχνάμε ποτέ αυτό. Εκτός από πολύ σπάνιες φορές, ΔΕΝ ανταλλάσσω πριβέ μηνύματα... βασικός κανόνας για την ασφαλειά μας στο ίντερνετ από επίσημες αρχές.
    Μήπως; ΧΩΡΙΑΤΗΣ δεν είναι αυτός που δεν μπαίνει δημόσια σε λεπτομέρειες για κάτι που ίσως τον πλήωσε πολύ, αλλά ΧΩΡΙΑΤΗΣ είναι αυτός που ειρωνεύεται τους πάντες και τα πάντα από δική του πάγια θέση;

    Είμαστε σε ένα φόρουμ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟΨΕΩΝ, μαθαίνουμε ο ένας απ' τον άλλον και δεν το γυρνάμε στις ταινίες μυστηρίου και στα πριβε μηνύματα ως πλειοψηφία.
    Σε ένα ιντερνετικό χώρο ποιος να ψυχολογήσει τι, όταν μπορούμε κάλλιστα εμείς οι ίδιοι να έχουμε και άλλα προφίλ και να προβάλλουμε διαφορετικούς χαρακτήρες ταυτόχρονα.

    Συνέχισε την τακτική σου, με τόσα άλλα που αίγουρα θα βρίσκεις πάντα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δε μπορώ να ξεφύγω από τους δαίμονες μου...
    By regenmacher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-06-2012, 00:12
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΤΥΣΩ!!
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 21-08-2011, 21:15
  3. δεν μπορω να ξεπερασω τους γονεις μου
    By researcher in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 158
    Last Post: 14-03-2011, 16:22
  4. Δεν μπορώ να έρθω αντιμέτωπη με τους γείτονες μου
    By Nanasourh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-09-2008, 18:06
  5. Εγώ και η οδήγηση.θέλω να γίνουμε φίλες! αυτή θελει όμως?
    By Christine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-06-2008, 21:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •