Προσδοκιμο ζωης?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Προσδοκιμο ζωης?

    Γεια σας! ευχομαι ολοι να ειστε καλα! ο πατερας μου διεγνωσθει με κακοηθη καρκινο στους πνευμονες σε τεταρτο σταδιο και ο πνευμονολογος (δεν θελω να αναφερω το ονομα του) μας ειπε οτι εχει 10-12 μηνες ζωης.Ο θειος μου ειχε το ιδιο προβλημα και του εδειναν λιγους μηνες ζωης και εχουν περασει 12 χρονια! επισης εχω ακουσει παρα πολλες ιστοριες για ανθρωπους που τους ελεγαν οτι εχουν λιγους μηνες και εζησαν χρονια.Ειμαι σε απογνωση και δεν ξερω τι να πιστεψω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Καλησπέρα forsaken.. Καταρχήν λυπάμαι για την ατυχία που σας βρήκε. Οι ερωτήσεις που κάνεις καταλαβαίνεις οτι είναι δύσκολο να απαντηθούν..
    Ο καρκίνος του πνεύμονα καταρχήν δεν είναι ένας.. Έχει κατηγορίες και φυσικά παντα παίζει ρολο και το σημειό που έχει πιαστεί ο καρκίνος,υστερα παίζει ρολο και η γενικότερη υγεια του ασθενή , αντιλαμβάνεσαι οτι μια οποιαδήποτε ασθένεια όχι μονο ο καρκίνος δρα διαφορετικά απο άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί βρίσκει και διαφορετικής κλίμακας αμυντικούς μηχανισμούς. Αυτό ισχύει και για το θεραπευτικό κομμάτι..Να μην αναφέρω και την ψυχολογία του ασθενή η όποια κανει θαύματα!
    Ολά αυτά στα αναφέρω για να καταλάβεις οτι το προσδόκιμο δεν είναι κάτι απόλυτο , άλλα μια σειρα απο παράγοντες.
    Εγώ εύχομαι καλη δύναμη σε αυτον τον αγώνα και να θυμάσαι οτι όποιο και να είναι το αποτέλεσμα καμια μάχη δεν είναι χαμένη.

  3. #3
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Εχθες που εμαθα τα ασχημα νεα εκλαιγα,ετρεμα,το στομαχι μου εγινε κομπος και εκανα εμετο.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οι γιατροι ειναι τοσο ψυχροι.Πως με τετοια ευκολια λενε τετοια πραγματα? στο κατω κατω στατιστικες ειναι...ξερω πολλους ανθρωπους και εχω ακουσει πολλες ιστοριες που τους εδειναν λιγους μηνες και εζησαν χρονια.Η ιδια η ζωη μου εχει δειξει οτι και οι γιατροι πεφτουν εξω πολλες φορες.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by forsaken View Post
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Εχθες που εμαθα τα ασχημα νεα εκλαιγα,ετρεμα,το στομαχι μου εγινε κομπος και εκανα εμετο.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οι γιατροι ειναι τοσο ψυχροι.Πως με τετοια ευκολια λενε τετοια πραγματα? στο κατω κατω στατιστικες ειναι...ξερω πολλους ανθρωπους και εχω ακουσει πολλες ιστοριες που τους εδειναν λιγους μηνες και εζησαν χρονια.Η ιδια η ζωη μου εχει δειξει οτι και οι γιατροι πεφτουν εξω πολλες φορες.
    Είναι λογικό να αισθάνεσαι έτσι..είναι λογικό.
    Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο αύτη την στιγμή να μιλήσουμε για την ψυχρότητα των γιατρών..
    Πήρα το θάρρος να σου απαντήσω επειδή εργαζομουν 4 χρονιά σε πνευμονολογικη κλινική εκ των οποίων τα τρια εκτελουσα χημειοθεραπείες σε ασθενείς με καρκίνο του πνεύμονα.. Ναι τα προγνωστικά πολλές φορές έπεσαν έξω!! Θυμάμαι περιστατικά που πραγματικα έπαιξαν κομπολόι τα προγνωστικά.. :-)
    Φιλαρακι έχε πιστή και αυτήν την πίστη προσπάθησε να την μεταφέρεις και στον πατερα σου.. Είναι επίπονη μάχη το ξέρω, όμως αυτή η μάχη έχει και πολλές νίκες, αυτό να το θυμάσαι και να μην σε παίρνει απο κάτω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    foresaken , κουραγιο . Δεν εχω να πω τιποτα αλλο.

  6. #6
    Σας ευχαριστω ολους πολυ για της απαντησεις και της συμβουλες σας.Μου δινουν κουραγιο.

  7. #7
    Quote Originally Posted by forsaken View Post
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Εχθες που εμαθα τα ασχημα νεα εκλαιγα,ετρεμα,το στομαχι μου εγινε κομπος και εκανα εμετο.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οι γιατροι ειναι τοσο ψυχροι.Πως με τετοια ευκολια λενε τετοια πραγματα? στο κατω κατω στατιστικες ειναι...ξερω πολλους ανθρωπους και εχω ακουσει πολλες ιστοριες που τους εδειναν λιγους μηνες και εζησαν χρονια.Η ιδια η ζωη μου εχει δειξει οτι και οι γιατροι πεφτουν εξω πολλες φορες.
    ...τα περασμένα χριστούγεννα μπήκε ο μπαμπάς μου νοσοκομείο με φλεβική ανεπάρκεια.
    Από ένα σημείο και μετά, μου έλεγαν ότι έχει καρκίνο, (που κακό χρόνο να έχει εκείνος ο γεροντοκόρος ο χειρουργός).
    Όταν βγήκαν οι καρκινικοί δείκτες και ήταν καθαρός, ξέρεις τι μου είπε; "Μερικές φορές δεν φαίνεται στο αίμα, η αξονική θα δείξει).
    Ήθελα να τον σκοτώσω, αλλά οι πειρσσότεροι δυστυχώς έτσι είναι.
    Συμφωνώ με τη μνημόνιο σε όλα.
    Επίσης, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διατηρήσετε όλοι την ψυχολογία σας σε αισιόδοξο επίπεδο ώστε να τη μεταφέρετε και σε αυτόν.
    Κουράγιο και τα καλύτερα σου εύχομαι.

  8. #8
    Θελω να σας πω οτι αυτη η διαγνωση βγηκε απ'το pet scan.Ολες οι υπολοιπες εξετασεις ειχανε βγει παρα πολυ καλες.Βιοψιες,βροχοσκοπηση ,μαγνητικη,αξονικη,σπινθιρ� �γραφημα κλπ ολα αρνητικα!!! συγκεκριμενα θυμαμαι κιολας που περειμεναμε την βιοψια της βροχοσκοπησης και μας ειπανε οτι ειναι κακοηθης μετα απο μια μερα μας πηραν τηλεφωνο και ζητησαν συγνωμη και μας ειπαν οτι εγινε λαθος και οτι ειναι καλοηθης.Εχουμε εναν τεραστιο φακελο και ολες οι εξετασεις ειναι αρνητικες εκτος απο το pet scan.Διαβασα σε ελληνικα και ξενα site οτι το pet scan μπορει να δωσει ψευδη θετικα η αρνητικα αποτελεσματα.Θυμαμαι οτι οι γιατροι μας ελεγαν οτι το προλαβαμε στην αρχη και ο πατερας μου χειρουργηθηκε ρομποτικα.Εγινε καυτηριαση,παγωμα,και κοψανε και καποια κομματια απ'τον εναν πνευμονα.Ολαν πηγαν καλα και μας ειχαν πει οτι το προβλημα ειναι μονο στον εναν πνευμονα.Πως ειναι δυνατον μετα απο το pet scan να μας λενε οτι ειναι σταδιο τεταρτο κακοηθης και στους δυο πνευμονες και οτι η ζωη του ειναι 10-12 μηνες? ειλικρινα θα τρελαθω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,205
    Quote Originally Posted by forsaken View Post
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Εχθες που εμαθα τα ασχημα νεα εκλαιγα,ετρεμα,το στομαχι μου εγινε κομπος και εκανα εμετο.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οι γιατροι ειναι τοσο ψυχροι.Πως με τετοια ευκολια λενε τετοια πραγματα? στο κατω κατω στατιστικες ειναι...ξερω πολλους ανθρωπους και εχω ακουσει πολλες ιστοριες που τους εδειναν λιγους μηνες και εζησαν χρονια.Η ιδια η ζωη μου εχει δειξει οτι και οι γιατροι πεφτουν εξω πολλες φορες.
    Αν σ'έναν άνθρωπο υγιεστατο του πει ένας γιατρός ότι έχει κάτι πολύ σοβαρό και θα πεθάνει,υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πεθάνει.
    Αν πει ένας γιατρός σε κάποιον ετοιμοθάνατο ότι είναι υγιέστατος και θα ζήσει σαν τα ψηλά βουνά-υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ζήσει για πολλά χρόνια....

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στηρίχτε τον άνθρωπο σας όσο μπορείτε και δωστε του κουράγιο και μακριά από πολλούς γιατρούς....
    Οι γιατροί κάνουν την δουλειά τους και γι αυτό είναι τόσο ψυχροι,το πρόβλημα είναι ότι οι γιατροί δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα ή δεν θέλουν να συνειδητοποίησουν πόσο σημαντικό πράγμα είναι η ψυχολογία σε κάποιον άνθρωπο.

    Αν ο γιατρός σας έλεγε ότι έχει ο πατερας σου καρκίνο,αλλά μάλλον θα τον ξεπεράσει και ας μην το πίστευε και πάρα πολύ,θα έβλεπες πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα σήμερα.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Αν σ'έναν άνθρωπο υγιεστατο του πει ένας γιατρός ότι έχει κάτι πολύ σοβαρό και θα πεθάνει,υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πεθάνει.
    Αν πει ένας γιατρός σε κάποιον ετοιμοθάνατο ότι είναι υγιέστατος και θα ζήσει σαν τα ψηλά βουνά-υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ζήσει για πολλά χρόνια....

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στηρίχτε τον άνθρωπο σας όσο μπορείτε και δωστε του κουράγιο και μακριά από πολλούς γιατρούς....
    Οι γιατροί κάνουν την δουλειά τους και γι αυτό είναι τόσο ψυχροι,το πρόβλημα είναι ότι οι γιατροί δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα ή δεν θέλουν να συνειδητοποίησουν πόσο σημαντικό πράγμα είναι η ψυχολογία σε κάποιον άνθρωπο.

    Αν ο γιατρός σας έλεγε ότι έχει ο πατερας σου καρκίνο,αλλά μάλλον θα τον ξεπεράσει και ας μην το πίστευε και πάρα πολύ,θα έβλεπες πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα σήμερα.
    ...ακριβως
    Συμφωνω απολυτα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Αν ειχαμε ολοι μια διαφορετικη αντιληψη για τον καρκινο θα ηταν πολυ διαφορετικα τα πραγματα γενικοτερα,αλλα η τρομοκρατια πουλαει πιο πολυ..Εν παση περιπτωσει ειναι τεραστιο θεμα για να αναλυθει σε δυο γραμμες..

Similar Threads

  1. Απόφαση ζωής (?)
    By lux aeterna in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 11-10-2014, 17:53
  2. προπονηση ζωης!
    By Boltseed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-05-2013, 16:03
  3. Ένα κομμάτι της ζωής μου.
    By Μουχλαλούδα in forum Κακοποίηση
    Replies: 87
    Last Post: 30-01-2011, 01:27
  4. Δίλημμα ζωής
    By Konstantinoss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 63
    Last Post: 09-04-2010, 12:17
  5. Το νοημα της ζωης
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2009, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •