Αυτοσχέδια ποίηση για σχιζοφρενείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Αυτοσχέδια ποίηση για σχιζοφρενείς

    Εδώ είναι μερικά ποιήματα που έγραψα για εμάς. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο , το ξέρω, απλά νομίζω ότι το γράψιμο δρα ψυχοθεραπευτικά για εμάς.

    Γράψτε και εσείς άμα είναι κανένα..

    1.

    Σε κοιτάζω και με περιθωριοποιείς,
    γυρνάω την πλάτη και με λοιδορείς,
    και όμως έχω κρυφή γνώση περισσότερη από εσένα,
    ότι ούτε το μυαλό μας δεν ελέγχουμε.

    και όσο εσύ να το θεωρείς δεδομένο,
    είναι και στο δικό σου πεπρωμένο,
    μόλις αυτής της εμπειρίας οριστικά κλείσεις τα μάτια,
    και το δικό σου μυαλό να πάει χαμένο.

    να δούμε τότε τι θα πείς στην απολογία που θα δώσεις,
    για κάθε πίκρα που μου δωσες με τα αλαζονικά σου μάτια,
    απλά και μόνο επειδή παίρνω χάπια.

    2.

    από τους θεούς, καταραμένος,
    από τον ήλιο, καμμένος,
    από τον διάβολο, δαιμονισμένος,
    από τη σελήνη, σεληνιασμένος,
    για την μητερά μου, είμαι μιασμένος,
    από τους ανθρώπους, εξοβελισμένος.

    είμαι σχιζοφρενής και αυτή είναι η πικρή μου μοίρα,
    πάω να πάρω τα χάπια μου, και να πιώ μία μπύρα.

    3.

    Και όμως αλαζόνα,
    παρά τον δικό σου αγώνα,
    παρά τις ιδέες που έχεις,
    ούτε το μυαλό σου δεν ελέγχεις.

    στο λέω εγώ που το ξέρω από πρώτο χέρι,
    ότι το μυαλό σου, ένα αυτόματο είναι,
    όσο δύσκολο να το καταλάβεις και αυτό να είναι,
    από μένα και τους συναδέλφους μου, αυτό αντιληπτό είναι.

    την πικρή μοίρα σου, δεν την ορίζεις,
    τι νόμιζες, ότι θα ξεφύγεις ;
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    maus πολυ μου αρεσαν τα ποιηματακια σου κι ας μην εχω σχιζοφρενεια.
    με εκφραζουν.
    γραφω και γω εδω και πολλα χρονια.
    καποια στιγμη θα τα αναρτησω.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Πολύ ωραία η ποίηση σου! Αγγίζει, και έχει βάθος και ουσία... Να συνεχίσεις να γράφεις. Η ποίηση άλλωστε πάντα αυτοσχέδια δεν είναι? Και εκφράζει τόσα πολλά με λίγες λέξεις και φράσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Εδώ είναι μερικά ποιήματα που έγραψα για εμάς. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο , το ξέρω, απλά νομίζω ότι το γράψιμο δρα ψυχοθεραπευτικά για εμάς.
    ;
    Δεν υπάρχει σπουδαία ποίηση και μη. ΠΟίηση είναι αυτό που νιώθει ο καθένας και θέλει να το φωνάξει.....
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by ΓΑΤΑ View Post
    Δεν υπάρχει σπουδαία ποίηση και μη. ΠΟίηση είναι αυτό που νιώθει ο καθένας και θέλει να το φωνάξει.....
    καλη δικαιολογια για να γραφει κανεις οτι το κατεβαινει η μαγκια ειναι να κανεις πραγματα που κανουν τους αλλους να μιλουν ολοι για σενα κ σχολιαζουν θετικα η αρνητικα οσο ασχολουνται μαζι σου σημαινει οτι αξιζεις κ προφανως αν γραψεις ενα στιχο τρια πουλακια στον αερα κ ετσι παω παραπερα κανεις δε θα ασχολιθει μαζι σου για πολυ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    καλη δικαιολογια για να γραφει κανεις οτι το κατεβαινει η μαγκια ειναι να κανεις πραγματα που κανουν τους αλλους να μιλουν ολοι για σενα κ σχολιαζουν θετικα η αρνητικα οσο ασχολουνται μαζι σου σημαινει οτι αξιζεις κ προφανως αν γραψεις ενα στιχο τρια πουλακια στον αερα κ ετσι παω παραπερα κανεις δε θα ασχολιθει μαζι σου για πολυ.
    και πρέπει να γράψεις για να ασχοληθούν μαζί σου ή γιατί έχεις κάτι μέσα σου και θες το εκφράσεις ;;;;
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι ομως τι θα το κανεις θα το γραψεις για να το διαβαζεις εσυ?
    για παραδειγμα πες οτι συναντας ενα ομιο σου κ θες να τον πεισεις να το διαβασει? αν δεν ειναι ωραιο θα το διαβασει? οχι ουτε καν θα γυρισει να το κοιταξει κ αν βγαζει κ μαυριλα με το που θα σε ακουνε θα φευγουν κ τα ποντικια σε κανενα δεν αρεσουν οι κασανδρες κ οι μαυριλες ολοι θελουν να ακουνε πραγματα ευχαριστα κ ομορφα.
    αληθεια ξερεις ποσα πραγματα μπορεις να πετυχεις αν γινεις πραγματικα εντεχνος?
    δεν ειναι μονο ικανοποιηση εγωισμου ειναι κ οτι γινεσε ικανος να παρουσιασεις αυτα που σκεφτεσαι ακομα κ σε ανθρωπους που δε φανταζοσουν καν οτι θα μπορουσαν να ασχολιθουν μαζι σου.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ετσι ομως τι θα το κανεις θα το γραψεις για να το διαβαζεις εσυ?
    για παραδειγμα πες οτι συναντας ενα ομιο σου κ θες να τον πεισεις να το διαβασει? αν δεν ειναι ωραιο θα το διαβασει? οχι ουτε καν θα γυρισει να το κοιταξει κ αν βγαζει κ μαυριλα με το που θα σε ακουνε θα φευγουν κ τα ποντικια σε κανενα δεν αρεσουν οι κασανδρες κ οι μαυριλες ολοι θελουν να ακουνε πραγματα ευχαριστα κ ομορφα.
    αληθεια ξερεις ποσα πραγματα μπορεις να πετυχεις αν γινεις πραγματικα εντεχνος?
    δεν ειναι μονο ικανοποιηση εγωισμου ειναι κ οτι γινεσε ικανος να παρουσιασεις αυτα που σκεφτεσαι ακομα κ σε ανθρωπους που δε φανταζοσουν καν οτι θα μπορουσαν να ασχολιθουν μαζι σου.
    Μαζεψου λεμε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    αλεξανδρε οπως θα ελεγε και μια καλη μου φιλη..."μικρο μου αγορι εχεις πολλα να μαθεις ακομα!!"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    η ανάγκη του ζωγράφου να ζωγραφίσει, του ποιητή να γράψει και ούτω καθεξής είναι καθαρά προσωπική ανάγκη να εκφράσει αυτό που νιώθει μέσα του. δεν είναι ικανοποίηση εγωισμού . είναι τρόπος έκφρασης, συναισθήματος και έμπνευσης. και δεν είναι πάντα στη διάθεση των άλλων.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω ομως μεσα απο τις προσωπικες μου αναγκες εχω μαθει κ να τις μοιραζομαι με τους αλλους αρα το να νιοθει κανεις ανετα με αυτα που διαβαζει να γραφω με ενδιαφερει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    εξαρτάται από τι ζητάει ο καθένας. θέμα προσωπικό πλέον.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μαζεψου λεμε...
    με το που ακους να μιλανε για αλλη γινεσε πυραυλος. αληθεια μονος αυτος ειναι ο τρπος για να ασχολισαι με καπιον? να σε αγνοει κ να μιλα για αλλες? τελικα θα σου τεριαζε τελεια ο θειος μου εναν τετιο ηθελες για να σε στρωσει.ετσι κ καπιος σου δωσει σημασια την πατησε το τι εχει να ακουσει δε θα λεγετε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Η κάθε άποψη που γράφετε εδώ μέσα στο φόρουμ είναι και μια σκέψη σαν και αυτές που γεννιούνται στο κεφάλι του καθενός μας

    Τι θα λέγατε πως είναι μια ευκαιρία να μάθουμε να φιλτράρουμε τις σκέψεις εκείνες που δεν μας βοηθούν και να κρατάμε αυτά που μας είναι χρήσιμα όσο και αν στην αρχή φαντάζουν άβολα η μη αρεστά ίσως στην πράξη να έχει απόδοση

    Μαθαίνεις να τις αγνοείς τι το καλύτερο να κάνεις πέρα απο αυτό ? με το να κάτσει και να υπερασπίζετε ο καθένας το δίκιο του αυτόματα γίνονται δύο ομάδες με φανατικούς οπαδούς η υπερασπιστές η αρχή του διαίρει και βασίλευε

    Εχεις μια άποψη καλώς κακός δεν είναι αυτό το ζητούμενο θέλεις να εκφραστείς με τον τρόπο σου? κάντο και μην αφήσεις τις κριτικές να σε κρίνουν αλλά κρίνε με βάση αυτά που πιστεύεις αν αυτά που πιστεύεις δεν σε ωφελούν τότε ρώτα, δοκίμασε, άλλαξε, κουνήσου τέλος πάντων δεν είσαι δέντρο

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα μ αρεσει πολυ να βρισκω ανθρωπους να ταυτιζομαι με αυτους κ να μιλω μεσα απο αυτα που λενε οι ιδιοι το εχω κανει πολες φορες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η ΠΟΙΗΣΗ ΜΙΛΑΕΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 89
    Last Post: 20-06-2013, 13:54
  2. Γιατι οι σχιζοφρενεις δεν γραφουν στα forum?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 174
    Last Post: 28-10-2010, 22:21
  3. Γιατι περιθωριοποιουν τους σχιζοφρενεις
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 04-10-2010, 18:14
  4. Ποιηση
    By curtains in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-09-2010, 01:42
  5. Replies: 11
    Last Post: 05-09-2008, 12:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •