Ανεξήγητο άγχος για τα πάντα, ακόμη και για το πιο ασήμαντο και ανόητο πράγμα! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου Αγχωμένη! Διάβασα το θέμα και θέλω να πω επειδή κι εγώ έχω προσωπική εμπειρία από το κοινωνικό άγχος, φοβία να κάνεις και τα πιο απλά για άλλους πράγματα κλπ να ξέρεις ότι έχεις τις δυνάμεις να καλυτερεύσεις την κατάστασή σου. Το μυστικό είναι να πας κόντρα στους φόβους σου, να τους αποδυναμώσεις. Αλλιώς η κατάσταση διογκώνεται και κυρίως διογκώνεται στο μυαλό σου. Μην το αφήσεις αυτό. Ξέρω, εύκολο να το λες... θέλει δουλειά. Αλλά μπορείς, ειλικρινά να το κάνεις. Βήμα-βήμα και αν κάτι σε φοβίζει ακόμα, να λες ότι παρ' όλα αυτά το έκανα. Τα περισσότερα κολλήματα είναι στο μυαλό μας άλλωστε και όχι στην πραγματική ζωή. Κάθε μέρα βάλε δραστηριότητα, μια απασχόληση που σε ευχαριστεί και άσκηση στη ζωή σου. Μη μείνεις αδρανής σκεφτόμενη ότι έχεις ένα τεράστιο πρόβλημα. Αν νοιώθεις πολύ άσχημα, όπως σε συμβούλεψε και η Θεοφανία δες ειδικό. Αλλά να ξέρεις ότι και πάλι εσύ θα την κάνεις τη δουλειά, ο ψυχολόγος ίσως θα σε κατευθύνει καλύτερα, δεν θα σου δώσει το μαγικό ραβδάκι που βελτιώνει τα πάντα μονομιάς! Έχε πίστη στις δυνάμεις σου και θα τα πας καλά θα δεις.

  2. #17
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Αυτο με το σωστο αεροπλανο το παθαινω περιπου και εγω. Απλα ειναι με τον ΟΣΕ σε καποιο μεγαλο σταθμο. Καθε φορα αγχωνομαι μηπως το τραινο φυγει απο την αλλη! Φαντασου να χρειαστει να μπω σε τραινο στο εξωτερικο.
    Πρόσφατα που ταξίδεψα αγχώθηκα και εκεί που περιμέναμε στην αποβάθρα για το τρένο έλεγα συνέχεια μήπως είμαστε λάθος; Μήπως πάει απο την άλλη;
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Γεια σου Αγχωμένη! Διάβασα το θέμα και θέλω να πω επειδή κι εγώ έχω προσωπική εμπειρία από το κοινωνικό άγχος, φοβία να κάνεις και τα πιο απλά για άλλους πράγματα κλπ να ξέρεις ότι έχεις τις δυνάμεις να καλυτερεύσεις την κατάστασή σου. Το μυστικό είναι να πας κόντρα στους φόβους σου, να τους αποδυναμώσεις. Αλλιώς η κατάσταση διογκώνεται και κυρίως διογκώνεται στο μυαλό σου. Μην το αφήσεις αυτό. Ξέρω, εύκολο να το λες... θέλει δουλειά. Αλλά μπορείς, ειλικρινά να το κάνεις. Βήμα-βήμα και αν κάτι σε φοβίζει ακόμα, να λες ότι παρ' όλα αυτά το έκανα. Τα περισσότερα κολλήματα είναι στο μυαλό μας άλλωστε και όχι στην πραγματική ζωή. Κάθε μέρα βάλε δραστηριότητα, μια απασχόληση που σε ευχαριστεί και άσκηση στη ζωή σου. Μη μείνεις αδρανής σκεφτόμενη ότι έχεις ένα τεράστιο πρόβλημα. Αν νοιώθεις πολύ άσχημα, όπως σε συμβούλεψε και η Θεοφανία δες ειδικό. Αλλά να ξέρεις ότι και πάλι εσύ θα την κάνεις τη δουλειά, ο ψυχολόγος ίσως θα σε κατευθύνει καλύτερα, δεν θα σου δώσει το μαγικό ραβδάκι που βελτιώνει τα πάντα μονομιάς! Έχε πίστη στις δυνάμεις σου και θα τα πας καλά θα δεις.
    Γειά σου Breath! Πιστεύω πως έχω τη ψυχική δύναμη να τα καταφέρω και να ξεπεράσω τους φόβους μου αρκεί να βρεθεί κάποιος άνθρωπος να με "σπρώξει" να μου δώσει θάρρος και κουράγιο. Όλα στο μυαλό είναι το ξέρω. ΟΙ δικοί μου άνθρωποι λένε . Άντε μωρέ με τι κάθεσαι και ασχολείσαι. Μην τα σκέφτεσαι. Το "μην το κάνεις" είναι απλά μια φράση. Το πως, με ποιές σκέψεις και συμβουλές είναι το θέμα!
    Έβλεπα προχθες μια εκπομπή για τις αγχώδεις διαταρραχές και ήταν μια κοπ0έλα σαν εμένα με απίστευτο άγχος για τα πάντα. Έκανε θεραπεία με ψυχολόγο ένα χρόνο και τώρα λέει δεν υπάρχει η λέξη "άγχος" στη ζωή της.

    Έκλεισα σήμερα ραντεβού με δημόσιο κέντρο ψυχικής υγείας.. Δυστυχώς η αναμονή ήταν μεγάλη πάνω απο μήνα. Ευτυχώς όμως μίλησα με κάποιο ψυχολόγο και μου είπε πως έτσι πως με άκουσε απο το τηλέφωνο αγχωμένη μάλλον είναι αναγκαίο να πάω πιο νωρίς και μου είπε για την άλλη βδομάδα.
    ΝΙώθω ήδη καλύτερα που θα κάνω μια προσπάθεια να βελτιώσω τον εαυτό μου! Μακάρι να τα καταφέρω!
    Last edited by Αγχωμένη; 15-09-2014 at 14:59.

  3. #18
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Ολα αυτα που εγραψες τωρα τα εχω ζησει. Εχω παει σε ΚΕΠ δε θυμαμαι για ποιο λογο και αφησα εκει την ταυτοτητα της γιαγιας μου απο το αγχος. Με φωναζουν, δικια σας ειναι η ταυτοτητα ? Λεω οχι, και δεν μπηκα καν στον κοπο να κοιταξω αν οντως την αφησα εκει γιατι λεω πως ηταν δυνατον να καταληξει εκει η ταυτοτητα και δευτερον θα γινομουν ρεζυλι.
    Το αγχος παντως μου στερει ακομα και τις απολαυσεις της ζωης. Ηθελα για καιρο να παω για πεζοπορια στο βουνο. Πηγα με κατι παιδια, τα οποια εκαναν συνεχως διαλλειματα. Ειχε περασει η ωρα και παρ οτι υπηρχε ο κινδυνος να μεινουμε βραδυ στο βουνο λογω κακο προγραμματισμου, ενω αυτοι ηταν αραχτοι και light οταν εγω συνειδητοποιησα τι ωρα ηταν και ποση ωρα εμενε για την επιστροφη, με ελουζε κρυος ιδρωτας για ποση ωρα ενω αυτοι δεν εδειχναν να αγχωνονται για το οτι θα μας επιανε σκοταδι στα 1000 μετρα μεσα στο δασος. Εμπειριες και γενικα ταξιδια που τα περιμενω καιρο, καταληγουν μια αγχωτικη διαδικασια.

    Μην αναφερω οταν ειχα κανει κρατηση στο booking για ξενοδοχειο στη ρουμανια, και δεν ειχα σημα να ειδοποιησω το ξενοδοχειο πανω στα καρπαθια να μην προεγκρινουν την χρεωστικη και δεν εχω λεφτα να τους πληρωσω γιατι θα κλειδωνοταν το ποσο. Και ολα αυτα γιατι ? Για να φτασω στο ξενοδοχειο και να μου πουνε πως δεν θα χρεωναν την καρτα πριν επικοινωνησου μαζι μου, και στην τελικη θα το εκαναν την επομενη το πρωι... Μια ομορφη διαδρομη σε χιονισμενο τοπιο που την περιμενα πως και πως για μηνες, κατεληξε σε μια βασανιστικη διαδικασια. Τα νευρα και η δυσφορια απο το αγχος στο αυτοκινητο μου προκαλεσαν πονοκεφαλο και ναυτια. Οσο και αν αγαπαω τα ταξιδια, ποτε δεν μπορεσα να τα ευχαριστηθω.

    Ασχετο, αλλα αυτο με το πορτοφολι το εχεις που θες να το ελεγχεις ολη την ωρα ? Απο τη στιγμη που θα φυγω απο το σπιτι θα κοιταω συνεχως αν το πορτοφολι ειναι στην τσεπη, μαζι με το κινητο, τα κλειδια κτλ. Οταν πληρωσω καπου θα κοιταξω εξονυχτικα το πορτοφολι να δω μηπως εφυγε καταλαθος κανα κερμα/χαρτινο...
    Τώρα συνειδητοποίησα ότι με ρώτησες. Εννοείται πως έτσι είμαι ακριβώς. Φεύγω απο το σπίτι να πάω για καφέ και παίζει να γυρίσω 3-4 φορές αφου έχω κατέβει στην είσοδο της πολυκατοικίας, όλο κάτι θα ξεχάσω κινητό κλειδιά κλπ. Ακόμη και όταν τα έχω πάρει όλα μαζί μου ξανα γυρνάω πιστεύοντας πως τα έχω ξεχάσει, για να διαπιστώσω τελικά ότι τα είχα μαζί μου. Αυτό που κάνεις εσύ με το πορτοφόλι το κάνω εγώ με το κινητό. Το ελέγχω συνέχεια αν είναι στη θέση του, ή στη τσέπη μου. Όπως επίσης επειδή τα χρήματα εγώ τα βάζω πάντα στις τσέπες απο το παντελόνι συνέχεια το κάνω αυτό, μόλις βγάζω να πληρώσω τσεκάρω αν είναι όλα καλά γιατί πιστεύω ότι κάτι μου έπεσε απο χαρτονομίσματα και κιοιτάω κάτω και γύρω γύρω να δω αν όλα είναι εντάξει.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by Αγχωμένη View Post

    Γειά σου Breath! Πιστεύω πως έχω τη ψυχική δύναμη να τα καταφέρω και να ξεπεράσω τους φόβους μου αρκεί να βρεθεί κάποιος άνθρωπος να με "σπρώξει" να μου δώσει θάρρος και κουράγιο. Όλα στο μυαλό είναι το ξέρω. ΟΙ δικοί μου άνθρωποι λένε . Άντε μωρέ με τι κάθεσαι και ασχολείσαι. Μην τα σκέφτεσαι. Το "μην το κάνεις" είναι απλά μια φράση. Το πως, με ποιές σκέψεις και συμβουλές είναι το θέμα!
    Έβλεπα προχθες μια εκπομπή για τις αγχώδεις διαταρραχές και ήταν μια κοπ0έλα σαν εμένα με απίστευτο άγχος για τα πάντα. Έκανε θεραπεία με ψυχολόγο ένα χρόνο και τώρα λέει δεν υπάρχει η λέξη "άγχος" στη ζωή της.

    Έκλεισα σήμερα ραντεβού με δημόσιο κέντρο ψυχικής υγείας.. Δυστυχώς η αναμονή ήταν μεγάλη πάνω απο μήνα. Ευτυχώς όμως μίλησα με κάποιο ψυχολόγο και μου είπε πως έτσι πως με άκουσε απο το τηλέφωνο αγχωμένη μάλλον είναι αναγκαίο να πάω πιο νωρίς και μου είπε για την άλλη βδομάδα.
    ΝΙώθω ήδη καλύτερα που θα κάνω μια προσπάθεια να βελτιώσω τον εαυτό μου! Μακάρι να τα καταφέρω!
    Έκανες ήδη ένα μεγάλο βήμα! Να είσαι περήφανη γι' αυτό! Γενικά να μην είσαι πολύ αυστηρός κριτής του εαυτού σου. Εγώ νομίζω πάντως ότι θα τα καταφέρεις γιατί από τα λεγόμενά σου βλέπω άνθρωπο με θέληση. Σου εύχομαι πολύ πολύ δύναμη και να θυμάσαι και αν σκοντάψεις κάπου, και αν πέσεις ακόμη, μπορείς να ξανασηκωθείς και να συνεχίσεις την πορεία σου. Μη το ξεχάσεις ποτέ αυτό!

  5. #20
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Έκανες ήδη ένα μεγάλο βήμα! Να είσαι περήφανη γι' αυτό! Γενικά να μην είσαι πολύ αυστηρός κριτής του εαυτού σου. Εγώ νομίζω πάντως ότι θα τα καταφέρεις γιατί από τα λεγόμενά σου βλέπω άνθρωπο με θέληση. Σου εύχομαι πολύ πολύ δύναμη και να θυμάσαι και αν σκοντάψεις κάπου, και αν πέσεις ακόμη, μπορείς να ξανασηκωθείς και να συνεχίσεις την πορεία σου. Μη το ξεχάσεις ποτέ αυτό!
    Ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωσή σου! Μακάρι να έρθει σύντομα η μέρα που θα γράψω εδώ πως ξέχασα πως είναι να έχεις άγχος και να ζω ξέγνοιαστα τη κάθε στιγμή!

    Αυτή τη στιγμή έχω ένα απίστευτο άγχος και σφίξιμο στο στομάχι για άγνωστο λόγο. Περνάνε διάφορες σκέψεις στο μυαλό. Ενώ έκλεισα ραντεβού στην αρχή ένιωσα καλύτερα, αλλά τώρα κάθομαι και σκέφτομαι πως θα είναι, αν με δεί κανένας θα μου πει τι κάνεις εδώ και τι να του πω. Αν η ψυχολόγος είναι καμια γνωστή μου και με κάνει βούκινο. Ενώ μου είπαν να έχω βιβλιάριο μαζί μου ξέχασα να τους ρωτήσω αν θα πληρώσω και σκέφτομαι συνεχώς ότι θα μου ζητήσουν χρήματα στο τέλος και δεν θα έχω να τα δώσω, και τι θα τους απαντήσω.. Γενικά κάθομαι και αγχώνομαι φτιάχνοντας σενάρια, τι θα μου πει κάποιος, πως θα απαντήσω και κάνω πρόβες όλους τους πιθανούς διαλόγους που μπορεί να έχω! Το πιο πιθανό είναι να πάνε όλα καλά αλλά πάντα σκέφτομαι το χειρότερο.

    Ώρες ώρες λέω μακάρι να είχε μια στρόφιγκα ο εγκέφαλος να την κλείσω για λίγο και να ηρεμίσω.

  6. #21
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Έκανες ήδη ένα μεγάλο βήμα! Να είσαι περήφανη γι' αυτό! Γενικά να μην είσαι πολύ αυστηρός κριτής του εαυτού σου. Εγώ νομίζω πάντως ότι θα τα καταφέρεις γιατί από τα λεγόμενά σου βλέπω άνθρωπο με θέληση. Σου εύχομαι πολύ πολύ δύναμη και να θυμάσαι και αν σκοντάψεις κάπου, και αν πέσεις ακόμη, μπορείς να ξανασηκωθείς και να συνεχίσεις την πορεία σου. Μη το ξεχάσεις ποτέ αυτό!

    συμφωνώ απόλυτα.
    Να σκέφτεσαι συνέχεια: μου αξίζει αυτό που περνάω;
    Όχι.
    Οπότε πρέπει να κάνεις ότι περνά από το χέρι σου για να τελειώσει.

  7. #22
    Είχα άγχος μια ζωή απο μικρός, στο τέλος κορυφώθηκε στο πανεπιστήμιο μαζί με κατάθλιψη.. ακολούθησα μια αγωγή που μου έδωσε ο ψυχίατρος και τώρα την παλέβω κάπως... υπομονή για όλα υπάρχει λύση.

  8. #23
    Πάντως πρέπει να συνυπάρχει και μια ελαφράς μορφής κατάθλιψη. Εκτός απο τα συμπτώματα, έκανα και ένα τεστ κατάθλιψης με ερωτήσεις και βγαίνει ήπιας μορφης κατάθλιψη! Έχω πολλά νεύρα, όλα μου φταίνε, τον τελευταίο καιρό κλαίω χωρίς λόγο. Το μόνο που φοβάμαι είναι τα χάπια. Δεν θα ήθελα να πάρω οποιουδήποτε είδους χάπια. Ξέρω πως λίγο πολύ όλα έχουν λίγο πολύ κάποιου είδους παρενέργειες. Έχω χάσει πληρως την ερωτική μου διάθεση. Δεν με εξιτάρει τίποτα. ΒΑριέμαι να κάνω το οτιδήποτε. Και γενικά είμαι δραστήρια όλη μου τη ζωή, γυμναστήρια, ταξίδια, αποδράσεις, αθλητισμός, μουσική βόλτες περίπατοι κ πολλά άλλα που τους τελευταίους μήνες τα έχω παρατήσει όλα και δεν έχω όρεξη για τίποτα. Δεν με ευχαριστεί τίποτα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Αγχος,αγχος,αγχος...θα μας φάει το ρημάδι...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πες τα χρυσοστομε!

  11. #26
    Όσον αφορά τα χάπια εγώ δεν έχω καμιά παρενέργεια.. με έχουν σώσει μπορώ να πώ απ'ολα αυτά που είχα +χρόνιο πρόβλημα με αυπνιες και άλλα πολλά. Καλός και ο ψυχολόγος αλλα αν το πρόβλημα είναι στην χημεία του εγκεφάλου είναι πεταμένα λεφτά.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου,κλασικο το προβλημα σου δεν εισαι η μονη,Εαν θελεις ειδικο κ δεν διαθετεις λεφτα προτεινω να απευθυνθεις σε κεντρο ψυχικης υγειας που υπαρχει σε ορισμενες περιοχες κ ειναι δωρεαν η να παρεις τηλεφωνο κ παλι δωρεαν σε μια απο τις τηλεφωνικες γραμμες που υπαρχουν για το κοινο,Ναι εχω βιωσει τρομερο αγχος κ ηρεμησα με ζαναξ ομως δεν πρεπει με τιποτα να παρεις εαν δεν εχεις εντολη γιατρου επειδη καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,Επισης να σου πω οτι αναγκαιο ειναι να ειναι κ δραστηριοτητες της επιλογης σου στο προγραμμα σου κ βολτες με οικεια προσωπα για να αφαιρεισαι να εκτονωνεσαι κ να ηρεμεις

  13. #28
    . Περιμένω το ραντεβού μέσα στη βδομάδα να δούμε. Δυστυχώς κέντρο ψυχικής υγείας στη πόλη μου υπάρχει μόνο για παιδιά. Έκλεισα ραντεβού με ψυχολόγο στο νοσοκομείο. Μίλησα με την ίδια και μου έκλεισε απ'ευθείας το ραντεβού.
    Όχι, αυτό μετα χάπια δεν το κάνω ποτέ, ούτε τα συνιστώ σε άλλους. Καθε περίπτωση είναι διαφορετική, κάποιο ένζυμο να λείπει, κάποια ασθένεια να έχει κάποιος κάνει τη διαφορά και δεν έχει σε όλους τα ιδια αποτελέσματα.
    Η αλήθεια είναι πως οι βόλτες βοηθάνε, αν και το μυαλό μου είναι λίγο στα χαμένα. Αφαιρούμαι συνεχώς, ξεχνάω τι θέλω να πω ενώ μιλάω και όλα αυτά επειδή υπάρχουν χιλιάδες σκέψεις μέσα στο κεφάλι μου που με ζαλίζουν!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Αγχωμένη View Post
    . Περιμένω το ραντεβού μέσα στη βδομάδα να δούμε. Δυστυχώς κέντρο ψυχικής υγείας στη πόλη μου υπάρχει μόνο για παιδιά. Έκλεισα ραντεβού με ψυχολόγο στο νοσοκομείο. Μίλησα με την ίδια και μου έκλεισε απ'ευθείας το ραντεβού.
    Όχι, αυτό μετα χάπια δεν το κάνω ποτέ, ούτε τα συνιστώ σε άλλους. Καθε περίπτωση είναι διαφορετική, κάποιο ένζυμο να λείπει, κάποια ασθένεια να έχει κάποιος κάνει τη διαφορά και δεν έχει σε όλους τα ιδια αποτελέσματα.
    Η αλήθεια είναι πως οι βόλτες βοηθάνε, αν και το μυαλό μου είναι λίγο στα χαμένα. Αφαιρούμαι συνεχώς, ξεχνάω τι θέλω να πω ενώ μιλάω και όλα αυτά επειδή υπάρχουν χιλιάδες σκέψεις μέσα στο κεφάλι μου που με ζαλίζουν!
    Θελει τρομερη προσπαθεια καθε ψυχολογικο προβλημα ομως περναει το γνωριζω επειδη περασα καταθλιψη,μην σταματας να βγαινεις να κανεις δραστηριοτητες κ θα σου περασει συντομοτερα,Καλη δυναμη!

  15. #30
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Θελει τρομερη προσπαθεια καθε ψυχολογικο προβλημα ομως περναει το γνωριζω επειδη περασα καταθλιψη,μην σταματας να βγαινεις να κανεις δραστηριοτητες κ θα σου περασει συντομοτερα,Καλη δυναμη!
    Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη! Έστω και αυτά τα μηνύματα απο άτομα που καν δεν γνωρίζω με βοηθάνε! Μακάρι να τα καταφέρω!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος για τα πάντα..Δεν ξέρω τι να κάνω.
    By staraki91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 10-11-2013, 00:16
  2. ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ
    By katpir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 24-12-2012, 14:28
  3. ΠΑΛΙ ΚΟΛΛΗΣΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ...
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 05-01-2010, 21:03
  4. "ανεξηγητο" αγχος.....παραμενει
    By IASWN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2009, 20:02
  5. ανόητο κόλλημα ή όχι? - τί να κάνω ?
    By geopan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 08-05-2008, 19:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •