ΙΨΔ τοσο αγχος για το τπτ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504

    ΙΨΔ τοσο αγχος για το τπτ

    Περασα χρονια μεσ το αγχος χωρις λογο,ειδικα αυτα τα 2 χρονια ηταν τα πιο βασανιστικα!Σημερα αποδειχτηκε οτι μια απο τις πιο ηλιθιες εμμονες που ειχα φετος πως ηταν ψεμα και οτι δεν αξιζε να δωσω τοσο βαση απο την αρχη!Ειχα φτασει σε σημειο να μην θελω να ζησω αλλο και ας ηξερα κατα βαθος οτι δεν ισχυαν,με τσακιζε η αμφιβολια.Οσοι εχετε ΙΨΔ να θυμαστε οτι αν ισχυαν ολα αυτα που νομιζετε δεν θα σας δημιουργουσαν αγχος!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Anakin View Post
    Περασα χρονια μεσ το αγχος χωρις λογο,ειδικα αυτα τα 2 χρονια ηταν τα πιο βασανιστικα!Σημερα αποδειχτηκε οτι μια απο τις πιο ηλιθιες εμμονες που ειχα φετος πως ηταν ψεμα και οτι δεν αξιζε να δωσω τοσο βαση απο την αρχη!Ειχα φτασει σε σημειο να μην θελω να ζησω αλλο και ας ηξερα κατα βαθος οτι δεν ισχυαν,με τσακιζε η αμφιβολια.Οσοι εχετε ΙΨΔ να θυμαστε οτι αν ισχυαν ολα αυτα που νομιζετε δεν θα σας δημιουργουσαν αγχος!
    πως "αποδείχτηκε" οτι η εμμονή σου ήταν "ψέμα"? θέλω να πω, πως δέχτηκες εσύ την απόδειξη? συνήθως αυτό δεν είναι το πρόβλημα? "αποδείξεις" υπάρχουν αλλά δεν γίνονται δεκτές από τον ιψδ "λόγω αμφιβολιών"... (έχω προσωπικό ενδιαφέρον, δεν ρωτάω από περιέργεια)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΙΔΨ ειναι μονο οταν εχεις μια εμμονη ?ή κ επειδη πχ αμφιβαλλεις εντονα για κατι το οποιο εχει βαση αληθινη?
    ρωταω γιατι καποιες φορες κολλαω σε κατι με καποια αφορμη που δοθηκε..
    κ αμφισβητω κ στενοχωριεμαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μποομ καλημερα , θα σου απαντησω με ενα παραδειγμα.
    Ιδεοληψια > Θελω να σκοτωσω τον συντροφο μου
    Ψυχαναγκασμος> θα μετρησω μεχρι το 200 και ετσι δεν θα τον σκοτωσω.

    Αυτο ειναι ενα κλασσικο παραδειγμα ιψδ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Αα ΟΚ ..καποτε το επαθα αυτο.τα ειχα με ενα παιδι 5 χρονια κ μετα απο κρισεις πανικου εντονες κ καταθλιψη ξεκινησα ψυχοθεραπεια κ μολις καταλαγιασαν οι κρισεις πανικου μου βγηκε εντονη η σκεψη οτι θα τον σκοτωσω κ τρομαζα κ εκλαιγα.φανταζομουν να τον σκοτωνω με μπαλτα, με μαχαιρια, με ο.τι θελεις..κ εκλαιγα δε κοιμομουν.δεν ηθελα να κοιμαμαι μαζι του..το ελεγα στον ψυχοθεραπευτη κ το δουλεψαμε πολυ.πρεπει να χα κανα χρονο αυτο το κολλημα..
    εβαζα τον ψυχοθεραπευτη μου να μου ορκιζεται οτι δεν θα κανω κακο..φοβαμαι οτι θα του κανω κακο ελεγα συνεχεια, βοηθησε με..κλεισε με μεσα..ειναι κριμα να σκοτωσω εναν ανθρωπο σε παρακαλω.ειμαι δολοφονος...κ κατι τετοια..το δουλεψαμε το δουλεψαμε κ τελικα κατεληξα οτι αυτο το παιδι κ η σχεση αυτη με πιεζε τοσο πολυ που μου εβγαινε σε αυτην την μορφη..μεχρι που καποια στιγμη ξεκολλησα με την βοηθεια της ψυχοθεραπειας και της αναλυσης.ανακαλυψα οτι απο πισω απο αυτο βρισκοταν πολλη πιεση..
    οταν καθαρισε το κεφαλι μου μετα απο αρκετο καιρο χωρισα κ ημουν μια χαρα..απο τοτε δεν μου εχει ξανατυχει ΙΔΨ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αυτο που παρατηρω τον τελευταιο διαστημα ..ειναι οτι θελω να καθαριζω το σπιτι μου πολυ..
    οχι οταν ειναι καθαρο , οταν ειναι καθαρο ειμαι οκ ηρεμη..αλλα οταν πιανει σκονη θελω να ειναι ολα ομορφα κ στην εντελεια..σε σημειο να μη ξεκουραζομαι κ να κανω κατι συνεχεια.με ενα πανι στο χερι.
    δνε φοβαμαι καθολου τα μικροβια.δνε με ενδιαφερουν καν.θελω απλα να ειναι ομορφο το σπιτι μου κ καθαρο..
    ομως μου εχει γινει καθημερινο αυτο..νομιζω οτι προς το παρον ειναι υπο ελεγχο...φοβαμαι μη ξεφυγω.
    θελω να ρουχα να μυριζουν καθαριοτητα..θελω να μυριζει ωραια το σπιτι μου..με εχει πιασει μια κριση καθαριοτητας θα ελεγα...αυτο ειναι ΙΔΨ?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    Αα ΟΚ ..καποτε το επαθα αυτο.τα ειχα με ενα παιδι 5 χρονια κ μετα απο κρισεις πανικου εντονες κ καταθλιψη ξεκινησα ψυχοθεραπεια κ μολις καταλαγιασαν οι κρισεις πανικου μου βγηκε εντονη η σκεψη οτι θα τον σκοτωσω κ τρομαζα κ εκλαιγα.φανταζομουν να τον σκοτωνω με μπαλτα, με μαχαιρια, με ο.τι θελεις..κ εκλαιγα δε κοιμομουν.δεν ηθελα να κοιμαμαι μαζι του..το ελεγα στον ψυχοθεραπευτη κ το δουλεψαμε πολυ.πρεπει να χα κανα χρονο αυτο το κολλημα..
    εβαζα τον ψυχοθεραπευτη μου να μου ορκιζεται οτι δεν θα κανω κακο..φοβαμαι οτι θα του κανω κακο ελεγα συνεχεια, βοηθησε με..κλεισε με μεσα..ειναι κριμα να σκοτωσω εναν ανθρωπο σε παρακαλω.ειμαι δολοφονος...κ κατι τετοια..το δουλεψαμε το δουλεψαμε κ τελικα κατεληξα οτι αυτο το παιδι κ η σχεση αυτη με πιεζε τοσο πολυ που μου εβγαινε σε αυτην την μορφη..μεχρι που καποια στιγμη ξεκολλησα με την βοηθεια της ψυχοθεραπειας και της αναλυσης.ανακαλυψα οτι απο πισω απο αυτο βρισκοταν πολλη πιεση..
    οταν καθαρισε το κεφαλι μου μετα απο αρκετο καιρο χωρισα κ ημουν μια χαρα..απο τοτε δεν μου εχει ξανατυχει ΙΔΨ.
    Γεια σου BOOM! 'Ηθελα απλά να πω ότι στην ΙΔΨ το να έχεις σκέψεις να μαχαιρώσεις κάποιον πχ (ναι, αιμοσταγής δολοφόνος με το πριόνι, τσεκούρι κλπ ;)...) δε σημαίνει ότι έχεις κατ' ανάγκη πρόβλημα με τον άνθρωπο αυτό, μπορεί να είναι και ο πιο αγαπημένος σου, απλά τυχαίνει να εκδηλώνεται έτσι η διαταραχή, με βίαιες σκέψεις γενικώς και αορίστως, ακόμα και για έναν άγνωστο άνθρωπο. Βέβαια ενδότερες καταστάσεις, συναισθηματικές πιέσεις σε σχέσεις κλπ μπορεί να εκδηλωθούν και έτσι... Αλλά στην περίπτωση σου εσύ και ο ψυχοθεραπευτής σου βρήκατε τη λύση και την άκρη και έγινες καλά και αυτό έχει σημασία!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    αυτο που παρατηρω τον τελευταιο διαστημα ..ειναι οτι θελω να καθαριζω το σπιτι μου πολυ..
    οχι οταν ειναι καθαρο , οταν ειναι καθαρο ειμαι οκ ηρεμη..αλλα οταν πιανει σκονη θελω να ειναι ολα ομορφα κ στην εντελεια..σε σημειο να μη ξεκουραζομαι κ να κανω κατι συνεχεια.με ενα πανι στο χερι.
    δνε φοβαμαι καθολου τα μικροβια.δνε με ενδιαφερουν καν.θελω απλα να ειναι ομορφο το σπιτι μου κ καθαρο..
    ομως μου εχει γινει καθημερινο αυτο..νομιζω οτι προς το παρον ειναι υπο ελεγχο...φοβαμαι μη ξεφυγω.
    θελω να ρουχα να μυριζουν καθαριοτητα..θελω να μυριζει ωραια το σπιτι μου..με εχει πιασει μια κριση καθαριοτητας θα ελεγα...αυτο ειναι ΙΔΨ?
    Δεν μου φαίνεται κάτι ανησυχητικό, αν το σπίτι και τα ρούχα χρειάζονται κάποια καθαριότητα, εκτός και αν σου έχει γίνει τρομερή εμμονή ή πχ ξεσκονίζεις το ίδιο σημείο 20-30 φορές και ας είναι καθαρό...Βέβαια αν πιέζεσαι να κάνεις οπωσδήποτε την καθαριότητα κάθε μέρα ίσως είναι ένας ελαφρύς ψυχαναγκασμός αλλά δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε ανησυχεί ιδιαίτερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    ΙΔΨ ειναι μονο οταν εχεις μια εμμονη ?ή κ επειδη πχ αμφιβαλλεις εντονα για κατι το οποιο εχει βαση αληθινη?
    ρωταω γιατι καποιες φορες κολλαω σε κατι με καποια αφορμη που δοθηκε..
    κ αμφισβητω κ στενοχωριεμαι.
    Μηπως σου φενεται οτι εχει βαση αληθηνη?Γιατι οι εμμονες φενονται αληθηνες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    boom σε οτι αφορα τον δικο σου προβληματισμο με καλυψε η Breath . Και θα ηθελα να συμπληρωσω πως το οτι εμφανιζουμε ενα συμπτωμα μιας ασθενειας δεν σημαινει οτι πασχουμε απο αυτη . Ανακιν , οι εμμονες δεν εχουν αληθινη βαση ποτε και το ξερουμε καλα , για αυτο αλλωστε μας ενοχλουν . Αν πιστευαμε πως ηταν αληθινες δεν θα ειχαμε ιψδ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι οχι...μου ειπαν οντως ψεμματα κ το παραδεχτηκαν κ το ειδα κιολας..ειδα την αποδειξη δηλαδη..απο τοτε καποιες φορες προβληματιζομαι με τις κινησεις αυτου του ατομου κ δεν εχω εμπιστοσυνη ενω προσπαθω.με κοροιδεψε στα αληθεια δυστυχως....οποτε πιστευω οτι ειναι λογικο να χαθει η εμπιστοσυνη..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Δεν μου φαίνεται κάτι ανησυχητικό, αν το σπίτι και τα ρούχα χρειάζονται κάποια καθαριότητα, εκτός και αν σου έχει γίνει τρομερή εμμονή ή πχ ξεσκονίζεις το ίδιο σημείο 20-30 φορές και ας είναι καθαρό...Βέβαια αν πιέζεσαι να κάνεις οπωσδήποτε την καθαριότητα κάθε μέρα ίσως είναι ένας ελαφρύς ψυχαναγκασμός αλλά δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε ανησυχεί ιδιαίτερα.
    οχι οχι..δεν καθαριζω 20-30 φορες στο ιδιο σημειο..αλλα εχω φαει κολλημα οτι θελω να ειναι καθαρο το σπιτι ..ενω πριν δεν με ενοιαζε κ τοσο..το αφηνα πολλες μερες να γινει χαλια κ εκανα στο τελος της εβδομαδας μια γενικη.τωρα καθημερινα...μπορει να κανω κατι διαφορετικο.πχ ξεσκονισμα, χτες σκουπα. προχτες μπανιο..καθε μερα θελω να το διατηρω καθαρο.οχι ομως οτι καθαριζω συνεχομενα ενα συγκεκριμενο σημειο...
    μαλλον νορμαλ ειναι ε?κ τρωγομαι με τα ρουχα μου μπας κ βρω καποιο προβλημα σε μενα?χεχε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Γεια σου BOOM! 'Ηθελα απλά να πω ότι στην ΙΔΨ το να έχεις σκέψεις να μαχαιρώσεις κάποιον πχ (ναι, αιμοσταγής δολοφόνος με το πριόνι, τσεκούρι κλπ ;)...) δε σημαίνει ότι έχεις κατ' ανάγκη πρόβλημα με τον άνθρωπο αυτό, μπορεί να είναι και ο πιο αγαπημένος σου, απλά τυχαίνει να εκδηλώνεται έτσι η διαταραχή, με βίαιες σκέψεις γενικώς και αορίστως, ακόμα και για έναν άγνωστο άνθρωπο. Βέβαια ενδότερες καταστάσεις, συναισθηματικές πιέσεις σε σχέσεις κλπ μπορεί να εκδηλωθούν και έτσι... Αλλά στην περίπτωση σου εσύ και ο ψυχοθεραπευτής σου βρήκατε τη λύση και την άκρη και έγινες καλά και αυτό έχει σημασία!
    ναι παναγιτσα μου...ναι ..ευτυχως εγινα καλα ..πανε πααρα πολλα χρονια.κ απο τοτε δεν μου ξανατυχε..
    το παθαινα κ με μωρακια κ με διαφορους ανθρωπους ..φανταζομουν να ειναι νεκροι να τους σκοτωνω κλπ..κ τρομαζα..
    μεγαλο κολλημα ειχα φαει...τα χα παιξει..κ μιλαμε για κανα χρονο.σκεφοτμουν μονο αυτο.με ειχε κανει πολυ δυστυχισμενη.η ψυχοθεραπεια με βοηθησε απιστευτα σε αυτο..εμαθα τα ορια μου..εμαθα τον εαυτο μου κ εμαθα επισης οτι πραμγατικα αυοτ ηταν ενα κολλημα μονο κ δεν μπορω να πειραξω ουτε μυρμηγκι..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλημέρα παιδιά, η Betelgeuse είπε μια πολύ σωστή παρατήρηση, έτσι για να μη συγχέουμε τα πράγματα, το να παρουσιάσεις κάποια ιδεοληψία ή ψυχαναγκασμό, δε σημαίνει ότι πάσχεις από ΙΔΨ που είναι μια επίμονη και τις περισσότερες φορές χρόνια κατάσταση. Προσωπικά είχα κατά καιρούς όλων των ειδών τις εμμονές και σκέψεις (ποικίλο το περιεχόμενο, ότι μπορείς να φανταστείς και να μη φανταστείς...) και ορισμένους ψυχαναγκασμούς τσεκαρίσματος και μνήμης κλπ (όχι όμως καθαριότητας, το λέω αυτό γιατί αρκετοί νομίζουν ότι η ΙΔΨ είναι πχ συνήθως το επαναλαμβανόμενο πλύσιμο χεριών ας πούμε)
    Και ναι οι εμμονές δεν έχουν αληθινή βάση, αλλά τρομάζουν αν πιστεύεις ότι έχουν αληθινή και μπορεί να σπαταλήσεις τόση πολλή ενέργεια και να αγχωθείς τόσο πολύ για κάτι που δεν είναι αληθινό αν υποφέρεις από τη διαταραχή.
    Τέλοσπάντων, γενικά αν συνειδητοποιήσεις το πρόβλημα, το μοιραστείς και δεν το κρύβεις μέσα σου, ενημερωθείς γι' αυτό, αναζητήσεις την κατάλληλη βοήθεια και μεθόδους και το κυριότερο με πολλή προσωπική δουλειά και δύναμη ξεπερνιέται κατά πολύ και έχεις μια καλή ποιότητα ζωής. Αυτό ήθελα να στείλω σαν μήνυμα γιατί ξέρω τι είναι, πόσο δύσκολο είναι, αλλά αν δεν το βάλεις κάτω (όπως σε όλα τα πράγματα της ζωής ισχύει αυτό) θα δεις καλύτερες μέρες.
    Boom, καλά μου φαίνεσαι και θα έχεις και ένα πολύ καθαρό σπίτι νομίζω ;) Σε κάποιους ανθρώπους το καθάρισμα σπιτιού λειτουργεί και ως ένα τέλειο αγχολυτικό επίσης!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    "Boom, καλά μου φαίνεσαι και θα έχεις και ένα πολύ καθαρό σπίτι νομίζω ;) Σε κάποιους ανθρώπους το καθάρισμα σπιτιού λειτουργεί και ως ένα τέλειο αγχολυτικό επίσης! "
    χχχα ναι σωστη η παρατηρηση σου!!λαμπει λαμπει !!μεχρι να ξαναβαρεθω παλι......κ φαω καποιο αλλο κολλημα..χαχχα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. γιατί τόσο άγχος και θλίψη?
    By zofi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 24-03-2011, 10:42
  2. Οσο πιο εξυπνος , τοσο πιο πιστος.
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-02-2011, 10:04
  3. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  4. τοσο αγοροφοβια?
    By natassa86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 22-09-2010, 17:10
  5. τόσο μόνη....
    By gataki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 12-12-2005, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •