Έχουμε σύλλογο οεο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    16

    Έχουμε σύλλογο οεο?

    Για τα δικαιώματά μας.Για να ενημερωνόμαστε.Για να ανταλλάσουμε εμπειρίες.......;)

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    16
    Είμαι 27 χρονών, Αθηναία που σπούδασε στη Θεσσαλονίκη και ξαναγύρισε στην \"εργατομάνα\" Αθήνα όπου ο παράδεισος των ευκαιριών είναι, ναι, εδώ , και δουλεύω προσωρινά - πλην μονιμότερα- σ\' ένα βιβλιοπωλείο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    16
    Πήγα σε μια συνέντευξη πέρυσι του Υπουργείου Παιδείας για τα ΣΜΕΑ - νομίζω, έχω αρχίσει και έχω κενά μνήμης και αλφαβητισμού- , πολλοί ίσως την θυμούνται με πόνο για την ατελείωτη αναμονή έξω απο τις πόρτες των υπευθύνων.

    Θυμάστε? μας ρωτούσανε αν μας βοήθησε το ότι σπουδάσαμε Ψυχολογία να βρούμε άντρα!

    Μας ρωτούσανε πώς και το πήραμε απόφαση - σε περίπτωση που ερχόμασταν απο μακρυά - να κάνουμε όλη αυτή την απόσταση και να έρθουμε στην συνέντευξη από την στιγμή που δεν είχαμε στο βιογραφικό μας τουλάχιστον 10 χρόνια εργασιακής εμπειρίας στον ιδιωτικό τομέα.

    Ακόμα θυμάμαι όταν μας ανακοίνωσαν - ήμουνα τότε στο 5ο ή 6ο έτος της σχολής...- ότι για να σε δεχτούν στο μεταπτυχιακό εκτός των άλλων το 20% κρινόταν απο το αν είχες εξωπανεπιστημιακή ... δραστηριότητα.. Που σήμαινε:
    ΔΩΡΕΑΝ ΕΡΓΑΣΙΑ για δημόσια ιδρύματα που είχανε έλλειψη προσωπικού (βλέπε \"εθελοντισμός\"= υψηλό φρόνημα για έναν συνειδητοποιημένο πολίτη)
    ΔΩΡΕΑΝ (για την ψυχή του .... ανθρώπου μωρέ) ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ Ο ΕΠΙΒΛΕΠΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
    ΠΟΛΛΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ παρακολούθηση σεμιναρίων-συνεδρίων-ημερίδων και δεν συμμαζεύεται όλα διοργανωμένα απο συλλόγους και παρασυλλόγους, με φιλική συμμετοχική ταρίφα των φοιτητων κατα μέσο όρο στα 50 με 100 ευρώ

    Και φτάνω τώρα μετά απο πολύ σκόρπιες σκέψεις και εμπειρίας ανεργίας και μερικής απασχόλησης δύο χρόνων να αναρωτιέμαι ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?
    ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΑΣ
    ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ?
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΧΩΡΟ ΜΑΣ

    ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

    ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ . ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΤΑ ΨΑΞΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    σύλλογο? έχουμε δύο!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Συγγνώμη εάν φανώ άσχετη,αλλά τι είναι ο σύλλογος οεο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    οεο νομιζα οτι ειναι επιφωνημα ξερεις εχουμε συλλογο οε οε οε οεο...καπως ετσι...λες να σημαινει κατι?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    κι εγώ αυτό νόμιζα keep!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by zelatini
    Πήγα σε μια συνέντευξη πέρυσι του Υπουργείου Παιδείας για τα ΣΜΕΑ - νομίζω, έχω αρχίσει και έχω κενά μνήμης και αλφαβητισμού- , πολλοί ίσως την θυμούνται με πόνο για την ατελείωτη αναμονή έξω απο τις πόρτες των υπευθύνων.

    Θυμάστε? μας ρωτούσανε αν μας βοήθησε το ότι σπουδάσαμε Ψυχολογία να βρούμε άντρα!

    Μας ρωτούσανε πώς και το πήραμε απόφαση - σε περίπτωση που ερχόμασταν απο μακρυά - να κάνουμε όλη αυτή την απόσταση και να έρθουμε στην συνέντευξη από την στιγμή που δεν είχαμε στο βιογραφικό μας τουλάχιστον 10 χρόνια εργασιακής εμπειρίας στον ιδιωτικό τομέα.

    Ακόμα θυμάμαι όταν μας ανακοίνωσαν - ήμουνα τότε στο 5ο ή 6ο έτος της σχολής...- ότι για να σε δεχτούν στο μεταπτυχιακό εκτός των άλλων το 20% κρινόταν απο το αν είχες εξωπανεπιστημιακή ... δραστηριότητα.. Που σήμαινε:
    ΔΩΡΕΑΝ ΕΡΓΑΣΙΑ για δημόσια ιδρύματα που είχανε έλλειψη προσωπικού (βλέπε \"εθελοντισμός\"= υψηλό φρόνημα για έναν συνειδητοποιημένο πολίτη)
    ΔΩΡΕΑΝ (για την ψυχή του .... ανθρώπου μωρέ) ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ Ο ΕΠΙΒΛΕΠΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
    ΠΟΛΛΑ ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ παρακολούθηση σεμιναρίων-συνεδρίων-ημερίδων και δεν συμμαζεύεται όλα διοργανωμένα απο συλλόγους και παρασυλλόγους, με φιλική συμμετοχική ταρίφα των φοιτητων κατα μέσο όρο στα 50 με 100 ευρώ

    Και φτάνω τώρα μετά απο πολύ σκόρπιες σκέψεις και εμπειρίας ανεργίας και μερικής απασχόλησης δύο χρόνων να αναρωτιέμαι ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?
    ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΑΣ
    ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ?
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΧΩΡΟ ΜΑΣ

    ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

    ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ . ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΤΑ ΨΑΞΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ.

    Σύλλογο? Όπως σωστά σου είπαν 2!!! Κοίτα η Αγγλία έχει έναν και όλα δουλεύουν ρολόι…είναι δυνατόν στην Ελλάδα με 2 (Ελλάδα = μέλος της Ευρωπαϊκής ένωσης) να μην είναι όλα τέλια (οεο)?!? Απορώ με αυτά που περιγράφεις…άκου εκεί δουλεύεις σε βιβλιοπωλείο…


    Μήπως ξέρεις αν ζητάν κανά ακόμα υπάλληλο!?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    To επάγγελμα που έχουμε διαλέξει παιδιά είναι από τα καλύτερα, κατά την γνώμη μου, σε αντικείμενο και εξελιξη.
    Στο εξωτερικό(Αμερική, Αγγλία, Βόρειες χώρες) ζητάνε συνεχώς ψυχολόγους και τους αναγνωρίζουν πολλά δικαιώματα.
    Δεν υποστηρίζω ότι ό,τι γίνεται στο εξωτερικό είναι τέλειο αλλά ρε γαμώτο στον τομέα μας το έχουν ξεχειλώσουν το πράγμα.
    Γιατί το ελληνικό κράτος και οι σύλλογοι δεν νοιάζονται ή δεν έχουν το κουράγιο-εξουσία να βάλουν τάξη στο χάος.

    Αυτά για τώρα, γιατί άντε....αναψα!!:mad:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •