Μόλις χώρισα. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 51
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα παντως πιο πολυ για σουπια μου κανεις για μπαρμπουνι δε νομιζω :)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Τι του ειπες του ιδιου την τελευταια φορα και πως το πηρε?

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τι του ειπες του ιδιου την τελευταια φορα και πως το πηρε?
    Tου είπα σε γενικές γραμμές όλα αυτά που λέω εδώ. Του είπα οτι μου χει λείψει η ελευθερία , οτι νιώθω να πιέζομαι και δεν μπορώ να το διαχειριστώ , οτι νιώθω πως για να διατηρήσω μια τέτοιου είδους σχέση τελικά νιώθω να έχω χάσει κάποιες άλλες ισορροπίες. Οτι έχω αποκλειστεί από τους φίλους και οτι νιώθω πως πρέπει να το λύσω αυτό και να παραδεχτώ τα λάθη μου , όποια είναι αυτά τέλος πάντων. Του είπα επίσης οτι δεν μπορώ να συνεχίσω αυτή την κατάσταση, ειδικά φέτος που προβλέπεται να είναι μια πιο δύσκολη χρονιά (πτυχίο) και δεν θα μπορώ όπως και να χει να πηγαίνω στην πόλη μου τόσο συχνά. Το να έρχεται αυτός δεν παίζει πολύ λόγω ανεργίας και γενικότερα λόγω του οτι δεν παίζουν λεφτά. Γενικώς πιστεύω οτι και να μην γινόταν τώρα αυτό θα γινόταν αργότερα και θα ήταν ακόμη χειρότερα.
    Αυτός το πήρε σχετικά ψύχραιμα. Απ' ότι μου πε το περίμενε κατά κάποιο τρόπο , και όντως τελευταία μου χε δώσει πολλές φορές την ευκαιρία να του το πω ρωτοντας με αν έχω κάτι , αν τρέχει κάτι κλπ. Απλά εγώ ήμουν αρκετά δειλή για να το κάνω. Δειλή γιατί ίσως κάπου μέσα μου να φοβόμουν να τον πληγώσω και να ξεβολευτώ από μια κατάσταση , πιθανόν. Κόντευα πλέον να ξεχάσω πως είναι να είσαι εκτός σχέσης. Έτσι εκείνες τις φορές δεν του λεγα τίποτα. Το ανέβαλα. Θεώρησε μονο οτι άργησα πολύ να του το πω. Αυτό μου είπε , οτι άργησα πολύ. Του εξήγησα οτι ήταν και για μένα μια πάρα πολύ δύσκολη απόφαση και οτι δεν γινόταν έτσι με το που μου μπήκαν τέτοιες ιδέες να του το πω στο ντούκου, αν είναι δυνατόν. Βασικά για εμένα αυτό ήταν υπέρβαση , είναι κάτι που δεν είχα ξανακάνει κατα πρόσωπο, που φοβόμουν μόνο και στην ιδέα να το κάνω. Και όμως έγινε τελικά!
    Σε γενικές γραμμές η αντίδρασή του ήταν οτι άργησα να του το πω και οτι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Μετά πήρε 2 πράματα που είχε αφήσει σπίτι μου και έφυγε. Ούτε καβγαδες , ούτε τσακωμοί ούτε τίποτα. Μόνο εγώ που ήμουν πολύ φορτισμένη συναισθηματικά . Πρέπει να μουν πολύ άθλιο θέαμα να λέω στον άλλο να χωρίσουμε κλαίγοντας :p .

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Ειναι πολυ λογικα αυτα που νιωθεις. Παντως οταν υπαρχει αποσταση υπαρχει και θεμα με τη ζηλεια και τον ελεγχο. Επρεπε να τα περιμενεις αυτα. Και πολυ χειροτερα οταν το αγορι παει για θητεια. Το θεμα ειναι αν για παραδειγμα ο ελεγχος που σου εκανε ειναι λογω της αποστασης. Δηλαδη οταν εισαστε στο ιδιο μερος σου κανει τα ιδια? σου λεει ποιος ειναι αυτος που σου μιλησε και που ησουνα και τετοια? Εαν τα κανει παντα τοτε δεν μπορεις να κανεις πολλα. Τωρα οτι εκμηδενισες ολες τις αλλες εκφανσεις της ζωης σου επιλογη σου ητανε, πιεστηκες μεν εμμεσα αλλα εχασες τον ελεγχο γιατι ο ανθρωπος παταει σε πολλους πυλωνες, δεν παταει μονο στη σχεση. Λιγο πολυ βεβαια ολοι τα χουμε κανει αυτα οταν ερωτευομαστε, απλα εσενα σου ξεφυγε λιγο παραπανω! Και βολευτηκες ταυτοχρονα σ ενα σιγουρακι πολυπλευρο. Θα το μαζεψεις ομως. Καποιο πλανο υπηρχε για το θεμα της αποστασης?

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ειναι πολυ λογικα αυτα που νιωθεις. Παντως οταν υπαρχει αποσταση υπαρχει και θεμα με τη ζηλεια και τον ελεγχο. Επρεπε να τα περιμενεις αυτα. Και πολυ χειροτερα οταν το αγορι παει για θητεια. Το θεμα ειναι αν για παραδειγμα ο ελεγχος που σου εκανε ειναι λογω της αποστασης. Δηλαδη οταν εισαστε στο ιδιο μερος σου κανει τα ιδια? σου λεει ποιος ειναι αυτος που σου μιλησε και που ησουνα και τετοια? Εαν τα κανει παντα τοτε δεν μπορεις να κανεις πολλα. Τωρα οτι εκμηδενισες ολες τις αλλες εκφανσεις της ζωης σου επιλογη σου ητανε, πιεστηκες μεν εμμεσα αλλα εχασες τον ελεγχο γιατι ο ανθρωπος παταει σε πολλους πυλωνες, δεν παταει μονο στη σχεση. Λιγο πολυ βεβαια ολοι τα χουμε κανει αυτα οταν ερωτευομαστε, απλα εσενα σου ξεφυγε λιγο παραπανω! Και βολευτηκες ταυτοχρονα σ ενα σιγουρακι πολυπλευρο. Θα το μαζεψεις ομως. Καποιο πλανο υπηρχε για το θεμα της αποστασης?
    Ναι , ισχύουν όλα αυτά που λες . Όταν ήμασταν μαζί η αλήθεια είναι όχι, δεν είχε την ίδια συμπεριφορά. Πλάνο σχετικά με την απόσταση υπήρχε απλώς το γεγονός οτι φετος τελειωνω τη σχολή και γυρναω να ειμαστε μαζί . Δεν ερχοταν πολύ αυτός , πιο πολυ εγώ ερχόμουν. Όμως όλα αυτά είναι πράματα που όντως μπορούν να συμβούν σε μια σχέση από απόσταση . Και τον τελευταίο καιρό ειχε χαλαρώσει λίγο με τα θέματα ζήλιας και ελεγχου , αφου και γω του χα πει πολλές φορές πως με ενοχλεί . Αλλά πλέον εγώ είχα χάσει την μπάλα . Η κατάσταση , τουλάχισοτν απ τη δική μου πλευρά , ήταν η εξής : όσο ήμουν εκει που σπουδαζω παραγεμιζα τις μέρες με πραματα (σχολη , γυμναστηριο , σπιτι) για να περνανε μεχρι να ρθει η στιγμη να παω για λιγες μερες στην πόλη μου , να είμαστε μαζί μεν αλλά να μην κάνουμε πολύ ιδιαίτερα πράματα εκτός από κανα καφέ πχ , και να μαι ,εγώ τουλαχιστον, συνέχεια με το αγχος οτι πρέπει να ξαναφύγω και πλησιάζουν οι μέρες και "ως αντε πάλι" κλπ . Ε κάπου μπούχτισα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Η αντιδραση του με παραξενεψε και περιμενα να σου πει οτι αυτα που λες ως παραπονα δεν ισχυουν και μετα οτι ισχυουν, θ αλλαξουν τα πραγματα και στην πραξη τιποτα. Eιναι σκλληρο καρυδι ομως!
    Σου προτεινω λοιπον να κινηθεις σε 2 βασικους αξονες. Σε πρωτη φαση θα αποδεχτεις οτι καλο ειναι ενα διαλειμμα για να αναδιοργανωθεις εσυ και να δει και αυτος πως θα παει χωρις εσενα. Σε δευτερο επιπεδο θα συμμαζεψεις την κατασταση και εξηγουμαι, πρωτα θα ανατρεψεις το προφιλ σου διοτι τα κλαματα και η καταθλιψη δεν ειναι ελκυστικα. Ξεκινας λοιπον να απασχολεις το μυαλο με αλλα θεματα και ξεκινας ανανεωση. Εφοσον τελειωνεις φετος μπορεις οταν θα γυρισεις στην πολη σου να δοκιμασεις ξανα στο ιδιο μερος πλεον οπου εκει δε θα υπαρχουν καποια απ τα αρνητικα και εφοσον δεν εχει μεσολαβησει αλλη επικοινωνια. Αυτη ειναι η γνωμη μου.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    μια χαρα θα ειναι αυτος θα το ξεπεαρασει και συντομα μαλιστα. μην εχει βρει ηδη αλλη, κοιτα να το ξεπερασεις κι εσυ τωρα. αυτος σου ειπε το περιμενε και νωριτερα κιολας και αντεδρασε ψυχραιμα. τι αγχωνεσαι και φοβασαι και μαλακιες. ολοι συνερχομαστε, ασε τις τυψεις σου και τα αχ τον πληγωσα και ω τι επαθε και τι τουκανα η κακουργα στην ακρη και προχωρα.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    χαχαχαχα λιλιουμ να σου πω την αλήθεια με έκανες και γέλασα με το "τι του κανα η κακούργα". Ντάξει , υποθέτω πως αναπόφευκτα θα προχωρήσω κάποια στιγμή τώρα κοντά. Αν είναι να είναι καλά έχοντας βρει και όντως τον εκφραζει αυτό , fair enough , θα συνηθίσω την ζήλια υποθέτω και θα προχωρήσω σιγά σιγά ...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Είναι ανθρώπινο να νιώθεις τύψεις αλλά μέχρι εκεί για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Όσο καλή ψυχική επαφή και αν είχατε (που δεν πολυφαίνεται να σου πω την αλήθεια), με το αγόρι σου δεν φαίνεται να είστε στην ίδια σελίδα του βιβλίου όπως λένε και οι αμερικάνοι, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση της ζωής που περνάς σαν φοιτήτρια. Από αυτά που γράφεις δεν φαίνεται να του έχεις ξηγηθεί άσχημα τον καιρό που είχατε σχέση, κυρίως τα θέλω σου φαίνεται ότι έβαζες σε 2η μοίρα. Ξεκίνα τις επαφές με τους φίλους σου που δεν πιστεύω να σου έχουν ρίξει μαύρο και πέρνα καλά όσο σπουδάζεις, συνήθως είναι μια καλή περίοδος της ζωής μας που έχουμε ωραίες αναμνήσεις και τη θυμόμαστε για πάντα και έχε κατά νου ότι σε λίγο καιρό θα έχουν φύγει και οι τύψεις και όλα όσα σε κάνουν να νιώθεις άσχημα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,778
    Πάντως και αυτοί δεν είναι φίλοι πραγματικοί που δεν συμπαθούν την σχέση σου και σου το λένε κιόλας!

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Tasos75 View Post
    Είναι ανθρώπινο να νιώθεις τύψεις αλλά μέχρι εκεί για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Όσο καλή ψυχική επαφή και αν είχατε (που δεν πολυφαίνεται να σου πω την αλήθεια), με το αγόρι σου δεν φαίνεται να είστε στην ίδια σελίδα του βιβλίου όπως λένε και οι αμερικάνοι, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση της ζωής που περνάς σαν φοιτήτρια. Από αυτά που γράφεις δεν φαίνεται να του έχεις ξηγηθεί άσχημα τον καιρό που είχατε σχέση, κυρίως τα θέλω σου φαίνεται ότι έβαζες σε 2η μοίρα. Ξεκίνα τις επαφές με τους φίλους σου που δεν πιστεύω να σου έχουν ρίξει μαύρο και πέρνα καλά όσο σπουδάζεις, συνήθως είναι μια καλή περίοδος της ζωής μας που έχουμε ωραίες αναμνήσεις και τη θυμόμαστε για πάντα και έχε κατά νου ότι σε λίγο καιρό θα έχουν φύγει και οι τύψεις και όλα όσα σε κάνουν να νιώθεις άσχημα.
    Σίγουρα έβαζα πολλά θέλω μου σε δεύτερη μοίρα. Αυτό με τους φίλους το επιχειρώ ήδη αν και από απόσταση καθ' ότι οι δικοί μου με το που το άκουσαν ήρθαν κατευθείαν και με τσίμπησαν να ρθω στο χωριο διακοπές. Ουδέν κακό αμιγές καλού, τουλάχιστον δεν είμαι μόνη με τα ντουβάρια. Οι φίλοι (οι 1-2 που το χουν μάθει τουλάχιστον μέχρι στιγμής) ανταποκρίνονται καλά θα λεγα... θα δείξει...

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Πάντως και αυτοί δεν είναι φίλοι πραγματικοί που δεν συμπαθούν την σχέση σου και σου το λένε κιόλας!
    Κι εγώ έτσι πίστευα και γεικότερα το οτι χρειάζομαι ανθρώπους γύρω μου δεν σημαίνει σε καμια περίπτωση οτι θα συγχωρέσω κάποιες συμπεριφορές από κάποια άτομα. Απλώς ας πούμε οτι τις αναθεωρώ. Ας πούμε οτι μου μπαίνει στο μυαλό λίγο και η ιδέα μήπως , ως εξωτερικοί παρατηρητές, βλέπαν κάποια πράματα που δεν μπορούσα να δω εγώ, αλλά τα εξέφραζαν παραπάνω απ όσο τους έπαιρνε. Δεν ξέρω ....

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Σήμερα το βράδυ γενικώς δεν είμαι πολύ στα καλά μου. Τα προηγούμενα βράδια ήμουν σαφώς καλύτερα. Είναι και αυτός ο ρουφιάνος το fb... που απ τη μια τον έχω κάνει unfollow και απ την άλλη μπαίνω με την πρώτη ευκαιρία στο προφιλ του και βλέπω τι ανεβάζει και μου γ#$#ται η διάθεση. Ξέρω οτι αυτό που κάνω είναι μέγα λάθος και ο απόλυτος μαζοχισμός. Αλλά τον βλέπω όλη μέρα στο facebook να ανεβάζει διάφορα κομμάτια με νόημα και γενικώς να δείχνει περίτρανα οτι είναι σκατα. Απ τη μια με πιάνουν τα νεύρα μου και μου ρχεται να τον κάνω block (αλλά δεν θέλω ουσιαστικά) και απ την άλλη είμαι στο τσακ να του μιλήσω στο τσατ. 'Εστω να τον ρωτήσω τι κάνει. Ψυχολογική υποστήριξη από αυτόν που φευγει απ τη σχέση στον άλλο έχετε ξαναδεί;;; εγώ όχι πάντως. Δεν το χω κάνει ακόμη , είπα να γράψω εδώ αντί να το κάνω . Αλλά πραγματικά θα το αποφύγω με νύχια και με δόντια γιατί μου φαίνεται τελείως pathetic. Έτσι κι αλλιώς πριν φύγω για τη σχολή τον Σεπτέβρη μάλλον θα βρεθώ μαζί του (αν το θέλει και αυτός βέβαια) για να του δώσω κάτι που έχει ξεχάσει σπίτι μου (και δεν είναι και δικό του , του πατέρα του είναι , οπότε πρέπει να του το δώσω κάπως). Εκεί ίσως γίνει μια κουβέντα πιο ψυχραιμη όπως και να χει. Ουφ , δεν ξέρω ρε παιδιά σήμερα είμαι πολύ πιο σκατά από τις προηγούμενες μέρες ... :(

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Μην κανεις καμμια βλακεια και τον σβησεις απο φιλο.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    19
    Όχι δεν το κάνω , προς θεού. Δεν ποστάρω όμως και τίποτα σχετικό με αυτή την κατάσταση , γιατί δεν θέλω να επηρρεάσω ακόμη πιο πολύ πως νιώθει. Απ'τη μια σκεύτομαι πως τώρα που δεν του χω μιλήσει από τότε που χωρίσαμε μπορεί να τον θεωρήσει έλλειψη ενδιαφέροντος και οτι τον έγραψα τόσο γρήγορα και προχώρησα κλπ και να νιώθει ακόμη πιο χάλια. Απ' την άλλη σκεύτομαι πως μπορεί απλώς να προσπαθεί να το ξεπεράσει και μιλώντας του να τον πάω πίσω. Για περίπτωση επανασύνδεσης , για τώρα τουλάχιστον, ούτε λόγος. Ναι, γενικότερα είμαι αρκετά ενοχικό άτομο , αυτό είναι το επόμενο που πρέπει να δουλέψω με τον εαυτό μου. Πραγματικά από μια άποψη θα θελα να μου δωθει μια ευκαιρία να τον μισήσω! Να μάθω ότι μου χε πει ένα τεράστιο ψέμα ή οτι με κεράτωνε ξερω γω ... προφανώς κάνω πλάκα βέβαια :rolleyes:

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μόλις χώρισα...
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 05-02-2011, 18:03
  2. Μολις 16 οταν εχασα τον μπαμπα μου..
    By Αρτεμις in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 19-07-2010, 12:46
  3. Δύσπνοια μόλις αρχίζει ο ύπνος
    By billides2 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 13-01-2010, 23:02
  4. Μολις βρηκα ενα bug!
    By Boltseed in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 9
    Last Post: 26-05-2008, 21:55
  5. Replies: 18
    Last Post: 01-07-2006, 12:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •