Νιώθω ένα μηδενικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 140
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520

    Νιώθω ένα μηδενικό

    ας πω και γω την πονεμενη ιστορια μου....
    απο που να αρχισω, και που να τελειωσω...
    τα προβληματα με εχουν παρει αμπαριζα.
    καταρχας να διευκρινισω οτι η διαγνωση μου ειναι μεταιχμιακη διαταραχη της προσωπικοτητας, την οποια βιωνω με γρηγορες εναλλαγες του συναισθηματος και με υπερμετρο αγχος, το οποιο μου εχει προκαλεσει αγοραφοβια.

    παμε λοιπον...

    1)η μητερα μου δεν μπορει να δεχθει με τιποτα(παρολο που της το εχουν επιβεβαιωσει πανω απο δεκα ψυχιατροι και ψυχολογοι) οτι εχω ψυχολογικο προβλημα και θεωρει οτι δεν πρεπει να παιρνω κανενα φαρμακο και οτι πρεπει να εργαζομαι.
    (ζηλευω τρομερα τα ατομα που εχουν ενα υποστηρικτικο περιβαλλον)


    2)ο πατερας μου, αν και ευκαταστατος, μου δινει μονο 70 ευρω τη βδομαδα για τα προσωπικα μου εξοδα στα οποια συμπεριλαμβανονται και τα καλλυντικα μου.
    (ευτυχως μου δινει εξτρα για ψυχολογο 40 ευρω και σπανιως μου δινει εξτρα για ρουχισμο)

    3)επειδη ειχα επαναπαυθει στην ιδεα οτι θα μου αγοραζε την προηγουμενη βδομαδα η θεια μου λαθραια τσιγαρα, ξεφυγα απο τον προυπολογισμο.
    ειχα ξεμεινει με 50 ευρω και αυτο με αγχωσε παρα μα παρα πολυ.
    αντι να κανω οικονομια, εκλεψα απο την αδερφη μου 10 ευρω (νιωθω φριχτα για αυτο) και δανειστικα απο τον φουρναρη της γειτονιας αλλα 10.

    4)ο ψυχιατρος μου ειναι ενας ΜΑΛΑΚΑΣ!!!
    με εχει φορτωσει με αντιψυχωτικο σε θανατηφορα δοση(30 μγ ζυπρεξα) και θελει να μου κοψει το αγχολυτικο.
    ρε ΜΑΛΑΚΑ αγχος εχω!!!δεν εχω ψυχωση!!!
    θα τον αλλαζα χαλαρα αλλα επειδη εχω βιβλιαριο αποριας και δικαιουμαι φαρμακα μονο απο κρατικο νοσοκομειο, δεν γινεται να τον αλλαξω
    (ειναι πολυ κοντα μου το νοσοκομειο στο οποιο εργαζεται και λογω αγοραφοβιας δεν με παιρνει να τρεχω αλλου-συν τοις αλλοις ειναι ο μοναδικος ψυχιατρος του συγκεκριμενου νοσοκομειου)

    φφφφφφφφφ.....τα ειπα και ξαλαφρωσα καπως....
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Καλημέρα fragile, ότι σε έχουν πάρει τα προβλήματα αμπάριζα το περιγράφεις πολύ αναλυτικά και είναι κατανοητό... μηδενικό όμως γιατί νιώθεις;
    Κανένας δεν είναι μηδενικό σε κάτι έχεις και συ να προσφέρεις, κυρίως σ΄αυτή την φάση στον εαυτό σου.. που είναι νομίζω και το πιο σημαντικό..
    οκ οι εναλλαγές συναισθημάτων μπορεί να σε κάνουν να νιώθεις έτσι .... αλλά επειδή κάποιες στιγμές προφανώς θα βρίσκεις το κουράγιο σου βοήθα κι εσύ τον
    εαυτό σου όσο μπορείς..προσπάθησε να επικοινωνήσεις καλύτερα το πρόβλημα σου με τους γονείς σου...και την αδερφή σου.. μίλησε τους, ειδικά σε κείνη..
    να σε καταλάβουν μάλλον αδύνατο.. να σε βοηθήσουν όμως μπορούν ..μίλα τους λοιπόν χωρίς να τσακώνεστε..νομίζω , χωρίς να ξέρω ότι μάλλον αυτό συμβαίνει..
    εσύ στα θέματα αυτά είσαι πιο ''έμπειρη''....βρες λοιπόν την ευκαιρία να έρθεις πιο κοντά με τους δικούς σου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    καλημερα IVAN!
    δυστυχως δεν υπαρχει πεδιο συνενοησεως με τους δικους μου.
    αρκει να σου πω οτι πριν λιγο ζητησα απο τον πατερα μου 3,5 ευρω για να γυρισω αυριο με ταξι απο το σουπερ-μαρκετ και μου ειπε θα δουμε.
    του λεω μπορεις να μου τα δωσεις απο τωρα επειδη αγχωνομαι και η απαντηση του ηταν "και γω αγχωνομαι οταν μου ζητας λεφτα"
    δεν αγχωνεται οταν δινει για φρουτα 60 ευρω τη βδομαδα και αγχωνεται οταν το παιδι του, του ζηταει 3,5 ευρουλακια, ενω ξερει οτι εχω θεμα σοβαρο με το ποδι μου και οτι με τα φαρμακα που παιρνω δεν κανει να κυκλοφορω μεσα στον ηλιο.
    οσων αφορα την αδερφη μου, με αγαπαει, με λατρευει αλλα οσες φορες της εχω ζητησει χρηματα, το εχει αρνηθει.
    βλεπεις λοιπον γιατι νιωθω σκουπιδι?
    γιατι πολυ απλα νιωθω αδικημενη και παραμελημενη...
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    εδω και δυο ωρες κλαιω....
    κλαιω γιατι εκλεψα την αδερφουλα μου που κυριολεκτικα με λατρευει.
    ηρθε το πουλακι μου με τα αθωα ματακια του και μου ειπε "μου λειπουν 10 ευρω" και εγω εκανα την παπια εκμεταλευομενη την αθωοτητα της λεγοντας της "καποιο λαθος θα εκανες" μην παει και στερηθω τα 60 τσιγαρα τη μερα, τα 3 λιτρα κοκα-κολα και τους ετοιμους καφεδες.
    την αγαπαω πολυ.
    δεν θα της το ξανακανω.
    Χριστε μου βοηθησε με να ξαναβρω την αξιοπρεπεια μου...
    να αγαπησω περισσοτερο τον εαυτο μου....
    να βρω την παληα φρατζαιλ...
    ποναω τοσο πολυ που ωρες-ωρες απορω πως τον αντεχω τοσο πονο.
    και δεν ειναι μονο το οικονομικο.
    τα χρηματα φερνουν ηρεμια, οχι ομως και ευτυχια.
    οχι δεν θελω να πεθανω.
    να ζησω διαφορετικα θελω.
    μια ζωη με λιγοτερο πονο, με περισσοτερη αξιοπρεπεια, με λιγοτερη (ηθελημενη ή μη) παραιτηση...
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Ξεκίνα να ελαττώνεις τα τσιγάρα-το αλκόολ που κάπου αλλού λες ότι πίνεις και επέστρεψε της αδερφής σου τα 10 ευρώ γιατί αν την κοροϊδεύεις θα σταματήσει να σε αγαπάει και θα σου φερθεί με τον ίδιο τρόπο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    21
    Θυμάμαι τον εαυτό μου την εποχή που δεν μπορούσα να κλάψω!
    Ότι και αν συνέβαινε εγώ ήμουν ψυχρή... απόμακρη... απάνθρωπη... μια άψυχη μηχανή...
    Ένα απόγευμα, γυρνώντας από τον θεραπευτή μου, ένιωσα έναν πόνο στην αριστερή μου πλάτη!
    Ο πόνος μεγάλωνε και επεκτείνονταν! Το βράδυ υπέφερα τόσο πολύ που δεν μπορούσα να σταθώ πουθενά.
    Ξαφνικά τα μάτια μου άρχισαν να τρέχουν καυτά δάκρυα... σε λίγο έκλαιγα με λυγμούς!
    Είχα πάνω από 10 χρόνια να κλάψω! Έπεσα στο κρεβάτι με τα μάτια μου να κλαίνε!
    Το πρωί ξύπνησα και πάλι έκλαιγα... και έκλαιγα, έκλαιγα ασταμάτητα 3 μέρες...
    στο τέλος της τρίτης μέρας, ο πόνος στην πλάτη είχε εξαφανιστεί μόνος του...
    ο πόνος είχε λιώσει από τα δάκρυα... αυτό μου είπε ο θεραπευτής μου αργότερα...
    ότι τα δάκρυα ξεπλένουν την ψυχή....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Συγνωμη..περα απο το ψυχολογικο προβλημα που εχεις..Σε ευχαριστει η ζωη που κανεις?Εχω διαβασει απειρα θεματα σου και το προβλημα σου ειναι τα λεφτα που σου δινουν αλλα δεν σου φτανουν γιατι πρεπει να καπνισεις 60 τσιγαρα την ημερα και να πιεις τρια λιτρα κοκα κολα!Οπως ειπες και εσυ αγχος εχεις και οχι κατι σοβαροτερο..αρα λοιπον θα μπορουσες να ησουν πιο λειτουργικη αν προσπαθουσες εστω και λιγο και δεν επαναπαυοσουν στο εβδομαδιαιο χαρτζιλικι της κοκα κολας και του τσιγαρου.
    Εδω ανθρωποι που πασχουν απο ψυχωσεις και αλλα πιο σοβαρα ψυχικα νοσηματα και μπορουν και εργαζονται με τις οποιες δυσκολιες τους!Εσυ γιατι εχεις κλειστει σε αυτο το μοτιβο ζωης?Οχι δεν εισαι μηδενικο,απλα εχεις βολευτει σε μια κατασταση με την δικαιολογια του "ειμαι αρρωστη".

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by Fairy Godmother View Post
    ότι τα δάκρυα ξεπλένουν την ψυχή....
    οντως.
    ειναι πολυ λυτρωτικο το κλαμα.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Συγνωμη..περα απο το ψυχολογικο προβλημα που εχεις..Σε ευχαριστει η ζωη που κανεις?
    εσυ απο το παραπανω μου μηνυμα τι συμπερασμα βγαζεις?
    οτι μου αρεσει η ζωη μου?
    οτι ειμαι ευτυχισμενη?
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Oχι!Αλλα σου λεω οτι εστιαζεις στα τσιγαρα,τα λεφτα και την κοκα κολα..Δλδ αν σου εδιναν 170 ευρω θα ησουν καλυτερα?Αν δεν κινητοποιηθεις λιγο,οχι μονο εσυ αλλα ο καθενας μας,δεν βγαινει η ζωη..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Συμφωνώ μ αυτά που ειπώθηκαν για το κλάμα...αλλά αυτό είναι κάτι προσωρινό κάποτε τελειώνουν κι αυτά...και έτσι πρέπει..
    πρέπει, όπως σου έγραψαν κι άλλοι εδώ να κάνεις κι εσύ κάτι για τον εαυτό σου... οκ ίσως να χεις κάνει πολύ υπομονή..αλλά κι αυτή από μόνη της δεν φτάνει..
    έχεις κουραστεί και πλέον κάνεις πράγματα που δεν τα θέλεις ούτε εσύ η ίδια...μείωσε το κάπνισμα όσο μπορείς..και τα αναψυκτικά ... προσπάθησε όσο μπορείς να αυτονομηθείς
    ξέρω πως οι δουλειές είναι σπάνιες και κακοπληρωμένες μα για σένα θα είναι διπλή η διέξοδος..θα απασχολείτε με κάτι το μυαλό σου και θα έχεις και τα δικά σου χρήματα..
    μην εκνευρίζεσαι όσο μπορείς με τους δικούς σου... εσύ χάνεις στην τελική...και στεναχωριέσαι ...νιώθω πολύ καλά τι εννοείς ότι αδικήσε ..κι είναι άσχημο συναίσθημα ..το χειρότερο
    αλλά ..νομίζω ότι κυρίως εσύ αδικείς τον εαυτό σου... γιατί δεν πιστεύεις..σ αυτόν.... αν το κάνεις αυτό ..θα βρεις ένα δρόμο, ένα μονοπάτι...νομίζω ότι αναλώνεις τον εαυτό σου...και στο τέλος θα τον χάσεις...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tο να νιωθεις ενα μηδενικο , ειναι δειγμα υγειας , κ εγω ετσι νιωθω , το να νιωθεις οτι εισαι κατι ειναι αρρωστημενο.....................

  13. #13
    διαβάζω - διαβάζω και ψυχοπλακώνομαι εδώ μέσα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    21
    Fragile, λες ότι θες να βρεις την παλιά φρατζάιλ....
    Πώς ήταν? Θέλεις να πεις λίγα λόγια για την παλιά φρατζάιλ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by Fairy Godmother View Post
    Fragile, λες ότι θες να βρεις την παλιά φρατζάιλ....
    Πώς ήταν? Θέλεις να πεις λίγα λόγια για την παλιά φρατζάιλ?
    να σου απαντησω καλη μου.
    ειμαι σε αυτο το "τριπακι" της μιζεριας εδω και εφτα χρονια περιπου
    (δεν θα ηθελα να αναφερω την ηλικια μου)
    πριν εφτα χρονια λοιπον η φρατζαιλ, ηταν μια κοπελα που σπουδαζε, παραλληλα δουλευε, ειχε κοινωνικη ζωη και ηταν αυτο που λεμε "η ψυχη της παρεας".
    καποια στιγμη την φρατζαιλ αρχισε να την παιρνει η κατω βολτα.
    παραιτηθηκε απο τα παντα.
    απο την ιδια την ζωη.
    στην αρχη αυτο εγινε απο συνειδητη επιλογη
    η επιλογη εγινε συνηθεια
    η συνηθεια εγινε "αρρωστια"
    (προυπηρχε η "αρρωστια" απλα τα τελευταια εφτα χρονια επιδεινωθηκε τραγικα)
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω να πνίγομαι
    By miel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-07-2014, 19:50
  2. Νιωθω ανησυχια
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 10-07-2012, 22:02
  3. Νιώθω προδομένη
    By Gina25 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2012, 22:14
  4. Δεν νιωθω πια
    By Sublime in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 31-07-2011, 14:37
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •