Εφιάλτες - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 18 FirstFirst ... 61415161718 LastLast
Results 226 to 240 of 268
  1. #226
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα κυκνε μου. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι ερωτήσεις σου κάνουν όσο αφορά αυτό το κομμάτι έτσι ώστε να προχωρήσει η συζήτηση;
    Θυμάσαι αν κάποιος από τους γιατρούς σου, να μην ειχε πάρει σιγά σιγά το θέμα και να εκανε μια ερώτηση που να σε εφερε σε άβολη θέση; Να ήθελες να φύγεις;

    Αν μπορείς απαντησε μου και στις δύο ερωτήσεις.
    Καλησπέρα...

    Για τα όνειρα δεν προλαβαίνει να με ρωτήσει ο γιατρός γιατί του τα λέω από μόνη μου επειδή με τρομάζουν... Με ρώτησε τις προάλλες τι έγινε με εκείνον και τα είπα πολύ συνοπτικά γιατί αυτή είναι μια ερώτηση που με κάνει να νιώθω άβολα και παλιότερα με άλλη ψυχίατρο που ρωτούσε λεπτομέρειες ένιωσα πολύ άσχημα και της είπα ότι δεν μπορώ να μιλήσω περισσότερο γι' αυτό... Σε κάλυψα ή θέλεις να με ρωτήσεις και κάτι άλλο;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #227
    george1520
    Guest
    Ρωτάω για το θέμα που σε απασχολεί. Που είναι το πιο σοβαρό για σένα.. Όχι για το όνειρο. Όταν συζητάτε για αυτό το θέμα συνήθως μπαίνουν στο ψητό; Ή σχολιάζετε τις συνθήκες. Εννοώ ρωτάνε απευθείας για το σώμα σου; πως γίνεται η διαδικασία;
    Πως ήταν η σχέση σου μετά με την ψυχιατρο που ρωτούσε λεπτομέρειες; Την ένιωθες κοντά σου ή για σένα είχε πλέον παγώσει;

  3. #228
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ρωτάω για το θέμα που σε απασχολεί. Που είναι το πιο σοβαρό για σένα.. Όχι για το όνειρο. Όταν συζητάτε για αυτό το θέμα συνήθως μπαίνουν στο ψητό; Ή σχολιάζετε τις συνθήκες. Εννοώ ρωτάνε απευθείας για το σώμα σου; πως γίνεται η διαδικασία;
    Πως ήταν η σχέση σου μετά με την ψυχιατρο που ρωτούσε λεπτομέρειες; Την ένιωθες κοντά σου ή για σένα είχε πλέον παγώσει;
    Με τον καινούριο δεν έχουμε φτάσει σε σημείο που να ρωτήσει πολλές λεπτομέρειες... Και με αγχώνει το γεγονός ότι κάποια στιγμή θα ρωτήσει...

    Με εκείνη την ψυχίατρο γενικώς δεν ήμουν πολύ ευχαριστημένη οπότε δεν την ένιωθα ιδιαίτερα κοντά μου γιατί το μόνο καλό που έκανε ήταν ότι με κρατούσε σε μια ισορροπία με τα φάρμακα αλλά δεν με βοηθούσε στο να νιώθω καλύτερα... Και κάποια στιγμή πέταξε τη μαλακία ότι ίσως η μόνη λύση να ήταν να αυτοκτονήσω και από τότε δεν ξαναπάτησα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #229
    george1520
    Guest
    Να αυτοκτονήσεις; ενδιαφέρον. Δεν σκέφτηκε τα λεφτά που θα έχανε αφού δεν θα ξανά πήγαινες αν αυτοκτονούσες; καθόλου επιχειρηματικό μυαλό τςτς.... :)

    Μόνο σε αυτήν το είπες; Για αυτό που σε βασανίζει;

  5. #230
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Να αυτοκτονήσεις; ενδιαφέρον. Δεν σκέφτηκε τα λεφτά που θα έχανε αφού δεν θα ξανά πήγαινες αν αυτοκτονούσες; καθόλου επιχειρηματικό μυαλό τςτς.... :)

    Μόνο σε αυτήν το είπες; Για αυτό που σε βασανίζει;
    Χα χα, όντως...

    Σ' αυτήν επειδή την είχα πολλά χρόνια και μετά στην ψυχολόγο που είχα ως πέρυσι η οποία με βοήθησε αρκετά μ' αυτά που έλεγε και μ' έκανε ν' αλλάξω τουλάχιστον λιγάκι την οπτική μου... Δεν μπορώ να τα θυμηθώ με λεπτομέρειες αλλά έφευγα ανακουφισμένη από εκεί...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #231
    george1520
    Guest
    Η δεύτερη σε ρώτησε λεπτομέρειες; το προχώρησε πολύ απότομα ή σεβάστηκε ότι θες σιγά σιγά;

  7. #232
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Η δεύτερη σε ρώτησε λεπτομέρειες; το προχώρησε πολύ απότομα ή σεβάστηκε ότι θες σιγά σιγά;
    Το κατάλαβε και το σεβάστηκε γι' αυτό κι εγώ μπόρεσα σιγά σιγά να της ανοιχτώ τουλάχιστον ως ένα βαθμό... Και κάτι που είπε και με βοήθησε πολύ ήταν ότι αν είχαν συμβεί παραπάνω πράγματα θα τα θυμόμουν σίγουρα κι αυτό με καθησύχασε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #233
    george1520
    Guest
    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είσαι καλα;

  9. #234
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είσαι καλα;
    Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα :)

    Δεν θα το έλεγα ότι είμαι εντελώς καλά, νιώθω μελαγχολική από χθες γιατί μου λείπει στοργή κι αγάπη, χθες ζαλιζόμουν πολύ και σκεφτόμουν ότι αν είχα μια αγκαλιά από τον πρώην μου (κι αν δεν ήταν πρώην βασικά) θα ένιωθα πολύ καλύτερα, ακόμα κι η μεγαλύτερη στεναχώρια πονούσε λιγότερο όταν μ' αγκάλιαζε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #235
    george1520
    Guest
    Νομίζω ότι αυτό που στην ουσία ήθελες ήταν μια αγκαλιά. Απλά με αυτόν ένιωσες ότι την εννοούσε..

  11. #236
    Κυκνε μου πρέπει να ανοιχτεις στους ανθρώπους.ειδικά στην ψυχολογο η στην ψυχίατρο σου.και εγώ δυσκολεύομουν να μιλήσω αλλά το έκανα γιατί μόνο έτσι μπορουμε να ξεπερασουμε τα προβληματα μας.ποιο το νοημα ο άλλος να προσπαθεί να σε βοηθήσει χωρίς να ξέρει τι πραγματικά σε προβληματιζει.οπότε ότι σε προβληματιζει θέματα σχέσεων,οικογενειας,δουλει άς,καταθλιψης, πρέπει να ανοίξεις την καρδούλα σου και να τα πεις. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να τα ξεπερασεις.

  12. #237
    george1520
    Guest
    Μια απορία.. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος ζήσει αυτό που έζησε ο Κύκνος ή κάτι πιο προχωρημένο (βιασμός). Θεωρείτε σημαντικό να πει αυτός που το έζησε λεπτομέρειες; Ο βιασμός ένας είναι. Υπάρχει λόγος να γίνει περιγραφή όλου του σκηνικού;

  13. #238
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μια απορία.. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος ζήσει αυτό που έζησε ο Κύκνος ή κάτι πιο προχωρημένο (βιασμός). Θεωρείτε σημαντικό να πει αυτός που το έζησε λεπτομέρειες; Ο βιασμός ένας είναι. Υπάρχει λόγος να γίνει περιγραφή όλου του σκηνικού;
    Αυτο που εζησε δεν ήταν βιασμος ακριβως.δεν παυει όμως να είναι μια πράξη αναρμοστη και κατακριτεα.βέβαια μιλαμε για πολλά χρόνια πριν όταν ήταν παιδιά στην εφηβεία αν δεν κάνω λαθος.
    Δεν είπα ότι θα έπρεπε να πει λεπτομεριες.αλλά υποθετικα μιλώντας αν εχει διαπραχθει κάποιος βιασμός και προσπαθείς με ψυχολογους και ψυχιατρους να πας παρακατω και να το ξεπερασεις πρέπει να μιλήσεις γι αυτό.όχι με λεπτομέρειες αν δεν θες αλλά πρέπει να το αναφέρεις σαν πράξη γιατί αλλιώς πως θα σε βοηθήσει ο άλλος. .είναι σαν να πας σε παθολογο και να τους πεις κάτι με πονάει χωρίς να αναφέρεις τι συγκεκριμένα.πως θα σε βοηθήσει ο αλλος?

  14. #239
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Νομίζω ότι αυτό που στην ουσία ήθελες ήταν μια αγκαλιά. Απλά με αυτόν ένιωσες ότι την εννοούσε..
    Ναι, ήθελα μιαν αγκαλιά αλλά μια πραγματική αγκαλιά από κάποιον που νιώθει πράγματα για μένα αλλιώς τι νόημα έχει; Το ότι ο άλλος έχει κάποια συναισθήματα για σένα είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλά στην αγκαλιά του γιατί έτσι στα μεταφέρει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #240
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Αυτο που εζησε δεν ήταν βιασμος ακριβως.δεν παυει όμως να είναι μια πράξη αναρμοστη και κατακριτεα.βέβαια μιλαμε για πολλά χρόνια πριν όταν ήταν παιδιά στην εφηβεία αν δεν κάνω λαθος.
    Δεν είπα ότι θα έπρεπε να πει λεπτομεριες.αλλά υποθετικα μιλώντας αν εχει διαπραχθει κάποιος βιασμός και προσπαθείς με ψυχολογους και ψυχιατρους να πας παρακατω και να το ξεπερασεις πρέπει να μιλήσεις γι αυτό.όχι με λεπτομέρειες αν δεν θες αλλά πρέπει να το αναφέρεις σαν πράξη γιατί αλλιώς πως θα σε βοηθήσει ο άλλος. .είναι σαν να πας σε παθολογο και να τους πεις κάτι με πονάει χωρίς να αναφέρεις τι συγκεκριμένα.πως θα σε βοηθήσει ο αλλος?
    Εγώ ήμουν έφηβη, εκείνος ήταν ενήλικος, 23 χρονών μαντράχαλος...

    Δεν ξέρω τι να πω, προσπάθησα, του είπα ότι με τρομάζει πολύ, δεν ξέρω τι άλλο να πω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 16 of 18 FirstFirst ... 61415161718 LastLast

Similar Threads

  1. Εφιάλτες
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-03-2013, 14:54
  2. seroquel και εφιάλτες...
    By angelos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-10-2012, 03:48
  3. ΕΦΙΑΛΤΕΣ
    By Dimitra23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 06-06-2008, 23:24
  4. Εφιαλτες
    By gog_magog in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2007, 17:05
  5. Εφιάλτες
    By Τίνα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2006, 12:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •