Ψύχωση με συγκεκριμένο θόρυβο που κοντεύει να με τρελάνει!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    26

    Ψύχωση με συγκεκριμένο θόρυβο που κοντεύει να με τρελάνει!

    Πριν λίγο καιρό πήρα ένα ψυγείο με πολύ δυνατό και ενοχλητικό θόρυβο. Για ένα μήνα δεν μπορούσα να ηρεμίσω το άκουγα συνέχεια. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ χρησιμοποιούσα ωτοασπίδες, μαξιλάρια στα αυτιά! Δεν πήγαινε άλλο και τελικά το επέστρεψα και πήρα ένα άλλο πολύ πιο αθόρυβο!
    Το πρόβλημα όμως παραμένει, μου έχει γίνει κάτι σαν ψύχωση, προσπαθώ να ακούσω τον θόρυβό του σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας και κάθε φορά που περνάω απο δίπλα βάζω το αυτί μου να δω αν ακούγεται. Το βράδυ κοιμάμαι και ξυπνάω ενδιάμεσα, σηκώνω το κεφάλι απο το μαξιλάρι και μέσα στην απόλυτη ησυχία προσπαθώ να ακούσω τον θόρυβο, όπου τον ακούω και τρελαίνομαι! Σίγουρα δεν είναι τόσο ενοχλητικός αλλά δε ξέρω τι έχω πάθει. Το σκέφτομαι όλη μέρα, προσπαθώ να έχω την τηλεόραση στο τέρμα, να ακούω μουσική, να ανοίγω απορροφητήρα για να μην το ακούω ούτε στο ελάχιστο. Ακούγεται μόνο σε συνθήκες ησυχίας όταν είναι όλα σβηστά, οι επισκέπτες δεν ακούνε τίποτα.
    Δεν είναι ο θόρυβος καθεαυτού που με ενοχλεί αλλά το γεγονός ότι μπορεί να προέρχεται έστω και λίγο απο τη συσκευή με τρελαίνει!
    Τις προάλλες άκουγα δυνατό βουητό και άρχισα να τρελαίνομαι, νόμιζα ήταν αυτό και άρχισα να σφίγγω τα δόντια μου απο τα νεύρα, μόλις διαπίστωσα πως το βουητό και το τρίξιμο προερχόταν απο την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού του απο κάτω κοιμήθηκα σαν πουλάκι. Αυτό θέλω να πω, δεν με ενοχλούν τα φορτηγά και η κίνηση του δρόμου, δεν με ενοχλεί ο θόρυβος του κλιματιστικού, παρα μόνο ο θόρυβος έστω και ο ελάχιστος που μπορεί να κάνει το ψυγείο.
    Δεν αντέχω άλλο, έχω χάσει τη διάθεσή μου για τα πάντα, ούτε δουλειές κάνω σπίτι, αποφεύω να βρίσκομαι κοντά στη κουζίνα. ΠΟτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Είναι που την είχα πατήσει με ελαττωματικό και τώρα μου έγινε φοβία;
    Ακόμη και τώρα που σας μιλάω, μπορεί να ακούγεται απειροελάχιστα αλλά το αυτί μου προσπαθεί με κάθε τρόπο να ακούσει τον ήχο και αγνοεί όλους τους υπόλοιπους. Έχω ανοίξει τη μπαλκονόπορτα να ακούγεται ο θόρυβος του δρόμου.
    Λέτε να το ξεπεράσω με τον καιρό; ΝΑ πάω σε κάποιον ειδικό πιστεύετε θα βοηθηθώ; Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αυτό που περιγράφεις δεν είναι σε καμιά περίπτωση ψύχωση.Είναι ψύχωση τρόπος του λέγειν.Δηλαδή ότι έχεις φάει κόλλημα με τον συγκεκριμένο θόρυβο.Από αυτά που λες για το πως νιώθεις καταλαβαίνω πως νιώθεις αγχωμένος και κάπως καταθλιπτικός.Δεν ξέρω αν είναι κάποιας μορφής πάθηση πάντως ψύχωση δεν νομίζω να είναι.Αν σου δημιουργεί τόσο μεγάλο πρόβλημα στην καθημερινότητά σου καλό θα ήταν να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό.Από το φόρουμ μη περιμένεις να βγει τεκμηριωμένη διάγνωση και οι συμβουλές δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσουν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Το φαινόμενο των εγκεφαλοσκωλήκων θυμίζει ακόμα τον τρόπο που έχουν οι άνθρωποι με αυτισμό ή με σύνδρομο Τουρέτ να κολλούν σ’ έναν ήχο, σε μια λέξη ή σ’ έναν θόρυβο, και να τα επαναλαμβάνουν μεγαλόφωνα ή από μέσα τους για εβδομάδες ολόκληρες. Δεν βρίσκει κανείς νόημα σ’ αυτές τις λέξεις, συχνά τους θέλγει ο ήχος τους και μόνο. Κάθε παράξενος ήχος μπορεί να αρχίσει να επαναλαμβάνεται συνεχώς και όταν φύγει κάποιος άλλος να πάρει τη θέση του.

    η ακούσια επανάληψη κινήσεων, ήχων ή λέξεων παρατηρείται συνήθως σε ασθενείς με σύνδρομο Τουρέτ ή με καταναγκαστική διαταραχή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οι καταναγκασμοι εκτονωνουν το στρες ...μηπως εισαι πολυ αγχωμενη για κατι αλλο που συμβαινει στην ζωη σου?
    καλο θα ηταν να επισκεφθεις εναν ειδικο για το στρες σου κ οχι για το ψυγειο..το ψυγειο ηταν η αφορμη πιστευω να εκτονωσεις το στρες σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    και συνεχιζω με αυτο----->Οι εγκεφαλοσκώληκες είναι συνήθως στερεότυποι και απαράλλακτοι. Έχουν ένα ορισμένο προσδόκιμο ζωής, μαίνονται για ώρες ή μέρες και κατόπιν υποχωρούν σταδιακά εκτός από κάποιες περιστασιακές αναλαμπές. Αλλά ακόμα κι όταν έχουν ξεθυμάνει, παραμένουν συχνά σε κατάσταση αναμονής. Ο εγκέφαλος έχει οξυμμένη ευαισθησία έτσι που ένας θόρυβος, ένας συνειρμός, μια αναφορά σ’ αυτούς είναι ικανή να τους ενεργοποιήσει και πάλι, ακόμα και χρόνια αργότερα. Και είναι σχεδόν πάντα αποσπασματικοί. Όλα αυτά είναι ιδιότητες που οι επιληπτολόγοι ίσως θεωρήσουν οικείες, καθώς θυμίζουν έντονα τη συμπεριφορά μιας μικρής αιφνιδίως πυροδοτούμενης επιληπτικής εστίας, που εκρήγνυται και γεννά σπασμούς κι ύστερα κοπάζει παραμένοντας πάντα έτοιμη για μια νέα ανάφλεξη.

    ευχομαι να σε βοηθησα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    26
    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Οταν θα πω ότι βοηθήθηκα, θα πρέπει μάλλον να είναι εκείνη η ημέρα που δεν θα με απασχολεί το πρόβλημα του θορύβου, δεν θα είναι η πρώτη σκέψη μόλις ξυπνήσω και η τελευταία πριν κοιμηθώ!
    Η αλήθεια είναι πως είμαι αγχωμένη τους τελευταίους μήνες. Έχω μείνει σχεδόν μόνη απο φίλους και παρέες, ανεργία εδώ και ενάμιση χρόνο. Κι εγώ πιστεύω πως εξωτερικεύεται το άγχος μου εκεί πέρα. Και με κάποιο στενό συγγενικό μου πρόσωπο που το συζητήσαμε, συμπεράναμε πως το ότι δεν ξέρω που να διοχετεύσω τις σκέψεις μου, να μιλήσω, να συναναστραφώ με κόσμο όπως εκανα παλιά, να έχω τη δουλειά να ασχοληθώ. Το μυαλό κολλάει σε ασημαντα πράγματα απλά για να ασχολείται με κάτι! Το θέμα είναι πως το λύνω αυτό το κόλλημα; Προσπαθώ με ομοιοπαθητική που λένε, να κάθομαι με όλα κλειστά και να το ακούω μήπως και το ξεπεράσω αλλα τίποτα. Επίσης κάνω το άλλο, να βάζω δυνατά μουσική και να ακούω άλλους θορύβους για να μην με απασχολεί αυτός. Τραβάει πάνω απο μήνα αυτή η ιστορία και δε ξέρω πως να ηρεμίσω. Δεν ξέρω αν είναι ψύχωση, ή ιδεοψυχαναγκαστική διατταραχή, πάντως φυσιολογικό δεν είναι.

  7. #7
    δεν το κανω για να γινω εριστικος αλλα νομιζω οτι το θεμα αυτο προσβαλει κ υποτιμα ολους εμας που εχουμε ψυχωση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    δεν το κανω για να γινω εριστικος αλλα νομιζω οτι το θεμα αυτο προσβαλει κ υποτιμα ολους εμας που εχουμε ψυχωση
    καθώς επίσης υποτιμά και τους αυτιστικούς (άκου εγκεφαλοσκώληκες!)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    26
    Γιατί να προσβάλλει αυτό το θέμα; Αυτή η ιστορία κοντεύει να κλείσει δύο μήνες... Εαν ήταν απλά κόλλημα λίγων ημερών θα είχε περάσει. Δε θέλω να προσβάλω κανέναν. Σίγουρα υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα, και το δικό μου το βλέπουν ασήμαντο, όπως και αυτοί που έχουν σημαντικότερα, σίγουρα θα βρεθεί κάποιος άλλος να του πει ότι το δικό του είναι ασήμαντο. Δηλαδή το ότι έχω κάποιο πρόβλημα δεν πρέπει να το αναφέρω επειδή υπάρχουν σημαντικότερα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    υπαρχει μια ανεξηγητη επιθετικοτητα....η οποια ειναι περιττη..να βοηθησω ηθελα κ κακως με εκανες να νιωσω οτι σε προσεβαλλα.
    ο αυτισμος υπαρχει σε ολους μας κ εγω προσωπικα δεν εβρισα τους αυτιστικους..οποτε γιατι να τους προσβαλλω?δεν το καταλαβαινω..
    απο κει κ περα αν μπορεις να βοηθησεις τον ανθρωπο που εχει αυτο το προβλημα με το ******** το ψυγειο καντο κ ασε τις προσβολλες κ τις βλακειες..
    υποφερει κ συ γραφεις ο.τι να ναι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγεφαλοσκωληκας ειναι μεταφορικη εννοια κ δεν ειναι προσβλητικη εννοια.χρησιμοποιειται ως ιατρικος ορος για να περιγραψει τις εμμονες .....................

  12. #12
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    υπαρχει μια ανεξηγητη επιθετικοτητα....η οποια ειναι περιττη..να βοηθησω ηθελα κ κακως με εκανες να νιωσω οτι σε προσεβαλλα.
    ο αυτισμος υπαρχει σε ολους μας κ εγω προσωπικα δεν εβρισα τους αυτιστικους..οποτε γιατι να τους προσβαλλω?δεν το καταλαβαινω..
    απο κει κ περα αν μπορεις να βοηθησεις τον ανθρωπο που εχει αυτο το προβλημα με το ******** το ψυγειο καντο κ ασε τις προσβολλες κ τις βλακειες..
    υποφερει κ συ γραφεις ο.τι να ναι..
    καταρχην μιλα ευγενικα γιατι κανενας δεν ειπε βλακειες...

  13. #13
    Quote Originally Posted by AOR View Post
    Γιατί να προσβάλλει αυτό το θέμα; Αυτή η ιστορία κοντεύει να κλείσει δύο μήνες... Εαν ήταν απλά κόλλημα λίγων ημερών θα είχε περάσει. Δε θέλω να προσβάλω κανέναν. Σίγουρα υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα, και το δικό μου το βλέπουν ασήμαντο, όπως και αυτοί που έχουν σημαντικότερα, σίγουρα θα βρεθεί κάποιος άλλος να του πει ότι το δικό του είναι ασήμαντο. Δηλαδή το ότι έχω κάποιο πρόβλημα δεν πρέπει να το αναφέρω επειδή υπάρχουν σημαντικότερα;
    ασημαντη η ψυχωση δεν βγαινει παντως

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καλο κ αυτο.. εμενα με εκνευριζει ο ηχος οταν ξινουν με τα πιρουνια το ταψι που κανει ενα χριτσσσ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    καταρχην μιλα ευγενικα γιατι κανενας δεν ειπε βλακειες...
    ευγενικοτατα μιλαω..πηγα να βοηθησω κ ο ενας λεει οτι το θεμα προσβαλλει τις ψυχωσεις κ ο αλλος οτι προσβαλλω τους αυτιστικους με την απαντηση μου..να βοηθησετε ομως τον ανθρωπο δεν το κανατε..
    οκ,απομακρυνομαι απο το θεμα.καλη συνεχεια.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τιποτα συγκεκριμενο
    By Cassandra in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2012, 14:23
  2. Έχει συγκεκριμένο Ψυχολογικο/Ψυχιατρικό Πρόβλημα η κοπελα? Please Read it all! (2/2)
    By Berdema in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 22-07-2011, 19:53
  3. Έχει συγκεκριμένο Ψυχολογικο/Ψυχιατρικό Πρόβλημα η κοπελα? Please Read it all! (1/2)
    By Berdema in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-2011, 11:35
  4. εχετε ακουσει ποτε θορυβο απο την ντουλαπα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 26-10-2010, 19:12
  5. Πως θα μπορουσα να ρωτησω για το συγκεκριμενο?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 20-08-2008, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •